Χομπι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14

Thread: Χομπι

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161

    Χομπι

    Έχω ξαναμιλησει για την αδερφή μου που έχει ψύχωση και σχιζοφρένεια. Η κοπέλα είναι πολύ χάλια. Μετά την νοσηλεία είναι μονο στο σπίτι και κλαίει την μοίρα της. Φυσικά δεν μπορεί να δουλέψει και να σπουδάσει. Τι μπορεί να κάνει για να περνά την ώρα της; Έτσι ώστε να μην της είναι δύσκολο και να μην υποτροπιάσει;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    γυμναστικη εγω κανω τριαθλο ερασιτεχνικά

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Δεν μπορεί να κάνει γυμναστικη γτ έχει και σωματικά πρόβληματα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να μάθει καμια ξένη γλώσσα, κάποια τέχνη/χειροτεχνία, να παίζει σκάκι και άλλα παιχνίδια μέσω υπολογιστή, να φροντίζει κανένα λουλουδικό/λαχανικό αν έχετε κήπο ή σε γλάστρες στο μπαλκόνι ή φυτό εσωτερικού χώρου αν δεν έχετε ούτε μπαλκόνι, αν θεωρείς ότι υπάρχουν οι προδιαγραφές στο σπίτι, αν θα της αρέσει και θα είναι υπεύθυνη πολύ σε αυτό να πάρει ένα κατοικίδιο (όχι σώνει και καλά σκυλί/γατί, ας είναι και ένα καναρίνι) κτλ κτλ
    Επίσης υπάρχουν πλέον πολλά προγράμματα/σεμινάρια εξ αποστάσεως με πολύ λίγα λεφτά για να σπουδάσεις/μάθεις το οτιδήποτε. Αν κάτι της κινήσει το ενδιαφέρον, ας το παλέψει με τους δικούς της ρυθμούς. Δεν είναι κακό. Από χρόνο έχει άπλετο άλλωστε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Εχει περάσει μπουλινγκ σε μια σχολή που πήγαινε και δεν ξαναπάει πουθενά γ να μάθει κάτι. Βαριέται τ πάντα. Μόνο καπνίζει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Εχει περάσει μπουλινγκ σε μια σχολή που πήγαινε και δεν ξαναπάει πουθενά γ να μάθει κάτι. Βαριέται τ πάντα. Μόνο καπνίζει
    Αν την ενδιαφέρει να μάθει κάποια ξένη γλώσσα υπάρχει ένα δωρεάν site στο ίντερνετ γι' αυτό, εγώ έτσι μαθαίνω Ισπανικά... Αν θέλετε πες μου να σου πω ποιο είναι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Εθελοντισμός. Ομάδες αυτοβοήθειας για άτομα με το πρόβλημά της. Πολύ βοηθητική ενασχόληση για κοινωνική επανένταξη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Για την ώρα τιποτα και να σου πω την αληθεια δεν χρειαζεται τη συμβολη σου στο να ξεκινησει κάτι. Αυτό που χρειάζεται ειναι να περάσει καποιος χρονος μέχρι να αναπτερωθει απο την διαδικασία που πέρασε και στη συνέχεια θα βρει η ίδια τι θέλει να κάνει. Πότε βγηκε απο το ψυχιατρείο και τι σωματικα προβληματα εχει; Τι φάρμακα παιρνει και σε τι δοσολογίες;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Τον Δεκέμβριο βγήκε. Δεν ξέρω τα φάρμακα της. Κ γνκ δεν ξέρω αν τα παίρνει. Έχει πρόβλημα μεγάλο μ τον αυχένα κ την πλάτη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Τον Δεκέμβριο βγήκε. Δεν ξέρω τα φάρμακα της. Κ γνκ δεν ξέρω αν τα παίρνει. Έχει πρόβλημα μεγάλο μ τον αυχένα κ την πλάτη
    Εχει περάσει πολυς καιρός τσεκάρισε να δεις αν υπάρχει ομιλος θεραπευτικής ιππασίας. Προσεξε δεν λέω ιππασία λέω θεραπευτική ιππασία, αν υπάρχει καποιος όμιλος εκεί πήγαινε την μία βόλτα εκπληξη θα νιωσει διαφορετικά με το που θα βρεθει εκει μέσα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Έχω βρει ένα αλλά είναι πολύ μακρυά και δεν έχω αμάξι. Δεν θα ξεπεράσει λέει ποτέ την κλινική π πήγε Μ το ζόρι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    Έχω βρει ένα αλλά είναι πολύ μακρυά και δεν έχω αμάξι. Δεν θα ξεπεράσει λέει ποτέ την κλινική π πήγε Μ το ζόρι.
    Ε δεν είναι και ότι πιο εύκολο δεν ειναι γκραν ρεζορτ η κλινική απομόνωση έχει, καθηλώσεις έχει φαρμακα έχει τι να πει οτι θα το ξεχάσει; Ε δεν ξεχνιέται, εδω σε απλο νοοσοκομειο παμε και κλαιγόμαστε.

    Κρίμα που ειναι μακρυα και δεν μπορεί να πηγαίνει....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πρώτα απ' όλα χρειάζεται να επανέλθει στα παλιά της ενδιαφέροντα αν είχε.
    Η πάθηση στα κλέβει κ λόγω της ανηδονιας αλλά κ λόγω μειωμένης λειτουργικότητας που μπορεί να οφείλεται σε κακή μνήμη, συγκέντρωση, κόπωση, απάθεια κ.α
    Αν επανέλθει σε αυτά από κει κ πέρα ίσως μπορέσει να χτίσει κ καινούρια.
    Αυτά που πρότεινε η Sonia προσωπικά τα βρίσκω ωραία.
    Η βάση όμως είναι τι έκανε παλιότερα.
    Αυτό είναι που χάθηκε, ο πυρήνας του παλιού της εαυτού που χρειάζεται να επαπροσδιορισει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Είναι πάνω από 10 χρόνια έτσι. Δεν είχε καμία ασχολια. Μόνο σπίτι κ τσιγάρο. Κ της γνώρισα τις φίλες μ κ δυστηχως βγαίνουμε μαζί

Similar Threads

  1. προβλημα με το χομπι του αντρα μου !
    By mamamia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 17-10-2020, 11:57
  2. Χόμπι
    By deladrian in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 20-05-2013, 23:43
  3. Καταπιεση απο χομπι.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 03-08-2011, 01:07
  4. ΧΟΜΠΙ
    By selas-selas in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 31-10-2010, 12:41
  5. Δωρεάν Χόμπι!
    By frei in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 31-07-2010, 01:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •