ΠΑΙΔΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΗ ΠΛΕΟΝ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1

    ΠΑΙΔΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΗ ΠΛΕΟΝ

    Καλησπερα σε ολους ! Ελπιζω και ευχομαι να εισαστε ολοι καλα με ολα τα τελευταια γεγονοτα που συμβαινουν στο πλανητη μας ! Θα ηθελα μια γνωμη παιδια διοτι πιστευω οτι αρχιζω να τρελενομαι ,αν δεν ειμαι ηδη..Γενικα παντα ειχα πολλα ψυχοσωματικα απο 20 χρονων τωρα ειμαι 30 . Εβαζα παντα τον εαυτο μου σε ασχημες διαδικασιες και πολυ στεναχωρες ειδικα με τις σχεσεις που εκανα και παντα κατεληγε να ξεσπαει ολο το στρες και η στεναχωρια τον οργανισμο μου με ασχημα ψυχοσωματικα. Εδω και ενα χρονο ενω ταλαιπωρηθηκα τρομερα μεσα σε μια σχεση που ειχα κανει ξεκινησα να εχω θεματα με το εντερο μου. Διαρροιες σε καθημερινη βαση σχεδον, πονους στην κοιλια χαμηλα κτλπ (περυσι ειχα κανει αφαιρεση χολυδοχου κυστης). Πηγα σε γαστρεντερολογο ο οποιος με εξετασε και μου ειπε οτι ειναι σπαστικη κολιτιδα και ισως να φταιει και λιγο η αφαιρεση της χολης. ( η αληθεια ειναι οτι πριν απο αυτο δεν ειχα ποτε θεματα με το εντερο ΜΟΝΟ οταν αγχωνομουν παρα πολυ που θα εκανα διαρορια τυπου μια μερα. Μετα απο καποιο καιρο σταματησαν οι ενοχλησεις και ειδικα τη περιοδο της καραντινας που ειχα σταματησει απο τη δουλεια δεν ειχα τιποτα απολτως !! Με το που ξεκινησα παλι δουλεια μετα απο λιγο ξανα ξεκινησε σε πολυ εντονο βαθμο ολο αυτο μεχρι που φτανουμε στο τωρα οπου εχω παει σε 2 γιατρους εχω κανει 2 φορες μεσα σε 6 μηνες εξετασεις αιματος οπου βγηκαν πολυ καλες, εκανα εξετασεις κοπρανων για αιμα και παρασιτολογικες οι οποιες ηταν φυσιολογικες και εναν υπερηχο ανω και κατω κοιλιας οπου βρεθηκε αψογος. Το θεμα ειναι ομως οτι εχω εναν πονο στην ανω δεξια πλευρα της κοιλιας μου ειτε το πιεζω ειτε οχι εδω και περιπου 3 εβδομαδες , πλεον καπως καλυτερα και εδω και 3 μερες ποναει το δεξι μου ποδι απο πανω ψηλα μεχρι λιγο πιο κατω απο το γονατο, ειναι ενας πονος περιεργος οχι εντονος αλλα αρκετα ενοχλητικος. Πιστευω οτι αυτο ειναι το εντερο και με χτυπαει εκει και φενεται μονο στη κωλονοσοκοπηση την οποια δε μου τη προτεινανε αλλα και εγω φοβαμαι οσο τιποτα να την κανω ..Σκεφτομαι τρελα πραγματα παιδια , οπως οτι εχω καρκινο στα οστα γιατι ποναω 4 μερες συνεχομενα στο δεξι ποδι ολη μερα (εκτος απο οταν κοιμαμαι οπου δε νιωθω κατι μεχρι στιγμης τουλαχιστον), ειμαι σιγουρη οτι δεν ειναι στο μυαλο μου η ευαισθησια στη κοιλια μου στην μεση μου και ο πονος, κατι εχω που με χτυπαει αλλου...Απο την μια θελω να παω στα επειγοντα να με βαλουν για ακτινογραφια απο την αλλη προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου οτι δεν εχω τιποτα γιατι οι εξετασεις μου ηταν καλες.
    Συγνωμη για το τεραστιο κειμενο , ξερω οτι μαλλον δε παω καλα ...αλλα αν μια στο εκατομυριο εχω δικιο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Αν διαβάσεις το κείμενο σου, ίσως δεις και τη λύση. Όταν ήσουν σπίτι, όταν δεν πήγαινες δουλειά σταμάτησαν οι ενοχλήσεις..
    Σαρεσει η δουλειά σου; Σε αγχώνει;

  3. #3
    Καλησπέρα! Από τη στιγμή που έκανες εξετάσεις το πιο πιθανό είναι ότι ο πόνος στην κοιλιά πάνω δεξιά είναι από σύνδρομο ευερεθιστου εντέρου λόγω άγχους ή καταθλιψης. Είχα κάτι ανάλογο από τον Ιανουάριο του 2019 και για 4-5 μήνες περίπου. Είχα έναν πόνο σαν βάρος και φούσκωμα συνέχεια και πολλές φορές αισθανόμουν σαν να είχα δυσπεψία λες και το στομάχι μου ήταν δεξιά και όχι αριστερα. Επίσης, όταν καθόμουν, στη δεξιά άνω κοιλιά αισθανόμουν μια ενόχληση λες και είχα μπαλόνι φουσκωμένο μέσα μου. Δεν είχα όμως διάρροια. Τεσπα πήγα σε έναν παθολόγο, μου έδωσε εξετάσεις αίματος, υπέρηχο άνω κοιλιάς, και με ψηλαφησε την κοιλιά, και αφού δεν βρέθηκε κάτι παθολογικο σε καμία εξέταση μου είπε ευερεθιστου έντερο. Ήθελε να μου γράψει φάρμακα αλλά δεν μπορούσα να τα πάρω γιατί θήλαζα, οπότε δεν πήρα τίποτα, αφού δεν μου βρήκαν τίποτα άρχισα να το αγνοώ μέχρι που σταμάτησε από μόνο του.

  4. #4
    Μου φενεται από τον τρόπο της γραφής και αυτούς τους πονους πως τελευταία αντιμετώπιζεις οξύ άγχος...δεν νομίζω πως έχει κάτι...πρέπει να χαλαρώσεις σκεπτόμενη ότι όλα αυτά τα συμπτώματα σου τα δημιουργεί το έντονο στρες...δεν είσαι τρελή...το άγχος σε κάνει να νιώθεις έτσι τόσο ευαλλωτη...υπάρχει κάτι στην ζωή σου τελευταία που σε αγχωνει πάρα πολύ;

  5. #5
    Όσο για τον πόνο στο πόδι το πιο πιθανό είναι κάτι απλό όπως κούραση, κάποια τενοντίτιδα, ίσως... Αν είχες κάτι σοβαρότερο θα είχες και χειρότερα συμπτώματα αλλά για να σου φύγει η ιδέα μπορείς να κάνεις μια απλή ακτινογραφία σε εκείνο το σημείο... Κατά 99.9 τοις εκατό δεν θα δείξει τίποτα...

  6. #6
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αν διαβάσεις το κείμενο σου, ίσως δεις και τη λύση. Όταν ήσουν σπίτι, όταν δεν πήγαινες δουλειά σταμάτησαν οι ενοχλήσεις..
    Σαρεσει η δουλειά σου; Σε αγχώνει;
    Οταν ημουν στο σπιτι 2 μηνες σχεδον με καραντινα ητανε φοβερο, δεν ειχα τιποτα ..εξαφανιστηκαν οι διαρροιες και ολα...Με αγχωνει η δουλεια μου για το λογο οτι δε μαρεσει και δεν την αντεχω , με τη μητερα μου δεν μπορω αλλο να ζω στο ιδιο σπιτι διοτι μονο τσακωνομαστε και εχω φτασει στα ορια μου πολες φορες αλλα με κατεστρεψε μια ''σχεση''' εξαποστασεως που εκανα για 2 χρονια που ερωτευτικα πολυ και για πολλους λογους ειναι απαγορευτικο να ειμαστε μαζο..με διελυσε στεναχωρια καθημερινη και αγχος επι δυο χρονια...

  7. #7
    Quote Originally Posted by picamama View Post
    Καλησπέρα! Από τη στιγμή που έκανες εξετάσεις το πιο πιθανό είναι ότι ο πόνος στην κοιλιά πάνω δεξιά είναι από σύνδρομο ευερεθιστου εντέρου λόγω άγχους ή καταθλιψης. Είχα κάτι ανάλογο από τον Ιανουάριο του 2019 και για 4-5 μήνες περίπου. Είχα έναν πόνο σαν βάρος και φούσκωμα συνέχεια και πολλές φορές αισθανόμουν σαν να είχα δυσπεψία λες και το στομάχι μου ήταν δεξιά και όχι αριστερα. Επίσης, όταν καθόμουν, στη δεξιά άνω κοιλιά αισθανόμουν μια ενόχληση λες και είχα μπαλόνι φουσκωμένο μέσα μου. Δεν είχα όμως διάρροια. Τεσπα πήγα σε έναν παθολόγο, μου έδωσε εξετάσεις αίματος, υπέρηχο άνω κοιλιάς, και με ψηλαφησε την κοιλιά, και αφού δεν βρέθηκε κάτι παθολογικο σε καμία εξέταση μου είπε ευερεθιστου έντερο. Ήθελε να μου γράψει φάρμακα αλλά δεν μπορούσα να τα πάρω γιατί θήλαζα, οπότε δεν πήρα τίποτα, αφού δεν μου βρήκαν τίποτα άρχισα να το αγνοώ μέχρι που σταμάτησε από μόνο του.
    Αχ να ηξερες ποσο σε κατλαβαινω ...δυσπεψια και καουρες , βαρος στο στομαχι., αλλα αυτο με την ανω κοιλια ειναι πονος, ακομη και οταν το πιεζω ...Το πιο πιθανο ειναι να μην εχω τιποτα , ειχα φτασει σε σημειο να κοιταω τη τουαλετα αν εχω αιμα στα ...! εχω αρρωστησει και δεν ξερω τι μου φταιει...Επαιρνα αγωγη αρκετα χρονια με παρακολουθουσε ψυχιατρος και φυσικα και ψυχολογος ακομη και τωρα. Νομιζω οτι εφτασα σε τελμα και θα ζητησω αγωγη μετα απο τοσα χρονια ξανα...Κριμα πιστευα οτι ημουν πιο δυνατη ..

  8. #8
    Η σχέση με τους γονείς μας παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην ψυχολογία μας...μήπως σε επηρεάζει πολυ μέσα σου η άσχημη σχέση με την μητέρα σου?

  9. #9
    Quote Originally Posted by Panthiraki View Post
    Οταν ημουν στο σπιτι 2 μηνες σχεδον με καραντινα ητανε φοβερο, δεν ειχα τιποτα ..εξαφανιστηκαν οι διαρροιες και ολα...Με αγχωνει η δουλεια μου για το λογο οτι δε μαρεσει και δεν την αντεχω , με τη μητερα μου δεν μπορω αλλο να ζω στο ιδιο σπιτι διοτι μονο τσακωνομαστε και εχω φτασει στα ορια μου πολες φορες αλλα με κατεστρεψε μια ''σχεση''' εξαποστασεως που εκανα για 2 χρονια που ερωτευτικα πολυ και για πολλους λογους ειναι απαγορευτικο να ειμαστε μαζο..με διελυσε στεναχωρια καθημερινη και αγχος επι δυο χρονια...
    Με αυτήν την κατάσταση που περιγράφεις είναι λογικό τα συμπτώματα που περιγράφεις να τα προκαλεί το άγχος και η στεναχώρια. Σκέφτηκες το ενδεχόμενο να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον ειδικό, ψυχίατρο ή ψυχολόγο; Έχεις άλλους κοντινούς ανθρώπους, φίλους ή συγγενείς για να σε βοηθήσουν να ξεχνιέσαι λίγο; κάποιο χομπυ ίσως;

  10. #10
    Quote Originally Posted by picamama View Post
    Όσο για τον πόνο στο πόδι το πιο πιθανό είναι κάτι απλό όπως κούραση, κάποια τενοντίτιδα, ίσως... Αν είχες κάτι σοβαρότερο θα είχες και χειρότερα συμπτώματα αλλά για να σου φύγει η ιδέα μπορείς να κάνεις μια απλή ακτινογραφία σε εκείνο το σημείο... Κατά 99.9 τοις εκατό δεν θα δείξει τίποτα...
    Θλεω παρα πολυ να κανω μια ακτινογραφια να ηρεμισω αλλα δεν εχω τη δυναμη μεσα μου, πιο μικρη ετρεχα τα εκανα ολα ημουν πιο δυνατη οσο μεγαλωνω με κυριευει ο φοβος , ο τρομος, δεν ξερω πως να το διαχειριστω...παντως ουτε βαρος χανω , και ορεξη εχω και δε νιωθω καμια εξανλτηση...

  11. #11
    Quote Originally Posted by Panthiraki View Post
    Αχ να ηξερες ποσο σε κατλαβαινω ...δυσπεψια και καουρες , βαρος στο στομαχι., αλλα αυτο με την ανω κοιλια ειναι πονος, ακομη και οταν το πιεζω ...Το πιο πιθανο ειναι να μην εχω τιποτα , ειχα φτασει σε σημειο να κοιταω τη τουαλετα αν εχω αιμα στα ...! εχω αρρωστησει και δεν ξερω τι μου φταιει...Επαιρνα αγωγη αρκετα χρονια με παρακολουθουσε ψυχιατρος και φυσικα και ψυχολογος ακομη και τωρα. Νομιζω οτι εφτασα σε τελμα και θα ζητησω αγωγη μετα απο τοσα χρονια ξανα...Κριμα πιστευα οτι ημουν πιο δυνατη ..
    Μην κρίνεις άσχημα τον εαυτό σου. Κάποιοι άνθρωποι έχουν γονιδιακά προδιάθεση για αγχωδεις διαταραχές, κάποιοι άλλοι είναι πιο ευαίσθητοι από άλλους... Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, όλοι είμαστε διαφορετικοί... Αδυναμία δεν είναι να χρειάζεσαι αγωγή για μια ασθενεια, ψυχική ή όχι. Νομίζω ότι θέλει σθένος το να παραδεχτείς ότι έχεις κάποιο πρόβλημα και να θέλεις να το αντιμετωπίσεις. Και μην ξεχνάς : "χρειάζεται μόνο μια γενναία καρδιά για να ζήσεις τη ζωή ενός γενναίου, αλλά χρειάζονται οι καρδιές χιλίων γενναίων ανδρών για να ζήσεις τη ζωή ενός δειλου".

  12. #12
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Η σχέση με τους γονείς μας παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην ψυχολογία μας...μήπως σε επηρεάζει πολυ μέσα σου η άσχημη σχέση με την μητέρα σου?
    Ναι κοριτσι μου , ειμαι σκασμενη..ειμαι 30 χρονων και ηθελα να μεινω μονη μου αλλα οι γονεις μου με υποτιμουν και με βγαζουν αχρειστη σε ολα επειδη εχω περασει καταστασεις με την ψυχολογια μου και εχω παρατησει πολλες δουλειες στο παρελθον , νομιζουν οτι δεν καταφερνω τιποτα απ οτι αρχιζω και ειμαι ανικανη ...με πανε πισω επειδη δεν μπυ εχουν εμπιστοσυνη γιατι εχω ''πεσει'' πολλες φορες στην ζωη μου ! παντα σηκωνομουν ομως !
    σε ευχαριστω πολυ με βοηθατε πολυ που εισαστε εδω..

  13. #13
    Quote Originally Posted by picamama View Post
    Με αυτήν την κατάσταση που περιγράφεις είναι λογικό τα συμπτώματα που περιγράφεις να τα προκαλεί το άγχος και η στεναχώρια. Σκέφτηκες το ενδεχόμενο να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον ειδικό, ψυχίατρο ή ψυχολόγο; Έχεις άλλους κοντινούς ανθρώπους, φίλους ή συγγενείς για να σε βοηθήσουν να ξεχνιέσαι λίγο; κάποιο χομπυ ίσως;
    Καταρχας ευχαριστω πολυ που ασχολειστε με τη ''τρελα μου'' πηγαινω σε ψυχολογο συνολικα 8 χρονια αλλα και αυτη τη κανει ποσο να βοηθησει, ειναι συμβουλευτικη δεν κανω ψυχοθεραπεια..με βοηθησε τρομερα ομως μαζι με τη θεραπεια απο ψυχιατρο στην αγχωδη διαταραχη που περασα πριν δυο χρονια οπου δεν ημουν λειτουργικη ! πλεον δουλευω βγαινω θελω να φλερταρω εχω ορεξη για ζωη αλλα , τα σημαδια τα συμπτωματα ..με τραβανε πισω..

  14. #14
    Quote Originally Posted by Panthiraki View Post
    Θλεω παρα πολυ να κανω μια ακτινογραφια να ηρεμισω αλλα δεν εχω τη δυναμη μεσα μου, πιο μικρη ετρεχα τα εκανα ολα ημουν πιο δυνατη οσο μεγαλωνω με κυριευει ο φοβος , ο τρομος, δεν ξερω πως να το διαχειριστω...παντως ουτε βαρος χανω , και ορεξη εχω και δε νιωθω καμια εξανλτηση...
    Επειδή αν δεις παλιά ποστ μου είχα ακριβώς τον ίδιο φόβο με σένα πήγαινε καντην για να σου φύγει η ιδέα. Κι εγώ έτσι ακριβώς ήμουν και φοβόμουν αλλά δαγκωνα τα χείλη και πήγαινα κι εκανα όχι μια αλλά τέσσερις ακτινογραφιες (!) (πατούσες, θώρακας, λεκάνη και ισχια). Όλα καθαρά, κάν'το να ησυχάσεις! Κι εγώ είμαι μεγαλύτερη από σένα σε μια εβδομάδα, κλείνω τα 42, με 2 παιδιά μέσα στο άγχος γιατί είναι πολύ ζωηρά, άνεργη, σε προβληματικό γάμο με ναρκισσιστη, με υποχονδριαση ΓΑΔ και καταθλιψη από τα 16 και άρχισα αγωγή ξανά τώρα λόγω άγχους από την πανδημία και κατάθλιψη λόγω του πρόσφατου χαμού του πατέρα μου και του κακοποιητικου γάμου μου. Εκεί να δεις γλέντια! Πίστεψε με σε καταλαβαίνω κι εγώ απόλυτα! Προσπάθησε να βρεις τρόπους να αισθάνεσαι καλύτερα γιατί εγώ έφτασα σε σημείο να μην μπορώ να λειτούργησω στην καθημερινότητα μου από το άγχος!

  15. #15
    Σας ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις απαντησεις σας, θα κανω οτι καλυτερο για τον ευατο μου , θα βρω τη δυναμη και θα προπσαθησω να παψω να υπερβαλω ..! να εισαστε ευχομαι παντα καλα ,να σκεφτομαστε παντα θετικα γιατι μια φορα ζουμε ( τα λεω να τα ακουω και εγω :p) και ολα θα πανε καλα !!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΗ;
    By anast in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 17-12-2019, 23:42
  2. Δεν ειμαι πλέον 20 ετών παρθένος
    By PurplePuppet(male) in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 58
    Last Post: 28-02-2019, 22:07
  3. Δεν ξέρω ποια είμαι πλέον!
    By annag in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 26-06-2016, 19:57
  4. ειμαι(σίγουρος) πλέον!
    By Castiel in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 10-07-2013, 16:47
  5. ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΗ?
    By νινα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 13-01-2010, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •