!!!!Γνώμη!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    1

    !!!!Γνώμη!!!!

    Καλησπέρα σε ολους και σε ολες. Λοιπον , θα ηθελα τις γνωμες σας ή και τις εμπειρίες σας εαν εχετε βιωσει παρομοιες καταστασεις. Η υποθεση εχει ως εξής. Ειχα σχεση 5 ετών και εχει ενα χρονο τωρα που δεν ειμαστε ζευγαρι. Βρεθηκαμε μια δυο φορες μεσα στο χρονο μπας και ξανακολλήσει το γυαλί αλλά τίποτα. Τα πράγματα τώρα εχουν παγιωθει και δεν υπαρχει κάτι με το εν λογω άτομο , δηλαδή εγώ έκανα κινηση αλλα δεν ευδοκίμησε . Εκείνος ειχε παρει εξ αρχης την αποφαση του χωρισμού. Μετα απο αυτον τον χωρισμό πηρα πολλα μαθηματα και ταυτοχρονα εγινα πολυ καχυποπτη και σταμάτησα να πιστευω σε αθώες προσεγγίσεις και άλλα τετοια . Περασα αρκετά τοξικά.
    Δεν περασε και αρκετος χρονος αλλωστε απο την τελευταια μου σχεση και δεν ηθελα να το κυνηγησω και να εμπλακω σε σχεσεις με αλλα αγορια. Αναπάντεχα ομως , τον 15 αυγουστο δεχομαι μηνυμα απο ένα απιστευτα ωραίο παιδί . Καπου εδω, να τονισω οτι γενικα σαν ατομο ακολουθω και ακολουθιεμαι απο πολυ λιγα ατομα περιπου 200 κατι και οι περισσοτεροι γνωστοι της περιοχης μου και οσοι εχω δει απο κοντα. Το εν λογω παιδι , μου εστειλε αιτημα καπου λιγο πριν την καραντινα αλλά δεν ειχα δωσει σημασια μιας και δεν ημουν καθολου σε φαση με ολα αυτά που γίνοταν. Εκανα απλά follow back. Απο την πρωτη κιολας στιγμη με εβαλε στην κατηγορια "στενοι φίλοι" . Δεν εδωσα πάλι σημασία γιατί λεω ή θα μπερδεύτηκε ή θα ειναι απο τους γνωστους που το έχουν σα τακτική με τα κορίτσια. Μου εκανε like και σε κάποιες φωτο.
    Σκαει λοιπόν το μηνυμα, 'καλησπέρα σοφία τι κάνεις'? . Απαντάω πως ειμαι καλα και συνεχίζει απαντώντας "ξερω σου ηρθε λιγο ξαφνικό αλλα ήθελα να στείλω εδω και καιρο και τελικά είπα να το κάνω"( με emoticon χαμογελαστο). Η επικοινωνία και η αύρα του με ωθησαν να συνεχισω την κουβεντα , ας πουμε οτι το είχα ανάγκη να μιλήσω με κάποιον που δε γνωριζόμασταν . Μιλήσαμε και με ρώτησε αν είμαι διακοπές και οταν του ειπα οτι θα ερθω τελη του μήνα ειπε οτι θα περιμένει. Να πω οτι ειμαστε απο την ιδια πολη απλα σε άλλα προαστια ολίγον τί μακριά σαν αποστάσεις . Επισης , του ειπα πως δεν σπουδαζω στην πολη μας , αλλά ερχομαι πολυ συχνα . Απογοητευτηκε ,αλλα δεν εκοψε επικοινωνια .

    Συζηταμε ως και σημερα , κλεινοντας 15 μερες σχεδον, διάφορα χωρις ποτε να εχει παει στο ερωτικο κομματι κατι , ουτε εχει προκαλεσει. Μονο με ρωτησε, αν ειχα καποια σχεση σοβαρη με αφορμη κατι που συζηταγαμε . Διαβολική συμπτωση η προηγουμενη του μακροχρονια σχεση ειναι απο την περιοχη μου . Δεν μου ειπε ονομα , αν και προσπαθησα με διπλωματικο τροπο να μαθω μιας και ειμαστε μικρή περιοχή. Ερχομαι λοιπον να καταλήξω. Η προσεγγιση του αδιαμφισβητητα ειναι κατι που δεν μου εχει ξανασυμβει προσωπικα. Με κολάκευσε πολύ. Ολη του η επικοινωνία . Αυτο που με παραξενεύει ομως , μιας και ξερω το πως λειτουργουν τα αγορια της εποχης είναι: Γιατί , ένα τόσο όμορφο αγόρι σωμα πρόσωπο στύλ με αρκετους ακόλουθους στο προφίλ και με μετρημένες φωτογραφίες στο προφίλ του , να κανει ολη αυτη την προσέγγιση σε μια παντελώς άγνωστη τύπισσα χωρίς ουτε εναν κοινο γνωστό και σε εντελως διαφορετικές περιοχές? . Σκεφτομαι απλά, οτι δεν μπορεί να ειναι τοσο καλο για να ειναι αληθινο οτι καπου υπάρχει η παγίδα. Οι περισσότεροι θα μου πείτε , οτι πρεπει πρωτα να τα διαπιστωσεις και απο κοντα και βλέπεις . Σαν κινήσεις όμως τι καταλαβαίνετε εσείς? . Σκεφτηκα οτι ναι το κανει με πολλες αυτο , αλλά απο την αλλη γιατι να το κυνηγησει τοσο . Τι να πω, ...περιμένω τις γνώμες σας.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα κοπελια.
    Ειμαι αρκετα πιο μεγαλος απο εσενα ,θα μπορουσα να ειμαι πατερας σου αφου ειμαι 4ο! Θα σου ελεγα λοιπον κι θα σου μιλησω οπως οι γονεις σου απλα επειδη εισαι τεκνον τους δεν μπορουν να σου πουν τετοια πραματα, ξερεις οτι για εναν πατερα η κορη του θα ειναι πντα το γλυκο κορητσακι ,με το αθωο βλεμα που ειχε οταν ηταν 7-8 χρονων! ¨),
    Ο ανθρωπος εχει μεσα στην φυση του να συμβαδιζουν οι ηθικες του αρχες με τον κοινωνικο του περιγυρο,ετσι ακομα και τις προγιαγιαδες μας να εφερναν σε μια συνηθες κοινωνια ,σε μια γωνια της Αθηνας, και αυτες θα αλλαζαν τα ορια τους, και τις σεξουαλικες τους προδιαγραφες! αφου ,ετσι ειμαστε φτιαγμενοι, ειμαστε κοινωνικα οντα, οπου αλλαζουμε και συμβαδιζουμε με τα δεδομενα καθε κοινωνιας που ειμαστε!, κι ας μην ακουω οτι τα παλια τα χρονια υπηρχε πιο καλη ηθικη , η να ακουω οτι πρεπει να κραταμε τα εθυμα μας, διοτις εθυμο ηταν και το λευκο σεντονι με τις δαντελες της πρωτης νυχτας του γαμου που επρεπε να εχει τον λεκε με το αιμα! ΗΜΑΡΤΟΝ δλδ ,κατις που ειναι υπερβολικα παραβαση της προσωπικης ζωης, που δεν εχει λογικη αφου ευκολα μπορει να εξαπατηθει το αρρωστο κοινο! η το να πρεπει ο γαμπρος την εποχη του μεσοπολεμου να εχει σεξουαλικες εμπειριες ενο η νυφη οχι! και πως θα γινει αυτο? εαν τα κοριτσια δεν επρεπε να παν με τα αγορια της περιοχης τους πως θα αποκτουσαν εμπειρια?? εκτος εαν μετραγε η ομοφυλοφιλικη επαφη ως εμπειρια ,χαχα. Τα παραπανω τα λεω για να δειξω οτι οι ανθρωποι ευτηχως σε καποια θεματα εχουν προοδευσει με υγεια κοινωνικη.Ετσι , το να αποκτησει μια κοπελα εμπειριες στην εποχη μας δεν ειναι κατις κακο, ουτε ανηθικο! απεναντιας ειναι πολυ πιο σωστο απο το να παντρευτει τον πρωτο της!, διοτις θα ερθει η μερα μεσα στον γαμο που θα αναρωτιεται εαν ολοι οι ανδρες ειναι βλακες σαν τον δικο της! Αποψη μου, και ταπινη συμβουλη μου ειναι να μην βλεπεις αρνητικα τις σχεσεις με τους ανδρες,ν αφηνεις την περιεργια σου να σε οδηγει ομως να εχεις σε λειτουργια συνεχως τα "φιλτρα" ,και την προσοχη σου ,για παν ενδεχομενο! Θελω να πω οτι μπορεις να λυσεις την περιεργια σου με τον τυπο που τα λετε, να βγειτε δλδ,κι αν σου αρεσει να προχωρησεις! Απλα να πας σε μερος με αρκετο κοσμο, να εχεις ενημερωσει καποια φιλη σου και αν γινεται να ειναι παρον και καποια φιλη σου στο πρωτο ραντεβου ωστε να σου πει και αυτη τη γνωμη τη.Βεβαια εαν πατε μετα σε ξενοδοχειο καλο ειναι ν μην ερθει η φιλη σου,αλλα ακομα και εκει θα πρεπει να εισαι προσεκτικη.Θα σου ελεγα επισης να μην κρινεις αυστηρα εναν ανδρα της ηλικιας σου απο την πρωτη σας σεξουαλικη επαφη, διοτις θα ειναι αδικο, θυμαμαι προσωπικα οτι επρεπε να υπαρξουν 5-6 βραδιες ωστε να μπορω να ειμαι ο εαυτος μου, να ειμαι χωρις αγχος δλδ.Και δεν ηταν σε εμενα μοναχα αυτο ,θυμαμαι κι τα αλλα τα αγορια ηταν καπως ετσι.Αρα δωσε χρονο σε καποιον ανδρα, και ευκεριες γενικα σε καθε τεστ που θα τον περασεις,βλεπεις εμεις οι ανδρες απο το αγχος μας να το παιξουμε οσο πιο ανδρες μπορουμε μερικες φορες ξεφευγουμε, το παρακανουμε και ειναι κανονας οτι οπωτες δεν εισαι ο εαυτος σου θα βγεις βλακας στην κοπελα οπου μπορει να γουσταρεις παρα πολυ!! και για αυτο το αγχος φταιτε εσεις, οπου ειστε αυστηρες και εμεις , σαν ειμαστε 20 χρονων το αγχος και το στρες να ανταποκριθουμε στις απετησεις σας μας κανει να δειχνουμε το αντιθετο απο αυτο που πραγματικα ειμαστε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.

    Κάνεις πολύ μεγάλη εισαγωγή για την προηγούμενη σχέση σου και έχω την εντύπωση ότι ακόμα είσαι λίγο μπερδεμένη με αυτόν και περνάνε διάφορα από το μυαλό σου. Σαν να σκέφτεσαι κάπως ενοχικά και/ή να υποπτεύεσαι ότι μπορεί αυτός που σε προσέγγισε τώρα να έχει κάποια σχέση με τον πρώην; Δεν ξέρουμε τι έχει προηγηθεί με τον πρώην, αλλά αφού αυτός σε χώρισε, δεν ενδιαφέρεται πλέον κτλ, γιατί να βάλει κάποιον να σε προσεγγίσει ή γιατί να αισθάνεσαι ότι πρέπει να του δώσεις λογαριασμό αν είναι κάποιος γνωστός του ή αν τον έβαλε αυτός για να σε δοκιμάσει (που γιατί να το κάνει); Ίσως το διαβάζω λάθος βέβαια και δεν σου περνάνε από το μυαλό τέτοιες σκέψεις, αλλά με όλον αυτόν τον πρόλογο μία τέτοια εντύπωση πήρα.

    Αν απλά το αναφέρεις για να εξηγήσεις γιατί έχεις γίνει καχύποπτη, θα σου πω ότι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να παίζει όταν σε προσεγγίζει κάποιος άγνωστος. Αν εσένα σου έχει προκαλέσει κάποιο ενδιαφέρον σαν άνθρωπος, που για να μιλάς 15 μέρες κάποιο ενδιαφέρον σου έχει προκαλέσει, γνώμη μου είναι να επιδιώξεις να τον γνωρίσεις από κοντά. Είτε είναι μία χαρά άνθρωπος είτε θέλει κάτι άλλο από αυτό που σου παρουσιάζει, είτε παίζει κάτι άλλο, δεν θα το καταλάβεις είτε μιλάς 15 μέρες στα social, είτε μιλάς 15 μήνες. Απλά θα χάνεις τον καιρό σου. Όχι ότι σώνει και καλά μπορείς να καταλάβεις τον άλλο με την πρώτη, αλλά κάποια πράγματα θα ξεδιαλύνουν. Αν βρίσκει συνεχώς δικαιολογίες να μην βρεθείτε ή αν πας και εκεί που νόμιζες ότι μιλούσες με τον θεό Απόλλωνα έρθει ο Γιάννης ο καλικάτζαρος, θα ξέρεις ότι μιλούσες με κάποιον ψεύτη ας πούμε. Ή μπορεί να είναι όντως ένα ωραίο παιδί με καλό χαρακτήρα, να υπάρχει χημεία και συνεννόηση μεταξύ σας και να δεις ότι ταιριάζετε. Ή οτιδήποτε άλλο. Προσωπικά θεωρώ ότι τις γνωριμίες και τις συνομιλίες μέσω ίντερνετ δεν χρειάζεται να τις λιβανίζεις και πολύ.

  4. #4
    Meditation
    Guest
    Είμαι υπέρ της άποψης να τον δεις από κοντά. Να βγείτε να γνωριστείτε. Νωρίς το απόγευμα σε πολυσύχναστα μέρη. Και να έχεις και μια δικαιολογία εάν κατι δεν πάει καλά να μπορείς φύγεις. Δεν ξέρουμε ποιος είναι και τι μπορεί να θέλει. Μπορεί κάλλιστα το προφίλ να είναι ψεύτικο ή και αληθινό. Μπορεί όντως να ενδιαφέρεται ειδικότερα για σένα ή να παίζει γενικά. Εάν βγείτε ρωτά τον τι τον έκανε να σου στείλει και αν σε γνωρίζει από κάπου. Προς το παρόν η προσέγγιση πάει καλά μέσω ίντερνετ. Όπως λες και εσύ ανελπιστα καλα. Εφόσον μιλάτε και 15 μέρες χωρίς να έχει πάει η συζήτηση στο σεξ. Τι να πω. Σπάνιο. Σίγουρα σου τραβάει τη προσοχή. Όσο πιο γρήγορα τον δεις από κοντά τόσο το καλύτερο. Όμως πάντα να είσαι προσεκτική. Κράτα μικρό καλάθι μέχρι να δεις ποιος είναι και να καταλάβεις τις βλέψεις του. Να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου όμως ότι υπάρχουν και αρκετά ψεύτικα προφίλ, με δήθεν άντρες που ζητάνε ραντεβού και πλασάρουν το προφίλ του ευαίσθητου,ρομαντικού και σοβαρού κόντρα στα λιγουρια του φεισμπουκ και του ινσταγκραμ.Και είναι παγίδες. Τη πάτησε η ανιψιά μου που πάει γυμνάσιο. Μου εδειξε το προφίλ αυτού που μιλουσε και από τα παραμυθια που έλεγε κατάλαβα ότι κάτι περίεργο συμβαίνει. Βέβαια έκανε λιγο μπαμ ότι ήταν ψεύτικο. Δεν έβαζε πολλές φωτο προφίλ ήταν κάπως κομμένες ....δεν φαινόταν το πρόσωπο του ολόκληρο εάν και από το παρουσιαστικό φαινόταν ωραίο παιδί.

Similar Threads

  1. τη γνωμη σας..
    By FreakOut in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 22-06-2014, 00:04
  2. μια γνώμη;
    By ntoremi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 22-09-2013, 03:03
  3. Μια γνωμη, please!
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 04-01-2013, 21:43
  4. Η γνωμη σας???
    By elafaki20_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 23
    Last Post: 05-06-2011, 19:33
  5. Την γνωμη σας
    By Dotless in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 20-02-2006, 14:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •