Βοήθεια!! Καταστροφή και επιστροφή διατροφικης διαταραχής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270

    Βοήθεια!! Καταστροφή και επιστροφή διατροφικης διαταραχής

    Νιώθω ένα χαλί με κλάματα κ πόνους στο στομάχι γτ όχι μόνο τρώω κ πίνω απέξω εδώ κ δύο εβδομάδες τον αγλεορα πέταξα κ στα σκουπίδια για χιλιοστή φορά την προσπάθεια ν φτάσω στο επιθυμητό βάρος ήμουν 92 έφτασα 79 τώρα πήρα 5 κιλά πάλι πιστέψτε. Με δεν έκανα υπερβολική δίαιτα κ φταίει αυτό απλά κάτι με κρατάει πίσω δεν πιστεύω στον εαυτό μ Ρ παιδιά γτ δεν νιώθω όμορφη αυτό ειν κάτι π απέκτησα στο λύκειο κ ακόμα ν φύγει ειμ 24 κιόλας. Διατροφικες διαταραχες 1ου βαθμού αντί ν χάλασω τα 150 ευρώ σε υγιεινό φαγητό παραγγέλνα απέξω σκουπίδια κ τώρα σπαραζω στο κλάμα κ κάνω Εμετους δεν μπορώ ν συνεχίσω κ ν γράφω γτ κλαίω έχω κ αλωπεκία κ ο γιατρός μ είπε ν μην έχω στρες θ μείνω καραφλη κ δεν προσέχω ούτε την υγεία μ!! Όταν ήμουν μικρή δυστυχώς δεν άρεσα τ αρνητικά σχόλια τ πήρα ως αληθινά κ εναντιωθηκα στον ίδιο μ τον εαυτό κάνοντας του κακό γτ αυτό με είχαν κάνει οι άλλοι ν αισθάνομαι έτσι κ με τ φαγητό ήθελα ν με καταστρέψω κ με άλλα πράγματα π έκανα μικρότερη μην αναφερθώ τώρα κίνδυνος γ μένα ήμουν κ ακόμα ειμ δεν ξέρω τ Ν κάνω κ πότε θ τ βρω με τον εαυτό μ νιώθω ότι όλο αυτό τ χαλί π περναω μ αξίζει αυτοκαταστροφικη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.Έγινε κάτι που σε τάραξε πριν 2 βδομάδες; Γιατί νιώθεις έτσι;

    Αυτό που περιγράφεις δεν είναι καταστροφή, είναι ένα μικρό πισωγύρισμα,έτσι να το δεις. Βάλε τώρα ένα στοπ και ανασκουμπώσου. Αν δεν είσαι σε φάση να συνεχίσεις αυτή τη στιγμή να χάνεις βάρος, βάλε μία σειρά και φιάξε λίγο τη διατροφή σου να μην πάρεις κι άλλο. Το κακό με όσους έχουν τέτοια θέματα είναι ότι το πάνε από το ένα άκρο στο άλλο, ή εξαντλητικές/αυστηρές δίαιτες ή τον αγλέορα μέχρι σκασμού που λες κι εσύ. Προσπάθησε να βάλεις μία σειρά πάλι, π.χ. ψώνισε τα απαραίτητα για να τρως με μέτρο κι άφησε εύκαιρα λεφτά μόνο για ένα delivery την εβδομάδα και τα άλλα βάλτα κάπου που δεν έχεις εύκολη πρόσβαση. Εξαφάνισε τα πολλά σνακ και έχε εύκαιρο κάτι πιο υγιεινό τριγύρω σου.

    Το κυριότερο, κάνε κάτι αυτές τις μέρες που σε ευχαριστεί. Νομίζω φέτος δεν δουλεύεις; Αν κάθεσαι όλη μέρα σπίτι μπροστά στην τηλεόραση και βαριέσαι την ζωή σου,ε, λογικό είναι η ψυχολογία να μην βοηθάει σε όλο αυτό (λέω, δεν ξέρω τι κάνεις)... Βάλε ένα πρόγραμμα, μία ώρα περπάτημα τη μέρα π.χ. - όχι για να χάσεις βάρος, νομίζω πήγαινες και έτρεχες άλλωστε, αλλά για να σου αλλάξει την ψυχολογία, πήγαινε κάπου που σε ηρεμεί και σε ευχαριστεί-, μία φορά τη βδομάδα επίσκεψη σε κάποιο μουσείο, γράψου σε κάποια δραστηριότητα, ακόμα και μέσα σε όλη αυτή την πανδημία γίνονται πράγματα.
    Αν έγινε κάτι πιο συγκεκριμένο που σε αποσυντόνισε, προσπάθησε να το λύσεις/δεις πιο ψύχραιμα.

    Όπως και να έχει, εδώ είμαστε να συζητάμε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    "Όταν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πάς εκεί που κοιτάς", λέει μια παροιμία. Δεν αναφέρεται βέβαια στο βλέμμα, αλλά στη σκέψη.

    Πρώτα από όλα ψυχραιμία. Ηρέμησε, πάρε μια βαθιά ανάσα και ανασυντάξου.

    Πολύ εύστοχα τα λόγια της Σόνιας. Αφιέρωσε τη σκέψη σου, κατ' επέκταση και τις δραστηριότητές σου, σε πράγματα που θα σε βοηθήσουν να χάσεις βάρος. Υιοθέτησε συνήθειες που σου κάνουν καλό ή σου έκαναν στο παρελθόν και ακολούθησέ τις απαρέγκλιτα. Μου αρέσει να τις αποκαλώ "ιερές συνήθειες" Βασικό, να είναι πράγματα που σου αρέσει να κάνεις, ώστε να έχουν διάρκεια, να μην γίνονται ψυχαναγκαστικά. Η διάρκεια είναι η λέξη κλειδί.

    Σκέψου και εδώ είμαστε πάλι...:)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Καλημέρα!

    Σου γραφω ως βουλιμική πολλών χρόνων. Μου ειπε κάτι πολυ σωστό η ψυχολόγος μου, για μενα παντα σωστό.

    Όταν φτανεις στο σημείο να κάνεις εμετό μετα από φαγητο, το βλεμμα σου δεν ειναι δικό σου. Κοιτας τον εαυτό σου μεσα από τα ματια των αλλων. Αυτων που σε εκριναν για τα κιλα σου, η μαμα σου, η φίλη σου, ο συντροφός σου. Ξεχνας εντελως το δικό σου βλεμμα.
    Θα κοιταγες εσυ ποτε εναν ανθρωπο που εβαλε μόλις 5 κιλα με τετοιο βλεμμα. Θα του εκανες κακό; Οχι.
    Γιατι λοιπόν να κανεις στο ίδιο σου τον εαυτό κακό.

    Στην βουλιμία είναι ασπρο και μαυρο. Δεν πιστευω ότι μεσα σου πιστευεις ότι αξίζεις να περνεις αγκαλια την λεκανη και να υποφερεις απο πανω.

    Το κλαμμα ειναι καλό, είναι καθαρση. Προσωπικα κλαίω ατελειωτα. Όταν πηγα πρωτη φορα στο ψυχολογο θυμαμαι χαρακτηριστικα ήμουν τόσο μαγκωμενη που δεν μπορουσα να βολευτω στο καθισμα. Με το που εριξα το κλαμμα απλωθηκα σαν τραχανας στην πολυθρονα. Βεβαια πετυχα και εξαιρετικη γυναίκα, που δεν ηθελα γυναίκα γιατι πιστευα οτι θα συγκρινω τα σωματα μας και θα αγχωθω, ουτε καν.

    Με όλη μου την φιλικη διαθεση, οι συμβουλες "ανασυνταξου, βαλε μια σειρα, πηγαινε για περπατημα, κανε αυτο κανε το αλλο κτλ" είναι όλα συμβουλες ελεγχου και το προβλημα στις διατροφικες διαταραχες είναι ακριβως αυτό ο ελεγχος.

    Για μενα, θεωρω το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις από όλα να μιλησεις σε εναν ανθρωπο που εμπιστευεσαι για όλα αυτα. Μιλα, μιλα, μιλα, πες τα όλα. Αυτη ειναι η θεραπεία για να σταματησεις να κανεις εμετους. Ουτε το περπατημα, ουτε τα ψωνια, ουτε η γυμναστικη. Το σωμα σου εχει βαρεσει συναγερμο, με τι δυναμη και διαθεση να πας για περπατημα; Θα πιεστεις ακόμα περισσότερο με τα "πρεπει" που το σωμα σου δεν θα σε αφησει και θα νιωθεις ακομα χειροτερα.

    Σου λεω πραγματα που βοηθανε εμενα, εννοειται πως εαν εσενα σε βοηθαει το περπατημα.

    Εαν δεν εχεις ανθρωπο εμπιστο, εγω μπορω να σε ακουσω και εσυ να με ακουσεις. Εχεις συμπληρωσει τα μηνυμα για να μπορεις να μου στείλεις.

    Δεν θα σου πω "σηκω μην πεφτεις", θα σου πω " δεν πειραζει που επεσες".

    Δεν πειραζει που πηρες τα μολις 5 κιλακια, δεν πειραζει που εκανες τους εμετους, δεν πειραζει που χαλασες χρηματα. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ. Αυτο που εχει σημασια είσαι ΕΣΥ και ΜΟΝΟ εσυ. Ουτε τα χρηματα, ουτε τα κιλα.

    Δεν εισαι ουτε απο χρηματα ουτε απο κιλα, είσαι μια γυναικα. Ενας ανθρωπος και ο ανθρωπος φροντιζει το εαυτο σου για να συνεχίσει να ζει καλα. Η επόμενη μερα ειναι μια καινουργια μερα και μην κοιτας πισω.

    Δεν εχω λυσει το ζητημα, ακόμα ψαχνω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Καλημέρα!

    Σου γραφω ως βουλιμική πολλών χρόνων. Μου ειπε κάτι πολυ σωστό η ψυχολόγος μου, για μενα παντα σωστό.

    Όταν φτανεις στο σημείο να κάνεις εμετό μετα από φαγητο, το βλεμμα σου δεν ειναι δικό σου. Κοιτας τον εαυτό σου μεσα από τα ματια των αλλων. Αυτων που σε εκριναν για τα κιλα σου, η μαμα σου, η φίλη σου, ο συντροφός σου. Ξεχνας εντελως το δικό σου βλεμμα.
    Θα κοιταγες εσυ ποτε εναν ανθρωπο που εβαλε μόλις 5 κιλα με τετοιο βλεμμα. Θα του εκανες κακό; Οχι.
    Γιατι λοιπόν να κανεις στο ίδιο σου τον εαυτό κακό.

    Στην βουλιμία είναι ασπρο και μαυρο. Δεν πιστευω ότι μεσα σου πιστευεις ότι αξίζεις να περνεις αγκαλια την λεκανη και να υποφερεις απο πανω.

    Το κλαμμα ειναι καλό, είναι καθαρση. Προσωπικα κλαίω ατελειωτα. Όταν πηγα πρωτη φορα στο ψυχολογο θυμαμαι χαρακτηριστικα ήμουν τόσο μαγκωμενη που δεν μπορουσα να βολευτω στο καθισμα. Με το που εριξα το κλαμμα απλωθηκα σαν τραχανας στην πολυθρονα. Βεβαια πετυχα και εξαιρετικη γυναίκα, που δεν ηθελα γυναίκα γιατι πιστευα οτι θα συγκρινω τα σωματα μας και θα αγχωθω, ουτε καν.

    Με όλη μου την φιλικη διαθεση, οι συμβουλες "ανασυνταξου, βαλε μια σειρα, πηγαινε για περπατημα, κανε αυτο κανε το αλλο κτλ" είναι όλα συμβουλες ελεγχου και το προβλημα στις διατροφικες διαταραχες είναι ακριβως αυτό ο ελεγχος.

    Για μενα, θεωρω το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις από όλα να μιλησεις σε εναν ανθρωπο που εμπιστευεσαι για όλα αυτα. Μιλα, μιλα, μιλα, πες τα όλα. Αυτη ειναι η θεραπεία για να σταματησεις να κανεις εμετους. Ουτε το περπατημα, ουτε τα ψωνια, ουτε η γυμναστικη. Το σωμα σου εχει βαρεσει συναγερμο, με τι δυναμη και διαθεση να πας για περπατημα; Θα πιεστεις ακόμα περισσότερο με τα "πρεπει" που το σωμα σου δεν θα σε αφησει και θα νιωθεις ακομα χειροτερα.

    Σου λεω πραγματα που βοηθανε εμενα, εννοειται πως εαν εσενα σε βοηθαει το περπατημα.

    Εαν δεν εχεις ανθρωπο εμπιστο, εγω μπορω να σε ακουσω και εσυ να με ακουσεις. Εχεις συμπληρωσει τα μηνυμα για να μπορεις να μου στείλεις.

    Δεν θα σου πω "σηκω μην πεφτεις", θα σου πω " δεν πειραζει που επεσες".

    Δεν πειραζει που πηρες τα μολις 5 κιλακια, δεν πειραζει που εκανες τους εμετους, δεν πειραζει που χαλασες χρηματα. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ. Αυτο που εχει σημασια είσαι ΕΣΥ και ΜΟΝΟ εσυ. Ουτε τα χρηματα, ουτε τα κιλα.

    Δεν εισαι ουτε απο χρηματα ουτε απο κιλα, είσαι μια γυναικα. Ενας ανθρωπος και ο ανθρωπος φροντιζει το εαυτο σου για να συνεχίσει να ζει καλα. Η επόμενη μερα ειναι μια καινουργια μερα και μην κοιτας πισω.

    Δεν εχω λυσει το ζητημα, ακόμα ψαχνω.
    Είσαι σε καλό δρόμο.

    Έχεις δίκιο. Το τελευταίο πράγμα που θέλει να ακούσει ένας βουλιμικός ή ένας καταθλιπτικός είναι "σήκω, μπορείς!". Πόσο με εκνεύριζε αυτό όταν είχα κατάθλιψη...

    Μεγάλη κουβέντα το "δεν πειράζει". Μια φίλη ψυχολόγος μου την πρωτοείπε και από τότε έμαθα σιγά σιγά να αγαπώ τον εαυτό μου. Ως γνωστό, μόνο ότι αγαπάς μπορείς να το αλλάξεις...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Ως γνωστό, μόνο ότι αγαπάς μπορείς να το αλλάξεις...
    τι εννοεις;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Είχα απελπιστεί το τελευταίο διάστημα γιατί είμαι κ άνεργη 1 χρόνο τώρα όπως οι περισσότεροι κ ν βγω έξω με παρεα πάει ένας χρόνος γενικά με πήραν από κάτω γτ δεν μ στέλνει κ κανένας μόνο εγώ στέλνω νιώθω μόνη κ όλη αυτή η ρουτίνα κ τ μέλλον άγνωστο με όλα αυτά με φουντωσαν παραπάνω κ είπα ας φάω δεν θ πάω κ πουθενά αλλά κ η μητέρα μ λέει δεν χρειάζεται ν πας πουθενά γ Ν είσ όμορφη κ όταν έρθει η στιγμή ν ξαναβγεί ν κάνεις θ λες γτ δεν άλλαξα τόσο καιρό.. Προσωπικά τώρα νιώθω αδύναμη κ έχω μια απαισιοδοξία τώρα τον άλλο μήνα θ κλείσω εισητηρια γ Βουδαπέστη για Μάρτιο όμως έστω κ η αίσθηση ν τ κλείσω θ με ευχαριστήσει αλλά κ πάλι αποφεύγω ν κάνω όνειρα μεγάλα ενα ταξίδι Λευκάδα σχεδίαζα ακυρώθηκε κ αυτό Τον Αύγουστο πφφφ ο θεος ν βάλει τ χέρι του

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Ως γνωστό, μόνο ότι αγαπάς μπορείς να το αλλάξεις...
    τι εννοεις;
    H αγάπη προϋποθέτει την αποδοχή. Όταν αγαπάς ένα πάθος σου, μπορείς να διακρίνεις οτι δεν το χρειάζεσαι πιά και να το αφήσεις να φύγει, να το αποχαιρετήσεις.
    Αντίθετα, όταν εναντιώνεσαι σε αυτό, όταν το πολεμάς, το γιγαντώνεις. Το κάνεις να φαίνεται δυνατό, σε καταδυναστεύει.

    Ο Όσκαρ Ουάίλντ είχε πει: "Ο ασφαλέστερος τρόπος να ξεπεράσεις ένα πάθος σου, είναι να ενδώσεις"...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Δηλαδή τι προτείνεις ν κάνω;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Κοίταξε, αρχικα ο Οσκαρ ήταν συγγραφέας και όχι επιστήμονας ψυχικής υγείας και μαλιστα θεατρικός. Εκανε μια τετοια ζωή που κατεληξε απορος και μόνος, δεν το λες και καλή διαχειριστη της καταστασης. Καλό θα ήταν σε θεματα ψυχικής υγείας να διαβαζουμε εμπιστους επιστήμονες και όχι Κοελιο.

    Ναι η αγαπη προυποθετει αποδοχή, η αποδοχη αυτη πρεπει να οδηγει στην επιβιωση. Εαν αποδεχομαι ότι ειμαι αλκοολικος και δεν το πολεμίσω θα καταληξω νεκρος. Οποτε ουτε αυτη θεωρει βοηθαει.

    Αποδεχομαι τον εαυτο μου, αντιλαμβανομαι που βρισκομαι και προσπαθω να φτασω εκεί που θελω για να ειμαι ευτιχισμενος. Αλλα πριν γινω ευτυχισμενος πρεπει να ειμαι και ζωντανος ε;

    Με μαθηματικη ακριβεια ενας ανθρωπος με διατροφικη διαταραχη θα καταληξει προωρα νεκρος εαν δεν κανει κατι που θα τον κρατησει ζωντανο.. Δεν θελω να τρομαξω κανεναν ειλικρινα αλλα οπως και να το κανουμε για να ζησουμε χρειαζομαστε τροφη.

    Οπως και να το κανουμε επισης, την διαδικασια της ληξης τροφης την κανει ο εγκεφαλος. Ο εγκεφαλος ελεγχεται απο την ψυχικη μας κατασταση. Οποτε 1 και 1 κανουν δυο.

    Οποτε επετρεψε μου να διαφωνησω σε αυτο που γραφεις καθετα, οριζοντια, εντος εκτος και επι ταυτα.

    ( εμενα ρωτας Lenale ή τον/την Proteus? )

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Πάντως να ξέρεις κι αυτές που είναι αδύνατες δε σαβουριαζουν γι αυτό είναι αδύνατες.Ακομη κι αυτοί που πάνε γυμναστήριο το λένε τα κορμιά χτίζονται στην κουζινα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Lenale, Κατ' αρχάς ηρέμησε. Μην αφήνεις να σε κυριέψει πανικός.
    Είμαι σίγουρος οτι κάποιοι άντρες σε βρίσκουν όμορφη. Δεν είσαι πιά στο λύκειο.

    Όπως και νά χει, δυό εβδομάδες και 5 κιλά διορθώνονται. Απλά σε έχει πάρει από κάτω.
    Τι συνέβη πριν από δύο εβδομάδες και ξέφυγες από το στόχο σου; Πώς ένιωθες μέχρι πριν δυό εβδομάδες; Ζοριζόσουν να ακολουθήσεις μια διατροφή και ένα στυλ ζωής;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Ναι η αγαπη προυποθετει αποδοχή, η αποδοχη αυτη πρεπει να οδηγει στην επιβιωση. Εαν αποδεχομαι ότι ειμαι αλκοολικος και δεν το πολεμίσω θα καταληξω νεκρος. Οποτε ουτε αυτη θεωρει βοηθαει.
    Αν δεν αποδεχτώ οτι είμαι αλκοολικός, τότε θα συνεχίσω να πίνω μέχρι να δω τα ραδίκια ανάποδα.

    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Αποδεχομαι τον εαυτο μου, αντιλαμβανομαι που βρισκομαι και προσπαθω να φτασω εκεί που θελω για να ειμαι ευτιχισμενος. Αλλα πριν γινω ευτυχισμενος πρεπει να ειμαι και ζωντανος ε;
    Εδώ δέχεσαι οτι η αποδοχή είναι το πρώτο βήμα για τη θεραπεία. Στην ουσία το ίδιο λέμε.

    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Με μαθηματικη ακριβεια ενας ανθρωπος με διατροφικη διαταραχη θα καταληξει προωρα νεκρος εαν δεν κανει κατι που θα τον κρατησει ζωντανο.. Δεν θελω να τρομαξω κανεναν ειλικρινα αλλα οπως και να το κανουμε για να ζησουμε χρειαζομαστε τροφη.
    Αυτό ισχύει μόνο για τη νευρική ανορεξία, όχι για τη βουλιμία, όπως στην περίπτωση της κοπέλας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Αυτό ισχύει μόνο για τη νευρική ανορεξία, όχι για τη βουλιμία, όπως στην περίπτωση της κοπέλας
    Μεγας μυθος που πολυ κακως αναπαραγεται.


    https://ajp.psychiatryonline.org/doi....2009.09020247

    https://www.self.com/story/bulimia-facts-to-know (Το #6 διαψευδει πιο αναλυτικα τον εν λογω μυθο)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Έχω γράψει πιο πάνω τι με έπιασε το τελευταίο διάστημα με την μοναξιά κ αυτά

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Οι φωνες και τα συναισθηματα της διατροφικης διαταραχης
    By mikresmerides in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 28-04-2017, 17:20
  2. γλυκιά...καταστροφή
    By cAtTaC in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 4
    Last Post: 07-05-2013, 23:05
  3. ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ
    By twoweeks in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-06-2012, 01:58
  4. Ψυχική καταστροφή
    By someone in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 25-07-2008, 15:51
  5. Replies: 75
    Last Post: 22-05-2007, 13:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •