Δεν υπαρχει κινητρο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 66
  1. #1

    Δεν υπαρχει κινητρο?

    Τι ειναι αυτο που δεν κανεις τιποτα στην ζωη σου, εισαι ολη μερα ξαπλα και λες οτι θες αλλαξεις, οτι θα κανεις πραγματα για τον εαυτο σου, αλλα καταβαθος δεν θες να αλλαξεις γιατι την εχεις βρει ετσι και σου αρεσει κατα καποιο τροπο η αυτολυπηση και το να εισαι συνεχως μεσα στο προβλημα...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Τεμπελια; δεν εχεις μαθει να αγωνιζεσαι;απο τη στιγμη που λες θες ν αλλαξεις οφειλεις να κανεις κατι για ν αλλαξεις γιατι με το να το σκεφτομαστε δεν ερχεται η αλλαγη ουτε θα μας την φερει καποιος αλλος.πρεπει να το παρεις αποφαση οτι η αλλαγη ερχεται αφου σηκωθεις απ το κρεβατι κ δραστηριοπηηθεις αλιως θα μεινεις στασιμος θα κλεγεσαι κ μετα μπορει να σου εμφανιστουν τιποτα ψυχολογικα κι αντε να τα μαζεψεις μετα,θα ειναι ακομα πιο δυσκολο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αααα , η ερωτηση των 100.000.000 $ , η κοτα εκανε ταυγο η το αυγο την κοτα ? δλδ . η αδρανεια προκαλει τη κτθλψη η η κτθλψη την αδρανεια ? συμφωνα με το παγκοσμιου φημης ινστιτουτο Max Planck , υπαρχει σταγονιδια η ταση προς κτθλψη ....... αλλος θαντιδρασει με κτθλψη σε κατι ασαφες ( η ασθενεια ΄κτθλψη ΄δεν εχει σαφες αιτιο για την εναρξη της ) , αλλος οχι.....οπως εγω σε ισχυρο αγχος θα αντιδρασω παθαινοντας ψωριαση , δεν παθαινουν ολοι ψωριαση σε ισχυροτατο αγχος , χωρις να ειμαι αγχωδης , την εχω στα γονιδια μου ομως ( προφανως ) ............ τα αντιψωριασιακα φαρμακα δεν μου κανουν τιποτα ........ το κακο με την κτθλψη ειναι οτι απαξ και αρχισει για αγνωστη αιτια , εχει την ταση ναυτονομηθει σιγα σιγα , δλδ . να αποκτησει μια δικια της υποσταση ...... να εξελιχθει σε ασθενεια ΄........... μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι κανεις δεν βολευεται στην ασθενεια αυτη , ολοι θελουν να ξεφυγουν , εξαιρουμενων αυτων που εχουν ΄μπερδεψει ΄την στεναχωρια η το πενθος τους με την ασθενεια ΄κτθλψη ΄, την ασθενεια / μαστιγα της εποχης μας .........εγω θαδινα οτι εχω για να συνελθω , για να ξαναγινω ο παλιος καλος μου εαυτος , δεν την αντεχω , εχω φρικαρει ....αν και ΄δεν αισθανομαι αυτολυπηση ................ κινητρο ? τι κινητρο, αφου αυτη η ασθενεια σου αφαιρει οποιοδηποτε κινητρο για οτιδηποτε .......
    οσο για την ψυχοθεραπεια , το μονο ισως αποτελεσματικο ΄αντιδοτο ΄για την κτθλψη , δεν μπορει να σε βοηθησει αν εσυ ο ιδιος δεν θελεις να βοηθησεις τον εαυτο σου .......... αλλα και ναθελες , δεν ξερω κατα ποσο και η ψυχοθεραπεια ειναι αποτελεσματικη ....... ειπαμε , ειναι η ερωτηση των εκατομμυριων $ .....

    αυτο που μου προκαλει ακομη μεγαλυτερη απορια , ειναι ατομα που εχουν κτθλψη απο την εφηβικη τους ηλικια , εχω μια τετοια περιπτωση που μιλαω με μειλ, εδω και 4 χρονια ....... μπορεις να πεις πχ. γοα μενα που αρχισε η κτθλψη μου στην ηλικια των 40 ετων , να με πεις τεμπελη, φυγοπονο, και οτι αλλο σουρθη , αλλα την 10τοσο ετων , αντε να την εξηγησεις ........
    πολλα ανεξηγητα υπαρχουν τωρα , που στο μελλον θα εξηγηθουν .......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by zodiac19 View Post
    Τι ειναι αυτο που δεν κανεις τιποτα στην ζωη σου, εισαι ολη μερα ξαπλα και λες οτι θες αλλαξεις, οτι θα κανεις πραγματα για τον εαυτο σου, αλλα καταβαθος δεν θες να αλλαξεις γιατι την εχεις βρει ετσι και σου αρεσει κατα καποιο τροπο η αυτολυπηση και το να εισαι συνεχως μεσα στο προβλημα...
    Καλημέρα !!!

    Είναι μια φάση που όλοι μας κάποια στιγμή την περνάμε ...Το πόσο θα κρατήσει εξαρτάται πο εμάς...
    Αν θες να μιζεριαζεις μια ζωή στέκεσαι εκεί κοιτώντας το ταβάνι και κλαις για την μαύρη μοίρα σου.
    Αν όχι ,σηκώνεσαι πάνω , ανασκουμπωνεσαι και αρπάζεις την κάθε μέρα από τα μαλλιά που λένε και την εκμεταλλεύεσαι.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Ευχαριστω για τις απαντησεις!!....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Κατάθλιψη λέγεται και δεν ευθύνεσαι εσύ στο λέω και γω που πρώτα ήμουν εργατική, περιποιημένη, κοινωνική, έξω καρδιά και τώρα είμαι άλλος άνθρωπος. Μην κατηγορεις τον εαυτό σου

  7. #7
    Ολο το καλοκαιρι με το ζορι πηγαινα θαλασσα, με πιεζε η μανα μου να παω τουλαχιστον μαζι της...δεν ειχα ορεξη για τιποτα, πιστευα πως εχω καταθλιψη και ελεγα θα παω σε ψυχολογο...
    Αλλα οταν καποιες στιγμες ειμαι λειτουργικος και μπορω να παω μια βολτα παρολο που νιωθω το κενο , λεω ασε μαλλον δεν ειναι κατι....
    Ειναι καταθλιψη τελικα? ,δε ξερω και τα συμπτωματα καλα και πως λειτουργει...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Δε χάνεις κάτι να πας. Όταν δε νιώθουμε καλά καλό είναι να κάνουμε μια επίσκεψη στον αντίστοιχο γιατρό ή ειδικό. Εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε διάγνωση.Δεν είναι κακό να πας ίσα ίσα. Θα πας κ θα μιλήσεις μ έναν άνθρωπο που το χει σπουδάσει το αντικείμενο. Αν δεν έχεις ξαναπάει μπορεί να διστάζεις αλλά δεν είναι τίποτα. Επίσης πολλοί άνθρωποι που δεν γνωρίζουν νομίζουν ότι ο ψυχολόγος θα τους γράψει φάρμακα, αυτό δεν ισχύει. Ο ψυχολόγος είναι μόνο για κουβέντα. Τα φάρμακα τα γράφουν γιατροί δηλαδή ο ψυχιατρος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by zodiac19 View Post
    Ολο το καλοκαιρι με το ζορι πηγαινα θαλασσα, με πιεζε η μανα μου να παω τουλαχιστον μαζι της...
    Αλλα οταν καποιες στιγμες ειμαι λειτουργικος και μπορω να παω μια βολτα παρολο που νιωθω το κενο , λεω ασε μαλλον δεν ειναι κατι....
    Ειναι καταθλιψη τελικα? ,δε ξερω και τα συμπτωματα καλα και πως λειτουργει...

    Δυσκολο να κανεις διαγνωση σε κτθλψη στα αρχικα της σταδια , μονο ενα ειδικος μπορει να κανει .....καλο ειναι να την προλαβεις , πριν εξελιχθει ...... εχω να παω για μπανιο 18 χρονια , που λατρευα ( και λατρευω ) την θαλασσα ...........

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by zodiac19 View Post
    Ολο το καλοκαιρι με το ζορι πηγαινα θαλασσα, με πιεζε η μανα μου να παω τουλαχιστον μαζι της...δεν ειχα ορεξη για τιποτα, πιστευα πως εχω καταθλιψη και ελεγα θα παω σε ψυχολογο...
    Αλλα οταν καποιες στιγμες ειμαι λειτουργικος και μπορω να παω μια βολτα παρολο που νιωθω το κενο , λεω ασε μαλλον δεν ειναι κατι....
    Ειναι καταθλιψη τελικα? ,δε ξερω και τα συμπτωματα καλα και πως λειτουργει...
    Oντως εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε διάγνωση εγώ δεν θέλω να νιώθεις ενοχές και να ρίξεις το φταίξιμο πάνω σου αυτό και να δεις τι ακριβώς θα σου πει ειδικος

  11. #11
    Απλα δισταζω να παω σε ψυχολογο, διοτι το καλοκαιρι δεν πηγαινα πουθενα, ελεγα δεν υπαρχει καποιο νοημα οτι και να κανω (εγω που αλλα καλοκαιρια ξεσκιζομουν στα μπανια)...
    και τωρα πιεσα τον εαυτο μου να παω γυμναστηριο πραγμα που με εκανε να αναρωτηθω, αν ειχα καταθλιψη θα μπορουσα να παω?....καπως ετσι....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by zodiac19 View Post
    Απλα δισταζω να παω σε ψυχολογο, διοτι το καλοκαιρι δεν πηγαινα πουθενα, ελεγα δεν υπαρχει καποιο νοημα οτι και να κανω (εγω που αλλα καλοκαιρια ξεσκιζομουν στα μπανια)...
    και τωρα πιεσα τον εαυτο μου να παω γυμναστηριο πραγμα που με εκανε να αναρωτηθω, αν ειχα καταθλιψη θα μπορουσα να παω?....καπως ετσι....
    Φαίνεται ως κατάθλιψη αλλά άλλο τι φαίνεται σε μας άλλο σε έναν ειδικό.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Γιατί διστάζεις να πας σε ψυχολόγο; ο ψυχολόγος δεν είναι μόνο για καταθληπτικους. Οτιδήποτε μπορείς να συζητήσεις μαζί του, όπως αυτά που λες κ σε μας, και για πολύ απλά πράγματα όπως πχ έχω άγχος με τις εξετάσεις, δε χρειάζεται να έχεις οπωσδήποτε κάποια διαταραχή για να πηγαινεις

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Πόσο καιρό είσαι έτσι;

  15. #15
    Τον τελευταιο 1 χρονο σιγουρα...μεχρι και κρισεις πανικου ειχα πριν 3 μηνες...ευτυχως τωρα δεν εχω...αγχος, χαμηλη αυτοεκτιμηση και μαζι με την καταθλιψη αν ειναι οντως....

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Υπάρχει λύση? Τελικά υπάρχει!
    By SpyroKo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-08-2019, 18:32
  2. ΚΊΝΗΤΡΟ
    By ailouros in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 17
    Last Post: 24-11-2017, 11:20
  3. Replies: 1
    Last Post: 12-08-2015, 15:50
  4. Κανένα κίνητρο για αλλαγη
    By girl1988 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 25-03-2015, 03:38
  5. Θέληση και κίνητρο για αδυνάτισμα
    By rain_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 31
    Last Post: 19-11-2014, 23:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •