Βοήθεια!! Καταστροφή και επιστροφή διατροφικης διαταραχής - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Μεγας μυθος που πολυ κακως αναπαραγεται.


    https://ajp.psychiatryonline.org/doi....2009.09020247

    https://www.self.com/story/bulimia-facts-to-know (Το #6 διαψευδει πιο αναλυτικα τον εν λογω μυθο)
    Μάλιστα. Διορθώνω λοιπόν (αν και δεν πείστηκα επαρκώς από τις μελέτες)

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Βουλιμία είναι η διατροφικη διαταραχη που ο ανθρωπος τρωει πολύ ή και λίγο και προκαλεί εμετο την τροφη που εφαγε.
    Οποτε μαντεψε, το στομαχι ειναι αδειο.Οχι απλα αδειο και σε κατασταση σοκ, γιατι εχει ανεβασει τρομερα το οξυ του γιατι εκει που ηταν ετοιμο να χωνεψει και δεν εχει τιποτα να χωνεψει.
    Ανεβαινει η οξυτητα που σου βγαζει δερματικα, όπως βουλιμία χρονων προκαλει πληγες στον οισοφαγο, καταστρεφει τα δοντια και αλλα πολλα προβληματα. Εαν εχεις κανει ποτε εμετο στην ζωη σου, σκεψου αυτη την διαδικασια 10 φορες πιο επωδυνη και σε μεγαλυτερη συχνοτητα.

    Ενας ακομα τεραστιος μυθος ειναι οτι βουλιμια εχουν ΜΟΝΟ οι υπερβαρες και οι παχυσαρκες.
    Ειμαι σχεδον στο ιδανικο μου βαρος πλεον και πασχω απο βουλιμια.
    Αυτο για το σχολιο του πανασχετου φίλου μας el.gre που νομιζει πως οποιος δεν τρωει ειναι αδυνατος. Πρεπει να του γνωρισουμε τον "μεταβολισμό".

    Δεν λεμε το ίδιο εαν διαβασεις προσεκτικα τα σχολια μας. Κανενας δεν νικαει χωρίς να πολεμησει, το θεμα ειναι οτι εγω λεω για αλλα "οπλα" και εσυ μιλας για αλλα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Μάλιστα. Διορθώνω λοιπόν (αν και δεν πείστηκα επαρκώς από τις μελέτες)
    Ποιες ακριβως ειναι οι ενστασεις σου;

    H υπακαλιαιμια και μονο μπορει να σκοτωσει μεσω προκλησης αρρυθμιων που οδηγουν σε συνδρομο αιφινιδιου θανατου. Κετοοξειδωση, δραματικα αυξημενος κινδυνος οισοφαγικου καρκινου λογω ανελεητης παλινδρομησης, και πολυ αυξημενη αυτοκτονικοτητα (που φυσικα ειναι ψυχικη νοσος/ψυχικο συμπτωμα η ιδια και ποτε "χειρονομια γενναιοτητας" η αλλες συμβολοποιημενες μπουρδες.) Μια αλλη τρομαχτικη συνεπεια, η γαστρορραγια επισης συνηθως συνοδευεται απο μια ολιγον τεραστια αιμορραγια.

    Το να λεμε οτι δεν οδηγει στο θανατο η βουλιμια δειχνει η ελλειψη ενημερωσης η ανευθυνοτητα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Το να λεμε οτι δεν οδηγει στο θανατο η βουλιμια δειχνει η ελλειψη ενημερωσης η ανευθυνοτητα.
    Διαλέγω την έλλειψη ενημέρωσης.
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος...

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    [QUOTEΑυτο για το σχολιο του πανασχετου φίλου μας el.gre που νομιζει πως οποιος δεν τρωει ειναι αδυνατος. Πρεπει να του γνωρισουμε τον "μεταβολισμό".
    [/QUOTE]
    Μάλιστα δηλαδή η κοπέλα εισεπνευσε οξυγωνο μόνο και πήρε 5 κιλά δεν έφταιγε που έτρωγε πολύ κ βλακειες

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Ναι επίσης οι ανθρωποι που εχουν φοβίες φταίνει εκείνοι που είναι φοβιτσιάρηδες. #not
    Α! Επίσης οι ανθρωποι που εχουν ψυχαναγκασμους φταίνει γιατί οι άλλοι δεν έχουν. #not

    (ναι είδα τα θρεντ σου).

    Εαν αυριο ξυπνήσεις και ο ψυχαναγκασμος σου σου πει, φαε 10 κιλα μακαρόνια. Θα εχεις την ίδια αποψη για τους ανθρωπους που περνουν κιλα;

    Δεν νομίζω, θα πεις " Δεν φταίω εγω ο ψυχαναγκασμός μου με αναγκαζει να τρωω τοσο".

    Εξω απο τον χωρό πολλα τραγουδια λεμε, για αυτο πριν ανοιξεις το στοματακι σου και πεις "φταίς που σαβουριασες" σε εναν ανθρωπο που γραφει πως εχει διατροφικη διαταραχη σκεψου, πως οταν θα γραψεις εσυ κατι για την φοβία σου και θα σε κατηγορησει που φοβασαι - και δεν θα ειμαι σίγουρα εγω-, ποσο ασχημα θα νιωθεις.


    Εισαι σε ενα ψυχολογικο φορουμ, δεν εισαι στον καναπε σου με τους φίλους σου. Αυτα που γραψεις επιρρεαζουν ψυχολογιες. Παρτο, μασα το και χωνεψε το αυτο που γραφω.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Εξω απο τον χωρό πολλα τραγουδια λεμε, για αυτο πριν ανοιξεις το στοματακι σου και πεις "φταίς που σαβουριασες" σε εναν ανθρωπο που γραφει πως εχει διατροφικη διαταραχη σκεψου, πως οταν θα γραψεις εσυ κατι για την φοβία σου και θα σε κατηγορησει που φοβασαι - και δεν θα ειμαι σίγουρα εγω.
    Χα χα τι αγενής που είσαι πόσο θίχτηκες!!!!! Εγώ πάντως νομίζω ότι θα είσαι σίγουρα εσύ που θα κατηγορισεις. Είναι αυτή η ποιότητα σου

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    el.gre συνειδητοποιεις οτι εσυ εισαι που κατηγορεις τα ατομα με διατροφικες διαταραχες για την παθηση τους; Αυτο τι εικονα πιστευεις οτι δινει σε ενα φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    el.gre συνειδητοποιεις οτι εσυ εισαι που κατηγορεις τα ατομα με διατροφικες διαταραχες για την παθηση τους; Αυτο τι εικονα πιστευεις οτι δινει σε ενα φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης;
    Για πες ακριβώς ποια ήταν η κατηγορια

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    El.gre εχεις θρεντ ανεβασμενα με τους ψυχαναγκασμους σου και τις φοβίες σου, wtf εγω σου ειπα οτι τα διαβασα.

    Φρεσκαρω την μνήμη σου:

    Πάντως να ξέρεις κι αυτές που είναι αδύνατες δε σαβουριαζουν γι αυτό είναι αδύνατες

    Νιαου, νιαου, νιαου! Μια γατα στα κεραμιδια.

    Εναν καθρεφτη για την Senior Μember μας.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    El.gre εχεις θρεντ ανεβασμενα με τους ψυχαναγκασμους σου και τις φοβίες σου, wtf εγω σου ειπα οτι τα διαβασα.

    Φρεσκαρω την μνήμη σου:

    Πάντως να ξέρεις κι αυτές που είναι αδύνατες δε σαβουριαζουν γι αυτό είναι αδύνατες

    Νιαου, νιαου, νιαου! Μια γατα στα κεραμιδια.

    Εναν καθρεφτη για την Senior Μember μας.
    Έχεις χαζέψει; τι σχέση έχει η ιδεοψυχαναγκαστικη νεύρωση τώρα. Έχεις ιδέα τι είναι η ΙΨΔ? Η κοπέλα έχει ένα πρόβλημα υγείας που λέγεται βουλιμία άλλο αυτό όμως άλλο η παχυσαρκία. Είναι δύο διαφορετικά θέματα. Επίσης δεν την κατηγορία μόνη της είπε ότι χάλασε 150 ευρώ να τρώει απ έξω σκουπίδια. Δικά της λόγια είναι. Η βουλιμία δεν προκαλεί παχυσαρκία. Η παχυσαρκία προϋπήρχε επειδή τρώει. Υπάρχουν πολλές κοπέλες που είναι αδύνατες κ έχουν βουλιμία. Δεν της είπα κάτι κακό είπα οι αδύνατες είναι αδύνατες επειδή δε σαβουριαζουν. Μήπως είστε πολύ ευθικτοι;;;;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Υπάρχουν πολλές κοπέλες που είναι αδύνατες κ έχουν βουλιμία. VS οι αδύνατες είναι αδύνατες επειδή δε σαβουριαζουν.

    εαν εσυ βγαζεις ακρη με αυτο, εγω ειμαι ενταξει.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    El.gre εχεις θρεντ ανεβασμενα με τους ψυχαναγκασμους σου και τις φοβίες σου, wtf εγω σου ειπα οτι τα διαβασα.

    Φρεσκαρω την μνήμη σου:

    Πάντως να ξέρεις κι αυτές που είναι αδύνατες δε σαβουριαζουν γι αυτό είναι αδύνατες

    Νιαου, νιαου, νιαου! Μια γατα στα κεραμιδια.

    Εναν καθρεφτη για την Senior Μember μας.
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Υπάρχουν πολλές κοπέλες που είναι αδύνατες κ έχουν βουλιμία. VS οι αδύνατες είναι αδύνατες επειδή δε σαβουριαζουν.

    εαν εσυ βγαζεις ακρη με αυτο, εγω ειμαι ενταξει.
    Μπερδεύεις το σαβουριασμα με τη βουλιμία μου φενεται. Σαβουριαζω σημαίνει τρώω σκουπίδια. Οκ. Αντε παράτα με τώρα βαρέθηκα Ν ασχολουμε

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    μπεεεεε... <3

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Οι φωνες και τα συναισθηματα της διατροφικης διαταραχης
    By mikresmerides in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 28-04-2017, 17:20
  2. γλυκιά...καταστροφή
    By cAtTaC in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 4
    Last Post: 07-05-2013, 23:05
  3. ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ
    By twoweeks in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-06-2012, 01:58
  4. Ψυχική καταστροφή
    By someone in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 25-07-2008, 15:51
  5. Replies: 75
    Last Post: 22-05-2007, 13:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •