Φόβος από κρίση πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106

    Φόβος από κρίση πανικού

    Καλησπέρα παιδιά όταν με πιάνει κρίση πανικού μετράω την πίεση και είναι 13.5 η μεγάλη .9 η μικρή .και φτάνω 100 με 110 παλμούς υπάρχει περίπτωση εκείνη την στιγμή να πάθεις κάτι σοβαρό ?
    Έχω πάει και σε εφημερεύον και σε καρδιολογο όλα οκ αλλά η φοβία παραμένει
    Κανονικά η πίεση μου είναι 12 μεγάλη 7.5 μικρή και παλμοί από 70 μέχρι 90

  2. #2
    Όχι δεν θα πάθεις τίποτα εκείνη την στιγμή...εμένα έφτανε τοτε έως και 180 παλμους πολλές φορες μες τη μέρα..δεν έπαθα τίποτα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Είναι πολύ ασσγ ο συναισθήμα εκείνη την στιγμή μαζί με δύσπνοια και πόνους και φόβο για καρδιά έμφραγμα και μλκιες τέτοιες ...

  4. #4
    Ναι είναι τρομακτικό και ο φόβος είναι στα ύψη..αλλά όσο και να ανέβουν οι παλμοί δεν θα πάθεις κάτι...εφόσον πηγες δε καρδιολογο η καρδιά σου είναι μια χαρά...η ταχυκαρδία συμβαίνει εκείνη την στιγμή από την αυξημένη αδρεναλινη...το πρόβλημα δεν είναι στην καρδια..είναι στην ψυχη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Ο φόβος έρχεται τις περισσότερες φορές μαζι με συμπτώματα του εγκεφαλικού η έμφραγματος μούδιασμα και πόνο στο στέρνο αυτό με φοβίζει πάρα πολύ και μετά θέλω 4 ώρες να ηρεμήσω

  6. #6
    Ναι έτσι είναι..υπάρχει και πόνος και μουδιάσματα και διάφορα άλλα συμπτώματα ζάλη νευρικότητα...όμως έκανες εξετάσεις και είναι όλες καλές

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    3 φορές σε εφημερεύον έχω πάει και αρκετές φορές στον καρδιολόγο
    Συνολικά σε 1 χρόνο περίπου αυτά
    Έχω διαστήματα άγχους με την δουλειά που τα παθαίνω αυτά και δεν είμαι λειτουργικός όταν με πιάνει

  8. #8
    θασαι μια χαρα πιστευω... δυστυχος εχουμε ενα μυαλο εκτος ελενχου που μας αρωσταινει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Αυτό που βλέπω είναι τελικά ότι πάρα πολλά άτομα περνάμε τέτοια

  10. #10
    Quote Originally Posted by Thodor68 View Post
    Αυτό που βλέπω είναι τελικά ότι πάρα πολλά άτομα περνάμε τέτοια
    δεν θς να κανω απογραφη... θα μας ποιασει χειρωτερα... χαχαχα

  11. #11
    εγ πηγενα να ποιασω το βιβλιο τωρα που δηνουμε εξτασεις τα ιεκ.. ξερουν οσοι ειναι,... κ ετρεμαν μονα τους τα χερια μου... κ με εποιανε μια συνχηση κ ανυσυχια τοσο που ηθελα να κλαχω... κ ολλο αυτο για δευτερολεπτα μεχρι να το πεταξω... λες και ειναι δαιμονισμενο το βιβλιο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Περνει κανείς καμια βαλεριάνα χωρίς συνταγή να είναι πιο χαλαρός η κάνα αγχολυτικο χωρίς συνταγή γιατρού?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Δοκιμασε τις calm life φυτικο ειναι βαλεριανα...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Και γιατί ο γιατρός δε σου γράψε κάτι; θα μπορούσε να γράψει κάτι για να μη νιώθεις τα συμπτώματα του αγχους

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Θα μπορούσε ο καρδιολογος. Δες αυτο
    Β-αναστολείς
    Οι β-αναστολείς χρησιμοποιούνται για τον έλεγχο καρδιακών νοσημάτων. Βοηθούν στη μείωση του καρδιακού ρυθμού και της αρτηριακής πίεσης μπλοκάροντας τις επιδράσεις της επινεφρίνης, μιας διεγερτικής ουσίας που το σώμα παράγει φυσικά. Οι β-αναστολείς βοηθούν στον έλεγχο του τρέμουλου, της εφίδρωσης και άλλων σωματικών συμπτωμάτων του άγχους. Χρησιμοποιούνται βραχυπρόθεσμα για το στρες. Το Sectral (ακεβουτολόλη), το Tenormin (ατενολόλη), το Inderal (προπανολόλη) είναι μερικοί β-αναστολείς. Κοινές παρενέργειες περιλαμβάνουν την αύξηση του βάρους, την κόπωση, και τα κρύα χέρια και πόδια. Οι β-αναστολείς δεν συστήνονται σε ανθρώπους με άσθμα ή διαβήτη.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού η κρίση επιληψίας;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-02-2020, 12:38
  2. Φόβος για καρδιακή προσβολή / Κρίση Πανικού (με συμπτώματα)
    By whiteboycode in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2018, 22:20
  3. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 14:50
  4. Κρίση Πανικού και φόβος θανάτου...
    By Anastasis in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 11-05-2015, 18:27
  5. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By Marlen in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 11-09-2005, 17:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •