Δεν υπαρχει κινητρο? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 66
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Έκλαιγα ,νευριάζα ,δεν ήθελα να δω κανέναν ...
    Ήρθε η ώρα όμως που από μια λάθος ενέργεια κάποιου βρέθηκα στο νοσοκομείο για ένα μήνα , κάνοντας ένα δύσκολο χειρουργείο και έπρεπε για λίγο καιρό να με φροντίζουν άλλοι ...πόσο δύσκολο ...πόσο ταπεινωτικό κάποιες φορές για εμένα προσωπικά....

    Βγήκα διπλά κερδισμένη απο όλο αυτό ...Εκτός οτι ήταν μια αφορφη να δω και λίγο παραπάνω τον ευατο μου,να δω οτι υπάρχω και εγώ !
    πω , πω , αγαπητη marilou αυτο το ζω τωρα με την επιληπτικη κριση , που δεν ειμαι ακομη αυτοεξυπηρετουμενος διοτι ποναω σε κλειδωσεις ( εκτος των αλλων ), ειναι πολυ ασχημο να αισθανεσαι οτι εισαι ' φορτωμα ' σε αλλους ......

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Οτι αν μείνουν αδρανείς θα πεινάσουν και θα πεθάνουν;
    Λέμε τώρα... (σόρι Μαριλού)
    Ναι, proteus , μονο που αμα πειναγες/α , δεν θα μιλαγαμε/α για κτθλψη .......θα εψαχνες/α για τροφη .......

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Θελω να γραψω κατι που αξιζει ΟΛΟΙ να το διαβασουν , μου τοχε πει μια ομοιοπαθητικος πριν 22 χρονια , που πηγαινα οταν καταλαβα οτι κατι συμβαινει με την διαθεση μου ..........
    το μυαλο δεν ειναι ικανο να διαχειρηριστει δυο δυσαρεστες ' καταστασεις ' συγχρονως και αποβαλλει την υποδεεστερο , κατ αυτο, η αν θελετε κατ εσας ........
    το εζησα αυτο, αν και εχω νοσηλευτει αλλες δυο φορες για ατυχηματα με μοτο επι κτθλψεως ( το 2005 /2015 ) διοτι επινα και οδηγουσα ( για ναπαλυνω τον ψυχικο πονο της κτθλψς και οδηγουσα , κακως βεβαια , και οχι μονο, τωρα παει κι αυτο, μου το απαγορεψε ο γιατρος μη ξαναπαθω κτθλτπκη κριση , και ειναι κι η τελευταια ) , διοτι στην εντατικη , που ημουν 15 μερες , και δεν μπορουσα να θυμηθω ουτε που εμενα , κεκεδιζα στην ομιλια μου , κουναγα ρυθμικα το χερι μου πανω κατω , οταν μου το ελυσαν την 2η βδομαδα ( ημουν δεμενος 2 βδομαδες μην κανω καμμια αποτομη κινηση και σπασω κανω μελος , πανω σε κριση ) , την πρωτη βδομαδα εχω πληρες μπλακ αουτ ( αυτη ειναι η επιληπτ. κριση ) δεν μπορουσα να αντιληφθω ουτε σε ποιο νοσοκομειο ημουν , ειχα χασει επαφη με την πραματικοτητα , ελεγα ασυναρτησιες στον νευρολογο , μετα μου τα ειπε ......
    αυτο που θελω να πω σε ολους που ζουν την δυσαρεστη διαταραχη , την κτθλψη η ξερω γω ποια διαταραχη, ειναι οτι στο νοσοκομειο που καλως ημουν επι ενα μηνα , δεν ειχα κτθλψη , αφου ουσιαστικα παλευα για την ζωη μου , αφου δεν ηξερα αν θα συνελθω ποτε .............λογια του γιατρου αυτα ........οποτε βγηκαν τα λογια της ομοιοπαθητικου, οτι το μυαλο μπορει να διαχειριστει μονο ενα δυσαρεστο γεγονος ανα στιγμη ανα φορα , ποτε δυο ......
    θα μου πειτε ΄και τι να κανω , να παθω κατι πιο δυσαρεστο απο την διαταραχη μου που με βασανιζει χρονια τωρα ? απλα το αναφερω ............ και στις δυο φορες που νοσηλευτηκα που παρολιγον να χασω το ενα νεφρο μου , και την αλλη το αλλο, δεν ηταν τοσο σοβαρο το θεμα , η δεν τοχα παρει τοσο σοβαρα , ημουν παντα θετικος κι αισιοδοξος , αλλο η επιληψια , που επιφερει τον θανατο, αν εξελιχτει .......
    οταν γυρισα σπιτι, ξαναγυρισε η κτθλψη .........και πιο εντονη, αφου ειχα να διαχειριστω και την εγκεφαλιτιδα/επιληψια .....

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Καλημέρα!

    Mac περνάς μια πολύ δύσκολη κατάσταση αλλά μην χάνεις το κουράγιο σου .
    Παλεύεις χρόνια απ' ότι καταλαβαίνω και παλεύεις μόνος σου. Αυτο σε κάνει διπλά άξιο που έχεις καταφέρει να φτάσεις στο σήμερα.Οπως και να έχεις φτάσει ,σημασία έχει ότι το παλεύεις και δεν έχεις παραιτηθεί (με ότι αυτό συνεπάγεται) .
    Πέραν από την κατάθλιψη υπάρχει ένα ακόμα αίσθημα που είναι χειρότερο από αυτή....Ο πόνος ...Ο σωματικός πόνος ....Αυτός που σε κάθε του αίσθηση είναι μαχαίρι κυριολεκτικά στο κόκκαλο.
    Αυτός που σε καθηλώνει θέλοντας και μη σε ένα κρεβάτι ...Αυτός που και την διάθεση να έχεις να σηκωθείς να κάνεις πράγματα σε κρατάει καρφομενω εκεί ...Αυτός που ακόμα και η μορφίνη δεν μπορεί να τον σταματήσει ...παρά μόνο να σε ταξιδέψει σε άλλα μέρη απαλύνοντας λιγάκι μόνο την σκέψη σου όχι το κορμί σου....που και αυτή η σκέψη διακοπτεται μόλις περάσει η δράση του ...εκεί πάλι επιστρέφει ο εφιάλτης .Να παρακαλάς να σου κάνουν την ένεση και ότι άλλο υπάρχει στο νοσοκομείο προκειμένου να μην αισθάνεσαι ...

    Θέλει διπλο κουράγιο και δύναμη για να σηκωθείς από αυτό .Θέλει να ρίξεις πολύ κλάμα ,τόσο που κάποια στιγμή νοιωθεις τελειως αδειος ...ότι εχεις στεγνώσει και ακόμα και κραυγές να βγάζεις το δάκρυ δεν βγαίνει...

    Είμαι σίγουρη ότι όλος αυτός ο Γολγοθάς που περνάς θα περάσει, αργά ή γρήγορα θα περάσει.Να δείξεις δύναμη ,όση σου απομένει ...Να βρεις τρόπο να αντλείς από κάπου ...
    Ώρες ώρες σκέφτομαι όλους εκείνους που παλευουν με τις χρόνιες ασθένειες και είναι πάντα με ένα χαμόγελο και μια θετική σκεψει και αισθάνομαι αχαρηστη...
    Αχαρηστη γιατί μπορεί να πέρασα όλο αυτό αλλά ήταν κάτι παροδικό και εντάξει μπορεί να αφησε κάτι μικρό που κατά καιρούς μου θυμίζουν όλα αυτά αλλά περασε....και ξέρεις κάτι ?
    Μου το θυμίζει όταν πάω να ασχοληθώ και να στεναχωρηθω με ανούσια πραγματα ...Σαν μια μικρή σφαλιάρα είναι κάθε φορά ...

    Μπορώ να σου γράφω μέχρι αύριο αν αυτό σου δίνει κουράγιο .....Πάλεψε το, μόνο αυτό ,για εσένα και για κανέναν άλλον .Πάλεψε το να γίνεις καλά σωματικά και όλο αυτό που περνάς τώρα να γίνει η κινητήριος σου δύναμη να μπορέσεις όταν είσαι σε θέση να ξαναβγείς έξω γιατί είσαι ακόμα μικρός ...είσαι σε μια ηλικία που πολλοι την περιμένουν πλεον μηπως και καταφέρουν και κάνουν κάποια πράγματα που όλα αυτά τα χρόνια η δουλειά και οι υποχρεώσεις δεν τους αφήνουν...

    Αν έστω και έτσι μπορώ να βοηθήσω μεγάλη μου χαρά ......είμαι εδώ αν θες να γκρινιάζεις ,να παραπονεθείς ή απλά να μιλήσεις ......

    Εύχομαι η σημερινή σου μέρα να είναι έστω ελάχιστα καλύτερη από την προηγούμενη !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #50
    hlias1988
    Guest
    ρε παιδια πειτε μου την γνωμη σας......
    εγω δεν κλαιω... σπανια... πχ οταν θυμαμε οτι καποια στιγμη η γιαγια μου θα φυγει απο την ζωη.. εκει κλαιω... δεν μπορω να σταματησω..
    αλλα για τα δικα μου προβληματα δεν κλαιω... σαν να ειμαι παγος....
    ειναι δυναμη η αδυναμια αυτο?
    θα ηθελα την γνωμη σας!

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ρε παιδια πειτε μου την γνωμη σας......
    εγω δεν κλαιω... σπανια... πχ οταν θυμαμε οτι καποια στιγμη η γιαγια μου θα φυγει απο την ζωη.. εκει κλαιω... δεν μπορω να σταματησω..
    αλλα για τα δικα μου προβληματα δεν κλαιω... σαν να ειμαι παγος....
    ειναι δυναμη η αδυναμια αυτο?
    θα ηθελα την γνωμη σας!
    Eγω πάλι κλαίω χωρίς να το θέλω

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα!

    Mac περνάς μια πολύ δύσκολη κατάσταση αλλά μην χάνεις το κουράγιο σου .
    Παλεύεις χρόνια απ' ότι καταλαβαίνω και παλεύεις μόνος σου. Αυτο σε κάνει διπλά άξιο που έχεις καταφέρει να φτάσεις στο σήμερα.Οπως και να έχεις φτάσει ,σημασία έχει ότι το παλεύεις και δεν έχεις παραιτηθεί (με ότι αυτό συνεπάγεται) .
    Πέραν από την κατάθλιψη υπάρχει ένα ακόμα αίσθημα που είναι χειρότερο από αυτή....Ο πόνος ...Ο σωματικός πόνος ....Αυτός που σε κάθε του αίσθηση είναι μαχαίρι κυριολεκτικά στο κόκκαλο.
    Αυτός που σε καθηλώνει θέλοντας και μη σε ένα κρεβάτι ...Αυτός που και την διάθεση να έχεις να σηκωθείς να κάνεις πράγματα σε κρατάει καρφομενω εκεί ...Αυτός που ακόμα και η μορφίνη δεν μπορεί να τον σταματήσει ...παρά μόνο να σε ταξιδέψει σε άλλα μέρη απαλύνοντας λιγάκι μόνο την σκέψη σου όχι το κορμί σου....που και αυτή η σκέψη διακοπτεται μόλις περάσει η δράση του ...εκεί πάλι επιστρέφει ο εφιάλτης .

    Θέλει διπλο κουράγιο και δύναμη για να σηκωθείς από αυτό .Θέλει να ρίξεις πολύ κλάμα ,τόσο που κάποια στιγμή νοιωθεις τελειως αδειος ...ότι εχεις στεγνώσει και ακόμα και κραυγές να βγάζεις το δάκρυ δεν βγαίνει...

    Είμαι σίγουρη ότι όλος αυτός ο Γολγοθάς που περνάς θα περάσει, αργά ή γρήγορα θα περάσει.Να δείξεις δύναμη ,όση σου απομένει ...Να βρεις τρόπο να αντλείς από κάπου ...
    Αχαρηστη γιατί μπορεί να πέρασα όλο αυτό αλλά ήταν κάτι παροδικό και εντάξει μπορεί να αφησε κάτι μικρό που κατά καιρούς μου θυμίζουν όλα αυτά αλλά περασε....και ξέρεις κάτι ?
    Μου το θυμίζει όταν πάω να ασχοληθώ και να στεναχωρηθω με ανούσια πραγματα ...Σαν μια μικρή σφαλιάρα είναι κάθε φορά ...
    Μπορώ να σου γράφω μέχρι αύριο αν αυτό σου δίνει κουράγιο ....... !
    Kalhmera μαριλου, δεν χρειαζεται να μου γραφεις συνεχως , αρκουνε αυτα που εγραψες ,μουδωσες θαρρος , αλλα το προβλημα ειναι οτι εχω ιδρυματοιηθει , οπως καποιος που ειναι φυλακη για 10-20 χρονια και αν βγει, κανει κατι επιληψιμο, για να ξαναμπει μεσα, αφου αυτη ειναι η κοινωνια που γνωριζει !!! και οσο μεγαλυτερος τα περασεις αυτα , τοσο καλυτερα , αφου εχω περασει κι αλλες δυσκολιες στην ζωη μου ....... δεν χανω το θαρρος μου , ισως μερικες φορες ......δακρυα δεν εχω ,αφου εχω συνηθισει αυτην την κατασταση ......μορφινη για τον ψυχικο πονο δεν υπαρχει, ουτε ειμαι διατεθειμενος να το ριξω σε αυτην .....ευχαριστω παντως για την ενθαρρυνση σου, επιασε τοπο να ξερεις ......!!
    λυπαμαι για τα δακρυα που εχυσες κι εσυ οταν ησουν καθηλωμενη σενα κρεββατι, αλλα απ οτι λες σε καλο σου βγηκε .......
    δεν ξερεις ποτε η παλιρροια τι θα φερει , αλλωτε κακα , και αλλωτε καλα ......νασαι καλα , και τα παιδακια σου επισης ......

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    προβληματα δεν κλαιω... σαν να ειμαι παγος....
    ειναι δυναμη η αδυναμια αυτο?
    θα ηθελα την γνωμη σας!
    Οχι, δεν ειναι αδυναμια , ουτε δυναμη, ειναι θεμα χαρακτηρος .....αλλοι αντιδρουν ετσι, αλλοι αλλιιως ....καλυτερα θαταν να κλαιγες , για να ξεσπας ........

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Aπο εσάς είχε κανένας αδιάφορους γονείς να μην τον ενθαρρύνουν καθόλου; Να ναι αλλού για αλλού;

  10. #55
    Καλησπερα παιδια...οπως ειχα πει και πιο πριν ξεκινησα γυμναστηριο κουτσα στραβα για να ξεφυγω...το θεμα ειναι οτι μπηκα πλεον σε ενα τρυπακι που μου τρωει καθε μερα πολυ ενεργεια και χρονο...ψαχνοντας πραγματα για γρηγορα αποτελεσματα...πηγα και πεταξα να λεφτα μου που μου εμειναν και σε κατι σκονες που φοβαμαι να τις παρω...

    Ολα αυτα ειναι πραξεις που εκανα πανω στα νευρα μου καθως παιρνω συνεχως σχολια για το αδυνατο σωμα μου....
    Μου ρχεται να τα πεταξω ολα και να τα παρατησω....καλα ημουν στο κρεβατακι μου....κανενα νοημα εντελως...σημερα δεν παω γυμναστηριο....
    Κουραστηκα...οταν εισαι no life αυτα γινονται...

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by zodiac19 View Post
    Καλησπερα παιδια...οπως ειχα πει και πιο πριν ξεκινησα γυμναστηριο κουτσα στραβα για να ξεφυγω...το θεμα ειναι οτι μπηκα πλεον σε ενα τρυπακι που μου τρωει καθε μερα πολυ ενεργεια και χρονο...ψαχνοντας πραγματα για γρηγορα αποτελεσματα...πηγα και πεταξα να λεφτα μου που μου εμειναν και σε κατι σκονες που φοβαμαι να τις παρω...

    Ολα αυτα ειναι πραξεις που εκανα πανω στα νευρα μου καθως παιρνω συνεχως σχολια για το αδυνατο σωμα μου....
    Μου ρχεται να τα πεταξω ολα και να τα παρατησω....καλα ημουν στο κρεβατακι μου....κανενα νοημα εντελως...σημερα δεν παω γυμναστηριο....
    Κουραστηκα...οταν εισαι no life αυτα γινονται...
    Τι σκόνες εννοείς ?

    Το γυμναστήριο είναι το καλύτερο που έκανες ...όλοι βαριομαστε να πάμε αλλά όταν φεύγουμε από εκεί είμαστε άλλοι άνθρωποι.
    Μην το σταματήσεις θα σου κάνει πολύ καλό!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by zodiac19 View Post
    Καλησπερα παιδια...οπως ειχα πει και πιο πριν ξεκινησα γυμναστηριο κουτσα στραβα για να ξεφυγω...το θεμα ειναι οτι μπηκα πλεον σε ενα τρυπακι που μου τρωει καθε μερα πολυ ενεργεια και χρονο...ψαχνοντας πραγματα για γρηγορα αποτελεσματα...πηγα και πεταξα να λεφτα μου που μου εμειναν και σε κατι σκονες που φοβαμαι να τις παρω...

    Ολα αυτα ειναι πραξεις που εκανα πανω στα νευρα μου καθως παιρνω συνεχως σχολια για το αδυνατο σωμα μου....
    Μου ρχεται να τα πεταξω ολα και να τα παρατησω....καλα ημουν στο κρεβατακι μου....κανενα νοημα εντελως...σημερα δεν παω γυμναστηριο....
    Κουραστηκα...οταν εισαι no life αυτα γινονται...
    Τα σχόλια μπορεί να υποκρύπτουν ζήλεια. Μη σε πτοούν.
    Συνέχισε. Εγώ λέω να γραφτώ στα YAVA. Σήμερα λήγει η προθεσμία για ετήσια εγγραφή με 68€

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Τα σχόλια μπορεί να υποκρύπτουν ζήλεια. Μη σε πτοούν.
    Συνέχισε. Εγώ λέω να γραφτώ στα YAVA. Σήμερα λήγει η προθεσμία για ετήσια εγγραφή με 68€
    Και το σκέφτεσαι ακόμα????
    Άκου εκεί 68 ετήσια
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #59
    Εδωσα 100 ευρω σε κατι mass gainer σκονες και την κινηση αυτην την εκανα πανω στα νευρα μου...με επηρεαζουν τα σχολια...ενα γυμναστηριο πηγα να ξεκινησω και νευρα και αγχος εχω...

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Και το σκέφτεσαι ακόμα????
    Άκου εκεί 68 ετήσια
    Γνωστό ξέπλυμα μαύρου χρήματος, από την εποχή των Joe Weider.
    Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή αν είναι αστικός μύθος...

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. Υπάρχει λύση? Τελικά υπάρχει!
    By SpyroKo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-08-2019, 17:32
  2. ΚΊΝΗΤΡΟ
    By ailouros in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 17
    Last Post: 24-11-2017, 10:20
  3. Replies: 1
    Last Post: 12-08-2015, 14:50
  4. Κανένα κίνητρο για αλλαγη
    By girl1988 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 25-03-2015, 02:38
  5. Θέληση και κίνητρο για αδυνάτισμα
    By rain_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 31
    Last Post: 19-11-2014, 22:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •