Δεν υπαρχει κινητρο? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 66
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by zodiac19 View Post
    Τον τελευταιο 1 χρονο σιγουρα...μεχρι και κρισεις πανικου ειχα πριν 3 μηνες...ευτυχως τωρα δεν εχω...αγχος, χαμηλη αυτοεκτιμηση και μαζι με την καταθλιψη αν ειναι οντως....
    Tοτε να πας σε ειδικό χωρίς αναβολή μεγάλο το διάστημα κοίτα να βρεις κάποιον καλόν ανθρωπο

  2. #17
    καλα δεν θα ξερω αν ειναι καλος ανθρωπος αλλα ελπιζω να βοηθησει

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by zodiac19 View Post
    καλα δεν θα ξερω αν ειναι καλος ανθρωπος αλλα ελπιζω να βοηθησει
    Μην πέσεις σε κάνα κομπογιαννίτη πριν πας πάρε συστασεις

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !!!

    Είναι μια φάση που όλοι μας κάποια στιγμή την περνάμε ...Το πόσο θα κρατήσει εξαρτάται πο εμάς...
    Αν θες να μιζεριαζεις μια ζωή στέκεσαι εκεί κοιτώντας το ταβάνι και κλαις για την μαύρη μοίρα σου.
    Αν όχι ,σηκώνεσαι πάνω , ανασκουμπωνεσαι και αρπάζεις την κάθε μέρα από τα μαλλιά που λένε και την εκμεταλλεύεσαι.
    Αυτα που γραφεις , οταν τα πρωτοδιαβασα , με εκαναν να ' τσαντιστω ' ( που ξερει αυτη τι περναω ) , κατοπιν ωριμου σκεψεως , αποφασισα οτι εχεις δικιο, και ξερεις γιατι δεν επιασα ' την ζωη απ τα μαλλια ' ? γιατι ηταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ..........νομιζω οτι μπορεις να βοηθησεις πολυ κοσμο με την θετικοτητα σου ....................

  5. #20
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αυτα που γραφεις , οταν τα πρωτοδιαβασα , με εκαναν να ' τσαντιστω ' ( που ξερει αυτη τι περναω ) , κατοπιν ωριμου σκεψεως , αποφασισα οτι εχεις δικιο, και ξερεις γιατι δεν επιασα ' την ζωη απ τα μαλλια ' ? γιατι ηταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ..........νομιζω οτι μπορεις να βοηθησεις πολυ κοσμο με την θετικοτητα σου ....................
    ρε παιδια οση θετικοτητα και να αντλησω απο την ζωη δεν παω μπροστα... οχι δεν παω... δεν γινετε.. ολοι λεμε παμε μπροστα ξεκουνισου προχωρα... αλλα δεν ειναι τοσο απλο.
    με λιγα λογια θα συμφωνησω μαζι σου Macgyver .

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αυτα που γραφεις , οταν τα πρωτοδιαβασα , με εκαναν να ' τσαντιστω ' ( που ξερει αυτη τι περναω ) , κατοπιν ωριμου σκεψεως , αποφασισα οτι εχεις δικιο, και ξερεις γιατι δεν επιασα ' την ζωη απ τα μαλλια ' ? γιατι ηταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ..........νομιζω οτι μπορεις να βοηθησεις πολυ κοσμο με την θετικοτητα σου ....................
    Μπορώ να σε καταλάβω γιατί τσατίστηκες....... και εγώ έτσι έκανα Mac όταν χρειάστηκε να ρθει η ζωή μου τούμπα στην κυριολεξία...
    Δεν γεννήθηκα έτσι .....

    Έκλαιγα ,νευριάζα ,δεν ήθελα να δω κανέναν ...όλοι και όλα μου έφταιγαν ...ήμουν συνέχεια με ένα γιατί στο στόμα ...γιατί σε εμένα ...γιατί τώρα ?

    Έτρεχα για όλους και για όλα ...ήμουν αυτή που πριν πουν κάτι το είχα ήδη έτοιμο και όλο αυτό με γέμιζε αφάνταστα,η αγάπη που έπερνα ηταν το οξυγόνο μου έτσι απλά ...
    Ήρθε η ώρα όμως που από μια λάθος ενέργεια κάποιου βρέθηκα στο νοσοκομείο για ένα μήνα , κάνοντας ένα δύσκολο χειρουργείο και έπρεπε για λίγο καιρό να με φροντίζουν άλλοι ...πόσο δύσκολο ...πόσο ταπεινωτικό κάποιες φορές για εμένα προσωπικά....

    Ευτυχώς για καλή μου τύχη και μέσα στην απελπισία μου ,αρνούμενη να δεχτώ όλο αυτό είχα και εγώ τον φύλακα άγγελο μου που με ταρακούνησε ...
    Τίποτα το σημαντικό ...Μια μέρα που όντως είχα πιάσει πάτο μου είπε αυτά που σου είπα και εγώ ...μου τα είπε όμως με πολύ διαφορετικό τρόπο και μάλιστα με παραδείγματα που αφορούσαν την καθημερινοτητα μας ..

    Δεν ξέρω ηταν σαν κάποιος να μου έδωσε μια γερή σφαλιάρα και να ξύπνησα ...Από την επομένη ξεκίνησα να κάνω ολα αυτά που έπρεπε για να επιστρέψω πάλι στην καθημερινοτητα μου ...ολα αυτα βέβαια με πολύ πονο ,με πολυ κλάμα αλλά και με πολύ ψυχολογική υποστήριξη...

    Το αποτέλεσμα ειναι το σημερινό ..είμαι ξανά οπως ήμουν πριν ,όχι εύκολα το ομολογώ και με πολλά σκαμπανεβασματα ,αλλά καθε φορά σηκωνόμουν με περισσότερο πείσμα ....

    Τώρα ξερω πολύ καλά πως αν δεν είχα δεχτεί τότε να ζητήσω ψυχολογική υποστήριξη και να αποδεχτώ την τότε κατάσταση δεν ξέρω αν θα μιλούσαμε σήμερα....

    Βγήκα διπλά κερδισμένη απο όλο αυτό ...Εκτός οτι ήταν μια αφορφη να δω και λίγο παραπάνω τον ευατο μου,να δω οτι υπάρχω και εγώ και πρέπει να κάνω πράγματα πλέον και για έμενα ,
    είδα ποιοι πραγματικά είναι δίπλα μου και ευτυχώς ήταν αρκετοί!
    Γιατί αυτό που λένε ότι ,ότι δίνεις παίρνεις είναι το πιο σωστό πράγμα...με ένα όριο όμως ,μην ξεχνάμε και τον ευατο μας ...

    Θετικότητα παιδιά σε οτι μας έρχεται...είτε εύκολο, είτε δύσκολο...
    Είμαι σίγουρη πλέων ότι στην ζωη κάποιων ανθρώπων ερχονται δύσκολες στιγμές γιατι πρέπει να έρθουν. Έτσι ανακαλύπτουν πόσο δύναμη κρύβουν μέσα τους ...

    Mac δεν ξέρω αν μπορώ να βοηθήσω αλλά είμαι εδώ για όποιον με χρειαστεί!
    Σε ευχαριστω!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #22
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ήρθε η ώρα όμως που από μια λάθος ενέργεια κάποιου βρέθηκα στο νοσοκομείο για ένα μήνα , κάνοντας ένα δύσκολο χειρουργείο και έπρεπε για λίγο καιρό να με φροντίζουν άλλοι ...πόσο δύσκολο ...πόσο ταπεινωτικό κάποιες φορές για εμένα προσωπικά....
    οντως ειναι ταπεινωτικο να σε φροντιζουν οι αλλοι... για αυτο εχω χαμηλη αυτοεκτιμηση. γιατι μου τα παρεχουν ολα οι αλλοι... χρονια τωρα..

  8. #23
    hlias1988
    Guest
    εγω εχω και το αλλο κακο.. παρασερνομαι.. δεν ξερω μαριλου πως το βλεπεις σαν μητερα... αλλα απο αυτο καταστραφηκα.. παρατησα σχολειο δουλειες κτλ... γενικα ειμαι πολυ ευαλωτος... ακουω ενα τραγουδι στιχους και μου ανεβαινει η ψυχολογια.. και το κανω δικο μου..
    απο την αλλη ακουω ενα αρνητικο σχολιο και το κανω παλι δικο μου και πεφτω ψυχολογικα... ειμαι πολυ ευαλωτος.......

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    οντως ειναι ταπεινωτικο να σε φροντιζουν οι αλλοι... για αυτο εχω χαμηλη αυτοεκτιμηση. γιατι μου τα παρεχουν ολα οι αλλοι... χρονια τωρα..
    Δν εννοώ αυτη την φροντίδα Ηλία μου ....
    Για εμένα το να φροντίζω οικονομικά,συναισθηματικα κάποιον άλλων δεν μου φαίνεται ταπεινωτικό..

    Δεν θέλω να πω περισσότερα για να καταλάβεις τι εννοώ γιατί μπορεί να ξεπεράστηκαν αλλά παραμένουν δύσκολα ακόμα και στην απλή θύμηση τους...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ρε παιδια οση θετικοτητα και να αντλησω απο την ζωη δεν παω μπροστα... οχι δεν παω... δεν γινετε.. ολοι λεμε παμε μπροστα ξεκουνισου προχωρα... αλλα δεν ειναι τοσο απλο.
    με λιγα λογια θα συμφωνησω μαζι σου Macgyver .
    Φίλε μου είναι δύσκολο και είμαστε ήρωες κάποτε σε 50 χρόνια από σήμερα θα αναγνωριστεί ίσως τι μάχη διναμε, μόνοι, στιγματισμενοι με μία επιστήμη που ακόμα ως προς την ψυχική υγεία δεν βρήκαν ντε φακτο απαντήσεις.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αυτα που γραφεις , οταν τα πρωτοδιαβασα , με εκαναν να ' τσαντιστω ' ( που ξερει αυτη τι περναω ) , κατοπιν ωριμου σκεψεως , αποφασισα οτι εχεις δικιο, και ξερεις γιατι δεν επιασα ' την ζωη απ τα μαλλια ' ? γιατι ηταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ..........νομιζω οτι μπορεις να βοηθησεις πολυ κοσμο με την θετικοτητα σου ....................
    Μαριλου μου δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, κάποιοι πρέπει να φάνε σφαλιαρα γιατί θα τους κάνει καλό, κάποιοι άλλοι όμως πρέπει να τους ρίξεις στα πούπουλα γιατί αν φάνε σφαλιαρα θα τους ρίξεις στα ταρταρα, δεν αντέχουν όλοι τα ίδια πράγματα. Τι να γίνει;

  12. #27
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Φίλε μου είναι δύσκολο και είμαστε ήρωες κάποτε σε 50 χρόνια από σήμερα θα αναγνωριστεί ίσως τι μάχη διναμε, μόνοι, στιγματισμενοι με μία επιστήμη που ακόμα ως προς την ψυχική υγεία δεν βρήκαν ντε φακτο απαντήσεις.
    θελω ποιο γρηγορα να αναγνωριστη.. ο αγωνας μου και ο αγωνας μας...
    κατα την γνωμη μου για μενα δεν υπαρχουν ψυχικες ασθενειες παρολο που παιρνω φαρμακα. προβληματα υπαρχουν..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    θελω ποιο γρηγορα να αναγνωριστη.. ο αγωνας μου και ο αγωνας μας...
    κατα την γνωμη μου για μενα δεν υπαρχουν ψυχικες ασθενειες παρολο που παιρνω φαρμακα. προβληματα υπαρχουν..
    Μακάρι να αναγνωριστεί, κάνουμε βήματα για τις νεες γεννιες αυτήν την στιγμή Ηλια και για μας πως δεν είμαστε τεμπέληδες, αδρανείς, αδιάφοροι, πολεμάμε με κάτι πολύ δύσκολο.

  14. #29
    hlias1988
    Guest
    θα πει καποιος μα τι αγωνα κανεις ρε ηλια... ολη την ημερα καθεσε και καπνιζεις... αντε να απαντησεις τωρα...
    εω θα ελεγα αγωνα επιβιωσης κανω...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    "Ετσι είναι, αν έτσι νομίζετε", είχε πει ο Πιραντέλο. Ηλία και take a break, σας καταλαβαίνω. Τα έχω περάσει κι εγώ αυτά. Όσο είχα κάποιον να ακουμπήσω τη ζωή μου στα χέρια του, έδινα αγώνα "του καναπέ". Αλλά ξέρετε τι λένε; το αγώγι σέρνει τον αγωγιάτη. Όταν έμεινα μόνος, δεν είχα την "πολυτέλεια" της κατάθλιψης. Αν έπεφτα στα πατώματα, δεν θα βρισκόταν κανείς εκεί να με σηκώσει. Όταν λοιπόν με επισκέφτεται η κατάθλιψη, το νιώθω και δεν της ανοίγω την πόρτα...

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Υπάρχει λύση? Τελικά υπάρχει!
    By SpyroKo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-08-2019, 18:32
  2. ΚΊΝΗΤΡΟ
    By ailouros in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 17
    Last Post: 24-11-2017, 11:20
  3. Replies: 1
    Last Post: 12-08-2015, 15:50
  4. Κανένα κίνητρο για αλλαγη
    By girl1988 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 25-03-2015, 03:38
  5. Θέληση και κίνητρο για αδυνάτισμα
    By rain_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 31
    Last Post: 19-11-2014, 23:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •