Θέλω να πεθάνω,δεν αντέχω αλλο!!! - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 70 of 70
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Φίλε Γιώργο Πάνου,32 είμαι και νιώθω σαν ευνουχισμένος.Δεν ξέρω τι είναι το σεξ για σένα,αλλά για μένα είναι σαν οξυγόνο.Έχω χωρίσει στο παρελθόν,γιατί ήθελα να κάνω πολλές φορές σεξ μες τη μέρα.Ειδικά προ κατάθλιψης,δεν υπήρχε μέρα που να μη σκέφτομαι το σεξ ή να μη σκεφτώ, πονηρά όταν έβλεπα μια όμορφη κοπέλα στο δρόμο.Ευτυχώς που υπάρχει και η ορμονική αποκατάσταση,δεν έχω σκοπό να κάτσω με σταυρωμένα χέρια ούτε και να πάω να γίνω καλόγερος.

  2. #62
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Φίλε Γιώργο Πάνου,32 είμαι και νιώθω σαν ευνουχισμένος.Δεν ξέρω τι είναι το σεξ για σένα,αλλά για μένα είναι σαν οξυγόνο.Έχω χωρίσει στο παρελθόν,γιατί ήθελα να κάνω πολλές φορές σεξ μες τη μέρα.Ειδικά προ κατάθλιψης,δεν υπήρχε μέρα που να μη σκέφτομαι το σεξ ή να μη σκεφτώ, πονηρά όταν έβλεπα μια όμορφη κοπέλα στο δρόμο.Ευτυχώς που υπάρχει και η ορμονική αποκατάσταση,δεν έχω σκοπό να κάτσω με σταυρωμένα χέρια ούτε και να πάω να γίνω καλόγερος.
    Δεν διαφωνω! Κι για μενα το σεξ ηταν μες στην ζωη μου! σε υγειες και λογικη ορμονικη θεληση! δεν ειμουν ο σεξαρας!¨)¨) ειμουν οπως καθε νεος στην ηλικια οπου λεμε,κατω των 30- ολοι ανδρες και γυναικες ειναι λογικο να θελουν σεξ!
    Δοξα τον Θεο δεν το πινασα!,συγουρα θα ηταν καλα αν ηταν πιο πολυ και με ποιο πολλες! κανενας δεν θα πει το αντιθετο νομιζω! χαχα.
    Ομως προσωπικα γυρο στα 38, που ειχα αυτο το προβλημα αναγκαστικα να παρω καποια φαρμακευτικα βοηθηματα, οχι τοσο χειμικα! Δεν ντρεπομαι να το πω! αφου η ψυχολογικη μου κατασταση δεν ηταν υγειες, δυστυχως λογο των παρενεργειων αλλα και λογο οτι ειχε παψει πλεον η "σπιθα" μεσα μου για την συγκεκριμεν συντροφο μου! Κατι που με εκανε να ντρεπομαι,διοτις ηταν πολυ σωστη κοπελα ! και διπλα με χαλαγε αφου ειχα και τυψεις!
    Το θεμα ειναι και αυτο που ηθελα να πω, οτι μερικα αντικαταθληπτυκα με σεροτονικη λειτουργια εχουν παρενεργειες τετοιες!, οχι ομως ολα, υπαρχουν φαρμακα που δεν εχουν τετοιο θεμα, εχουν ομως αλλου παρενεργειες, οπως το εμαθα με ασχημο τροπο, με δερματικες παρενεργειες! που ειναι πολυ ενοχλητικο!

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    δυστυχως υπαρχουν αυτες οι παρενεργειες στα αντικαταθλπτικα φαρμακα! Συμφωνα με τον γιατρο μου σε ανδρες η σεξουαλικη παρενεργεια με αρνιτικη στυτικη δυσλειτουργια ως φενομενο οχι μονιμου προβληματος ,αλλα αμεσης απο τα φαρμακα λογο μειωσης καποιον ορμονων!
    Η σεξουαλικη δυσλειτουργια λογω αντικαταθλιπτικων/αντιψυχωσικων δεν ειναι ορμονικης φυσεως αλλα θεμα νευροδιαβιβαστων στον εγκεφαλο και καλο θα ειναι καποιοι να μη λενε ο,τι θελουν νομιζοντας οτι μοιραζουνε σοφια.

    Μηνα σε παρακαλω μην στραφεις σε χαπια ορμονικης αποκαταστασης η αλλες επεμβασεις χωρις να συμβουλευτεις γιατρο.
    Last edited by oboro; 06-09-2020 at 12:53.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Καλημέρα!Σε περίπτωση που κάνω εξετάσεις και η τεστοστερόνη είναι κάτω από το όριο,τότε για να επανέλθει στα φυσιολογικά όρια χρειάζεται ορμονική αποκατάσταση.TRT(testosterone replacement therapy),στην Ελλάδα δυστυχώς είμαστε πίσω και σε αυτό το θέμα.Στο εξωτερικό υπάρχουν ιδιωτικές κλινικές,που προσφέρουν τέτοιες υπηρεσίες, όπως αντιγυρρανσης με αυξητική ορμόνη.Επίσης αν η τεστοστερόνη είναι χαμηλότερη από τη φυσιολογική τιμή,η κατάθλιψη είναι φυσικό επακόλουθο.Παίζει τεράστιο ρόλο σε πολλούς τομείς,όπως και στον μεταβολισμό.Όσα αντικαταθληπτικά/αντιψυχωτικα έχω χρησιμοποιήσει,όλα μα όλα στις παρενέργειες γράφουν για στυτικη δυσλειτουργία.Σκεψου κάποιον σαν εμένα που έχει κάνει κατάχρηση,και μια 10ετια έχει πιει 10 φορτηγά χάπια.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Καλημερα... Οι παρενεργειες των φαρμακων στην σεξουαλικη ζωη ειναι αναστρεψιμες σχεδον παντα με την διακοπη τους. Κατα τα αλλα ολα αυτα που γραφεις ισχυουν, εγω ομως απευθυνομουν στο ανακριβεστατο σχολιο του πανου. Η χαμηλη τεστοστερονη οντως εχει πολλες συνεπειες γενικα ομως δεν ειναι τοσο σοβαρες οσο τα συμπτωματα που περιγραφεις μηνα. Κανονικα βεβαια ηδη οι ψυχιατροι θα επρεπε να σε ειχαν στειλει απο την αρχη για ορμονικες εξετασεις, ειδικα οι ορμονες του θυρεοειδη ειναι στανταρ.

    Κατι ακομα... Οταν λες οτι εχεις δοκιμασει ολα τα φαρμακα, τι εννοεις; Εχετε εξαντλησει ολες τις κατηγοριες με τους γιατρους; Σου εχουν γραψει δηλαδη και τρικυκλικα η MAOI; Η εξεταση DNA εξ' οσων γνωριζω οτι ειναι για τα SSRI περισσοτερο - τι εμπειριες εχεις απο νεοτερα φαρμακα εκτος αυτης της κλασης; (ενδεικτικα παραδειγματα για το τι εννοω τις μιρταζαπινη, βουπροπιονη και τοσες αλλες).
    Last edited by oboro; 06-09-2020 at 13:34.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο MAOI και από τις ουσίες που ανέφερες,μόνο μιρταζαπινη 15mg.Μισο χάπι,για να με βοηθήσει με την αϋπνία.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Εγω θα σου προτεινα να συνεχισεις το ψαξιμο με τους ψυχιατρους μηνα... Εχω την αισθηση οτι αφ' ενος με την οχι-και-τοσο-μαγικη εξεταση DNA σε συνδυασμο με τις αρνητικες σκεψεις εχεις αθελα σου χτισει μια εικονα αδιεξοδου ενω ακομα δεν εχεις εξαντλησει ολα τα ενδεχομενα. Ναι, το ξερω οτι στα λογια μονο ειναι ευκολο να κυνηγησεις ο,τιδηποτε με την καταθλιψη να θεριευει, ποσο μαλλον να ξαναρχισεις το γαϊτανακι των επισκεψεων και των νεων χαπιων. Παρουσιαζεις ομως σαν απελπιδη κατασταση ενα προβλημα που ακομα δεν εχεις διερευνησει πληρως ποσο μαλλον "εχεις αποδειξει" οτι δεν εχει λυσεις...

    Εχεις σκεφτει να ζητησεις μια δευτερη γνωμη απο ψυχιατρο που να ειδικευεται στην ανθεκτικη καταθλιψη; Δεν ξερω αν μενεις στην Αθηνα η κοντα για να δοκιμασεις στο Αιγινητειο, αν δεν το εχεις ηδη κανει. Αλλα επειδη σηκωνει ο ενας ειδικος τα χερια ψηλα, δε σημαινει πως πρεπει να τα σηκωσεις εσυ. Η ακομα κι οτι ειναι ο μονος ειδικος...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Επισης συγγνωμη αν το εχεις γραψει παλιοτερα και δεν το ειδα, αλλα δεν καταλαβα αν σου εχουν γραψει τρικυκλικα η οχι (πχ αμιτριπτυλινη, ιμιπραμινη κ.α.)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Όχι δεν μου έχουν γράψει παλιότερα τρικυκλικα,ούτε και έχω χρησιμοποιήσει.Μονο anafranil επειδή ήταν πρώτης γενιάς και όχι ssri,που ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται.Αλλα το διέκοψα σταδιακά γιατί η εταιρεία που το βγάζει,το απέσυρε και δεν υπάρχει ούτε σε γενοσημο.Αυτό που μου είχε πει ο ψυχίατρος μου,τελευταία φορά που πήγα είναι πως το φάρμακο που μου ταιριάζει στο προφίλ μου,είναι η ολανζαπινη.Αλλα θα γίνεις μου λέει σαν καναπές 3θέσιος και είσαι ήδη πολλά κιλά.Εδω με το σεροκουελ και μου είχε ανοίξει την όρεξη απίστευτα.Στα 200mg τη μέρα,το πηρα 4 μήνες και πήρα σχεδόν 14 κιλά.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Α δηλαδη ουτε τα αντιψυχωσικα που ενδεικνυνται για ανθεκτικη τα εχετε εξαντλησει... Η ολανζαπινη γενικα θεωρειται η χειροτερη για την προσληψη κιλων. Ο γιατρος σου ειπε οτι η ολανζαπινη θα σου ταιριαξει χωρις να εχεις ξαναπαρει; Αν ναι ειναι αδυνατον, κανεις δεν ξερει ποιο φαρμακο θα πιασει ποιον, ειναι μια πραγματικοτητα στην ψυχιατρικη αυτο. Παντως για ανθεκτικη καταθλιψη υπαρχουν και αλλα αντιψυχωσικα με λιγοτερες παρενεργειες και για το βαρος. Οποτε, αυτο που λες οτι δεν εχει μεινει φαρμακο που να μην εχεις δοκιμασει η που να μην σε κανει να παρεις παρα πολλα κιλα, δεν ισχυει. Πρεπει να το ψαξεις περισσοτερο...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. θΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ΟΣΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ
    By kati in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 09-02-2018, 23:34
  2. Απλά...δεν αντέχω άλλο... :( κ θέλω κάποιος, όποιος, να με ακούσει...
    By Coconut in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 12-06-2017, 18:04
  3. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΩΡΙΣΩ
    By ΕΛΕΝΗΚ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 05-12-2013, 15:15
  4. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ
    By μαρι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 26-06-2012, 17:08
  5. Replies: 15
    Last Post: 24-02-2012, 07:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •