Τοξική αδελφική σχεση-διατροφικες διαταραχες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    16

    Τοξική αδελφική σχεση-διατροφικες διαταραχες

    Μεγάλωσα σε ένα σπίτι με πένθος Μια και ο πατέρας μας πέθανε όταν ήμασταν μικρές......είμαστε δυο αδελφές .....πολύ δεμενες....κάποια στιγμή αυτό άρχισε να γίνεται πρόβλημα ....η αδελφή μου πάντα κολλημένη πάνω μου και πάντα να της λύνω τα προβλήματα ......χωρίς να το καταλάβω εγκατασταθηκε μια άρρωστη κατάσταση......αργότερα έκανα σχέση και έπεσε να με φάει ......τελικά μου χάλασε τη σχέση από ζήλεια ....η ίδια δεν έχει κάνει σχέση ποτέ με τη δήθεν δικαιολογία ότι δεν βρίσκει κάποιον καλό.......οπότε κάνω σχέση μου τη χαλάει .....αποτέλεσμα ??? Πέθανε και η μαμά μας και αυτή κολλημένη πάνω μου ......μένουμε μαζί και με πνίγει....ξεκίνησα διατροφικές διαταραχές ........βγάζω τη τροφή κλπ........έχασα 17 κιλά τη τελευταία φορά που μου χάλασε με τη βρωμιά τη ζήλεια και τα λόγια της μια σχέση .....τι να κάνω ? .......λυπάμαι να την εγκαταλείψω αλλά και το σπίτι που μένουμε το εχουμε 50-50......με έχει φάει η ζήλεια ο ανταγωνισμός και η κακία της μου μάλλον πλέον την τρέφουν και την ευχαριστούν .......της είπα να κάνει μια σχέση και να πάρει το δρόμο της.....λυσσαξε.......μου είπε το αναμενόμενο .....αν θέλεις να.παντρευτεις δεν σε εμποδίσω ο δρόμος είναι ανοικτός.....λυπάμαι να την αφήσω μόνη της αλλά κι αυτή η καταδίκη δεν είναι ζωή......σκέφτομαι ότι μάλλον έχει κάποιο πρόβλημα .....σεξουαλική ανικανότητα η κάτι τέτοιο.......τι να κάνω???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Πόσο χρονών είστε; Τι έκανε και χάλαγε τις σχέσεις σου;
    Το να μένουν δύο αδέλφια σε διαφορετικό σπίτι δεν είναι κακό, αντιθέτως ειναι το καλύτερο.. Δεν την εγκαταλείπεις έτσι αλλά ξεχωρίζεις την ζωή σου από τη δική της. Αφού βλέπεις ότι αυτή η σχέση σε πνίγει στο χέρι σου ειναι να βάλεις όρια και να σεβαστείς τον εαυτό σου, πριν φτάσετε στο σημείο να μην την θες κοντά σου.
    Last edited by george1520; 25-08-2020 at 03:27.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    16
    Στο σημείο να μην τη θέλω κοντά μου έχουμε φθάσει .....τη βλέπω και αποστρεφω το βλέμμα μου .....δεν θέλω να είμαι μαζί της

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    16
    Με συνεχείς παρεμβάσεις στις Σχέσεις.μου ...έκανε μούτρα... καβγάδες με αποκαλούσε τσουλα....γινόταν επιθετική και υβριστική ....έκανε το σπίτι κόλαση μέχρι να χωρίσω ....μετά όταν χώριζα όλα μέλι γαλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    γεια σου! Κάνεις εμετο γιατί θελεις να έχεις τον ελεγχο. ολοι όσοι κανουμε εμετους μετα το φαγητο προσπαθουμε να αποκτησουμε τον ελεγχο της ζωης μας, της τροφης μας, το τι θα μας συμβεί. Εσυ προφανως εχεις χασει τον ελεγχο απο την ζωη σου και η αδερφη σου κανει οτι θελει σε αυτην.

    Είσαι ερμαιο της, δεν ζεις ουσιαστικα υπακους στις εντολες της για να εχεις την ηρεμια σου που και παλι δεν την εχεις.. Η αδερφη σου ειναι επικινδυνη και σίγουρα διαταραγμενη.


    Χτες πας σε ψυχολογο και μιλας. Περνεις τηλεφωνο για ενδοοικογενειακη βια και ζητας συμβουλες ανωνυμα.

    Εχω να σου προτείνω κέντρο που μπορεις να πας που ξεκιναει απο Σεπτεμβριο. Εχει τμημα ενηλικων.

    Μην το αφησεις. Ποσο χρονων εισαι εαν επιτρεπεται και πόσο η αδερφη σου;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Εβη2020 View Post
    Με συνεχείς παρεμβάσεις στις Σχέσεις.μου ...έκανε μούτρα... καβγάδες με αποκαλούσε τσουλα....γινόταν επιθετική και υβριστική ....έκανε το σπίτι κόλαση μέχρι να χωρίσω ....μετά όταν χώριζα όλα μέλι γαλα
    Ισως ειναι καιρός να βάλεις όρια..Τα κάνει όλα αυτα επειδή της το επιτρέπεις. Πιστευω πως θα σας κάνει καλό να μένετε σε διαφορετικά σπίτια.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    16
    Ευχαριστώ πάρα πολύ ..... Ποιο είναι το κέντρο που μου λες και αν μπορείς να μου δώσεις στοιχεία επικοινωνίας με αυτό το κέντρο ....

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    16
    Έχεις δίκιο .....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Μπορω μονο να στο γραψω δημοσια αλλα δεν ξερω εαν επιτρεπουν οι κανονες να προτεινουμε, γιατι εχεις λιγα μηνυματα και δεν μπορω να σου στείλω μυνημα. Aλλιως σου δινω το email μου.

    Μην προσπαθησεις να αλλαξεις εκεινη, θα κοιταξεις την ζωη σου. Ορια δεν μπορεις να βαλεις στην αδερφη σου, εχεις ξεφυγει εντελως η κατασταση της. Μονο την δικη σου αλλαγη να κοιταξεις, θα δεις ποσο ομορφα θα νιωσεις μολις πας στο κεντρο. Εγω τουλαχιστον ενιωσα πολυ ωραια που στην ιδεα του ψυχολογου ετρεχα χιλιομετρα. Και τωρα ανυπομονω να ανοιξει.

    Εκεινη θα ειναι τοξικη και ενοχλητικη αυτο που πρεπει να προσπαθησεις ειναι όλα αυτη η τοξικοτητα να μην σε διαπερνα και μονο ενας ειδικος ψυχικης υγειας μπορει να σε βοηθησει. Μονη σου ειναι σαν να παλευεις χωρις ασπιδα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    16
    Έχεις δίκιο.....μπορείς να στείλεις τα στοιχεία του ψυχολόγου ??

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    λυπαμαι πολυ για την μαμα σου κι τον μπαμπα σου! ποσο κριμας να συμβαινει κατι τετοιο σε δυο νεες κοπελες ,σε δυο αδελφουλες! Ποσο αδικη ειναι μερικες φορες η μοιρα! ποσο αχαρηστοι ειμαστε οταν τα εχουμε ολα , κι παραπονιομαστε μερικες φορες που δεν εχουμε περιτα χλιδατα λικα αγαθα!
    Αποψη μου ειναι να επισκεφτει η αδελφη σου ειτε καποιον ψυχολογο, ειτε να παει εκει που σου ειπαν πριν.Ειναι πολυ σημαντικο και πρεπει να γινει αμεσα, διοτις η αδελφουλα σου εχει μεγαλα ψυχολογικα τραυματα μαλον.
    Ξερεις, μερικες φορες δεν μπορουμε να μπουμε στην θεση του αλλου, εσυ , ετυχε να εισαι δυνατος χαρακτηρας, να μπορεις να ξεπερασεις τις δυσκολιες της ζωης και να συνεχιζεις εμπρος.Αυτο ειναι χαρισμα, αλλα δυστυχως το θεωρεις δεδομενο , και για αυτο δεν μπορεις να καταλαβεις ισως την αδελφη σου οπου ετυχε να ειναι αδυναμος χαρακτηρας, να την εχει τραυματησει ολο αυτο που συμβαινει με αποτελεσμα να εχει γατσωθει επανο σου ως η μονη της υπαρξη αγαπης και συναισθηματικη υπαρξη.Για αυτο και οταν κανεις σχεσεις, φοβαται μην σε χασει και φερεται ετσι,τοσο λαθος, το κανει μαλον απο τρομο.
    Νομιζω οτι εαν την βοηθουσες εσυ να βρει ενα αγορι, εαν της εβρησκες εσυ καποιον νομιζω οτι επειδη και μονο ειναι απο εσενα θα τον γουσταρει.
    Ξερω οτι δεν ειναι ευκολο, ουτες ειναι ομορφο να εχεις και την ευθυνη της αδελφης σου,αλλα σε εχει αναγκη και ειναι το μονο ατομο στην ζωη σου που δεν θα παψει πωτες να σε αγαπαει οτι και να της κανεις!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    16
    Έχω προσπαθήσει να της συστήσω κάποιον αλλά δεν προχωράει όλο λέει ότι δεν τις αρέσει ο ένας δεν της αρέσει ο άλλος ..... Νομίζω βάζει εμπόδιο στον εαυτό της γιατί δεν θέλει να ξεφύγει από την αρρωστημένη εξάρτηση από εμένα....θέλει να αποφύγει τη ζωή το κόσμο τα προβλήματα .......εμένα με ελέγχει έναν δεσμό δεν θα τον ελέγξει ένας.δεσμος Συνεπάγεται αγώνα και προσπάθεια και αυτή δεν θέλει να κάνει αγώνα στη ζωή .....θέλει να είναι ένα παράσιτο στο σβέρκο μου και να τρέφεται από εμένα .....γουστάρει την αρρώστια της λέω να δει έναν ψυχοθεραπευτή και λέει δεν μου χρειάζεται ...... Δεν θέλει να λύσει κανένα πρόβλημα έχει.λυσει το πρόβλημα της και βολεύεται με την ασφαλή σχέση με εμένα ......δεν θέλει να βγει στη ζωή .....θέλει ασφάλεια ........είναι καλύτερα να ρουφάει τη ζωή του άλλου παρά να προσπαθείς μόνος σου ...... Η πραγματική αδελφική αγάπη είναι να θέλεις να βλέπεις την αδελφή σου ευτυχισμένη και.οχι μόνο τον εαυτό σου ευτυχισμένο και βολεμενο όπως εσύ νομίζεις.....
    Last edited by Εβη2020; 26-08-2020 at 23:55.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Καλημέρα! Αυτο ειναι το email μου στείλε μου ενα μηνυμα για να σου προωθησω τα στοιχεία.
    --------------------

    Θα το διαγραψω αυριο αυτο το σχόλιο για να μην ειναι εμφανες το email μου, οποτε το συντομοτερο δυνατο να μην γεμίσω σπαμ.

    Όταν μου στείλεις γραψε μου σχολιο εδω.
    Last edited by LiloCook; 27-08-2020 at 22:37.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    δυστχως -βαση των οσων γραφεις κι περιγραφης - η αδελφη σου εχει καποιο ειδους ψυχωσης, με αποτελεσμα να εχει γινει τοξικος ανθρωπος.Αυτο γινετε και εχει δυστυχως τα συμπτωματα αυτα που περιγραφης, θα πρεπει να ξανα αγαπησει πρωτα τον εαυο της, να μαθει να ζει αυτονομα και με αυταρχης τροπο. Αμα εργαζεται και εχει εισοδημα τα πραματα ειναι πολυ πιο ευκολα,διοτις μπορεις με διαφορους τροπους να την εξαναγκασης να παει σε καποιον γιατρο.Ενας τροπος θα ηταν να λυπεις συνεχως απο το σπιτι χωρις αυτην η να πας να μεινεις στο σπιτι του αγοριου σου.Στην αρχη θα εχεις εντασεις αλλα νομιζω οτι με τον καιρο θα φτιαξουν τα πραματα.
    Νομιζω οτι πρωτα απο ολα θα πρεπει να φτιαξεις τα δικα σου δλδ να μαθεις να της βαζεις ορια χωρις επιθετικο η νευρικο τροπο, με ευγενια.Μετα θα πρεπει να μπορεσεις να φτιαξεις ετσι το προγραμμα σου ωστε να συναντιεστε ολο κι πιο λιγο, ςπισης θα πρεπει να ασχοληθεις πανω απο ολα με την προσωπικη σου υγεια και με την καλητερευση της ζωης σου.Αυτο ιισως κανει και την αδελφη σου να κανει το ιδιο, αφου σε αντιγραφη οπως λες, θα μπορουσες να της πεις οτι πας εσυ σε ψυχολογο ετσι ωστε να κανει κι αυτη το ιδιο
    Οτι και να σου λεμε, αυτο που περνας ειναι πολυ δυσκολο, γενικα εχεις πολλα θεματα να αντιμετοπισης ,ευχομαι να βρεις πρωτα το κουραγιο και μετα να βρεις τον τροπο να τα ξεπερασεις με οσο πιο ανεμαχι τροπο γινεται, διοτις μπορει να ειναι τωρα αρρωστη η αγπαη της αδελφη σου προς εσενα, αλλα εαν γινει καλα θα ειναι ο μονος ανθρωπος οπου θα εχεις ως στηριγμα στην ζωη σου.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    16
    Θα σου γράψω ευχαριστώ το κράτησα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ & ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By NADINE_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 9
    Last Post: 19-09-2016, 11:31
  2. Βοήθεια για διατροφικές διαταραχές.
    By mikresmerides in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2015, 02:18
  3. Βοήθεια για διατροφικές διαταραχές.
    By mikresmerides in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 1
    Last Post: 23-07-2015, 01:39
  4. διατροφικες διαταραχες
    By irly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 12-09-2012, 17:30
  5. διατροφικες διαταραχες και σεξ
    By dimitra_21 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 23
    Last Post: 14-03-2012, 14:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •