Can you help?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: Can you help?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3

    Can you help?

    Γειά σας , είμαι καταπιεσμένος ψυχολογικά απο πολλές πλευρές...
    Αρχικά μετακομίζω συχνά λόγω επαγγέλματος των γονιών μου...
    και κάθε φορά που γίνετε αυτό νιώθω πολλύ ασχημα γιατι χάνω όλες τις παρέες , τους φίλους τις συνήθειες κ σχεσεις μου κ ξέκινάω σχεδόν απο την αρχή παλι...αυτο γίνετε συχνά κ παρόλο που το έχω περάσει πολλές φορές είναι το ίδιο δυσκολο κάθε φορά...
    Πλησιάζει ο καιρός που θα ξαναμετακομίσω κ νιώθω χαλια...
    Επιπλέον είχα ενα ατύχημα να χτυπησω με δυναμη στο πρόσωπο κ εσπασα τη μύτη μου με αποτέλεσμα αισθητικά να ειναι χάλια απο τότε.. εχω ένα μικρό πρόβλημα στις σχέσεις μου με το άλλο φύλο γιατι οταν αλλάζω μέρος δν ξέρουν πώς ημουν πρίν...
    περνάω κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια κ πάντα απογοητεύομαι..
    Κάθε φορά κλείνομαι υπερβολικά στον εαυτό μου κ φοβάμαι οτι δν είναι καλό αυτό....
    Τί μπορώ να κάνω για να μήν βρεθώ σε αυτη τη θεση παλι...?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Steal,

    καλώς ήρθες:)

    θα θελα να σου πώ πώς καταλαβαινω την κατάσταση που ζεις, μιας κ που εγω ειχα αρκετες αλλαγες τόπου διαμονης (αλλα για διαφορετικους λογους).

    Ειναι σιγουρο, πώς μεσα απο αυτον τον τροπο ζωής δεν μπορεις να παιρνεις μαζι σου, τις παρεες σου απο την μια πολη στην άλλη. Ουτε να πηγαινεις στα μερη μιας πολης που σου αρεσουν, καθημερινα. Οπως ειναι βεβαιο πώς δεν μπορεις να παρεις μαζι σου τους φιλους σου. Μπορεις ομως να κανεις άλλα πράγματα: μπορεις να κρατήσεις τις επαφές με φιλους που συμπάθησες στ αλήθεια κ δεν θες να χασεις, μπορεις να εξακολουθεις να εχεις συνηθειες που αγαπας, ακομα κ αν αλλαζεις πολλεις. Ας πουμε, μπορει να σ αρεσει να πηγαινεις για τρεξιμο. Δεν σημαινει πώς επειδη αλλαζεις πολη, πρεπει να αλλαξεις κ συνηθεια...

    Καταλαβαινω, πώς ειναι σπαστικο, πάνω που βρισκεις μια παρεα, να αναγκαζεσαι να μετακομιζεις, ομως μπορεις να μαθεις μεσα απο αυτη τη διαδικασια, να διατηρεις δεσμους με ανθρωπους που δεν βρισκονται κοντα σου χιλιομετρικα. Και να μην δινεις ενα αποτομο τέλος έτσι, αλλα μια αλλη μορφή στην υπάρχουσα σχεση που εχει αναπτυχθει μεχρι τοτε. Μπορεις να ανταλλασεις λοιπον email, τηλέφωνα κλπ. Βεβαια δεν ειναι το ιδιο με την επαφη της κοντινοτητας, αλλα ειναι ομορφο να ξερεις πώς μπορεις να μιλας σε εναν ανθρωπο που ταιριαζεις κ ξερεις οτι εχετε ενα κοινο παρελθον.

    Σε οτι αφορα το προσωπο σου κ και το αισθητικο κομματι: δεν σε ήξεραν και απο χθες, ετσι ώστε να ξερουν πώς ήσουν κ απο πριν. Αυτο μπορει να σε βοηθα λογω του οτι δεν μπορουν να γινουν συγκρισεις ή κρισεις του \"πριν κ μετα\".

    Αυτο που δεν κατάλαβα, κι αν μπορουσες να μου πεις ειναι για το μικρο προβλημα που εχεις στις σχεσεις σου με το άλλο φύλλο που οπως λες οταν αλλαζεις μερος δεν ξερουν πώς ήσουν πριν...Δλδ?

    Τελος, θα θελα να σου πώ πώς το κλεισιμο στον εαυτο συνηθως ναι δεν ειναι καλο: μπορει να διογκωσει τα συναισθηματα μας, αρνητικα...ομως εχεις σκεφτει να μιλησεις για ολα αυτα σε ενα ανθρωπο που εμπιστεύεσαι τη γνωμη του? σε καποιον που νιωθεις καλα μαζι του? Μπορει να μην εχει ιδεα για τον τροπο που αισθανεσαι ή να ακουσεις πραγματα που δεν εχεις σκεφτει καν....

    Τελος ξερεις πώς καθε νομισμα εχει δύο οψεις: ετσι κ σ αυτην την περιπτωση υπάρχουν κ τα θετικα, οπως του να μαθεις να προσαρμοζεσαι σε νεες συνθηκες πιο εύκολα, να μαθαινεις να κρατας σχεσεις με αλλη μορφη, να μαθεις να αποχωριζεσαι, να ξεκινας απο την αρχη, να βλεπεις πραγματα σε καινουργιες πολεις, διαφορετικες συνθηκες, να ζεις αλλαγες. Μπορεις να εκμεταλλευτεις αυτη την κατασταση:)

    Περιμενουμε νεα σου....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3
    Σοφία , κατ\'αρχάς σ\'ευχαριστώ για την απάντηση...
    Αυτό που εννοούσα είναι πως μετά το ατύχημα έχει χειροτερέψει η εξωτερική μου εμφάνιση κ κάποιες φορές καταλαβαίνω οτι είναι η κύρια αιτία για να χάσω ευκαιρίες για σχέσεις...κ πως επειδή παλιά δν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα , όταν μετακομίζω σε νέο μέρος με κρίνουν απο τη νέα εμφάνιση κ δν καταλαβαίνουν οτι έχω κάνει καποια πράγματα κ έχω βρεθεί σε όμορφες καταστάσεις(με το άλλο φύλο) που δν μπορώ να είμαι τώρα γιατι η εμφανιση μου δν το επιτρέπει... , πράγμα που με ενοχλεί αρκετά...Ευτυχώς το πρόβλημα αυτό μπορεί να αλλαξει σε μερικά χρονια με επέμβαση αλλα μέχρι τότε πιστεύω πως θα έχω χάσει πολλά απο σχέσεις κ αναφέρομαι στον αισθηματικό τομέα...
    Οσο για τις φιλίες , έχω κατανοήσει πλήρως οτι μόνο οι σοβαρές παραμένουν άσχετα απο την απόσταση...αλλα κ πάλι είναι πολύ δυσκολο να ξέρεις οτι θα χάσεις πολλούς φίλους....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Καλησπέρα Steal,
    έχεις συζητήσει με τους γονείς σου την αγωνία σου αυτή? (εννοώ αυτή με τις νέες παρέες).
    Το κατανοούν? Σου συμπαρίστανται? Πχ κάτι που θα μπορούσαν να κάνουν είναι να βοηθήσουν να διατηρήσεις μια επαφή με τους παλιούς φίλους, προσκαλώντας τους που και που στη νέα σας πόλη. Η ακόμα να φροντίζουν να πηγαίνετε που και που στην παλιά και να βλέπεις τους παλιούς φίλους.
    Εγώ προσωπικά λόγω σπουδών στο εξωτερικό, γάμου, μωρών παιδιών κλπ, χώρισα από τις φίλες/φίλους στα 18.
    Όταν η ζωή μας πήρε τον ρυθμό της ξανασμίξαμε....
    Πίστεψέ με, ήταν σαν να μην πέρασε ούτε μια μέρα....
    Συμφωνώ και με όσα είπε παραπάνω η σοφία και στέκομαι κυρίως στο τελευταίο της κομμάτι. έτσι γίνεσαι πιο δυνατός άνθρωπος και μελλοντικά θα έχεις το προνόμιο να προσαρμόζεσαι εύκολα. Αυτό θα σου δώσει πολύ μεγάλη ελευθερία στην ενήλικη ζωή σου. Αρκεί να μην το εφήσεις να σε πάρει από κάτω. Να το δεις με θετικό μάτι και να ζητήσεις όπως είπαμε και τη συνεργασία των γονιών σου :)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3
    Nature...
    Δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα κ οι γονείς μου με στηρίζουν απόλυτα ευτυχώς...υποθέτω οτι αυτές οι ψυχολογικές φάσεις που περνάω είναι η εφηβεία...
    Κάθε κατάσταση έχει και αρνητικά και θετικά , απλά όταν μαζεύονται τα αρνητικά γινονται κάπως ζόρικα τα πράγματα κ περιπλέκονται...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Σίγουρα κάθε κατάσταση έχει και θετικά και αρνητικά.
    Να σου πω εγώ τα θετικά που βλέπω.
    - Έχεις καλή επικοινωνία με τους γονείς σου και είναι άνθρωποι με κατανόηση.
    -Ψάχνεις το θέμα με ωριμότητα και καταλήγεις στην πολύ λογική σκέψη ότι ευθύνεται σε
    μεγάλο βαθμό η εφηβεία.
    - Έχεις μεγάλη αυτογνωσία παρά τη νεαρή σου ηλικία.
    - Τα πας καλά με τους άλλους μιας και αγαπάς τους φίλους σου και σε αγαπούν και εκείνοι.

    Δεν βλέπω τι θα σε εμποδίσει να τα πας καλύτερα από όσο φαντάζεσαι στη νέα πόλη.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Steal,

    συμφωνω με τη Nature στο θεμα με τους γονεις. Μπορει να σε στηριζουν αλλα σιγουρα δεν ειναι στο μυαλο σου να ξερουν τί σκεφτεσαι ακριβως. Μπορουν να σε βοηθησουν περισσοτερο αν τους μιλησεις, κ μαλιστα θα χαρουν να το κανουν.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    189
    Οι χρήστες του e-psychology.gr καλούνται να διαβάσουν τους όρους χρήσης και να συμφωνήσουν με αυτούς πριν την εγγραφή τους.
    Επίσης, για την εγγραφή τους στο forum καλούνται να δηλώσουν αν είναι 18 ετών και άνω.

    Παραθέτω τα σχετικά αποσπάσματα:

    > από τους όρους χρήσης:
    Οι υπηρεσίες του e-psychology.gr απευθύνονται σε ενήλικες, που έχουν πλήρη δικαιοπρακτική ικανότητα.

    > από τις προϋποθέσεις εγγραφής στο forum:
    Αναφορικά με το φόρουμ υποστήριξης, για να πραγματοποιηθεί εγγραφή, ο επισκέπτης καλείται να δηλώσει αν είναι άνω των 18 ετών.





    Συνεπώς, αυτό το θέμα κλειδώνεται προς το παρόν.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •