Δεν αντέχω άλλο...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4

    Δεν αντέχω άλλο...

    Καλησπέρα σας ! Βλέπω πως υπάρχουν κ αλλοι σαν κ εμένα κ περνω τουλάχιστον λίγο δύναμη.. νιώθω πως μονο ήταν το περνάει κάποιος μπορεί να καταλάβει πως είναι.. λοιπόν ξεκινάω να σας πω το πρόβλημα μου .. τον Φεβρουάριο έχασα τον μπαμπά μου.. παραλίγο να χασω κ την μητέρα μου αλλά ευτυχώς εκείνη συνήλθε.. τον Μάιο έπαθα την πρώτη μου κρίση πανικού.. αργότερα ξεκίνησα ψυχοθεραπεία αλλά λόγω διακοπών θα ξεκινήσω παλι Σεπτέμβρη.. το θεμα είναι πως μου είπε κ εκείνος που βλέπει δείγματα υποχονδριασης... καθε μερα κατι εχω.. παθαινα κρίσεις γιατί νόμιζα πως παθαινω έμφραγμα.. Ακόμα κ τώρα που γράφω Δεν νιώθω καλα.. εχω πονους στην πλάτη κ στο στήθος αριστερά.. μουδιαζει ολο μου το χέρι.. ζαλίζομαι μερικές φορές.. Άλλες νομιζω πως εχω κατι αλλο ..πάντως νιώθω βέβαιη πως κατι εχω .. Έχω κανεις εξετάσεις αίματος καρδιογράφημα υπέρηχο καρδιάς καμπύλη ζαχαρου υπέρηχο κοιλίας ακτινογραφία.. ολα καθαρά.. τώρα νομίζω πως εχω κατι με το έντερο γιατί ποναω κ αριστερά στην κοιλιά κ χτυπάει κ πισω στην μεση ... Δεν μπορώ αλλο έτσι.. έπαθα κ γυρωδης αλωπεκιαση.. τι αλλο να κάνω Δεν ξέρω... τώρα σκέφτομαι να παω σε Γαστρεντερολόγο.. αλλα εχω κουραστεί.. αντι να χαίρομαι την ζωή το μονο που κάνω είναι να φοβάμαι κ να σκέφτομαι σε ποιον γιατρο να παω .. είμαι 27 χρονών εχω ενα αγόρι που με στηρίζει κ την οικογένεια μου αλλά νιώθω να πνίγομαι... Δεν μπορώ αλλο να ποναω .. Συνέχεια σκέφτομαι οκ είναι απο την αγχώδη διαταραχή ολο αυτο αλλά μετα μου μπαίνει η ιδέα κ αν δεν είναι?? Κ καθε βράδυ που θα ξαπλώσω νιώθω πως θα πεθανω .. πείτε μου τις ιστορίες σας .. πως το αντιμετωπίζετε?? Εχω απελπιστεί...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Τζένη, ποιά ήταν η σχέση σου με τον πατέρα σου; Η μητέρα σου πώς είναι; Συνήλθε λες, αλλά είναι δίπλα σου; Στηρίζετε η μία την άλλη; Το αγόρι σου πώς σε στηρίζει;
    Θεωρείς πως έχεις πενθήσει τον πατέρα σου ή έριξες όλο το βάρος στην ανησυχία για τη μητέρα σου;

    Αυτά όλα τα έχεις συζητήσει με τον θεραπευτή σου; Τα συμπτώματα που έχεις είναι πιθανόν σωματοποίηση εγκλωβισμένου άγχους. Αφού οι εξετάσεις σου βγήκαν καθαρές, μην ανησυχείς. Ο Σεπτέμβρης είναι πολύ κοντά...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Τζένη, ποιά ήταν η σχέση σου με τον πατέρα σου; Η μητέρα σου πώς είναι; Συνήλθε λες, αλλά είναι δίπλα σου; Στηρίζετε η μία την άλλη; Το αγόρι σου πώς σε στηρίζει;
    Θεωρείς πως έχεις πενθήσει τον πατέρα σου ή έριξες όλο το βάρος στην ανησυχία για τη μητέρα σου;

    Αυτά όλα τα έχεις συζητήσει με τον θεραπευτή σου; Τα συμπτώματα που έχεις είναι πιθανόν σωματοποίηση εγκλωβισμένου άγχους. Αφού οι εξετάσεις σου βγήκαν καθαρές, μην ανησυχείς. Ο Σεπτέμβρης είναι πολύ κοντά...
    Με τον πατέρα μου είχαμε αριστη σχέση κ του είχα μεγάλη αδυναμία.. Η μητέρα μου είναι καλα αλλά θέλει προσοχή ακόμα οπότε κ εκείνη φοβάται.. Δεν είμαστε μονες μας εχω κ αλλά 2 αδέλφια... Δεν ξέρω αν εχω ξεσπάσει... με τον ψυχοθεραπευτή μου εχω κάνει συνολικά μέχρι τώρα 15 συνεδρίες κ σε όλες μιλούσαμε για τις κρίσεις πανικού σχεδόν κ προσπαθούσε να με ηρεμει.. ευτυχώς εχω να παθω αρκετο καιρο τις κρίσεις.. απλά μου έχει μείνει ο φοβος μήπως δεν είναι μονο αυτο τελικά..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Έχετε συζητήσει με τον ψυχολόγο την πιθανότητα να φοβάσαι τον θάνατο επειδή έχασες τον πατέρα σου; Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί όταν χάσουμε ένα δικό μας άτομο. Να προσπαθούμε να προλάβουμε μη μας συμβεί το οτιδήποτε, είτε σε εμάς είτε στους ανθρώπους που έχουμε δίπλα μας.
    Δεν έχετε συζητήσει για τον πατέρα σου με τον ψυχολόγο (για τον θάνατο, την σχέση που είχες μαζί του, τι σου λείπει κτλ);

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Συλλυπητήρια για το μπαμπά σου. Πριν δυόμισι χρόνια έχασα και γω το μπαμπά μου απότομα από εγκεφαλικό και είχα γράψει εδώ την ιστορία μου. Βασικά θεωρώ πως όλα αυτά είναι ψυχοσωματικά. Στις αρχές είχα πάθει και γω αγχώδη διαταραχή, είχα σωματικούς πόνους και γενικά το πένθος είχε επιπτώσεις και στο σώμα μου με υπέρταση, ζαλάδες κτλ. Ένιωθα ένα χέρι να με πνίγει και με το καιρό υποχώρησαν. Τουλάχιστον εσύ έχεις αδέρφια και σύντροφο να σε στηρίζουν. Εγώ είχα και έχω έναν αδερφό αδιάφορο και σκληρό, δεν έχω βρει τον άνθρωπό μου και είμαι μόνη μου με τη μαμά μου χωρίς κανέναν. Χρειάζεται υπομονή και προσπάθεια. Κάνω κάποιες ασχολίες για να παίρνω δυνάμεις και ο χρόνος θεραπεύει.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Έχετε συζητήσει με τον ψυχολόγο την πιθανότητα να φοβάσαι τον θάνατο επειδή έχασες τον πατέρα σου; Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί όταν χάσουμε ένα δικό μας άτομο. Να προσπαθούμε να προλάβουμε μη μας συμβεί το οτιδήποτε, είτε σε εμάς είτε στους ανθρώπους που έχουμε δίπλα μας.
    Δεν έχετε συζητήσει για τον πατέρα σου με τον ψυχολόγο (για τον θάνατο, την σχέση που είχες μαζί του, τι σου λείπει κτλ);

    Ναι φυσικά κ τα έχουμε συζητήσει κ μου έχει πει κ εκείνος ολα αυτα που λες.. απλά μου φαίνεται πολυ περίεργο που εχω τόσο καιρό αυτον τον πόνο αριστερά στην πλάτη.. δυσκολεύομαι να πιστεψω πως είναι μονο ψυχοσωματικά.. κ απο την αλλη δεν θέλω να τρέχω συνέχεια σε γιατρούς..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4
    Είχες πανω απο 3μηνο τους σωματικούς πόνους? Πως περασαν?

  8. #8
    Quote Originally Posted by tzenaki7 View Post
    Είχες πανω απο 3μηνο τους σωματικούς πόνους? Πως περασαν?
    Αγαπητό tzenaki7,
    Παίρνω το θάρρος να περιγράψω την δική μου κατάσταση γιατί μοιάζει πολύ με τη δική σου. Εύχομαι να σε βοηθήσει. Πρώτα από όλα συλλυπητήριά για την απώλεια σου. Εγώ έχασα τον δικό μου πατέρα ξαφνικά τον Οκτώβριο του 2019. Επειδή είχα να στηρίξω την μητέρα μου και να αναλάβω όλα τα διαδικαστικά και έχω και 2 μικρά παιδιά να φροντίσω, ήμουν πολύ "απασχολημένη" για να αγχωθω μέχρι τον Μάρτιο. Όταν όμως ήρθε η καραντίνα, η πανδημία μαζί με όλα τα προηγούμενα μου δημιούργησε παθολογικο άγχος, υποχονδριαση και κατάθλιψη. Άρχισε με πόνους στα χέρια και στους αγκώνες, επιδεινώθηκε σε πόνους στη μέση στη λεκανη τα ισχια και τα πόδια. Κορυφώθηκε μετά από μια λάθος διάγνωση για καρκίνο του στηθους (ήταν καλοηθεια τελικά) τον Μάιο και από τότε μέχρι και τον Ιούνιο που πήγα σε ψυχίατρο έτρεχα στους γιατρούς γιατί νόμιζα συνέχεια ότι είχα κάτι πολύ άσχημο και οτι θα μου συνέβαινε κάτι κακό... Τέλος πάντων αφού έκανα ότι εξετάσεις χρειάστηκε για να δω ότι δεν έχω τίποτε το παθολογικο, όλοι οι πόνοι εξαφανίστηκαν δια μαγείας όταν άρχισε να δρα το αντικαταθλιπτικο που μου έδωσε η ψυχίατρος. Ουσιαστικά οι πόνοι ξεκίνησαν αρχές Απριλίου και κράτησαν μέχρι και αρχές Αυγούστου. 4 μήνες περίπου. Άτιμο πράγμα τα ψυχοσωματικα... Είναι απίστευτο το τι συμπτώματα μπορεί να σου βγάλουν...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Οι πόνοι από τα ψυχοσωματικά είναι ύπουλοι. Μπορεί να σε παραπλανήσουν. Εγώ έχω τενοντίτιδα στον αριστερό αγκώνα εδώ και πολλά χρόνια. Όταν στενοχωριέμαι ή αγχώνομαι μου υπενθυμίζει έντονα τη ύπαρξή της . Διαφορετικά ξεχνάω οτι υπάρχει.

    Πιστεύω οτι όταν συζητήσεις με τον θεραπευτή σου και ακούσεις τι έχει να σου πεί θα περάσουν, όπως πέρασαν οι κρίσεις πανικού.

Similar Threads

  1. Δεν αντέχω άλλο!!!
    By giannis.l98 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 29-04-2015, 19:58
  2. Δεν αντέχω άλλο...
    By Κύκνος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 117
    Last Post: 25-04-2015, 16:20
  3. Δεν αντεχω αλλο...
    By Βασουλα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 27-01-2015, 23:28
  4. Δεν αντεχω αλλο
    By umbra in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 15-09-2013, 18:19
  5. Δεν αντεχω άλλο...
    By Ms_Snowhite in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 17-03-2011, 23:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •