Procolaran - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31

Thread: Procolaran

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Δε τους ρίχνει αρκετα αυτο ειναι αληθεια, βοηθαει στην ορθοστατικη γτ δρα κατευθείαν στο φλεφοκομβο που ειναι υπευθυνος για την καλοηθη αυτη ταχυπαλμία π εχουμε , το κονκορ ναι εχει κ ηρεμιστικο κ το θεωρώ καταπληκτικό φαρμακο ενα χρονο π το χρησιμοποιω.. Με εν τέταρτο δόση δε θα παθει τπτ η πιεση σ, υπέρηχο εκανες πρόσφατα αν θυμάμαι καλα δν υπάρχει περίπτωση να ρχει αλαξει κατι ουτε απο το χαπι π παίρνεις λιγο καιρο ουτως η αλλως δν αλλαζει τη δομη της καρδιας

  2. #17
    Antonis8
    Guest
    Τώρα που ξεφοβηθηκα λίγο θα το δοκιμάσω σίγουρα το κονκορ και μακάρι να δουλέψει χωρίς πρόβλημα.

    Ναι, έχεις δίκιο, σε ευχαριστώ. Εκανα υπέρηχο πριν δύο μήνες περίπου, θα δω τι θα μου πει και ο καρδιολόγος που του εστειλα μνμ (τον έχω πρήξει λίγο από τότε που ξεκίνησα το φάρμακο αλλά τι να κάνω,όλοι μου λένε ρωτά τον γιατρό σου και ρωτατον γιατρό σου γιατί είναι καρδιολογικό φάρμακο και φοβούνται να μου δώσουν συμβουλή,αυτά μου έλεγε και ο αγροτικός) αν πει να το συνεχίσω,θα το συνεχίσω μέχρι την Τρίτη και μετά βλέπουμε τι θα μου πει . Ενδέχεται να μου βάλει και χολτερ,δεν ξέρω, ποτέ δεν μου λέει τι έχει σκοπό να κάνει. Αν και ελπίζω να μην μου βάλει γιατί δεν μπορώ τα καλώδια μέσα στη ζεστη.

    Θα ρυθμίσω και κάποια άλλα θέματα με την αγωγή για το στομάχι και θεωρώ πως σε βάθος χρόνου μπορούν να μειωθούν αρκετά τα συμπτώματα της ορθοστατικής. Πριν ξεκινήσω το φάρμακο πχ από 12-17 ήμουν χάλια, έπρεπε να ξαπλώσω για να μην έχω ταχυπαλμια, τώρα μπορώ και να φάω και μένουν οι παλμοί μου καθιστός στους 75 ακόμα κι αν φάω κάτι που θα τριγκαρει συμπτώματα παλμών. Έχει κάπως βελτιωθεί δλδ η ποιότητα ζωής μου.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Ετσι ημουν κ εγώ κ ακομα οπως κ εσυ εχω κατι θεματακια να ρυθμισω οπως τον θυροειδή αλλα κ το στομαχι σε καταλαβαίνω αν δν ειναι καλα δν ειναι κ η καρδιά καλα,, χολντερ ειχες βάλει πριν δυο μηνες γτ παλι;ειναι αυτο π λες πρςπει να βρουμε ενα τροπο να ειμαστε λειτουργικοι!!!

  4. #19
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Ετσι ημουν κ εγώ κ ακομα οπως κ εσυ εχω κατι θεματακια να ρυθμισω οπως τον θυροειδή αλλα κ το στομαχι σε καταλαβαίνω αν δν ειναι καλα δν ειναι κ η καρδιά καλα,, χολντερ ειχες βάλει πριν δυο μηνες γτ παλι;ειναι αυτο π λες πρςπει να βρουμε ενα τροπο να ειμαστε λειτουργικοι!!!
    Εμένα η ενδοκρινολόγος μου υποψιάζεται προδιαβητη,επειδή έχουμε γενικά στην οικογένεια θέμα με το ζάχαρο από την πλευρα της μαμας μου και θέλει να δοκιμάσω ένα φάρμακο για ρύθμιση ινσουλίνης για κάποιο διάστημα, θα το δοκιμάσω κι αυτό να δούμε αν θα υπάρξει διαφορά.

    Ο θυρεοειδής σίγουρα παίζει μεγάλο ρολο. Χασιμοτο έχεις; Τι εξετάσεις έκανες; Γιατί νομίζω ότι εμένα με έχουν ελέγξει μόνο για τις απλές τιμές και μου έκανε και υπερηχο απλά.

    Ξέρω γω, αυτός πάντα μου βάζει χολτερ και χωρίς να με ρωτήσει κιόλας, ίσως να θέλει να δει να αν έπεσαν οι παλμοί μου. Ελπίζω να μου κάνει μόνο υπέρηχο γιατί τα καλώδια μου κάνουν πάντα δερματίτιδα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Κ εγω το ιδιο επαθα εβαλα σε ενα μηνα δυο φορες χολντερ κ το δερμα εκανε αλλον εναμιση να συνελθει,, χασιμοτο εχω απο τα 25 μου εκανα υποθυροεισισμο κ με γυρισε σε υπερθυροειδισμο,, νιλα κακια... Οι κλασσικες εξετασεις ειναι υπέρηχος κ για το χασιμοτο εξεταση για τα αντισώματα.. Εχεις κανει εξεταση Γλυκοζιομενης; ολοι λιγο πολλοι εχουν ιστορικό ζαχαρου κ εμενα απο τη μερια της μαμας μ ολοι οι Παππουδες μ κ οι δυο απο αυτο χαθηκαν

  6. #21
    Antonis8
    Guest
    Θα τη ρωτήσω για το χασιμοτο,όλο ξεχνάω.

    Εσύ τα έχεις δει αυτα αφού έχεις ιστορικο; Εκανα γλυκοζιομενη και παρόλο που βγήκε εντός ορίων μου είπε η γιατρός ότι θα την ήθελε πιο κάτω και ότι θέλει να δοκιμάσω το φαρμακο. Και καμπύλη ζαχάρου που έκανα βγήκαν κάπως οφ οι τιμές και δεν είχα πάρει και όλο το διάλυμα.

    Και έχω διαβάσει ότι διαταραχές διαβήτη έχουν να κάνουν και με την ορθοστατική. Αν και πλέον έχω καταλήξει ότι μάλλον είναι πολλοί οι παράγοντες. Σε μένα συγκεκριμένα είναι σίγουρα το στομάχι τεράστιος παράγοντας.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Ολο λεω θα παω να κανω μια γλυκοζιομενη κ ολο δε παω,, ο θυροειδης μ εχει φαει πολυ χρόνο η αλήθεια ειναι εδω κ ενα χρονο.. Αλλα ετσι παθαινω κ εγω μολις παθω μια γαστριτιδα η μια νευρωση στομαχιυ ξεκινανε ολα!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Κι εγω πρεπει να κανω γλυκοζυλιωμενη.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Στα πενήντα όμως θα σκέφτεσαι οτι δεν έκανες όσα ήθελες στα 40. Δεν ξέρω τι να σου πω βέβαια, κι εγώ νιώθω μια παραίτηση τελευταία. Αλλά αν η οικογένεια σου είναι τόσο δεινό,έχεις κάποιο τρόπο να φύγεις από κει;

    Κάποιες φορές κι εγώ κάνω συνηθισμένα αστικά όνειρα. Όμως δεν διαρκεί πολύ η παραίσθηση ότι θα ήμουν ευτυχισμένος σε μια τέτοια ζωή. Λυπάμαι όσους έχουν αυτή ακριβώς τη ζωή.

    Ανεμιστήρα δεν μπορείς να βάλεις στο δωμάτιο σου; Έχει και καπιους με τριάντα ευρώ που λειτουργούν με νερό και χειριστήριο,σχεδόν σαν a/c.
    Εχω ανεμιστηρα απλα δε μπορω να τον βαλω δυνατα λογω θορυβου. Ονειρα. Αυτη με εκανε να εχω τετοια ονειρα.

    Σκεφτηκα πολυ την ερωτηση γιατι δεν εφυγα απο δω μεσα. Γιατι με νικησαν. Νομιζω συνοψιζεται σε αυτο. Αυτοι οι ανθρωποι ηθελαν να περασω απο τη ζωη και να μη ζησω. Να ζησουν μονο αυτοι. Και το καταφεραν.

    Τωρα πια τι αξια εχει η αποδραση; Ακομα κι αν μπορουσα να αποδρασω.

  10. #25
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εχω ανεμιστηρα απλα δε μπορω να τον βαλω δυνατα λογω θορυβου. Ονειρα. Αυτη με εκανε να εχω τετοια ονειρα.

    Σκεφτηκα πολυ την ερωτηση γιατι δεν εφυγα απο δω μεσα. Γιατι με νικησαν. Νομιζω συνοψιζεται σε αυτο. Αυτοι οι ανθρωποι ηθελαν να περασω απο τη ζωη και να μη ζησω. Να ζησουν μονο αυτοι. Και το καταφεραν.

    Τωρα πια τι αξια εχει η αποδραση; Ακομα κι αν μπορουσα να αποδρασω.
    Γιατί θες γλυκοζυλιωμενη;

    Έχεις σκεφτεί μήπως αντλείς κάποιου είδους μαζοχιστική ικανοποίηση από όλα αυτά; Μήπως δηλαδή κατά βάθος γνωρίζεις πως η φύση της ζωής βασίζεται έτσι κι αλλιώς στη ματαιοπονία και το σοφότερο είναι να υποφέρεις οικειοθελώς,παρά να βυθιστεις στην πλαστότητα μιας εικονικής ευτυχίας. Μήπως δηλαδή κατά βάθος φοβάσαι την πιθανότητα της ευτυχίας ή την βρίσκεις σαχλή. Κάποιες φορές εγώ νιώθω έτσι. Διαλέγω δηλαδή τον δυσκολότερο δρόμο γιατί πιθανολογικα, ο εαυτός μου σε μια πραγματικότητα χωρίς προβλήματα,θα μου ήταν κάπως αφόρητος. Αφού αυτή είναι η άσχημη πλευρά της ζωής, ίσως η δική σου δουλειά θα ήταν να καταδείξεις την υποκρισία των άλλων. Ο πόνος πάντα εμπεριέχει κάποια αλήθεια, η ευτυχία ποτέ.


    Το μηχάνημα που σου λέω δεν κάνε θόρυβο πάντως και δεν είναι και πολύ ακριβό. Είχα πάρει κι εγώ γιατί το κλιματικό μου κάνει ξερό τον λαιμό και δεν θέλω να το ανάβω.

  11. #26
    Antonis8
    Guest
    Τελικά πήγα σήμερα γιατί είχε ακύρωση και με πήρε τηλ. Θέλει να συνεχίσω με το ίδιο φάρμακο και να αυξήσω τη δόση, ή ολόκληρο χάπι το πρωί ή μισό πρωί μισό βράδυ. Να αυξήσω λέει νερό και αλάτι και θα με ξαναδεί σε έναν μήνα να βάλουμε και χολτερ. Αναστολείς μου είπε να αρχίσω όταν πέσουν οι ζέστες και είμαι πιο σταθερός στην πίεση,γιατί με τη ζέστη πέφτει εύκολα και δεν θέλει να πάρω κάτι που θα μου ρίξει κι άλλο την πίεση.

    Υπερηχογραφικά όλα οκ.
    Κάτι όμως ανέφερε για μια αρτηρία ,ότι λέει δεν έχω πιει αρκετά υγρά σήμερα. Πού το βλέπει αυτό; Μήπως είναι η αρτηρία που έχει φουσκώσει και στην παλάμη μου και δεν οφείλεται σε έλλειψη υγρών;

  12. #27
    Antonis8
    Guest
    Παιδιά τώρα βλέπω ότι το καρδιογράφημα γράφει "low voltage QRS" τι στο καλό είναι αυτό? Μου το κάνει η ιβαμπραδίνη? Πρώτη φορά το βλέπω νομίζω σε καρδιογράφημα μου.

  13. #28
    Antonis8
    Guest
    Το τσεκαρα και τελικά είχε και άλλη φορά τέτοια τιμή, αλλά παρατήρησα ότι μου έχει αυξήσει το διάστημα QT. Και είναι σπάνιο να το προκαλεί η ιβαμπραδίνη το κάνει ομως κάποιες φορές.
    Ο καρδιολόγος δεν το σχολίασε,αλλά δεν είχε μπροστά του παλιά καρδιοφηματα για να δει και τη διαφορα.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Γιατί θες γλυκοζυλιωμενη;

    Έχεις σκεφτεί μήπως αντλείς κάποιου είδους μαζοχιστική ικανοποίηση από όλα αυτά; Μήπως δηλαδή κατά βάθος γνωρίζεις πως η φύση της ζωής βασίζεται έτσι κι αλλιώς στη ματαιοπονία και το σοφότερο είναι να υποφέρεις οικειοθελώς,παρά να βυθιστεις στην πλαστότητα μιας εικονικής ευτυχίας. Μήπως δηλαδή κατά βάθος φοβάσαι την πιθανότητα της ευτυχίας ή την βρίσκεις σαχλή. Κάποιες φορές εγώ νιώθω έτσι. Διαλέγω δηλαδή τον δυσκολότερο δρόμο γιατί πιθανολογικα, ο εαυτός μου σε μια πραγματικότητα χωρίς προβλήματα,θα μου ήταν κάπως αφόρητος. Αφού αυτή είναι η άσχημη πλευρά της ζωής, ίσως η δική σου δουλειά θα ήταν να καταδείξεις την υποκρισία των άλλων. Ο πόνος πάντα εμπεριέχει κάποια αλήθεια, η ευτυχία ποτέ.


    Το μηχάνημα που σου λέω δεν κάνε θόρυβο πάντως και δεν είναι και πολύ ακριβό. Είχα πάρει κι εγώ γιατί το κλιματικό μου κάνει ξερό τον λαιμό και δεν θέλω να το ανάβω.
    I focus on the pain. The only thing that's real. Ετσι λεει το τραγουδι.

    Εχω παρει μια γευση της ευτυχιας. Τα ζωακια δε σου δινουν ευτυχια; Ξερεις τι; Νομιζω οτι εχουμε "κακομαθει" απο την αγαπη των ζωων και εχουμε υπερβολικες απαιτησεις απο τους ανθρωπους. Αγαπουσα το σκυλακι μου χωρις αμφιβολια, κι εκεινο με αγαπουσε αληθινα, χωρις πιθανοτητα να με εγκαταλειψει. Ποιος μπορει να πει το ιδιο για τις γυναικες;

    Ομως ακομα και αν η ευτυχια δεν διαρκεσει για παντα, μπορει να μοιαζει σαν να ηταν για παντα. Οχι δεν θεωρω την ευτυχια σαχλη. Οταν πηγα στην πανεπιστημιουπολη για να συναντησω τη φιλη μου, την περιμενα λιγο μονος μου στην εισοδο, εισεπνευσα τον καθαρο αερα και αισθανθηκα ικανοποιηση. Σκεφτηκα οτι η ζωη μπορει να ειναι ωραια.

    Ισχυει μαλλον οτι φοβαμαι την αλλαγη. Συνηθισα στη κατασταση που ειμαι. Δηλαδη ακομα και καποια ευκολα πραγματα που θα εκαναν καλυτερη τη ζωη μου δεν τα επιδιωκω. Ειναι πιο ευκολη η απραξια. Υπαρχει ενα φαινομενο στην ψυχολογια που λεγεται learned helplessness. Οταν δεχτεις πολλα δυσαρεστα ερεθισματα καταληγεις να τα δεχεσαι παθητικα. Παλεψα καιρο για να ξεφυγω, αλλα εχασα το κινητρο. Κουραστηκα. Παθητικοτητα, φοβος, ενοχη. Μου ελεγαν οτι αυτο μου αρμοζει. Οτι δεν μου αξιζει καλυτερο. Φερνω συχνα στο νου τον πατερα μου να γαυγιζει. Επιπλεον, υποταγη. Το bullying ειναι η επιβολη του ενος πανω στον αλλο. Ο ενας επιβαλλεται, ο αλλος υποτασσεται. Ειναι ευκολο να μου επιβληθει καποιος. Θυμαμαι περιστατικα που εβγαζα βολτα το σκυλο μου και βλεποντας καποιον να με κοιταει περιεργα, αλλαζε η συμπεριφορα μου. Και την πρωτη φορα που βγηκαμε με τη συμμαθητρια μου, δεχτηκα μπουλιγκ λογω κορωνοιου. Προλαβαμε να βγουμε δυο φορες πριν το λοκ νταουν και ο κοσμος ηταν επιθετικος προς τους Κινεζους. Ξερεις ποιος κοσμος... Ολοι αυτοι που μας καταδιωκουν μια ζωη. Κατσαμε σε ενα παγκακι. Ενας γερος απεναντι γυρισε και ανοιξε το στομα του σα μουμια. Μια κοπελα στο διπλανο παγκακι εστρεψε το κεφαλι της και σηκωσε το πιγουνι της. Το σηκωμα του πιγουνιου ειναι κινηση επιθετικοτητας. Δειχνεις το λαιμο σου στον αλλο, που ειναι σημειο ευαλωτο, και του λες δε μπορεις να μου κανεις τιποτα. Ειναι τσαμπουκας. Την ενοχλουσαμε την κυρια και ηθελε να μας διωξει. Δεκα λεπτα κατσαμε και αυτα τα ατομα δεν πηραν το βλεμμα τους απο πανω μας ουτε στιγμη. Αυτη δεν τους καταλαβε. Περιμενε να τη φιλησω.

    Ξερεις ειμαι κι εγω μικροβιοφοβικος λιγο. Απο παλια οταν εβλεπα καποιον υγιειονομικα υποπτο κραταγα την αναπνοη μου καθως περνουσα απο διπλα του. Αλλα ποτε δεν σκεφτηκα να διωξω τον αλλο. Ειτε πρεζονι ηταν, ειτε αστεγος, ειτε οτιδηποτε. Εχει δικαιωμα οσο κι εγω στον δημοσιο χωρο.

    Νομιζω για κερδισω την ευτυχια πρεπει να επιβληθω εγω στους αλλους. Ετσι ειναι το συστημα.

  15. #30
    Antonis8
    Guest
    Η ορθοστατικη με το φάρμακο έχει σταματήσει σχεδόν εξολοκλήρου. Ανεβαίνουν βέβαια ακόμα, σίγουρα περισσότερο από όταν ήμουν καλά,ειδικά αν κάνω κάποια δραστηριότητα, αλλά δεν ξεπερνάνε τους 110 σε όρθια θεση τις περισσότερες ημέρες.Σε έντονη δραστηριότητα δεν τους έχω τεσταρει ακόμα, τύπου τρέξιμο,θα το δω στο χολτερ τον άλλο μήνα. Η πίεση μου πέφτει αρκετά βέβαια, ειδικά η διαστολικη πέφτει σε 47 ,ακόμα και κατά τη διάρκεια της ημέρας.
    Και αυτό το φάρμακο γενικά σε κάνει να νιώθεις κάπως κουρασμένος και μου κάνει σφίξιμο στο στήθος κάποιες φορές αλλά ο καρδιολόγος δεν ανησυχεί.

    Την άλλη βδομάδα θα με δει η ενδοκρινολόγος γιατί είχα κάτι περίεργα αποτελέσματα σε κάτι ορμονικές εξετάσεις +για το θέμα της αγωγής για τον προδιαβητη.

    Τελευταία όμως είναι η αλήθεια πως δεν νιώθω καλά σωματικά, συχνή κούραση ,αστάθεια στο βάδισμα και πόνος στις αρθρώσεις. Έχω και συχνή ζάλη ,νομίζω όμως πως είναι από τα αυτιά μου, έχω ήδη την απώλεια ακοής αλλά το φάρμακο μου κάνει και pulsating tinnitus, ακούω δηλαδή τους χτύπους της καρδιάς. Έχω αμελήσει έτσι κι αλλιώς να πάω στον ΩΡΛ γιατί ήθελε να μου κάνει επανέλεγχο και να δούμε αν θα χρειαστώ τελικά εγχειρηση και να δει και την τραχεία μου λόγω του αιματος που έβγαζα. Έκλεισα για Οκτώβρη , όπως και τη γαστροσκόπηση να ξεμπερδευω και με αυτό για να ξέρω τι να κάνω με την ομεπραζολη γιατί όσες φορές την πήρα τον τελευταίο μήνα μου αύξησε πάρα πολύ τους παλμούς και ο καρδιολόγος μου είπε να μην ξαναπάρω το συγκεκριμένο φάρμακο μέχρι να με δει και ο γαστρεντερολογος.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •