Είχα άδικο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 148
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1,108

    Είχα άδικο;

    Μιλούσα ένα μήνα με ένα παιδί, σας είχα γράψει κι εδώ νομίζω
    Ήταν ο πιο σοβαρός ως τώρα και έλεγε ότι θέλει κάτι ουσιώδες και όχι ξεπετες.
    Αργήσαμε για κάποιους λόγους να συναντηθούμε και όσο μιλούσαμε εγώ δεν του είδα δείξει ερωτικό ενδιαφέρον , ενώ εκείνος μου ζητούσε συνεχώς να βγούμε. Το τραβούσα όμως όσο γινόταν, για να δω αν μπορεί να με δει κάποιος σοβαρά. Και πραγματικά μου έλεγε ότι είμαι πολύ όμορφη και από τις λίγες κοπέλες που δεν είναι χαζές και κοιτάνε τα φράγκα και ότι αξίζω πολλά. 2-3 φορές που πήγε να πετάξει κάτι σεξουαλικό τον έκοψα και μετά ζήτησε και συγγνώμη.
    Αυτός δουλεύει μέχρι τις 10 το βράδυ και μου έλεγε να βγούμε μετά τη δουλειά του. Εγώ του είπα καλύτερα κάποια μέρα που θα είναι πρωινός για να βγούμε με την άνεση μας, αφού τώρα τα μαγαζιά κλείνουν στις 12 και δεν θα το ευχαριστηθούμε.
    Πάντως του εξήγησα ότι ΘΕΛΩ να τον δω απλα σε καλύτερες συνθήκες και συμφωνήσαμε με την πρώτη ευκαιρία που θα είναι πρωινός να βγούμε.
    Ήδη είχα ξενερώσει γιατί δεν μου φαινόταν ιδιαίτερα έξυπνος και από διάφορα που μου είχε πει από την προηγούμενη σχέση του τον έβρισκα πολυ λάθος.

    Ενώ λοιπόν νόμιζα πως συνεννοηθήκαμε, εκείνος επεμεινε 3 μέρες στη σειρά να βρεθούμε όταν θα σχολάσει. Και μάλιστα σε ένα μέρος που δεν μου αρέσει καθόλου. Του εξήγησα γιατί δεν θέλω και του είπα νόμιζα ότι συμφωνήσαμε κατι. Ζήτησε συγγνώμη μετά και κατάλαβε το λάθος του, αλλά εγώ είχα ήδη ξενερώσει για τα καλα.
    Μετά πρότεινε ΠΑΛΙ να βρεθούμε αλλά όχι σε μαγαζί, να αραξουμε λέει κάπου αλλού. Δηλαδή πρώτο ραντεβού σε πλατεία, στον δρόμο η κάτι τέτοιο το θεωρείτε λογικό; Δεν το σχολίασα καν, αλλά ήμουν στο τσακ να τον προσβαλω!

    Μιλάω με άλλον ένα παράλληλα , όμως λείπει στο πατρικό του επειδή είναι σε αναστολή και ο άλλος είναι ο φίλος μου που λεω που περιμένω να γύρισει από διακοπές.

    Μαζί του μιλούσα καθαρά μέχρι να περιμένω να γίνει κατι με τους άλλους και επειδή μου έλεγαν κάποιες στη δουλειά ότι δεν θα βρω εύκολα κάποιον άλλο για σχέση, αφού τώρα όλοι θέλουν απλά να μας πηδάνε.

    Μου τη δίνει που προσπαθώ πολύ, ρίχνω τα στάνταρντς μου στα ταρταρα, ασχολούμαι με άτομα που υπό άλλες συνθήκες δεν θα μιλούσα καν και πάλι απογοήτευση.
    Αν είχα κάνει σχέση δεν θα μιλούσα και δεν θα φασωνομουν με κανέναν από όσους έχω κάνει κάτι.
    Λέγαμε με έναν φίλο τις προάλλες κάτι για το πρώτο φιλί και αυτός το είχε σαν μια γλυκιά ανάμνηση, ενώ εγώ είτε έχω φιληθεί είτε όχι, είτε έχω φασωθει είτε όχι είναι το ίδιο και το αυτό. Δεν αισθανομουν τίποτα.
    Με πληγώνει που δεν έχω να θυμάμαι τίποτα καλό από ερωτικά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Αυτός που μιλουσες, σου ήταν άγνωστος; Από εφαρμογή; Έχεις πει για πολλούς και δεν έχω καταλάβει για ποιον μιλάς.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1,108
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αυτός που μιλουσες, σου ήταν άγνωστος; Από εφαρμογή; Έχεις πει για πολλούς και δεν έχω καταλάβει για ποιον μιλάς.

    Ναι, από εφαρμογή

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δες και την πλευρά του άλλου.

    "Γνωρίζομαι αρκετό καιρό με μία κοπέλα και αισθάνομαι κάτι να πλανιέται στον αέρα. Τον τελευταίο καιρό φάνηκε να ερχόμαστε κάπως πιο κοντά, της είχα ζητήσει και μου είχε στείλει φωτογραφία με μαγιό, γυρνούσαμε την κουβέντα κάπως στο ερωτικό χωρίς να έχουμε πει κάτι ξεκάθαρο, της έχω κάνει σαφές ότι μου αρέσει, της έχω πει ότι είναι ωραία κοπέλα, της έχω ζητήσει να βρεθούμε αρκετές φορές και συνεχώς μου λέει όχι και με βάζει σε θέση να απολογούμαι. Ενω πριν ήταν πιο ανοιχτή και μιλούσαμε για σχέσεις και διάφορα και είχα σημάδια ότι μπορεί κάτι να γίνει μεταξύ μας, όσες φορές της πρότεινα να βρεθούμε, ήθελε μόνο μεσημεριανές ώρες, της πρότεινα να πάμε να αράξουμε κάπου και πάλι μου έριξε άκυρο, όταν το πάω κάπως στο σεξουαλικό/ερωτικό τσινάει και έχω μπερδευτεί. Θα έχω άδικο αν δεν ξανασχοληθώ; "

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Θα σε βοηθούσε να διαβάσεις όλα τα θέματα που έχεις ανοίξει εδώ και να δεις τον εαυτό σου σαν θεατής..

    Σκέψου να μιλούσες με κάποιον και αυτός να έβρισκε συνεχεια δικαιολογίες για να μη βρεθείτε.. Τι θα σκεφτόσουν;
    Είπες ότι δεν είναι τόσο έξυπνος γιατί έκανε κάποια πράγματα στην σχέση του που εσένα μάλλον δεν σαρεσαν. Εκεί φαίνεται πόσο έξυπνος είναι κάποιος;
    Πως θα ένιωθες αν μιλούσες με κάποιον και αυτός ταυτόχρονα μιλούσε κι αλλού για να έχει κι άλλη επιλογή; Μην χάσει χρόνο..
    Πόσος χρόνος χρειάζεται για να γνωρίσεις κάποιον; Για να έχεις όντως μια εικόνα για αυτόν;
    Τι νομίζεις ότι σε ξενέρωσε; Μήπως το γεγονός ότι ο τύπος πήγαινε με τα νερά σου; Ήθελες με ένα συγκεκριμένο τρόπο να εξελιχθεί όλο αυτό και όταν ο τύπος έλεγε για τον δικό του τρόπο εσύ αντιδρούσες κι αυτός έκανε πίσω. Τελικά ποιος από τους δύο έκανε στην άκρη τις δικές του ανάγκες;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Λεμονόπιτα, όταν πρόκειται να συναντηθείς με κάποιον για πρώτη φορά, γιατί έχει τόση σημασία το πού θα πάτε, πότε θα βγείτε κ.λ.π. Η χημεία θα υπάρξει ή όχι, ανεξάρτητα από τα διαδικαστικά. Εφ' όσον τα βρείτε, μπορείτε να συζητήστε για το πού και πώς και να θέσετε ο καθένας τα όριά του. Εσύ δεν δίνεις μιά ευκαιρία σε αυτό που συμβαίνει μεταξύ σας να ξετυλίξει την προοπτική του, αν έχει. Αντ' αυτού, λες οτι ξενερώνεις πριν ακόμα τον γνωρίσεις από κοντά.
    Επιπλέον, αυτή η διαδικασία με τις καβάντζες εμένα προσωπικά με χαλάει πολύ. Μου θυμίζει πάγκο σε λαϊκή. Δεν το κατακρίνω, απλά με ενοχλεί...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1,108
    Δεν του έστειλα φωτό με μαγιό ποτέ.
    Είπαμε αυτό δεν το ξανακάνω.

    Μου πρότεινε να βγούμε την πρώτη φορά και του εξήγησα σαφώς ότι θα ήθελα κάποια άλλη φορά να καλύτερες συνθήκες. Είπα αυτό που ήθελα και συμφώνησε, είπε οκ, όταν είμαι πρωινός.
    Την ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΈΡΑ, ενώ νόμιζα η ηλίθια ότι το είχε καταλάβει ξανά την ίδια ακριβώς πρόταση και ξανά εξήγησα τους λόγους που δεν θέλω. Συμφώνησε και λέω οκ.
    Μετα άλλες δύο φορές τα ίδια.
    Όταν βλέπεις ότι εξηγείς σε κάποιον κάτι σαφέστατα και δεν σε καταλαβαίνει, είναι σοβαρός λόγος να ξενερώσεις.
    Με ρώτησε πού ακριβώς μένω για να περάσει μια βόλτα και το πήρα στην πλάκα για να μην τον βρίσω.

    Με την πρώην ένα πρόβλημα που είχαν ήταν αυτό ακριβώς. Ότι όλο του έλεγε όχι σε προτάσεις του.
    Τώρα καταλαβαίνω γιατί.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1,108
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Λεμονόπιτα, όταν πρόκειται να συναντηθείς με κάποιον για πρώτη φορά, γιατί έχει τόση σημασία το πού θα πάτε, πότε θα βγείτε κ.λ.π. Η χημεία θα υπάρξει ή όχι, ανεξάρτητα από τα διαδικαστικά. Εφ' όσον τα βρείτε, μπορείτε να συζητήστε για το πού και πώς και να θέσετε ο καθένας τα όριά του. Εσύ δεν δίνεις μιά ευκαιρία σε αυτό που συμβαίνει μεταξύ σας να ξετυλίξει την προοπτική του, αν έχει. Αντ' αυτού, λες οτι ξενερώνεις πριν ακόμα τον γνωρίσεις από κοντά.
    Επιπλέον, αυτή η διαδικασία με τις καβάντζες εμένα προσωπικά με χαλάει πολύ. Μου θυμίζει πάγκο σε λαϊκή. Δεν το κατακρίνω, απλά με ενοχλεί...
    Για εμένα έχει σημασία.

    Άλλο είναι να σου πει κάποιος "πάμε για έναν καφέ να τα πούμε"
    Κι άλλο " Περνα από τη δουλειά μου " , " θα πάω στο τάδε μέρος ( που δεν μου αρέσει), έλα κι εσύ μαζί μου"
    Δηλαδή σαν να με ξεπεταει.

    Εσείς θα βγαίνατε πρώτο ραντεβού πχ να αραξετε σε πλατεία με μπύρες από το περίπτερο ή για περπάτημα;
    Όταν θέλεις να κάνεις καλή εντύπωση στο άτομο που θα βγεις δεν προτείνεις πρόχειρες λύσεις. Άλλο να το κάνεις αυτό μετά από μερικά ραντεβού και άλλο στο πρώτο.

    Και δεν είναι ότι δεν δίνω ευκαιρία. Έχω δώσει και με το παραπάνω όταν έχω ξενερώσει από τις 10 μέρες κι συνεχίζω να το παλεύω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν είναι το ιδανικό μου όταν πρωτογνωρίζω κάποιον να πάω σε μία πλατεία να αράξω, αλλά δεν θα ξενέρωνα για αυτό το λόγο.
    Παρόλα αυτά, νομίζω ότι του έλεγες του παιδιού τι ΔΕΝ ΘΕΣ και καλά έκανες, αλλά παράλληλα δεν του είπες ΤΙ ΘΕΣ. Γιατί δεν του πρότεινες εσύ κάτι συγκεκριμένο; Π.χ. "αύριο θες να πάμε εκεί κι εκεί για ένα καφέ μετά τη δουλειά;"

    Αν έχεις ξενερώσει λοιπόν, γιατί ασχολείσαι ακόμα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Με πληγώνει που δεν έχω να θυμάμαι τίποτα καλό από ερωτικά.
    Κι αν θυμόσουν τι θα άλλαζε; Εγώ τα έχω πλέον ξεχάσει. Έσβησαν όλα και ησύχασα. :D

    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Για εμένα έχει σημασία.
    Εσείς θα βγαίνατε πρώτο ραντεβού πχ να αραξετε σε πλατεία με μπύρες από το περίπτερο ή για περπάτημα;
    Όχι με μπύρες, καφέδες και ποτά γενικά (δεν πίνω τίποτα απ' αυτά), αλλά έξω σίγουρα ναι. Για μένα το ιδανικό πρώτο ραντεβού θα ήταν έξω σε σημείο αναφοράς που αναγνωρίζουν και οι δύο, κοντά σε χώρο με κόσμο και εμπορικά καταστήματα. Εκεί μπορείς να περπατήσεις ενώ δέχεσαι πολλά ερεθίσματα από το περιβάλλον και να μιλήσεις για πολλά θέματα. Ακόμα καλύτερα αν είχε και ενδιαφέροντα καιρό (που σημαίνει ότι αποκλείεται η καλοκαιρινή βαρετοκαιρία). Καφετέριες, εστιατόρια και τα συναφή στατικά δε με ενδιαφέρουν.

    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Μου πρότεινε να βγούμε την πρώτη φορά και του εξήγησα σαφώς ότι θα ήθελα κάποια άλλη φορά να καλύτερες συνθήκες. Είπα αυτό που ήθελα και συμφώνησε, είπε οκ, όταν είμαι πρωινός.
    Την ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΈΡΑ, ενώ νόμιζα η ηλίθια ότι το είχε καταλάβει ξανά την ίδια ακριβώς πρόταση και ξανά εξήγησα τους λόγους που δεν θέλω. Συμφώνησε και λέω οκ.
    Μετα άλλες δύο φορές τα ίδια.
    A.k.a. τσιμπούρι. Deal breaker. :D Αυτό είναι, νομίζω, το σοβαρότερο πρόβλημα σε όσα ανέφερες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1,108
    Tου εξήγησα και τι θελω ακριβως. Ειπα οτι προτιμω να παμε να καθισουμε σε ενα μαγαζι για καφε ή ποτο, αλλα σχετικα νωρις ωστε να μιλησουμε με την ησυχια μας, οχι για μια ωρα και να κοιταμε το ρολοι. Συμφωνησε και τις επομενες μερες εκανε ξανα τις ιδιες προτασεις.

    Εχω ξενερωσει και ασχολουμαι ακομα, γιατι δεν ξερω τι θα γινει με τους αλλους δυο που λεω.
    Κι οσο γι αυτο που ειπωθηκε παραπανω περι καβατζας, που ξερω κι εγω οτι δεν μιλαει με αλλες; Για τον καθενα που μιλαω εχω σιγουρο στο πισω μερος του μυαλου μου οτι μιλαει και με αλλες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1,108
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Κι αν θυμόσουν τι θα άλλαζε; Εγώ τα έχω πλέον ξεχάσει. Έσβησαν όλα και ησύχασα. :D


    Όχι με μπύρες, καφέδες και ποτά γενικά (δεν πίνω τίποτα απ' αυτά), αλλά έξω σίγουρα ναι. Για μένα το ιδανικό πρώτο ραντεβού θα ήταν έξω σε σημείο αναφοράς που αναγνωρίζουν και οι δύο, κοντά σε χώρο με κόσμο και εμπορικά καταστήματα. Εκεί μπορείς να περπατήσεις ενώ δέχεσαι πολλά ερεθίσματα από το περιβάλλον και να μιλήσεις για πολλά θέματα. Ακόμα καλύτερα αν είχε και ενδιαφέροντα καιρό (που σημαίνει ότι αποκλείεται η καλοκαιρινή βαρετοκαιρία). Καφετέριες, εστιατόρια και τα συναφή στατικά δε με ενδιαφέρουν.


    A.k.a. τσιμπούρι. Deal breaker. :D Αυτό είναι, νομίζω, το σοβαρότερο πρόβλημα σε όσα ανέφερες.
    Το πως διασκεδαζει ο καθενας ειναι δικο του θεμα.
    Εμενα δεν μου αρεσει να περπαταω οταν συζηταω.
    Το θεμα ειναι να υπαρχουν και καποια κοινα μερη που αρεσουν και στους δυο.
    Οταν εκεινος μου προτεινει να παμε καπου και του λεω δεν γουσταρω εκει, και μου το ξαναπροτεινει, ειναι σαν να με εγραψε, φυσικο να ενοχληθω.
    Αν εσενα δεν σου αρεσει να πηγαινεις π.χ. για κινεζικο και σου προτεινει μια κοπελα να πατε , ειτε θα πας μια φορα ως ενδειξη καλης θελησης, ειτε θα αρνηθεις ευγενικα εξηγωντας οτι δεν σου αρεσει η συγκεκριμενη κουζινα.
    Αν σου το προτεινε συνεχεια, ενω ξερει οτι δεν θες, δεν θα ξενερωνες;

    Ειναι και τσιμπουρι, εχεις δικιο σε αυτο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Tου εξήγησα και τι θελω ακριβως. Ειπα οτι προτιμω να παμε να καθισουμε σε ενα μαγαζι για καφε ή ποτο, αλλα σχετικα νωρις ωστε να μιλησουμε με την ησυχια μας, οχι για μια ωρα και να κοιταμε το ρολοι. Συμφωνησε και τις επομενες μερες εκανε ξανα τις ιδιες προτασεις.

    Εχω ξενερωσει και ασχολουμαι ακομα, γιατι δεν ξερω τι θα γινει με τους αλλους δυο που λεω.
    Καμένο χαρτί για μένα. Αν ήμουν στη θέση σου και ο άλλος δεν υπολόγιζε καθόλου τι θέλω, θα είχα πάψει να ασχολούμαι ακόμα κι αν δεν υπήρχαν άλλοι δύο υποψήφιοι. Είναι κάτι βασικό. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Το πως διασκεδαζει ο καθενας ειναι δικο του θεμα.
    Εμενα δεν μου αρεσει να περπαταω οταν συζηταω.
    Σαφώς. Απλά απάντησα στην ερώτησή σου.

    Είναι σπάνιο να αρέσουν ακριβώς τα ίδια και στους δυο. Κάπου θα πρέπει να βρεθεί κοινό έδαφος ώστε στο τέλος και οι δυο να μείνουν ευχαριστημένοι.

    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Το θεμα ειναι να υπαρχουν και καποια κοινα μερη που αρεσουν και στους δυο.
    Οταν εκεινος μου προτεινει να παμε καπου και του λεω δεν γουσταρω εκει, και μου το ξαναπροτεινει, ειναι σαν να με εγραψε, φυσικο να ενοχληθω.
    Αν εσενα δεν σου αρεσει να πηγαινεις π.χ. για κινεζικο και σου προτεινει μια κοπελα να πατε , ειτε θα πας μια φορα ως ενδειξη καλης θελησης, ειτε θα αρνηθεις ευγενικα εξηγωντας οτι δεν σου αρεσει η συγκεκριμενη κουζινα.
    Αν σου το προτεινε συνεχεια, ενω ξερει οτι δεν θες, δεν θα ξενερωνες;
    Είναι άσχημα αυτά που αναφέρεις. Όπως έγραψα πιο πριν, στη θέση σου εγώ δε θα συνέχιζα. Αυτή η συμπεριφορά δε μου αρέσει καθόλου.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Εφόσον δεν έχεις ακόμα σχέση μπορείς να μιλάς με όσους θες μη νιώθεις άσχημα σ αυτό.Να εμπιστεύεσαι το ένστικτο σου κ μην παρασυρθεί απ την αναγκη σου για σχέση. Πόσο καιρό μιλάτε; μιλάτε καθημερινά; αν μιλάτε κάπου στις τρεις εβδομάδες και μαθαίνεις πράγματα γι αυτόν που σε κάνουν να θες να τον γνωρίσεις κι από κοντά τότε βγες. Καλύτερα να βγείτε απόγευμα σε έναν καφέ κάπου που είναι πολυσύχναστος χωρος κ όσο καλός κ αν σου φενεται πάντα να πηγαίνεις με δικό σου μεταφορικό μέσο κ να φεύγεις με δικό σου ή με ταξί μέχρι να τον γνωρίσεις καλα

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είναι άδικο να με παραμελεί...
    By Κύκνος in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 83
    Last Post: 18-04-2018, 15:09
  2. Δεν είναι άδικο?
    By WhyAlwaysMe? in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 417
    Last Post: 26-03-2016, 03:11
  3. Δίκιο ή άδικο;
    By gian in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 23-02-2011, 09:52
  4. Δεν είναι άδικο?
    By marylee in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 22
    Last Post: 26-12-2010, 21:00
  5. ΤΙ ΕΙΧΑ,ΕΧΩ?
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 13-07-2008, 20:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •