Ιδεοψυχαναγκασμοί - φοβίες- άγχος - πανικός - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 77
  1. #46
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Κάτι άλλο που βοηθάει είναι ν αποφασίσεις να πας εσύ σε αυτό που φοβάσαι.Να το κάνεις συνειδητά να πεις αύριο θα κάνω μια έκθεση στο φόβο μου έστω για μια μέρα στην αρχή θα είσαι εσύ που έχεις τον έλεγχο εσύ θα πάρεις αυτή την απόφαση κ θα πας γυρεύοντας. Πχ λες έρχεται το παιδί κι αν μ ακουμπήσει θα του πω να πωληθεί..οχι μια μέρα θα πας εσύ επίτηδες Ν αγκαλιάσεις το παιδί θ αγκαλιάσεις εσύ τον άντρα σου κι επικεντρώσου στο συναίσθημα της αγκαλιας

  2. #47
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Και μην είσαι τόσο σκληρή με τον εαυτό σου.φυσικα και πρέπει να χερεσαι κ να διασκεδάζεις αν δεν είσαι καλά πως θ ανταπεξελπεις με τα προβλήματα που λες ότι έχεις.Ειναι σα να περιμένεις να δουλέψει το κινητό με άδεια μπαταρία. Δώσε πρώτα στον εαυτό σου για να έχεις να δώσεις κ στους άλλους γύρω σου
    Ναι σ ευχαριστώ. Θα το προσπαθήσω λίγο παραπάνω.. τον τελευταίο χρόνο κάνω γνωσιακή θεραπεία. Θα δώσω λίγο χρόνο ακόμα να δω πως θα πάει γιατί πράγματι πολλά χρόνια έκανα θεραπεία του Φρόιντ..

  3. #48
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Κάτι άλλο που βοηθάει είναι ν αποφασίσεις να πας εσύ σε αυτό που φοβάσαι.Να το κάνεις συνειδητά να πεις αύριο θα κάνω μια έκθεση στο φόβο μου έστω για μια μέρα στην αρχή θα είσαι εσύ που έχεις τον έλεγχο εσύ θα πάρεις αυτή την απόφαση κ θα πας γυρεύοντας. Πχ λες έρχεται το παιδί κι αν μ ακουμπήσει θα του πω να πωληθεί..οχι μια μέρα θα πας εσύ επίτηδες Ν αγκαλιάσεις το παιδί θ αγκαλιάσεις εσύ τον άντρα σου κι επικεντρώσου στο συναίσθημα της αγκαλιας
    Είναι το πρώτο πραγμα που θέλω και μου έχει λείψει τόσα χρόνια.. αυτό ναι θα προσπαθήσω να το κάνω.. τι στο καλό.. δεν κολλάς τίποτα απο μια αγκαλιά..

  4. #49
    Δεν υπάρχει τίποτα για να κολλήσει κάνεις! Κάνε όσες αγκαλιές και φιλιά θέλεις! Δεν έχεις τίποτα!!!
    Πολλές και όμορφες καλημέρες!!!

  5. #50
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by Hope for better days View Post
    Δεν υπάρχει τίποτα για να κολλήσει κάνεις! Κάνε όσες αγκαλιές και φιλιά θέλεις! Δεν έχεις τίποτα!!!
    Πολλές και όμορφες καλημέρες!!!
    Καλημέρα Hope!! Του εκανα μια μικρη αγκαλια εχθές το βραδυ. Βεβαια ενιωσα τυψεις μηπως τον κολλησα κατι αλλα την εκανα. Αντε σημερα πάλι στην μιζέρια να φοράω γάντια παντου μην ακουμπήσω τίποτα μέσα στο σπίτι..

  6. #51
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Πως σου κόλλησε αυτό με τα γάντια; πως το ξεκίνησες;

  7. #52
    Δεν έχεις τίποτα για να τον κολλήσεις όμως!
    Προσπάθησε να πιστέψεις πως είναι αξιόπιστες οι εξετάσεις που έκανες και είναι αρνητικές.
    Δεν έχεις τίποτα!!
    Φυσικά στα λόγια είναι εύκολο να το λέω. Προσπάθησε όμως να έρθεις αντιμέτωπη με τους φόβους σου και θα δεις πως δεν θα πάθει κάνεις τίποτα!

  8. #53
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Πως σου κόλλησε αυτό με τα γάντια; πως το ξεκίνησες;
    Πλένοντας συνεχώς τα χέρια μου εννοείται ότι ανοίγουν, μικρές αμυχές φαντάσου. Και επειδή έχω μέσα στο ξερό μου το κεφάλι το κολλημα ότι έχω κάποια ασθένεια, φοράω γάντια ότι και να ακουμπήσω για να μην κολλήσω τους άλλους..

  9. #54
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by Hope for better days View Post
    Δεν έχεις τίποτα για να τον κολλήσεις όμως!
    Προσπάθησε να πιστέψεις πως είναι αξιόπιστες οι εξετάσεις που έκανες και είναι αρνητικές.
    Δεν έχεις τίποτα!!
    Φυσικά στα λόγια είναι εύκολο να το λέω. Προσπάθησε όμως να έρθεις αντιμέτωπη με τους φόβους σου και θα δεις πως δεν θα πάθει κάνεις τίποτα!
    Όταν κάνω εξετάσεις για 1 ημέρα μόνο καθησυχάζομαι και μετά από την επόμενη κιόλας μου μπαίνει η ιδέα ότι κάτι πήγε στραβά, μήπως έκαναν λάθος κλπ οπότε ήταν σαν να μην τις έκανα.. μόνο 1 ημέρα ηρεμώ.. πολύ κόλλημα μιλάμε με τις ασθένειες.. και τα χάπια τίποτα δεν κάνουν. 6 μήνες πίνω αντιψυχωσικά και καμία απολύτως αλλαγή δεν είδα. Τσάμπα τα πίνω.

  10. #55
    Κατάλαβα, είναι δύσκολο, γιατί είσαι πεπεισμένη.. Άλλα η αλήθεια είναι πως δεν έχεις τίποτα..και είναι στεναχωρο να ζεις με τέτοιο τρόπο, χωρίς να έχεις και τίποτα!
    Μίλησες με την γιατρό σου για την φαρμακευτική αγωγή που παίρνεις πως δεν σε βοηθά;
    Μήπως χρειάζεται κάποια αλλαγή. Ο κάθε οργανισμός διαφορετικά ανταποκρίνεται σε κάθε φάρμακο.. παίζει μεγάλο ρόλο αυτό.
    Έχεις ψυχολόγο;

  11. #56
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Ξέρεις η μόνη λύση είναι να το πάρεις απόφαση ότι θα εκτεθείς σ αυτά που φοβάσαι. Να δεσμευτεί στον εαυτό σου στην οικογένεια σου ότι θα το κάνεις. Να έχεις προετοιμάσει ψυχολογικά ότι θα μπεις σ αυτή την διαδικασία, να γνωρίζεις ότι από τη στιγμή που το αποφάσισες κ θα ξεκινήσεις την έκθεση η ζωή σου θα γίνει κατά πολύ χειρότερη να είσαι διατεθημενη κ αποφασισμένη ότι θα περάσεις μέσα από την κόλαση για να φτάσεις στην ελευθερία σου. Όταν το αποφασίσεις κ δεχτείς να περάσεις αυτό το βασανιστήριο θα πεις στο γιατρό σου ότι είσαι έτοιμη να το κάνεις κι έτσι με την καθοδήγηση του κ την ψυχολογική στήριξη απ την οικογένεια σου κ με την γνώση οτι αυτή η κόλαση θα είναι για μικρό διάστημα ας πούμε 12 εβδομάδες(καμία σχέση με τα χρόνια που βασανιζεσαι) τότε επιτέλους θα φτάσεις στην ελευθερια

  12. #57
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Για αρχή καλό θα ήταν να βγάλεις τα γάντια πιστεύω να μείνεις με την ανούσια κ τον φόβο να σε κατακλύζει να συνεχίζεις κανονικά τις δραστηριότητες σου κ να λες θα εμπιστευτώ τον άντρα μου κ τον γιατρο μου όχι το δικό μου μυαλό που είναι μπερδεμένο. Ελπίζω ο γιατρός να σου φτιάξει ένα πρόγραμμα με το τι πρέπει να δουλέψεις πρωτα

  13. #58
    Μου φαίνεται αρκετά καλή λύση!
    Στην αρχή θα είναι πραγματικά δύσκολο. Αλλά θα είναι η λύση!

  14. #59
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by Hope for better days View Post
    Κατάλαβα, είναι δύσκολο, γιατί είσαι πεπεισμένη.. Άλλα η αλήθεια είναι πως δεν έχεις τίποτα..και είναι στεναχωρο να ζεις με τέτοιο τρόπο, χωρίς να έχεις και τίποτα!
    Μίλησες με την γιατρό σου για την φαρμακευτική αγωγή που παίρνεις πως δεν σε βοηθά;
    Μήπως χρειάζεται κάποια αλλαγή. Ο κάθε οργανισμός διαφορετικά ανταποκρίνεται σε κάθε φάρμακο.. παίζει μεγάλο ρόλο αυτό.
    Έχεις ψυχολόγο;
    Αυτή την Πέμπτη ξεκινάω ψυχολόγο και περιμένω από τον ψυχίατρο εντωμεταξύ ραντεβού για τη φαρμακευτική αγωγή. Μάλλον θα την αλλάξει (εγώ έτσι θα του πω) γιατί δεν είδα κανένα αποτέλεσμα 6 μήνες..

  15. #60
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Για αρχή καλό θα ήταν να βγάλεις τα γάντια πιστεύω να μείνεις με την ανούσια κ τον φόβο να σε κατακλύζει να συνεχίζεις κανονικά τις δραστηριότητες σου κ να λες θα εμπιστευτώ τον άντρα μου κ τον γιατρο μου όχι το δικό μου μυαλό που είναι μπερδεμένο. Ελπίζω ο γιατρός να σου φτιάξει ένα πρόγραμμα με το τι πρέπει να δουλέψεις πρωτα
    Είναι πολύ σωστό αυτό θεωρητικά όμως νιώθω ότι είναι βουνό αυτή την στιγμή, πολύ δύσκολο μου φαίνεται πραγματικά.

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. Πανικός-Ανχος-Φοβίες στο εξωτερικό :)
    By Αμβουργο_Νοτις in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-11-2019, 15:05
  2. Πανικος, φοβιες κτλ
    By Deleted-member1204216 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 2
    Last Post: 12-09-2016, 01:00
  3. Αγχος/Πανικος..
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 09-04-2013, 23:32
  4. Πανικός άγχος ανασφάλεια και φοβίες θανάτου
    By intense in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-08-2012, 16:32
  5. Πανικός φοβίες και σπουδές
    By gus1973 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-06-2006, 00:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •