Λανθασμένες αναμνήσεις? Βοηθήστε με! Ανησυχώ πάλι! Μιλήστε μου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Λανθασμένες αναμνήσεις? Βοηθήστε με! Ανησυχώ πάλι! Μιλήστε μου!

    Πριν 2 χρόνια, ήμουν έξω και ο ψυχαναγκασμός μου έλεγε να γυρίσεις σπίτι για να πάρεις χαρτοπετσέτες. Δεν ήθελα να το κάνω και αγχωνόμουν γιατί επέμενε. Ήμουν τόσο ζαλισμένος και κουρασμένος που προσπάθησα να εννοήσω (στα ψεύτικα ίσως) μια υπόσχεση στον Θεό που θα μου απαγόρευε να κάνω την τελετουργία. Δηλαδή, προσπάθησα να κάνω μια υπόσχεση σχετικά με το να ΜΗΝ υπάρξει επιστρόφη στο σπίτι για να πάρω χαρτοπετσέτες. Τελευταία στιγμή, την ακύρωσα. Απλά, μόνο με τον φόβο της υπόσχεσης μπορούσα να αγνοήσω την τελετουργία. Δεν ξέρω αν μέτρησε ή όχι.


    Σήμερα, βγήκα στο μπαλκόνι να δω την βροχή. Σκεφτόμουν ότι η είσοδος στο εσωτερικό του σπιτιού από το μπαλκόνι, ίσως μετράει σαν "επιστροφή στο σπίτι απο έξω" το οποίο ήταν κομμάτι της υπόσχεσης. Οπότε, ήθελα να ήμουν προσεχτικός να μην αγγίξω καμία χαρτοπετσέτα (κατι απιθανο δηλαδη)


    Την ώρα που έμπαινα μέσα, άρχισα να λέω ότι "Δεν παίρνω καμία χαρτοπετσέτα. Απλά, μπαίνω στο σπίτι με σκοπό να μείνω και να συνεχίσω την μέρα μου και όχι για να πάρω χαρτοπετσέτες" Απλά, δεν ήθελα να φανέι οτι υπήρχε περίπτωση να γυρνάω για χαρτοπετσέτες.

    Πάραλληλα, σκεφτόμουν και άλλα, νορμαλ, καθημερινά πράματα. Πέρασαν κάποια δευτερόλεπετα και εγώ πήγαινα πάνω κάτω στο σαλόνι και στην κουζίνα ενώ σκεφτόμουν τα δικα μου που δεν είχαν σχέση με ψυχαναγκασμούς.

    Ξαφνικά, μου ήρθε μια σκέψη. Μήπως ακούμπησα/πήρα χαρτοπετσέτα με το που γύρισα από το μπαλκόνι? Δεν θυμάμαι τίποτα τέτοιο και δεν θα το έκανα ποτέ, αλλά ανησυχώ μήπως, όταν έλεγα "δεν επιστρέφω για χαρτοπετσέτες" μήπως η πρόταση έχασε το νοημα της και κάπως υποσυνείδητα μπερδεύτηκα και επειδή σκεφτόμουν άλλα πράματα, μήπως ακούμπησα/πήρα τις χαρτοπετσέτες της κουζίνας επείδη στο μυαλό μου, υποσυνείδητα, έλεγα " καμια χαρτοοπετσέτα"

    Σαν να λέει κάποιος "δεν θελω να πιω νερο. δεν θελω να πιω νερο" και επειδή, ακούγεται στο μυαλό του η λέξη νερό, νερό, ξεχνιέται και πίνει νερό. Ανησυχώ μήπως παρόμοιο σκηνικό παίχτηκε με τις χαρτοπετσέτες. Δεν θυμάμαι τίποτα τέτοιο. Αλλα γιατί μου ήρθε αυτή η ανησυχία?


    Αν μέτραγε μια τέτοια υπόσχεση, θα μέτραγε μόνο για εκείνη την συγκεκριμένη μέρα ή για παντα? θυμάμαι όταν προσπάθησα να την κάνω ήμουν έξω, μερικά μέτρα μακρύα, εκτος πολυκατοικίας και προσπάθησα να είμαι συγκεκρίμενος με τις λέξεις και τις εικόνες όταν έκανα την υπόσχεση. Δηλαδή, όταν σκεφτόμουν ότι δεν πρέπει να γυρίσω σπίτι φαντάστηκα συγκεκρίμενα, τον δρόμο που πάει προς το σπίτι. Έχω μετακομίσει από τότε. Και τώρα, βρισκόμουν στο μπαλκόνι του πατρικού μου σπιτιού (άλλη πολη)

    Υπάρχει περίπτωση το να μπαίνω στο εσωτερικό του σπιτιού από το μπαλκόνι (αφου χαζεψα την βροχη) να μετράει σαν επιστροφή στο σπίτι? δηλαδή, είναι το ίδιο με την υπόσχεση? στην υπόσχεση, φανταζόμουν συγκεκριμένη διαδρομή και συγκεκριμένο σπίτι το οποίο έχω ξενοικιάσει. Αν μέτραγε η υπόσχεση θα μέτραγε μόνο για εκεί και για μια συγκεκριμένη μέρα, ή για πάντα και για όλα τα σπίτια που θα μπορούσα να μείνω?


    Δεν πήρα καμία χαρτοπετσέτα όταν μπήκα από το μπαλκόνι, αλλά ανησυχώ επειδή έτσι, όπως περπατουσα πανω κατω στο σαλόνι και την κουζίνα, μήπως ασυναίσθητα, ακούμπησα χαρτοπετσέτες. Ξέρω ότι δεν μετράνε οι υπόσχεσεις αλλα αγχώνομαι. Θα ήθελα λίγη επιβεβαίωση αν γίνεται. Δεν χρειάζεται να γράψετε να παω σε ιατρό ή ότι δεν μετράνε αυτά. Όποιος θέλει να γράψει και να μου δώσει επιβεβαίωση απλά, να γράψει, σε περίπτωση που μέτρησε η υπόσχεση, αν μέτρησε μόνο για το παλιό σπίτι ή για όλα.
    Last edited by Erudinam; 25-08-2020 at 19:45.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Επιστροφή στο σπίτι σημαίνει ότι έφυγες απ το σπίτι κ τώρα θα γυρίσεις. Το μπαλκόνι αποτελεί μέρος του σπιτιού άρα δεν έφυγες απ το σπίτι άρα δεν επέστρεψες. Ήδη ήσουν σπίτι. Επίσης στο παρελθόν υποσχέθηκε για εκείνο το γεγονός που ήταν στο μυαλό σου δεν έδωσες υπόσχεση για όλη σου τη ζωή κ για οποίο σπίτι κ μένεις κ για όπου κι αν πηγαίνεις.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Να σου πω κάτι όμως δεν μπορώ να μην το πω. Πρέπει να προσθέσεις κάτι σημαντικό στη ζωή σου που θα τραβά την προσοχή σου που θα σου δίνει κίνητρο να αδιαφορήσεις γι αυτά τα θεματα

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Πιστεύω ότι η υπόσχεση ήταν για όλη σου τη ζωή και ο Θεός/θεοί το βλέπουν χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τους τον ΙΔΨ. Αν είχες ΙΔΨ θα πήγαινες σε ψυχίατρο. Άρα είναι όλα δικαιολογίες για τις υποσχέσεις που αθετεις στους θεούς σου.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Πιστεύω ότι η υπόσχεση ήταν για όλη σου τη ζωή και ο Θεός/θεοί το βλέπουν χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τους τον ΙΔΨ. Αν είχες ΙΔΨ θα πήγαινες σε ψυχίατρο. Άρα είναι όλα δικαιολογίες για τις υποσχέσεις που αθετεις στους θεούς σου.
    Αν δεν έχεις ΙΨΔ είναι δύσκολο να καταλάβεις. Εσύ τα λες αυτά τώρα γιατί σου φενεται παράλογο

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Πάσχω από ΙΔΨ απο παιδί, ένα άτομο με ιδεοψυχαναγκασμο μπορεί να ξεχωρίσει το παράλογο των σκέψεων και των πράξεών του και φυσικά έχει τη λογική να ζητήσει βοήθεια. Αυτό που κάνετε εσείς είναι να ικανοποιείτε τις ιδεοληψιες του, ΔΕΝ τον βοηθάτε,του κάνετε κακό, σταματήστε να απαντάτε.

    Δεν πρόκειται να σταματήσει και να πάει σε ειδικό όσο βρισκει καθησύχαση εδώ μέσα.

Similar Threads

  1. Ανησυχώ μήπως καταράστηκα τον εαυτό μου! Μιλήστε μου! Σας παρακαλώ!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 03-08-2020, 20:11
  2. Λανθασμένες Αναμνήσεις που με φρικάρουν
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 29-07-2020, 09:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •