Ιδεοψυχαναγκασμοί - φοβίες- άγχος - πανικός - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 77
  1. #61
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Θα ήθελα επίσης τη γνώμη σας στο πως μπορείς να κόψεις πιο εύκολα έναν ψυχαναγκασμό.. τον κόβεις μαχαίρι και κάνεις σχεδόν το φυσιολογικό ;; Ή πρέπει να τον κόβεις σταδιακά δηλαδή κάνεις 1% λιγότερο μια μέρα, 2% την επόμενη και ούτω καθεξής ...

  2. #62
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Katia81 View Post
    Θα ήθελα επίσης τη γνώμη σας στο πως μπορείς να κόψεις πιο εύκολα έναν ψυχαναγκασμό.. τον κόβεις μαχαίρι και κάνεις σχεδόν το φυσιολογικό ;; Ή πρέπει να τον κόβεις σταδιακά δηλαδή κάνεις 1% λιγότερο μια μέρα, 2% την επόμενη και ούτω καθεξής ...
    Σταδιακά είναι καλύτερα γιατί αν είναι πάρα πολύ το άγχος που σου δημιουργεί υπάρχει περίπτωση να τα παρατήσεις. Κάποιοι ψυχαναγκασμος που είναι μετρησιμοι είναι πιο εύκολο να τους διαχειριστές πχ από 10 φορές που κάνεις κάτι το πας στο 8 μετά στο 6 μετά 4 κοκ. Αλλά οι πιο δύσκολοι είναι αυτοί που δεν είναι μετρησιμοι.γι αυτό είναι πολύ σημαντική η καθοδήγηση απ το γιατρό να μπορεί να σου ιεραρχισει τις φοβίες κ να σου βάλει στόχους. Πχ αυτό το μήνα θα ξεπεράσουμε αυτό το θέμα. Εμείς που έχουμε πολλά χρόνια με την ΙΨΔ μπορεί να έχουμε ξεχάσει κ τον φυσιολογικό τρόπο που γίνονται κάποια πράγματα γιατί όλες οι κινήσεις μας καθορίζονται απ τον φόβο. Ίσως κάποια πράγματα πρέπει να τα διδαχτούμε πάλι όπως όταν ειμασταν παιδιά. Πχ πως πλένει ένας φυσιολογικός άνθρωπος τα χέρια του;

  3. #63
    Μπορείς τον ψυχαναγκασμο να τον κόψεις σταδιακά, αλλά το πρώτο βήμα να είναι μεγάλο. Για τις πρίζες/θερμοσίφωνα δύο στάδια
    Για το απορυπαντικο, πλυντήριο ρούχων μαχαίρι!

    Δηλαδή βάζεις απορυπαντικο δεν ελέγχεις καθόλου αν έβαλες ή όχι.
    Θα το καταλάβεις ότι έβαλες, όταν βγάλεις τα ρούχα και μυρίζουν.

    Τις πρίζες επειδή είναι ένα θέμα ασφάλειας, κλείνεις την πρίζα, βάζεις κουκκίδα στο χέρι. Η κουκκίδα στο χέρι είναι η απόδειξη ότι έκλεισες την πρίζα ή τον θερμοσίφωνα.
    Και αυτό μετά θα το κόψεις τελείως.
    Άρα δύο στάδια είναι αυτά μόνο για τις πρίζες.


    Πάρε όλες τις εξετάσεις που έχεις κάνει, δες τες, και έπειτα φυλάξτε τες.
    Δ-Ε-Ν έχεις ΤΙΠΟΤΑ μα ΤΙΠΟΤΑ(!) (!) (!)
    Τα γάντια ΜΗΝ τα ξαναφορεσεις .
    Είναι δύσκολο, θα σου φανεί σαν μαρτύριο 1-2-3 εβδομάδες αλλά έτσι θα δεις πως θα λυθεί το πρόβλημα που σε βασανίζει χρόνια.

    Κάνε αυτό το μεγάλο βήμα, μπορείς!

  4. #64
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Σταδιακά είναι καλύτερα γιατί αν είναι πάρα πολύ το άγχος που σου δημιουργεί υπάρχει περίπτωση να τα παρατήσεις. Κάποιοι ψυχαναγκασμος που είναι μετρησιμοι είναι πιο εύκολο να τους διαχειριστές πχ από 10 φορές που κάνεις κάτι το πας στο 8 μετά στο 6 μετά 4 κοκ. Αλλά οι πιο δύσκολοι είναι αυτοί που δεν είναι μετρησιμοι.γι αυτό είναι πολύ σημαντική η καθοδήγηση απ το γιατρό να μπορεί να σου ιεραρχισει τις φοβίες κ να σου βάλει στόχους. Πχ αυτό το μήνα θα ξεπεράσουμε αυτό το θέμα. Εμείς που έχουμε πολλά χρόνια με την ΙΨΔ μπορεί να έχουμε ξεχάσει κ τον φυσιολογικό τρόπο που γίνονται κάποια πράγματα γιατί όλες οι κινήσεις μας καθορίζονται απ τον φόβο. Ίσως κάποια πράγματα πρέπει να τα διδαχτούμε πάλι όπως όταν ειμασταν παιδιά. Πχ πως πλένει ένας φυσιολογικός άνθρωπος τα χέρια του;
    Είναι πολύ σημαντικό να βρεις το σωστό γιατρό τελικά γιατί μέχρι τώρα δεν βρηκα τον κατάλληλο προφανώς.. οσο για τα άλλα και εγώ εκεί καταλήγω ότι μάλλον σταδιακά είναι καλύτερα.

  5. #65
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by Hope for better days View Post
    Μπορείς τον ψυχαναγκασμο να τον κόψεις σταδιακά, αλλά το πρώτο βήμα να είναι μεγάλο. Για τις πρίζες/θερμοσίφωνα δύο στάδια
    Για το απορυπαντικο, πλυντήριο ρούχων μαχαίρι!

    Δηλαδή βάζεις απορυπαντικο δεν ελέγχεις καθόλου αν έβαλες ή όχι.
    Θα το καταλάβεις ότι έβαλες, όταν βγάλεις τα ρούχα και μυρίζουν.

    Τις πρίζες επειδή είναι ένα θέμα ασφάλειας, κλείνεις την πρίζα, βάζεις κουκκίδα στο χέρι. Η κουκκίδα στο χέρι είναι η απόδειξη ότι έκλεισες την πρίζα ή τον θερμοσίφωνα.
    Και αυτό μετά θα το κόψεις τελείως.
    Άρα δύο στάδια είναι αυτά μόνο για τις πρίζες.


    Πάρε όλες τις εξετάσεις που έχεις κάνει, δες τες, και έπειτα φυλάξτε τες.
    Δ-Ε-Ν έχεις ΤΙΠΟΤΑ μα ΤΙΠΟΤΑ(!) (!) (!)
    Τα γάντια ΜΗΝ τα ξαναφορεσεις .
    Είναι δύσκολο, θα σου φανεί σαν μαρτύριο 1-2-3 εβδομάδες αλλά έτσι θα δεις πως θα λυθεί το πρόβλημα που σε βασανίζει χρόνια.

    Κάνε αυτό το μεγάλο βήμα, μπορείς!
    Ναι ίσως σταδιακά νομίζω είναι καλύτερα. Μου είναι πιο εύκολο από 10 να το πάω 8 π.χ. . Τώρα για μαχαίρι τα πλυντήρια παίζεται.. πράγματι μαρτύριο το να μη φορέσω γάντια.. χρειάζεται και αποφασιστικότητα και φοβάμαι με τα τόσα χρόνια που έχουμε Ψυχαναγκασμούς έχει πετάξει. Μια ζωή στην αμφιβολία. Όλα σε μια αμφιβολία. Αφού καθαρίζω π.χ. την μπανιέρα και μετά από 5 λεπτά λέω την καθάρισα ή το ξέχασα; Λέω μετά από μέσα μου ότι είμαι χαζή αφού σίγουρα την καθάρισες και έτσι συνεχίζεται για όλα τα θέματα του σπιτιού..
    Επίσης αυτή η φοβία με τις μεταδοτικές ασθένειες είναι ανυπόφορη. Βλέπω τον κόσμο έξω και τον ζηλεύω. Λέω κοίτα δεν αγχωνονται μην ακουμπήσουν εδώ και εκεί και κολλήσουν τίποτα. Απογοητεύομαι και απ τους γιατρούς. Τόσους έχω αλλάξει κανένας δεν με έκανε καλά.

  6. #66
    Τώρα που θα ξεκινήσεις και συνεδρίες με ψυχολόγο, σιγά σιγά θα σε βοηθήσει.
    Όσο για τα φάρμακα ναι πρέπει να το αναφέρεις για να γίνει κάποια αλλαγή.
    Με τι ασχολείσαι Κάτια, εργάζεσαι;

    Αυτό που είπαμε για να κόψεις τους ψυχαναγκασμους και να μην ξαναφορεσεις γάντια θα ήταν πολύ αποτελεσματικό, αλλά η αρχή είναι πολύ δύσκολη.

    Φυσικά θα ρωτήσεις και την/τον ψυχολόγο σου τι θα σε βοηθούσε καλύτερα να κάνεις.

  7. #67
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by Hope for better days View Post
    Τώρα που θα ξεκινήσεις και συνεδρίες με ψυχολόγο, σιγά σιγά θα σε βοηθήσει.
    Όσο για τα φάρμακα ναι πρέπει να το αναφέρεις για να γίνει κάποια αλλαγή.
    Με τι ασχολείσαι Κάτια, εργάζεσαι;

    Αυτό που είπαμε για να κόψεις τους ψυχαναγκασμους και να μην ξαναφορεσεις γάντια θα ήταν πολύ αποτελεσματικό, αλλά η αρχή είναι πολύ δύσκολη.

    Φυσικά θα ρωτήσεις και την/τον ψυχολόγο σου τι θα σε βοηθούσε καλύτερα να κάνεις.
    Περιμένω με ανυπομονησία την Πέμπτη που ξεκινάω στη νέα ψυχολόγο. Απο δουλειά ευτυχώς είμαι γραμματέας και δεν είναι σκληρή δουλειά ούτε χρονοβόρα γιατί αλλιώς δε θα μπορούσα να ανταπεξέλθω νομίζω..
    αχ αυτο το θέμα με τα γάντια να κόψω και τι στον κόσμο.. μακάρι.. περιμένω μήπως με βοηθήσει λίγο και η ψυχολόγος και το καταφέρω..

  8. #68
    Κάτια να είσαι αισιόδοξη. Είμαστε πιο δυνατοί από όσο νομίζουμε.
    Εύχομαι η νέα ψυχολόγος να σε βοήθησει. Αυτό με το να έρθεις αντιμέτωπη με τους φόβους σου, θα δεις πως δεν θα συμβεί τίποτα το κακό και έτσι θα το ξεπεράσεις.

  9. #69
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by Hope for better days View Post
    Κάτια να είσαι αισιόδοξη. Είμαστε πιο δυνατοί από όσο νομίζουμε.
    Εύχομαι η νέα ψυχολόγος να σε βοήθησει. Αυτό με το να έρθεις αντιμέτωπη με τους φόβους σου, θα δεις πως δεν θα συμβεί τίποτα το κακό και έτσι θα το ξεπεράσεις.
    Το εύχομαι hope. Όλα φαίνονται βουνό και οι αρνητικές σκέψεις πάντα κατακλύζουν το μυαλό μου. Ήμουν το πιο χαρούμενο παιδί και έγινα η πιο απαισιόδοξη. Ανυπομονώ για την Πέμπτη..

  10. #70
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα, δεν είναι επιλογή μας ή ιδψ, αλλά ήρθε στην ζωή μας. . Θα προσπαθήσουμε όμως να παλέψουμε.
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

  11. #71
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Κάτια πως είσαι; πηγές στον ψυχολόγο;

  12. #72
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Μετά την ψυχολόγο ήμουν χάλια μέχρι και εχθές. Όσην ώρα βέβαια μίλαγα μαζί της αισθανόμουν πολύ όμορφα. Απο εχθές ευτυχώς είμαι πολύ καλύτερα. Μου είπε οτι θα μου αλλάξει και τα φάρμακα. Περιμένω την Πέμπτη το 2ο ραντεβού..

  13. #73
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Katia81 View Post
    Μετά την ψυχολόγο ήμουν χάλια μέχρι και εχθές. Όσην ώρα βέβαια μίλαγα μαζί της αισθανόμουν πολύ όμορφα. Απο εχθές ευτυχώς είμαι πολύ καλύτερα. Μου είπε οτι θα μου αλλάξει και τα φάρμακα. Περιμένω την Πέμπτη το 2ο ραντεβού..
    Αφού αισθανόσουνα όμορφα αυτό είναι μια καλή αρχή. Να είσαι αισιόδοξη να θυμάσαι υπάρχουν λύσεις. Υπάρχει τρόπος θα τον βρούμε..

  14. #74
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Αφού αισθανόσουνα όμορφα αυτό είναι μια καλή αρχή. Να είσαι αισιόδοξη να θυμάσαι υπάρχουν λύσεις. Υπάρχει τρόπος θα τον βρούμε..
    Εχω κανει 2 φορες με την καινουργια και ειναι ενδιαφερουσα. Θα δουμε πως θα παει. Θα μου αλλαξει και τα φαρμακα.. σιγουρα θα μου προσθεσει αντικαταθλιπτικο. Μακαρι να πανε ολα καλυτερα..

  15. #75
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Katia81 View Post
    Εχω κανει 2 φορες με την καινουργια και ειναι ενδιαφερουσα. Θα δουμε πως θα παει. Θα μου αλλαξει και τα φαρμακα.. σιγουρα θα μου προσθεσει αντικαταθλιπτικο. Μακαρι να πανε ολα καλυτερα..
    Για μένα οι ψυχολόγοι είναι κάπως σαν τους διαιτολόγος που θέλω να πω ότι την δουλειά εσύ πρέπει να την κάνεις. Αυτοί σου δείχνουν το πως θα πας εσύ όμως θα περπατήσεις αυτόν τον δρόμο μην αποθέτες όλες τις ελπίδες σου πάνω της. Εσύ έχεις την δύναμη μέσα σου κι έχεις κίνητρα θα βελτιώσεις την ποιότητα της ζωής σου κ της οικογένειας σου. Θα απολαύσεις οικογενειακές στιγμές κ θα ξεκουραστείς γιατί όλο αυτό προκαλεί μεγάλη εξάντληση.

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Similar Threads

  1. Πανικός-Ανχος-Φοβίες στο εξωτερικό :)
    By Αμβουργο_Νοτις in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-11-2019, 15:05
  2. Πανικος, φοβιες κτλ
    By Deleted-member1204216 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 2
    Last Post: 12-09-2016, 01:00
  3. Αγχος/Πανικος..
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 09-04-2013, 23:32
  4. Πανικός άγχος ανασφάλεια και φοβίες θανάτου
    By intense in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-08-2012, 16:32
  5. Πανικός φοβίες και σπουδές
    By gus1973 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-06-2006, 00:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •