Δεν υπαρχει κινητρο? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 66
  1. #31
    hlias1988
    Guest
    εχω και τους δικους μου που περιμενουν κατι και απο εμενα.... μεσα απο ολα αυτα που εχω περασει οτι εχω περασει μονο συναισθηματικα μπορω να τους βοηθησω... οικονομικα κτλ προς το παρον δυσκολο..
    δεν λεω οχι στο μελλον αλλα ειναι δυσκολοι και οι καιροι......

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Μαριλου μου δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, κάποιοι πρέπει να φάνε σφαλιαρα γιατί θα τους κάνει καλό, κάποιοι άλλοι όμως πρέπει να τους ρίξεις στα πούπουλα γιατί αν φάνε σφαλιαρα θα τους ρίξεις στα ταρταρα, δεν αντέχουν όλοι τα ίδια πράγματα. Τι να γίνει;
    Mα εκεί είναι το θέμα καλο μου!
    Τα πολλα πούπουλα καμια φορα δεν ειναι και οτι καλύτερο.....Ολοι μας θέλουμε στην ζωη μας ανθρώπους διπλά μας που να αισθανόμαστε οτι μας ¨χαϊδεύουν¨νοιάζονται και μας προστατεύουν .
    Ειναι ομως καποιες φάσεις που δεν σηκώνουν πουπουλενιες συμπεριφορές ,ειδικά οταν βλέπεις οτι τα άτομα επαναπαυονται σε αυτές και δεν κάνουν την προσπάθεια που πρέπει για να προχωρήσουν ....(ήμουν και εγω μια απο αυτές κάποτε )
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #33
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Mα εκεί είναι το θέμα καλο μου!
    Τα πολλα πούπουλα καμια φορα δεν ειναι και οτι καλύτερο.....Ολοι μας θέλουμε στην ζωη μας ανθρώπους διπλά μας που να αισθανόμαστε οτι μας ¨χαϊδεύουν¨νοιάζονται και μας προστατεύουν .
    Ειναι ομως καποιες φάσεις που δεν σηκώνουν πουπουλενιες συμπεριφορές ,ειδικά οταν βλέπεις οτι τα άτομα επαναπαυονται σε αυτές και δεν κάνουν την προσπάθεια που πρέπει για να προχωρήσουν ....(ήμουν και εγω μια απο αυτές κάποτε )
    δεν ξερω εαν θα μπορεσω να φτασω στο σημειο που εισαι... δηλαδη να ξεπερασεις την αδρανεια.. και να πεισμωσεις να προχωρησεις........

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    δεν ξερω εαν θα μπορεσω να φτασω στο σημειο που εισαι... δηλαδη να ξεπερασεις την αδρανεια.. και να πεισμωσεις να προχωρησεις........
    Μια προσπάθεια θα σε πείσει ,αρκεί να την κάνεις.
    Για κάποιους η αδράνεια είναι πολυτέλεια να το ξέρεις .......
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #35
    hlias1988
    Guest
    τι εννοεις οτι η αδρανεια ειναι πολυτελεια?
    δηλαδη εχουν πολλες υποχρεωσεις και δεν μπορουν να χαλαρωσουν μονοι τους?

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    τι εννοεις οτι η αδρανεια ειναι πολυτελεια?
    δηλαδη εχουν πολλες υποχρεωσεις και δεν μπορουν να χαλαρωσουν μονοι τους?
    Οτι αν μείνουν αδρανείς θα πεινάσουν και θα πεθάνουν;
    Λέμε τώρα... (σόρι Μαριλού)

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Οτι αν μείνουν αδρανείς θα πεινάσουν και θα πεθάνουν;
    Λέμε τώρα... (σόρι Μαριλού)
    Ελευθερα

    Αυτό Ηλία !Αν δεν είχες κάποιον να σου καλύψει τις βασικές σου ανάγκες ξέρεις πιστεύω που θα ήσουν αυτή την στιγμή.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #38
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ελευθερα

    Αυτό Ηλία !Αν δεν είχες κάποιον να σου καλύψει τις βασικές σου ανάγκες ξέρεις πιστεύω που θα ήσουν αυτή την στιγμή.
    οποτε να νιωθω ευγνωμων......

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Καλό είναι να νιώθουμε ευγνωμοσύνη αλλά δε φτάνει. Αυτό που σου είπε ο proteus ότι το αγωγι ξυπνάει τον αγωγιατη είναι πολύ σωστό. Επίσης να θυμάσαι ότι η αργία είναι μητέρα κάθε κακιάς και όπως λένε οι Άγγλοι η αργία είναι το εργαστήρι του διαβόλου. Δυστυχώς όταν υπάρχουν ανέσεις δεν υπάρχουν κ ισχυρά κίνητρα για έναν καταθληπτικο.επισης η σωματική εργασία βοηθάει την ψυχή μην την αποφεύγεις. Όσο κουράζεται το σώμα ξεκουράζεται η ψυχή.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και εγω το βιωνω αυτο αυτη την περιοδο της ζωης μου μια αδρανεια αλλα αυτο που βιωνεις ειναι λιγο περιεργο και ο καθενας το αντιλαμβανεται διαφορετικα προλο που ολοι ξερουν περιπου τι εννοεις. Απο την αποψη οτι σημασια μεγαλη εχει η κλιμακα που το βιωνεις. Μπορει να οφειλετε σε καταθλιψη κλπ μιας και ειμαστε σε φορουμ ψυχολογιας, μπορει να οφειλετε και σε πολλα αλλα. Η χρονικη διαρκεια εχει σημασια επισης. Τεσπα και αναλογα την κατασταση σου για παραδειγμα εισαι ανεργος, εχεις σχεσεις και χιλια δυο μυρια.

    Εγω ειμαι σε κατασταση ανεργιας, κατασταση ελαχιστων κοινωνικων επαφων και περιμενω κατι να αλλαξει. Εχω βαλει ενα στοχο, να δοκιμασω την τυχη μου εξωτερικο και συγκεκριμενα στη Γερμανια. Αυτη τη στιγμη ο στοχος φαινεται ακατορθωτος απο την αποψη οτι σκεφτομαι τις δυσκολιες.... να βρισκεις δουλεια, να αντεπεξερχεσαι στη δουλεια, να βρεις στεγη, να βρεις καμμια παρεα να λες καμμια μαλακια που θα ναι σε ξενη γλωσσα και χιλιες δυο αλλες δυσκολιες. Εχω βαλει ενα χρονδιαγραμμα περιπου 1.5 χρονο και μελεταω γερμανικα, καθως θελω να τελειωσω και μια μεταπτυχιακη εργασια. Ακομα μου φαινεται ακατορθωτο, αλλα σιγα-σιγα ξυπνω με ενα σκοπο... να ανοιξω τον υπολογιστη μου για παραδειγμα και να κανω ασκησεις Γερμανικων στο Duolingo, να ανεβασω την αποδοση μου κλπ. Με βοηθαει οτι δεν εχω και υποχρεωσεις και ξερω οτι εαν βρεθω σε ξενη χωρα και αποτυχω να στεριωσω... τι ειχαμε τι χασαμε, αποκτησα μια εμπειρια.
    Βαλε και εσυ ισως καποιο στοχο, ας φαινεται λιγο ακατορθωτος και δυσκολος και προσπαθησα με δειλα βηματα ακομα και μπουσουλοντας ισως να το πετυχεις. Ελπιζω να τα καταφερεις και θα αισθανομουν υπερηφανος αν σε βοηθουσε η συμβουλη μου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Marilou αν δεν βρω καλόν συνδυασμό φαρμάκων δύσκολα θα τα καταφέρω και δεν έχω πια καμιά πολυτέλεια

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Οτι αν μείνουν αδρανείς θα πεινάσουν και θα πεθάνουν;
    Λέμε τώρα... (σόρι Μαριλού)
    Μην πέσουμε σε αυτήν την παγίδα με τον αγωγιατη διοτι ποτέ ή πολιτεία δεν θα στραφεί θετικα για μας. Θα πούνε πως είναι παιδιά του καναπέ και δεν δίνουμε δεκάρα για κονδύλια στην ψυχική υγεία. Ειλικρινά σας το λέω καλύτερα να εσκαβα παρά αυτά που τραβάω με την κατάθλιψη. Μην δίνουμε λάθος μηνύματα τοτε δεν θα πετύχουμε τίποτα.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Προσπαθω να βρω μια σταθερη δουλεια,παραλληλα με την τραγικη κατασταση που εχω στο σπιτι.Σε συνεντευξεις μου ειπαν οτι δεν μπορουμε να συνεργαστουμε γιατι εχεις πολλα προβληματα με τους αρρωστους γονεις σου...ετσι παω και ξεφορτωνω φορτηγα ,ακομα και νυχτα ,ξημερωματα ,βραδυ.Βρεθηκα τις προαλλες σε μια παρεα "φιλων" οπου ενας απο αυτους με ειρωνευτηκε οτι κρυβομαι πισω απο τους αρρωστους γονεις μου για να δικαιολογησω την αποτυχια μου.Το αποτελεσμα ηταν να τυλιξω τα χερια μου στο λαιμο του και να προσπαθουν 5 ατομα να με τραβηξουν απο πανω του.Βολεμενα σιχαματα,τομαρια που τα βρισκουν ολα ετοιμα και εχουν κ αποψη.Το καταευχαριστηθηκα που τον ξεφτιλισα.Αισθανομαι οργη για κατι τετοιους.Δεν θα χαριστω ξανα σε κανεναν.Η θα σεβονται και θα σιωπουν,η θα φοβουνται.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ευτυχώς για καλή μου τύχη και μέσα στην απελπισία μου ,αρνούμενη να δεχτώ όλο αυτό είχα και εγώ τον φύλακα άγγελο μου που με ταρακούνησε ...

    Τώρα ξερω πολύ καλά πως αν δεν είχα δεχτεί τότε να ζητήσω ψυχολογική υποστήριξη και να αποδεχτώ την τότε κατάσταση δεν ξέρω αν θα μιλούσαμε σήμερα....

    Θετικότητα παιδιά σε οτι μας έρχεται...είτε εύκολο, είτε δύσκολο...
    Είμαι σίγουρη πλέων ότι στην ζωη κάποιων ανθρώπων ερχονται δύσκολες στιγμές γιατι πρέπει να έρθουν. Έτσι ανακαλύπτουν πόσο δύναμη κρύβουν μέσα τους ...

    Mac δεν ξέρω αν μπορώ να βοηθήσω αλλά είμαι εδώ για όποιον με χρειαστεί!
    Σε ευχαριστω!
    marilou, τι ευχαριστεις , εμεις πρεπει να σευχαριστουμε , που βοηθας .........εισαι δυνατη, απ αυτα που γραφεις , εισαι παραδειγμα προς μιμηση ........ πιστευω στον φυλακα αγγελο κι εγω , αλλα και στην δυναμη που εχουμε μεσα μας , ακει να την ανακαλυψουμε και να πιστεψουμε σε αυτην ............. η ψυχολογικη υποστηριξη ειναι μεγαλη υποθεση σε αυτες τις δυσκολες στιγμες , οχι τα χαπια ........

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ελευθερα

    Αυτό Ηλία !Αν δεν είχες κάποιον να σου καλύψει τις βασικές σου ανάγκες ξέρεις πιστεύω που θα ήσουν αυτή την στιγμή.
    Σωστο marilou , αν δεν ειχες να φας,δεν θα παθαινες/α κτθλψη ......θα εβγαινες προς εξευρεση φαγητου .....οπως τα ζωα ........ αυτο ειναι βασικη αναγκη ........και φταιω ο ιδιος που αδρανησα και 'αφησα' την κτθλψη να εξελιχτει σε σοβαρη ( δεν θεωρω τον εαυτο μου ατυχο ) , διοτι ημουν κακο/καλομαθημενος και ειχα ολα ταναγκαια για να ζησω ......ενω πριν το 2000 ειχα ανοιξει την δικη μου εταιρεια , ημουν ' χαζο παιδι , χαρα γεματο ' !! ημουν δημιουργικος δλδ .
    οταν γραφω σοβαρη, εννοω σοβαρη, δλδ. εχω κοινωνικα αποσυρθει τα τελευταια 15 χρονια , δεν εχω διαθεση για τιποτα , και ολα τα παρελκομενα .......πχ. δεν μπορω να συγκεντρωθω απο το 2008 να διαβασω ενα βιβλιο, η να δω μια κανουρια ταινια , χανω τον ειρμο, και βλεπω τις ιδιες και τις ιδιες ......δεν εχω πλεον φιλους , δεν τους θελω πια , ενω ημουν κοινωνικα δημοφιλης , και παντα ειχα ωραιες κοπελες , εχω να κανω φυσιολογικο δεσμο απο το 2000....

    ομως τα πραματα μπορουν να γινουν χειροτερα , δεν εχω αυταπατες .....
    Last edited by Macgyver; 10-09-2020 at 03:19.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Υπάρχει λύση? Τελικά υπάρχει!
    By SpyroKo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-08-2019, 18:32
  2. ΚΊΝΗΤΡΟ
    By ailouros in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 17
    Last Post: 24-11-2017, 11:20
  3. Replies: 1
    Last Post: 12-08-2015, 15:50
  4. Κανένα κίνητρο για αλλαγη
    By girl1988 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 25-03-2015, 03:38
  5. Θέληση και κίνητρο για αδυνάτισμα
    By rain_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 31
    Last Post: 19-11-2014, 23:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •