Δυσκολία ολοκλήρωσης δίαιτας - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθήνα
    Posts
    29
    el.gre ναι συμφωνώ οτι την πρώτη φορά υπηρχε άγνοια .Νομιζω οτι τοτε επειδή ειχα γεματο πρόγραμμα με δουλειά, γυμναστική, εξόδους, διατροφή δεν υπήρχε χρόνος για ατασθαλίες..ηταν σαν να ακολουθουσα την διατροφη στον αυτοματο. δεν με απασχολουσαι τι θα φαω γιατι δεν υπηρχε χρονος για τετοιες σκεψεις.
    τωρα είμαι σε φάση αναζήτησης δουλειάς και πιστυω οτι θα βοηθήσει αυτο. κάποιες φορές που κάθομαι το φαγητό το έχω ως συντροφιά και φυσικά ως απόλαυση της στιγμής στο μυαλό μου..πρέπει να το δουλέψω...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Zoe View Post
    Mindcrime, έχεις δίκιο σχετικά με το κίνητρο...
    Να σου πω όμως και κάτι άλλο, έχω δει στην περιοχή που είναι το πατρικό της συντρόφου μου στα δυτικά προάστια ένα γυμναστήριο που κάνουν crossfit και ειλικρινά έχω την εντύπωση πως εκεί μεσα όποια γυναίκα μπαίνει δεν τα παρατάει και μου το έχει πει και η γυναίκα μου αυτό ότι δεν τα παρατάνε σε εκείνο το γυμναστήριο και όλες έχουν κορμάρες. Είναι συνδυασμός παραγόντων μπορεί για παράδειγμα εκεί μέσα οι προπονητές να τους δίνουν κίνητρο ή να μην τις πιέζουν καθόλου στην αρχή και με το καιρό να τις φτάνουν εκει που οι ίδιες θέλουν μπορεί πχ το κίνητρο να δημιουργείται στη διάρκεια να μπαίνει κάποια εκει μέσα υπερβαρη και να την πιανουν όλες και να της ανυψωνουν το ηθικό και να το καταφέρνουν. Είναι πολλοί οι λόγοι. Αν τώρα καποια λιώνει τρεις φορές την εβδομάδα εκεί μέσα, ε θα την σεβαστεί και την διατροφή της γιατί ειναι φυσικό να συμβεί κάτι τέτοιο. Το κλειδί είναι να σε βοηθήσουν οι καταστάσεις.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθήνα
    Posts
    29
    Πήγαινα για ένα διάστημα γυμναστήριο μέρα πάρα μέρα από επιλογή, περίπου για εναν χρόνο αλλα καπως το σταμάτησα, δεν είχα χρονο γιατι προέκυψε δουλειά. Ίσως σε αυτή την φάση της ζωής μου να χρειάζομαι κατι πιο δυναμικό, κατι να με ταρακουνήσει και να με ενισχύσει,θα το σκεφτώ σοβαρά αυτό που προτείνεις. Ευχαριστώ!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Για να σας δωσω να καταλαβετε πως εχασα κιλα , θα σας πω οτι ημουν 15 μερες στην εντατικη , δεν ετρωγα φυσικα , και ειχα φυσιολογικο ορο , και εναν ορο με βιταμινες/μεταλλα , οταν βγηκα απο την εντατικη , που φυσικα εκει ημουν τεζα , ειχα χασει 14 κιλα , τα οποια διατηρω ( τα μειον κιλα ) ακομη και σημερα ,..........................κανω γυμναστικη με βαρη απο 1986 , αλλα ποτε δεν εχασα τοσα κιλα μαζεμενα .....

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Για να σας δωσω να καταλαβετε πως εχασα κιλα , θα σας πω οτι ημουν 15 μερες στην εντατικη , δεν ετρωγα φυσικα , και ειχα φυσιολογικο ορο , και εναν ορο με βιταμινες/μεταλλα , οταν βγηκα απο την εντατικη , που φυσικα εκει ημουν τεζα , ειχα χασει 14 κιλα , τα οποια διατηρω ( τα μειον κιλα ) ακομη και σημερα ,............... κανω γυμναστικη με βαρη απο 1986 , αλλα ποτε δεν εχασα τοσα κιλα μαζεμενα .....
    μακ, περαστικα για ο,τι επαθες και ολα να πανε καλα μεν,
    αλλα τι θελεις να μας πεις;
    οτι οποιος θελει να χασει κιλα, να παει να γκρεμοτσακιστει και να βρεθει ετοιμοθανατος με ορους στο νοσοκομειο;

    επισης, εχω να πω οτι η διατηρηση των κιλων, μετριεται οταν περασουν 5 χρονια απο την απωλεια, οχι μολις τα χασεις...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post


    μακ, περαστικα για ο,τι επαθες

    επισης, εχω να πω οτι η διατηρηση των κιλων, μετριεται οταν περασουν 5 χρονια απο την απωλεια, οχι μολις τα χασεις...
    Ευχαριστω remedy .......θελω να πω οτι αυτα που ηξερα , οτι ο οργανισμος ειναι αυτοπροστατευομενο συστημα , και αμα δεν τρως , ' κλεινει ' τον μεταβολισμο, δεν ισχυουν.......... μα ηδη εχουν περασει σχεδον δυο μηνες , εχει ΄κλεισει ΄το στομαχι μου, και δεν νομιζω να τα ξαναπαρω , αυτα τα 5 χρονια ισχυουν για τους χρονια παχεις , τους κοιλιοδουλους , τους λατρεις του φαγητου , εγω δεν ανηκω σε αυτους , δεν ειμαι του φαγητου ......βεβαια εφεξης θα προσεχω το φαγητο μου .......τα κιλα τα πηρα απο το κρασι και αυτο μου ανοιγε την ορεξη .......... ελπιζω ναχω δικιο......για τιποτα δεν ειμαι βεβαιος ......

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ευχαριστω remedy .......θελω να πω οτι αυτα που ηξερα , οτι ο οργανισμος ειναι αυτοπροστατευομενο συστημα , και αμα δεν τρως , ' κλεινει ' τον μεταβολισμο, δεν ισχυουν.......... μα ηδη εχουν περασει σχεδον δυο μηνες , εχει ΄κλεισει ΄το στομαχι μου, και δεν νομιζω να τα ξαναπαρω , αυτα τα 5 χρονια ισχυουν για τους χρονια παχεις , τους κοιλιοδουλους , τους λατρεις του φαγητου , εγω δεν ανηκω σε αυτους , δεν ειμαι του φαγητου ......βεβαια εφεξης θα προσεχω το φαγητο μου .......τα κιλα τα πηρα απο το κρασι και αυτο μου ανοιγε την ορεξη .......... ελπιζω ναχω δικιο......για τιποτα δεν ειμαι βεβαιος ......
    Ενα χρονο παλευω να παρω 4 με 5 κιλα γιατι τα εχασα και πρεπει να τα ξαναπαρω για καλυτερη σωματική υγειά ....

    Αν και τρώω κανονικά( και με τις χαζομαρες καμια φορα) μπαινουν μερικα και μετα ξαναχάνονται αν αφεθώ και δεν τρώω αυτα που πρέπει.....Αυτός ο μεταβολισμός πραγματικά μας έχει τρελλανει ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Γεία σου!

    Το μαύρο- ασπρο μοτίβο είναι συνηθισμένο σε άτομα που θελουν να χασουν κιλα. Αρχικα νομιζω πως πρεπει να απαντησεις στο εαυτό σου τις ερωτήσεις:

    1. Γιατί κάνω διατροφή;
    2. Τι νιωθω όταν σπαω την διατροφή μου;
    3. Τι σημαίνει για μένα να χάσω αυτα τα κιλα;

    Οι πιθανες απαντήσεις για το δυο είναι ότι όλα πανε στραφι, όλος ο κόπος κτλ. Εαν καποιος απεξω θα σου ελεγε κατι τέτοιο τι θα του απαντουσες; "Οτι δεν πειραζει, μια μερα είναι συνεχίσε κανονικα την επόμενη". Βγες για λίγο εξω από τον εαυτό σου και δες την συμπεριφορα σου ως παρατηρητης. Οι περισσότεροι ανθρωποι με διατροφικες διαταραχες, - δεν αναφερομαι στην περιπτωση σου, δεν μπορω να κανω διαγνωση- βλεπουν τους εαυτους τους με "ξενα μάτια" γιατί στην πραγματικότητα δίνουν συμβουλες στο εαυτο τους που δεν θα εδιναν ουτε στο πιο αγαπημενο τους πρόσωπο.

    Αλλα εμείς πρεπει και είμαστε το πιο αγαπημενο προσωπο στην ζωη μας. Το σωμα σου θελει κατι να σου πει, ακουσε το.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθήνα
    Posts
    29
    Μετά από σχεδόν έναν χρόνο, ναι LiloCook το συνειδητοποιώ τελικά ότι το σώμα μου κάτι θέλει να μου πει.
    Ξεκίνησα πρακτική mindfulness και με βοηθάει καθημερινά και ως προς την παρατήρηση. Πολλά μοτίβα...!
    Η αλήθεια είναι ότι έχω χάσει και έχω πάρει από πέρυσι (+-5)και τώρα είμαι σε μια φαση όπου προσπαθώ να αλλάξω στάση απέναντι στο φαγητό.
    Άλλαξα διαιτολόγο (!) και κατάφερα όταν θέλω να κατανάλωσω κάτι εκτός διαιτας απλά να το κάνω και μετά να συνεχίζω το πρόγραμμα μου! Χωρίς πολλά πολλά και χωρίς κριτική, δέχομαι ότι εκείνη την στιγμή θέλω να φω το τάδε σνακ πχ.
    Βέβαια η αλήθεια είναι ότι δεν το ευχαριστιεμαι και αυτό είναι ένα άλλο θέμα που σκέφτομαι να το ανοίξω σε άλλο ποστ.
    Προσπαθώ να ξεκαθαρίσω μέσα μου τι σημαίνει δίαιτα για εμένα καταρχάς γιατί ενώ ξέρω ότι η δίαιτα σχετίζεται με την φροντίδα και την αγάπη προς τον εαυτό, θεωρητικά τοχω δηλαδή πρακτικά φερομαι σαν να είναι κάτι στερητικό ενώ γνωρίζω ότι δεν είναι και ότι είναι απλά μαθηματικά.

  10. #25
    kopela93
    Guest
    [\QUOTE] Στο δια ταύτα λοιπόν, το κυρίως πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι ενώ ξεκινάω την διατροφή μου που πάει πολύ καλά μετά από λίγες ημέρες την διακόπτω. Νιώθω ότι με σαμποτάρω καθώς σαν επιβράβευση θέλω να καταναλώσω κάτι εκτός διατροφής εκτός προγράμματος.Κάτι Ακόμα που ίσως να σας φανεί σημαντικό. στο παρελθόν είχα την ιδέα ότι άπαξ και χαλάσεις μια στιγμή την δίαιτα μέσα στην ημέρα πρέπει και η υπόλοιπη ημέρα να συνεχίσει έτσι σαν τιμωρία ένα πράγμα. Αυτό με τα χρόνια έχει αλλάξει και έχω μάθει να το μαζεύω. Επίσης να προσθέσω ότι όταν τρώω κάτι εκτός προγράμματος νιώθω άσχημα και καταλαβαίνω άμεσα ότι είναι μια ευχαρίστηση της στιγμής που δεν μου προσφέρει κάτι μακροπροθεσμα.
    Η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο καιρό η μετατόπιση που έχει γίνει μέσα μου είναι ότι δεν νιώθω τύψεις γι αυτό το πιθανόν απαγορευμένο που κατανάλωσα αλλά παραδέχομαι και αμτιλαμβανομαι την αδυναμία μου. Δεν με κρίνω αλλά ζορίζομαι γιατί δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνω..[/QUOTE]


    όλα αυτά που περιέγραψες τα βίωσα ακριβώς έτσι. Τις ίδιες απόψεις είχα. Με τα χρόνια βελτιώθηκαν οι απόψεις αυτές. Και εσύ το ίδιο. Το μόνο που άλλαζε την κατάσταση μου ήταν ότι το κίνητρο ήταν θέμα υγείας, αυτό μόνο και ακόμα το παλεύω όπως το πάλεψες και εσύ. Άλλαξε πάλι το κίνητρο σου και κάντο για την υγεία και όλα θα αλλάξουν.
    Last edited by kopela93; 16-05-2022 at 20:56.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αυπνία λόγο δίαιτας
    By blizard13 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 13-05-2017, 01:33
  2. ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ ΔΙΑΙΤΑΣ!
    By Missmary852 in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 42
    Last Post: 26-04-2014, 15:28
  3. Η ψυχολογια της διαιτας
    By badgirl11 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 461
    Last Post: 23-08-2012, 10:06
  4. Ημερολόγιο Δίαιτας
    By Katerinio in forum Παχυσαρκία
    Replies: 24
    Last Post: 23-01-2012, 14:56
  5. Το μυστικό της δίαιτάς μου....
    By scorpio in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 29-03-2010, 03:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •