Έναρξη θεραπείας με εφεξορ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235

    Έναρξη θεραπείας με εφεξορ

    Καλησπέρα σε όλους έχει κανενας εμπειρίες από θεραπεία για διαταραχή άγχους με εφεξορ....;;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    2
    Καλησπέρα. Το έπαιρνα μαζί με clonotril 2mg, για θεραπεία της κατάθλιψης και της γενικευμένης αγχώδους διαταραχής. Προσωπικά δεν ήμουν αγχωμένη, ούτε απαισιόδοξη, αλλά δεν ήμουν ούτε χαρούμενη. Μπορώ να πω ότι από κάποια στιγμή και μετά άρχισε να επιδεινώνεται η διάθεσή μου, οπότε άλλαξα αγωγή. Έφτασα μέχρι τα 300 mg effexor.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση είχα κάνει στο παρελθόν θεραπεία με cipralex το οποίο με είχε φτάσει σε πολυ καλό σημείο και δυο μηνες μετά την αγωγή υποτροπίασα και ο γιατρος μου με ξεκίνησε τωρα αγωγή με εφεξορ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Υπάρχει σχετικό θέμα με απόψεις από παιδιά που είναι σε αγωγή με effexor ρίξε μια ματιά!
    Εγώ πάντως το κατατασω στα καλύτερα της κατηγορίας
    του.
    Ελάχιστες παρενέργειες και πολύ γρήγορη ανταπόκριση στο δικό μου οργανισμό και στο δικό μου θέμα που δεν είναι ψυχολογικό...βέβαια εγώ είμαι στην χαμηλότερη δόση αλλά Παρ όλα αυτά είδα κάποια διαφορά και όσο αφορά και την διάθεση μου.
    Όλα αυτά τα φάρμακα επιδρούν σε κάθε οργανισμό διαφορετικά..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Θενξ για την απαντηση. Στο θέμα ψυχολογίας πως σε βοήθησε;; Και τι παρενεργειες είχες;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Δεν ξερω αν θα επαιρνα εφεξορ για διαταραχη αγχους, σαν διπολικος παιρνω εφεξορ 225 και μου ταιριαζει αλλα για διαταραχη αγχους δεν ξερω αν θα το παιρνα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Θενξ για την απαντηση. Στο θέμα ψυχολογίας πως σε βοήθησε;; Και τι παρενεργειες είχες;;
    Οι παρενέργειες είχαν να κάνουν με το ψυχολογικό κομμάτι...μου έβγαλαν κάποια πράγματα που έως τότε δεν τα είχα νοιώσει ...ένα ψυχοπλακωμα ,μια στεναχώρια ,κλάμα χωρίς ιδιαίτερο λόγο και γενικά όταν το συζητησα με την γιατρό μου (εμένα μου τα χορήγησε νευρολόγος για την αντιμετώπιση νευροπαθητικου πόνου μετά από τραυματισμο)μου είπε πως αυτά ήταν συπτωματα ήπιας κατάθλιψης και αυτά τα φάρμακα έχουν την τάση στην αρχή τους να τα βγάζουν....
    Η αλήθεια ήταν ότι τρόμαξα αρκετά γιατί είναι πράγματα που δεν μπορείς να τα διαχειριστής και τόσο εύκολα ...Μετά από μέρες όμως όλα αυτά ηρέμησαν μαζί με κάτι πονοκεφάλους που είχα και ναυτίες και άρχισα να βλέπω μεγάλη διαφορά στο θέμα μου αλλά και στην διάθεσή μου...
    Είχα περισσότερο όρεξη να το πω ,περισσότερο ενέργεια να κάνω πράγματα ...βέβαια μπορεί να σχετίζεται το γεγονός ότι σταμάτησα να πονάω και αυτό εμένα από μόνο του είναι ικανό να ξαναεπανελθω στην φυσιολογική μου ζωή!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Ναι έχεις δικαιο στην αρχη σου αυξάνουν το αγχος και νιώθεις μια ζάλη σημερα έχω και εγώ πονοκεφαλο αυτά υπάρχουν στην αρχη μέχρι να προσαρμοστεί ο οργανισμος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Γιατί πχι για διαταραχή άγχους;;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Γιατί πχι για διαταραχή άγχους;;
    δεν καταλαβα ακριβως
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Στον mindcrime πήγαινε η ερώτηση marilou. Εσυ Μαριλου τωρα στον θέμα ψυχολογίας έχεις σταθεροποιηθεί σε μια γενικα καλή διάθεση;;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Στον mindcrime πήγαινε η ερώτηση marilou. Εσυ Μαριλου τωρα στον θέμα ψυχολογίας έχεις σταθεροποιηθεί σε μια γενικα καλή διάθεση;;
    Ναι ειμαι καλα !Έχουν ηρεμήσει οι κρίσεις πανικού που πάθαινα λόγο του πόνου ,αλλά καμιά φορά υπάρχουν σκαμπανεβασματα ...
    Εκεί εφαρμόζω αυτά που έχω μάθει από την ψυχθεραπεια...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Απλά τωρα με το εφεξορ τα σκαμπανευασματα είναι πιο ήπια και πολυ πιο άραια;; Έχεις να προτείνεις κανένα τιπ για τα σκαμπανευασματα;;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Γιατί πχι για διαταραχή άγχους;;
    Ειναι δυνατο πολυ εγω θα επαιρνα κανα SSRI το εφεξορ ειναι δυνατο και σου βγαζει και τσιτες

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα κι απο μενα. Προσωπικα κανω θεραπεια με αυτο το φαρμακο και ειναι υπερβολικα αποδοτικο στο προβλημα της καταθλιψης μου.Σχεδον μου εχει αποβαλει τα καταθλιπτικα προβληματα που ειχα, με εχει κανει λειτουργικο και μετα απο πολλα χρονια εφυγαν απο το μυαλο μου οι αυτοκτωνικες σκεψεις ,μπορει να εχω ακομα καποιες φορες αλλα καμια σχεση με το παρελθον οπου ηταν σκοπος μου το να βαλω τελος στη ζωη μου.Ειναι πολυ καλο φαρμακο για τη θεραπεια της καταθλιψης, οσο για τις αλλες ψυχωσεις δεν μπορω να πω, οπως για αγχωδεις διαταραχες, και αλλα, εκει δεν ξερω.
    Οπως καθε φαρμακο ,ετσι κι αυτο εχει καποιες παρενεργειες δυστυχως.Προσωπικα ειχα κι εχω θεματα με εξανθιματα στο δερμα μου, ομως πειρα καποιο φαρμακο πριν λιγο καιρο κι περιμενω να λυση αυτο το προβλημα.
    Συνοψυζωντας λοιπον, ειναι πολυ καλο φαρμακο για την καταθλιψη, αρκει να το παρεις σωστα - εγω ,ξεκινησα απο μικρες δωσεις μεχρι να δουμε με τον γιατρο μου σε ποια δοσολογια πρεπει να σταθεροποιηθω - αρα λοιπον εαν ακους τον γιατρο και υπαρχει καλη συνεργασια θα πανε ολα καλα.Απλα να ξερεις οτι οπως τα πιο πολλα αντικαταθλιπτικα ετσι και αυτο θελει καποιο καιρο για να δρασει στον οργανισμο σου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Εναρξη enlift
    By IoannisSM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 16-03-2020, 14:55
  2. κενο στην εναρξη αντικαταθλιπτικων?
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 05-11-2019, 16:00
  3. Έναρξη αντικαταθλιπτικού ΕΝΤΟΝΤΟ ΑΓΧΟΣ
    By Liakos123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 26-06-2019, 15:07
  4. Ασεξουαλικότητα, υποτιθέμενη κακοποίηση, καταστροφή της ζωής μου, έναρξη φρικτής ΙΔΨ
    By Eagle guy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 06-04-2019, 23:57
  5. Χρήμα & ο Θεός από την έναρξη του πολιτισμού της ανθρωπότητας
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 24-12-2010, 15:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •