Πείτε μια γνώμη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    3

    Πείτε μια γνώμη

    Καλησπέρα σας να πω και εγώ το πρόβλημα μου σε κάποιον που δεν μας ξέρει να πάρω μια γνώμη!
    Έιμαι 28 και έχω 8 χρόνια σχέση και τα 6,5 χρόνια μένουμε μαζί. Τον τελευταίο 1,5 χρόνο σχεδόν ο φίλος μου κάνει το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου, 2 δουλειές πράγμα που όπως λέει ο ίδιος τον βοηθάει να μην σκέφτεται. Επίσης το ίδιο διάστημα ίσως και μεγαλύτερο έχει αρχίσει να λέει σε συζητήσεις πως δεν έχει κανένα στόχο κανένα όνειρο. Το τελευταίο δε διάστημα πίνει καθημερινά τουλάχιστον 3,4 μπύρες, ή τσίπουρο αναλόγως, αλλά καθημερινά. Έπισης δεν μπορεί να κοιμηθεί εύκολα το βράδυ και γενικά έχει γίνει περισσότερο αντιδραστικός. Με αποκορύφωμα πριν 3 εβδομάδες είχε πάει σε ένα φίλο του αδερφού του και γύρισε πολύ ''high'' και όταν τον ρώτησα μου είπε πως είχε κάνει χρήση κοκκαινης. Πιστεύω, και του το έχβ πει με όλους τους δυνατούς τρόπους πως έχει κατάθλιψη και όσο βυθίζεται σε αυτό έχει αποκτήσει και θέματα εξάρτησης. Το πρόβλημα είναι φυσικά πως δεν το καταλαβαίνει δεν το βλέπει, βασικά δεν το δέχεται για τον εαυτό του ότι θέλει βοήθεια ενώ έχει διαβάσει και βιβλία ψυχολογίας και αυτοβελτίωσης και γενικά είναι ανοιχτός του τύπου, ναι όλοι χρειαζόμαστε ψυχολογική υποστήριξη...δεν μπορώ να βρω τρόπο να τον βοηθήσω, να τον ταρακουνήσω για να δει ειδικό. Λέει θα πάω όταν θέλω εγώ...και να πάτε όλοι εσείς πρώτα. Είναι φυσικά οριακά τα πράγματα για μας σαν ζευγάρι γιατί έχει ξεπεράσει τα όρια μου όλο αυτό αλλά σκέφτομαι πως είναι άρρωστος και δεν θέλω να τον παρατήσω σε μια τόσο δύσκολη φάση ακόμα και αν εκείνος δεν το καταλαβαίνει αυτό. Δεν ξέρω πραγματικά τα έχω πει όλα στον πατέρα του και στον αδερφό του μετά απο εκείνο το βράδυ γιατί δεν μπορώ να το σηκώνω άλλο όλο αυτό μόνη μου και όταν τον έπιασαν στην κουβέντα τους είπε πως ζει μόνο, γιατί αν πεθάνει θα πεθάνουν και άλλοι 4 μαζί και δεν μπορεί να σηκώσει αυτό το βάρος. Είμαι σε απόγνωση έχω στείλει κάποια μνμ για να ρωτήσω τιμές για να ξεκινήσω εγώ ψυχοθεραπεία αλλά είμαι άνεργη και είναι πολύ δύσκολα τα οικονομικά. Αχ δε ξέρω δεν μπορώ να το διαχειριστώ σίγουρα. Πώς να τον κάνω να δεχτεί βοήθεια να πάει κάπου?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Τι εννοεί αν πεθάνει θα πεθάνουν κι άλλοι 4; αυτός δεν είναι ευτυχισμένος με τη ζωή του. Έχετε προβλήματα σα ζευγάρι; τι δε θέλει να σκέφτεται; είπε δουλεύει για να μη σκέφτεται. Ποιο είναι το πρόβλημα που δε θέλει να σκέφτεται;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Πήγαινε σ ένα κέντρο ψυχικής υγείας που είναι δωρεαν

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    υπαρχουν και δωρεαν παροχες ψυχικης υγειας.Ποσο μαλον για θεματα εξαρτησεων οπου υπαρχουν παρα πολυ καλες παροχες και χωρις λεφτα.Αλλα κι με λεφτα να ειναι δεν ειναι υπερβολικα τα ποσα,εχουν αλλαξει τα πραματα καταλαβαν πλεον καποιοι βεβαια οχι ολοι τους, οτι τα 100αρικα πλεον γι 45 λεπτα δεν ειναι ευκολο να τα δεινεις,ποσο μαλον οταν εχουμε γεμησει τα τελευταια χρονια αχρηστους θεραπευτες οπου εχουν σπουδασει στα αγαπητα βαλκανια κανωντας "δωρα" στους καθηγεταδες τους και αποκτωντας τα διπλωματα αναξια, βλεπεις το ΔΙΚΑΤΣΑ εχει τα τελευταια χρονια γινει για κλαματα αρα το να αλλαξεις το διπλωμα - ποσο μαλον που εχουν μπει και στην Ε.Ε.- ειναι πολυ ευκολο. Ερχοντε λοιπον ολοι αυτοι στην πατριδα και ανοιγουν ιατρεια η θεραπευτηρια και καταστρεφουν τους ανθρωπους .Επειδη ομως το θεμα ειναι ο φιλος σου, θα συνεχιζα λεγωντας να βρεις καποιον αξιολογο θεραπευτη, οπου να παιρνει γυρο στα 40-50 ευρο ,και αφου ο δικος σου κανει 2 δουλειες δεν θα του ειναι προβλημα, εξαλου για διαγνωση θα παει, αρα με 2-3 συνεδρειες θα βρουν το προβλημα του.Απο εκει και μετα, σαν δλδ μαθεις το προβλημα του, εαν δλδ εχει κλασικη καταθλιψη μονο ,μπορεις να βρεις και σε δημοσιο φορεα ωστε να γινει η θεραπεια χωρις πολλα λεφτα, εαν απο την αλλη ο δικος σου εχει παθει συννοσηρότητα -αυτο δυστυχως πασχω κι εγω - εαν εχει αυτο τοτες δυστυχως ισως υπαρξει αναγκη να παει σε κλινικη, αρα να σταματησει για μισο χρονο την δουλεια του, αφου θα πρεπει να μεινει μεσα, βεβαια υπαρχουν και θεραπειες ελευθερες, δλδ να πηγαινει καθε μερα για 3-4 ωρες αλλα θα μεγαλωσει ο καιρος που θελει για να ολοκληρωσει τη θεραπεια.Μετα ,μπορει ο ανθρωπος να πασχει απο δυπολικοτητα η κατι που να φερει αναγκη φαρμακων, τωτες θα χρειαστει ψυχιατρο, αρα και παλυ ειναι τσαμπα,παρα μονο η συμετοχη των φαρμακων.
    Ευχομαι ο ανθρωπος να εχει οτι πιο απλο, μακαρι να ειναι μια χρονιζουσα μελαγχολια οπου απλα λογο της εποχης να του ξεσπαει με εντονο τροπο,αρα θεραπευεται πολυ ευκολα.Οτι και να εχει κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να τον βοηθησεις, πρεπει να του σταθεις ,να δειξεις την αγαπη σου, διοτις σε τετοιες φασεις αποδηκνιουμαι τα αληθεινα συναισθηματα μας, εαν δλδ ξαφνου εσυ φυγεις και τον παρατησεις στα κρυα του λουτρου κι πας για αλλες αγγαλιες θα ειναι πρωτα απο ολα ενα πολυ ασχημο "χτυπημα στην ψυχικη του υγεια" και δευτερον φαντασου πως θα το εβλεπες εσυ, αν εισουν εκτος της φασης, δεν θα ελεγες και τα καλητερα.Εαν κατσεις μαζι του, και ξεπεραστει αυτο το προβλημα τωτες μπορειτε να κανετε μια οικογενεια ,εναν γαμο απολυτα πετυχημενο οπου θα εχει δοκιμαστει στα χειροτερα! κι αρα θα μακροημερευσει! Μια γυναικα, οπου θα σταθει στον ανδρα της στα δυσκολα ειναι παραδηγμα και θαυμασμου ματιας! θα την ζηλευαμε ολοι οι ανδρες τετοια γυναικα! Ενω μια κοπελα οπου φευγει σε τετοια φαση που ειναι ο δικος της, θα ειναι παραδηγμα προς αποφυγην!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Αν δεν καταλάβει μόνος του οτι χρειάζεται βοήθεια ψυχοθεραπευτή, δεν πρόκειται να πάει. Τι μπορείς να κάνεις εσύ; Αν τον αγαπάς όπως λες, φύγε από κοντά του για ένα διάστημα. Ισως αυτό τον ταρακουνήσει. Δεν του κάνεις καλό, ούτε στον εαυτό σου βέβαια, με το να μένεις δίπλα του και να τον κανακεύεις. Έτσι βολεύεται και δεν αντιμετωπίζει το πρόβλημά του.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    3
    Εννοεί ότι θα πεθάνει και τη μάνα του και τον πατέρα του,του αδερφό του και εμένα. Με την έννοια ότι ποιος γονιός θα πεθάνει το παιδί του και αυτοί θα ζουν κανονικά μετά... Δεν είναι ευτυχισμένος με τίποτα στη ζωή του ναι τίποτα δεν του προσφέρει χαρά. Προβλήματα σαν ζευγάρι δεν είχαμε ποτέ τόσα χρόνια αυτό είναι ο μόνος λόγος που μαλώνουμε τα τελευταία χρόνια. Δεν θέλει να σκέφτεται τίποτα έχει αποφασίσει πως αυτό που θέλει να κάνει είναι να εξαντλεί το σώμα με τις δουλειές και μετά μπύρες και ύπνο..δεν θέλει να ασχολείται με τίποτα. Δεν του αρέσει η κοινωνία στην οποία ζει δεν βρίσκει κανένα νόημα στη ζωή. με λίγα λόγια θέλει να πεθάνει.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Αν δεν καταλάβει μόνος του οτι χρειάζεται βοήθεια ψυχοθεραπευτή, δεν πρόκειται να πάει. Τι μπορείς να κάνεις εσύ; Αν τον αγαπάς όπως λες, φύγε από κοντά του για ένα διάστημα. Ισως αυτό τον ταρακουνήσει. Δεν του κάνεις καλό, ούτε στον εαυτό σου βέβαια, με το να μένεις δίπλα του και να τον κανακεύεις. Έτσι βολεύεται και δεν αντιμετωπίζει το πρόβλημά του.
    Αν πίστευα ότι θα ταρακουνηθεί θα το είχα κάνει. Πιστεύω πως επειδή με βάζει απέναντι κάθε φορά γιατί είμαι ο καθρέφτης των προβλημάτων του γιατί δεν του χαϊδεύω τα αυτιά και επειδή γίνομαι εχθρός που δεν τον αφήνω να πιεί με την ησυχία του και να βουλιάξει όσο πάει.θα είναι χειρότερα αν φύγω. Θα κάνει απλώς ανενόχλητος αυτό που θέλει.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Κι εγω νομίζω καλύτερα να φύγεις για ένα διαστημα. Πες του αν αποφασίσει ότι θέλει να γίνεται ευτυχισμένοι να έρθει να σε βρει.φερεται ανώριμα. Δεν ξέρω κ πόσο χρονών είναι. Αυτό που είπε στους γονείς του στον πατέρα του μάλλον το αποδυκνυει. Εσύ δεν πρόσβαλε σαι που λέει θέλει να πεθάνει; σα να σου λέει η παρουσία σου δε μετράει στη ζωή μου. Το μέλλον μαζί σου δε μετραει

Similar Threads

  1. Πειτε μου τη γνωμη σας...please!
    By elpida12 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 61
    Last Post: 08-01-2019, 19:42
  2. Πείτε την γνώμη σας.
    By ge0rge in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 11
    Last Post: 05-10-2017, 10:12
  3. Πείτε μου μια γνώμη...
    By indifferent in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 31-08-2014, 11:53
  4. πείτε μου την γνώμη σας!
    By apostolia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 13-01-2013, 18:51
  5. Πείτε μου την γνώμη σας
    By may in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 23-04-2010, 18:38

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •