Kαταθλιψη και οικονομικα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Φίλε έτσι ακριβώς , ή μόνη ανεξαρτησία είναι τα λεφτά. Μην κρυβομαστε πίσω από το δάκτυλο μας. Αν παθαίνει κάποιος κατάθλιψη γιατί τα έχει ολα, εμπρός του δίνω την θέση μου να δει πως είναι όταν έχεις πολύ λίγα και δεν μπορείς να ακολουθησεις κάποιες όμορφες στιγμες γιατί δεν έχεις το οικονομικό εκτός την γκρίνια για τα οικονομικά που ακούς κάθε μέρα .πόσο στρεσογονο είναι αυτό.
    Το μόνο κακό στο θέμα με τα λεφτά είναι όταν έχεις παρά μα πάρα πολλά, γιατί χάνεις το νόημα της προσπάθειας να αποκτήσεις κάτι που θέλεις, δεν έχεις στόχους και απλά ζεις σε ένα χρυσό κλουβί, για μένα απλά θα ήθελα να είχα την δουλειά μου τα χρήματα μου όσα ειναι για να ζήσω να ειμαι εντάξει με της υποχρεώσεις μου και να έχω και κάποια στην άκρη όχι πολλά ξες για καφέ μια φορά στο τόσο με φίλους για φαγητό, αυτό θα μου άρεσε αλλά πολλά λεφτά όχι δεν θα ήθελα ποτέ,με τρομάζει ειδικά σε εποχές που ζούμε, εδώ σε σκοτώνουν για 25 ευρώ!! Ότι χειρότερο....
    Τώρα για αυτούς που έχουν κατάθλιψη ενώ έχουν πολλά λεφτά η φήμη η έστω καλή ζωή, είναι άσχημο πάλι,έχουν μεγάλο κενο από αλλά πράγματα, και ίσως σου φανεί περίεργο αλλά κάποιος μπορεί να εύχεται να ήταν στην δικιά σου θέση γιατί θα την θεωρούσε για αυτόν κατάλληλη και μπορεί να είναι καλύτερα από εσένα οικονομικά πάντα αλλά θα του έλειπε κάτι που ίσως δεν αγοράζετε με χρήματα ούτε με φήμη....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Εσύ να υποθέσω ζεις με τους δικούς σου έτσι; Που είσαι στην Αθήνα; Σε ποιο νομό ζεις; Ζεις σε νησί; Πόσο χρονών είσαι; Εχεις σπουδάσει κάτι; Οδηγάς αυτοκίνητο εύκολα να το παρκάρεις και να το ξεπαρκάρεις με δύο μανούβρες; Εχεις άριστη αντίληψη του χώρου; Και η ερώτηση που θα περιμένω ειλικρινή απάντηση. Αν καποιος σου έδινε λεφτά με αντίτιμο το να μυρίζεις χλωρίνη ή πίσσα σε σχέση με αυτό που ζεις τώρα τι θα επέλεγες; Θα ξεπερνούσες τους φόβους σου για χαρη της τσέπης σου; Εισαι φιτ σωματικά; Αν πχ σου έλεγαν ξέρεις έχουμε δουλειά εκεί που ζεις αλλά θα μυρίζεις πίσσα ή χλωρίνη για 10 ώρες θα την έκανες;

    Απάντησε μου αν θες σε αυτά δεν σε πιέζω καθόλου
    Ναι με τους δικούς μου μένω στην επαρχία οι οποίοι εχουν χρόνιες ασθένειες, ναι δουλευα μέχρι που με πήρε βαρειά κατάθλιψη και δεν μπορούσα να σηκωθω κσν το πρωί ούτε κοιμοσουν το βράδυ, ούτε ετρωγα σχεδόν τίποτα, ήμουν αντιπαραγωγικη για πολλούς λόγους όπως ότι είχα μητέρα με χημειοθεραπείες και έπρεπε να είμαι μαζί της. Τι με ρωτάς βρε φίλε, δεν θέλω να γίνω Ωνασσης μία πιο ανθρώπινη ζωή θέλω , δεν ζητάω παλάτια.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Twome22 View Post
    Το μόνο κακό στο θέμα με τα λεφτά είναι όταν έχεις παρά μα πάρα πολλά, γιατί χάνεις το νόημα της προσπάθειας να αποκτήσεις κάτι που θέλεις, δεν έχεις στόχους και απλά ζεις σε ένα χρυσό κλουβί, για μένα απλά θα ήθελα να είχα την δουλειά μου τα χρήματα μου όσα ειναι για να ζήσω να ειμαι εντάξει με της υποχρεώσεις μου και να έχω και κάποια στην άκρη όχι πολλά ξες για καφέ μια φορά στο τόσο με φίλους για φαγητό, αυτό θα μου άρεσε αλλά πολλά λεφτά όχι δεν θα ήθελα ποτέ,με τρομάζει ειδικά σε εποχές που ζούμε, εδώ σε σκοτώνουν για 25 ευρώ!! Ότι χειρότερο....
    Τώρα για αυτούς που έχουν κατάθλιψη ενώ έχουν πολλά λεφτά η φήμη η έστω καλή ζωή, είναι άσχημο πάλι,έχουν μεγάλο κενο από αλλά πράγματα, και ίσως σου φανεί περίεργο αλλά κάποιος μπορεί να εύχεται να ήταν στην δικιά σου θέση γιατί θα την θεωρούσε για αυτόν κατάλληλη και μπορεί να είναι καλύτερα από εσένα οικονομικά πάντα αλλά θα του έλειπε κάτι που ίσως δεν αγοράζετε με χρήματα ούτε με φήμη....
    Φίλε μου συμφωνω 100 τοις εκατό με όσα λες. Δεν ζητάμε παλάτια, λίγο καλύτερη ζωή ζητάμε .

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Φίλε μου συμφωνω 100 τοις εκατό με όσα λες. Δεν ζητάμε παλάτια, λίγο καλύτερη ζωή ζητάμε .
    Καλημέρα!!

    Συμφωνώ μαζί σου ότι όλοι μας δεν θέλουμε παλάτια αλλά παλεύουμε για μια καλύτερη ζωή.

    Εσύ προσωπικά αφού το θες τόσο πολύ τι κάνεις γι αυτό?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Ναι με τους δικούς μου μένω στην επαρχία οι οποίοι εχουν χρόνιες ασθένειες, ναι δουλευα μέχρι που με πήρε βαρειά κατάθλιψη και δεν μπορούσα να σηκωθω κσν το πρωί ούτε κοιμοσουν το βράδυ, ούτε ετρωγα σχεδόν τίποτα, ήμουν αντιπαραγωγικη για πολλούς λόγους όπως ότι είχα μητέρα με χημειοθεραπείες και έπρεπε να είμαι μαζί της. Τι με ρωτάς βρε φίλε, δεν θέλω να γίνω Ωνασσης μία πιο ανθρώπινη ζωή θέλω , δεν ζητάω παλάτια.
    Μια απο τα ιδια...εχω τη μανα μου με εγκεφαλικο κατακοιτη και ανοια επιθετικου τυπου,πατερας με καταγμα ισχιου ,ΧΑΠ ,και πολλα αλλα...δουλεψα 1 χρονο στην περιφερεια αττικης ,και σε μια δουλεια με περιστασιακα μεροκαματα.(ξεφορτωματα).Στ ο δημοσιο τα καταφερνα καλα,στον ιδιωτικο τομεα κανεις δεν θελει εναν ανθρωπο με προβληματα στην επιχειρηση του.Μου το λενε στεγνα ...απο την αλλη πολλες δουλειες εχουν βαρδιες,και πρεπει να βρω και γυναικα να προσεχει τους γονεις μου,κατι που ειναι σχεδον αδυνατον ,καμια δεν μπορει να αντεξει τη μανα μου.Αφηστε δε που ζητανε ενα σωρο λεφτα.Παλι καλα που εχω μια θεια και ερχεται καποιες ωρες τα πρωινα και βοηθαει.Μπλεξιμο μεγαλο,να δω πως θα ξεμπλεξω.Μπηκε τωρα και ο γ@@@@κορωνοιος στην εξισωση και μπλεκονται τα πραγματα.Τα λεφτα απο μονα τους ΔΕΝ φερνουν την ευτυχια,αλλα λυνουν προβληματα...αυτη ειναι η αληθεια.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα!!

    Συμφωνώ μαζί σου ότι όλοι μας δεν θέλουμε παλάτια αλλά παλεύουμε για μια καλύτερη ζωή.

    Εσύ προσωπικά αφού το θες τόσο πολύ τι κάνεις γι αυτό?
    Μην κοροιδευομαστε βρε παιδιά εδώ δεν μπορούσα να βγω από το σπίτι δεν ετρωγα, δεν κοιμοσουν ποιος σε παίρνει για δουλειά έτσι. Προσεύχομαι να γίνω καλύτερα και να βγάζω πάλι τα δικά μου λεφτά. Απλά σε όλο αυτό τον κυκεώνα ξοδευεις λεφτά , δεν μπορείς να δουλέψεις και οι λογαριασμοί τρέχουν.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Μην κοροιδευομαστε βρε παιδιά εδώ δεν μπορούσα να βγω από το σπίτι δεν ετρωγα, δεν κοιμοσουν ποιος σε παίρνει για δουλειά έτσι. Προσεύχομαι να γίνω καλύτερα και να βγάζω πάλι τα δικά μου λεφτά. Απλά σε όλο αυτό τον κυκεώνα ξοδευεις λεφτά , δεν μπορείς να δουλέψεις και οι λογαριασμοί τρέχουν.
    Άλλο σε ρώτησα καλό μου!
    Είσαι μέσα σε μια δύσκολη κατάσταση οκ την καταλαβαίνω .Πέραν αυτής όμως τι κανεις αυτή την στιγμή?Μπορείς να ξεκινήσεις να κάνεις πράγματα που θα σε βοηθήσουν να βγεις πιο γρήγορα από όλο αυτό?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Άλλο σε ρώτησα καλό μου!
    Είσαι μέσα σε μια δύσκολη κατάσταση οκ την καταλαβαίνω .Πέραν αυτής όμως τι κανεις αυτή την στιγμή?Μπορείς να ξεκινήσεις να κάνεις πράγματα που θα σε βοηθήσουν να βγεις πιο γρήγορα από όλο αυτό?
    Oσο μπορώ και όσο επιτρέπει και ο κορονοιος λόγω ατόμων στο σπιτι με υψηλό δεικτη χρόνιων παθήσεων και προβληματων

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Oσο μπορώ και όσο επιτρέπει και ο κορονοιος λόγω ατόμων στο σπιτι με υψηλό δεικτη χρόνιων παθήσεων και προβληματων
    Οκ καταλαβαίνω ότι με δεδομένη την κατάσταση στο σπίτι είναι πολύ δύσκολο να κάνεις και πολλά πράγματα..
    Μην αφεισεις όμως όλο αυτό να σε βυθίζει μέρα με την μέρα όλο και πιο πολύ.Βρες τρόπους να απασχολείται το.μυαλο σου ώστε να μπορείς σιγά σιγά να αποβάλεις όλο αυτό .
    Μπορεί στην αρχή να σου φαίνεται βουνό αλλά βήμα βήμα την φορά θα φτάσεις εκεί που θέλεις!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Οκ καταλαβαίνω ότι με δεδομένη την κατάσταση στο σπίτι είναι πολύ δύσκολο να κάνεις και πολλά πράγματα..
    Μην αφεισεις όμως όλο αυτό να σε βυθίζει μέρα με την μέρα όλο και πιο πολύ.Βρες τρόπους να απασχολείται το.μυαλο σου ώστε να μπορείς σιγά σιγά να αποβάλεις όλο αυτό .
    Μπορεί στην αρχή να σου φαίνεται βουνό αλλά βήμα βήμα την φορά θα φτάσεις εκεί που θέλεις!
    N αι φίλη μου το προσπαθώ όσο μπορώ!!!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    N αι φίλη μου το προσπαθώ όσο μπορώ!!!
    Μακάρι όλα να σου πάνε καλύτερα από εδώ και πέρα, γενικά αυτή η χρονιά για τους περισσότερους ήταν πολύ άσχημη ελπίζω τον άλλον χρόνο να μην είναι έτσι....

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Twome22 View Post
    Μακάρι όλα να σου πάνε καλύτερα από εδώ και πέρα, γενικά αυτή η χρονιά για τους περισσότερους ήταν πολύ άσχημη ελπίζω τον άλλον χρόνο να μην είναι έτσι....
    Eυχαριστω παιδια

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Τα οικονομικα του γαμου
    By elis in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 19-06-2020, 22:37
  2. Οικονομικά Θέματα
    By dimimall in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 25-03-2014, 21:12
  3. ψυχολογικη υποστηριξη απο ειδικους οικονομικα
    By theodosis in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 10-05-2013, 06:52
  4. Οικονομικά προβλήματα από προηγουμενες υποχρεωσεις
    By Blue1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 29-07-2012, 19:22
  5. οικονομικα προβληματα
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 04-06-2009, 17:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •