κουραστικες εμμονες σκεψεις - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 172
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    163
    αυτο σε ευχαριστω για ολα πραγματικα απλα δεν εχω με τι να ασχοληθω φαινεται και η αποσταση φταιει επισης

  2. #32
    Δεν έκανα τίποτα αλήθεια!
    Προσπάθησε τότε να γράφεις κάτω αυτά τα θετικά που πρέπει να σκέφτεσαι κάθε μέρα, αν είναι 2-3 φορές την ημέρα.
    Και μετά μαχαίρι οι σκέψεις.

    Είσαι φοιτητής, εργάζεσαι;

  3. #33
    Φυσικά αν θες μην απαντήσεις στην ερώτηση. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι στο να κάνεις κάτι να ξεφεύγει το μυαλό π.χ διάβασμα, ή στην δουλειά..

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    163
    εεε κανω απλα τη βαριεμαι περιμενω να τελειωσει γτ κανω θητεια

  5. #35
    Κατάλαβα, μην ανησυχείς!
    Θα το ξεπεράσεις, αλλά πρέπει να μπει ένα φρένο στις σκέψεις.
    Μην τις αφήσεις άλλο να σε ζαλίζουν, δεν υπάρχει καν νόημα!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    163
    το χω παρει αποφαση πλεον αρκετα τα ψευτικα σεναρια δλδ καποιος αλλος στη θεση μου ως εδω βαρεθηκα

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    163
    αλλα σκεφτομαι μην κλονιστει η εμπιστοσυνη μου με αυτο το ψεμα αν και δε το θεωρω σοβαρο μηπως στο μελλον ερθουν κι αλλα

  8. #38
    Άκουσε με προσεκτικά.
    Δεν μπορώ να σου επιβάλω να κάνεις κάτι στην ζωή σου, αλλά οφείλω να σε συμβουλεψω.

    Όπως είπα προηγουμένως εγώ είχα πάθει εμμονή ιδέα με αυτό το αγόρι, και αυτό το γεγονός ίσως να μου πυροδοτεισαι και τις επόμενες εμμονές /ιδεοληψιες που απόκτησα στην πορεία.

    Εγώ τι δεν θα δινα να έπαιρνα τον χρόνο πίσω και να μην ασχολούμουν καν με αυτό το αγόρι.
    Τότε νομίζα πως ένιωθα συναισθήματα. Αλλά τελικά δεν ήταν τίποτα..

    Στην πορεία τελοσπαντων έγινα ράκος, δεν μπορούσα να κάνω τίποτα με την νοσοφοβια, πόσο μάλλον με αυτό που έλεγχε την συνείδηση μου, έγινα ένα με το πάτωμα. Ζούσα σαν φαντάσμα, δεν πήγαινα σχολή, έκλαιγα μόνη μέσα στο σπίτι.. Γενικά χάλια.

    Αμάν βλέπεις πως μέσα από αυτή την σχέση δεν μπορείς να ησυχάσεις, χώρισε. Πρέπει να δεις την υγεία σου.
    Στο λέω γιατί οι ιδεοληψιες πάνε αλυσίδα. Φτάνει να μην αρχίσεις.
    Τελειώνει το ένα θέμα και ξεκινά το άλλο.

    Χώρισε τότε, πρέπει να δεις την υγεία σου, δεν γίνεται να σκέφτεσαι συνέχεια αυτές τις σκέψεις, αυτό θα σου προκαλέσει ζημιά.
    Last edited by Hope for better days; 31-08-2020 at 11:06.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    163
    απλα θα σταματησω τις σκεψεις αυτο ολα με το χρονο τους θα τα καταφερω γιατι δεν υπαρχει λογος να χωρισω απλα εγω φτιαω που δεν διωχνω τις σκεψεις πλεον

  10. #40
    Όσο σκληρό κι αν ακούγεται, χώρισε και τότε θα μπει πραγματικά το φρένο στις σκέψεις σου. Μπορεί σε λίγο καιρό με αυτόν τον άνθρωπο να χωρίσεις για οποιονδήποτε λόγο, γιατί να αφήσεις τώρα αυτή την σχέση να σου προκαλέσει ζημιά.

    Θα πονεσεις λίγο στην αρχή αφού χωρίσεις, αλλά μετά 1000 φορές θα είναι καλύτερα για την υγεία σου.

    Οι ιδεοληψιες μπορούν να ξεκινήσουν με κάτι απλό και αθώο και στην πορεία να μεγαλώσουν και να μην έχουν τελειωμό.
    Πρέπει να δεις την υγεία σου.

  11. #41
    Quote Originally Posted by dimitrisgr View Post
    απλα θα σταματησω τις σκεψεις αυτο ολα με το χρονο τους θα τα καταφερω γιατι δεν υπαρχει λογος να χωρισω απλα εγω φτιαω που δεν διωχνω τις σκεψεις πλεον
    Ναι μα σου είναι δύσκολο να διώξεις τις σκέψεις, εκτός κι αν το καταφέρεις με τον χρόνο. Σου το εύχομαι!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Δημήτρη, δούλεψε με τον εαυτό σου περισσότερο και δώσε της χώρο να μπει στην ζωή σου.. Με τον τρόπο σου την κρατάς εκτός γιατί φοβάσαι ότι όλο αυτό που γίνεται δεν είναι αληθινό και προτιμάς να πιστεύεις τα σενάρια που φτιάχνεις..
    Σε όλο αυτό που γίνεται με την κοπέλα το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχεις εσύ που ήσουν υπερβολικός και δεν δεχοσουν το παρελθόν της. Αν σου είναι τόσο δύσκολο να αποβάλεις τις αρνητικές σκέψεις τότε είναι καιρός να μιλήσεις με ένα ψυχολόγο..

  13. #43
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δημήτρη, δούλεψε με τον εαυτό σου περισσότερο και δώσε της χώρο να μπει στην ζωή σου.. Με τον τρόπο σου την κρατάς εκτός γιατί φοβάσαι ότι όλο αυτό που γίνεται δεν είναι αληθινό και προτιμάς να πιστεύεις τα σενάρια που φτιάχνεις..
    Σε όλο αυτό που γίνεται με την κοπέλα το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχεις εσύ που ήσουν υπερβολικός και δεν δεχοσουν το παρελθόν της. Αν σου είναι τόσο δύσκολο να αποβάλεις τις αρνητικές σκέψεις τότε είναι καιρός να μιλήσεις με ένα ψυχολόγο..
    Ή καιρός να χωρίσει, για να κοπούν μαχαίρι αυτές οι σκέψεις.

    Λίγος σεβασμός και στον εαυτό μας δεν βλάπτει.
    Στα λέω γιατί τα έπαθα. Που θα φανταζόμουν εγώ πως με τις εμμονές που είχα με εκείνο το αγόρι θα συνέχιζα να ζω με εμμονές στην πορεία της ζωής μου..
    Και εγώ στην ηλικία σου είμαι.. Στα λέω γιατί τα έπαθα..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Hope for better days View Post
    Ή καιρός να χωρίσει, για να κοπούν μαχαίρι αυτές οι σκέψεις.

    Λίγος σεβασμός και στον εαυτό μας δεν βλάπτει.
    Στα λέω γιατί τα έπαθα. Που θα φανταζόμουν εγώ πως με τις εμμονές που είχα με εκείνο το αγόρι θα συνέχιζα να ζω με εμμονές στην πορεία της ζωής μου..
    Και εγώ στην ηλικία σου είμαι.. Στα λέω γιατί τα έπαθα..
    Μπορώ να καταλάβω γιατί του λες να χωρίσει..
    Επειδή όμως ξέρω την ιστορία, έχω άλλη άποψη. Ας κάνει ότι θεωρεί ότι είναι καλύτερο για αυτόν αλλά και για την κοπέλα.

  15. #45
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Μπορώ να καταλάβω γιατί του λες να χωρίσει..
    Επειδή όμως ξέρω την ιστορία, έχω άλλη άποψη. Ας κάνει ότι θεωρεί ότι είναι καλύτερο για αυτόν αλλά και για την κοπέλα.
    Δεν λέω ότι είναι εύκολο να χωρίσει.
    Δεν γνωρίζω τον άνθρωπο, αλλά θέλω να τον βοηθήσω γιατί και εγώ είμαι πληγωμένη με αυτά που μου συμβαίνουν..

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Διεστραμενες σκεψεις και εμμονες ιδεες!!
    By Confused889 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 25-03-2018, 19:36
  2. Εμμονες ιδεες-Σκεψεις επιμονες
    By Angel1996 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 15-11-2017, 04:17
  3. εμμονες ;
    By magdalene in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 24-03-2016, 23:06
  4. ΕΜΜΟΝΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
    By ΑΝΝΙΑ in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-09-2014, 14:04
  5. Εμμονές
    By StellaK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 08-03-2005, 13:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •