Ιδεοψυχαναγκασμοί - φοβίες- άγχος - πανικός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 77
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48

    Ιδεοψυχαναγκασμοί - φοβίες- άγχος - πανικός

    Να πω και εγώ την ιστορία μου σύντομα..
    Όλα καλά σχετικά έως τη γέννηση του παιδιού μου 12 χρόνια πριν.
    Σιγά σιγά και σταθερά από τότε ξεκίνησαν οι φοβίες μην πάθουμε κάτι, ψυχαναγκασμοί, να είναι όλα σε σειρά, έλεγχος σε πρίζες, θερμοσίφονα, σίδερο, πόρτες κλπ. Στην αρχή 2-3 φορές έλεγχος, τώρα έχω φτάσει αισίως στις 20 φορές τουλάχιστον. Τα τελευταία χρόνια η κατάσταση είναι ανυπόφορη.. τι να πω σαν παράδειγμα;; Μου έχει κολλήσει ταυτόχρονα στον εγκέφαλο ότι έχω κάποια μεταδιδόμενη ασθένεια αλλά και φοβάμαι μην κολλήσω κάτι απο άλλους. Δηλαδη δύο αντίθετες σκέψεις ταυτόχρονα. Βγαίνω έξω και δεν πιάνω τίποτα μην πάθω κάτι, αλλά όυτε αφήνω το παιδί μου να με ακουμπήσει μην το κολλήσω κάτι εγώ.. μιλάμε για παράνοια. Φοράω γάντια αν θέλω να τον ακουμπήσω κάπου ή τον βάζω να κάνει μπάνιο αν κατά τύχη με ακουμπήσει.
    Για ψυχαναγκασμούς τι να πρωτοαναφέρω.. βάζω πλυντήριο πιάτων 4-5 φορές συνεχόμενες για να πλυθούν καλά τα πιάτα από τα μικρόβια και για να τα βάλω στη θέση τους πρέπει να φοράω χανσαπλάστ στα δάχτυλα και διπλά γάντια μην ακουμπήσουν το δέρμα μου..
    σκουπίζω κάθε μέρα γιατί φοβάμαι μην κολλήσουμε κάτι απο τα νεκρα κύτταρα που πέφτουν από πάνω μας..
    εδώ και κάμποσο καιρό έχω και αιματοφοβία, ίσως γιατί είναι τρόπος μετάδοσης ασθενειών..
    έχω σπάσει και κλειδί στην πόρτα από την πίεση για να δω αν είναι σίγουρα κλειδωμένη..
    ότι και να πάθουμε, ακόμα και σπυράκι να βγάλουμε εμένα το μυαλό μου πηγαίνει στο χειρότερο, δε μπορώ να κοιμηθώ και τρελαίνομαι και παθαίνω κρίσεις πανικού.
    Έχω κανει 8 χρόνια ψυχοθεραπεία σε κορυφαίους ψυχιάτρους, εχω πιει τόνους χάπια και προσπαθώ ακόμα.. τίποτα, είμαι στον ίδιο παρονομαστή..
    έχει κανείς τόσο επίμονα συμπτώματα;

  2. #2
    Αυτό που μπορώ μόνο να πω και σαν εμπειρία...είναι πως ο οργανισμός για να έχει δυνατό ανοσοποιητικό σύστημα πρέπει να εκτίθεται σε μικρόβια...Ζω σε χωριό και εδώ οι άνθρωποι μεγαλώνουν παρέα με πολλα ζώα,έρχονται σε επαφή με χίλια δυο μικρόβια....και είναι υγιεις από θέμα μικροβίων...δεν ξέρω αν αυτό μπορεί λιγο να σου αλλάξει τον τρόπο σκέψης.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Καταλαβαίνω ότι αυτό είναι το λογικό όμως αυτή η μικροβιοφοβία έχει μπει μέσα στο ψυχαναγκαστικό κομμάτι οπότε όσο και να σκέφτομαι λογικά ότι πρέπει να σταματήσω να το κάνω, τόσο ανυπόφορο γίνεται. Εδώ τα τελευταία χρόνια μου κόλλησε στο μυαλό ότι έχω και aids και φοβάμαι ότι θα κολλήσω τον κόσμο αν τον ακουμπήσω απλά με το χέρι..

  4. #4
    Βαθύτερα μέσα από τον φόβο της μόλυνσης φοβάσαι τον θάνατο;

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Βαθύτερα μέσα από τον φόβο της μόλυνσης φοβάσαι τον θάνατο;
    Έτσι μου έχουν πει οι ψυχίατροι. Ότι έχω φόβο θανάτου. Και ότι σαν μητέρα που είμαι αυτό το βγάζω στο παιδί. Γι αυτό φοβάμαι συνεχώς μην πάθει το οτιδήποτε..

  6. #6
    Όλοι φοβόμαστε τον θάνατο άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο...είναι το άγνωστο που μας τρομάζει...στην ορθοδοξια μετά τον θάνατο ο άνθρωπος ζει η ψυχή του θα ζει αιώνια..το σώμα είναι αυτό που πεθαίνει και περιμένει την ανάσταση...δεν περνάμε στην ανυπαρξία γιατί νομίζω αυτό σε τρομάζει περισσότερο...ελπίζω να σου έδωσα λίγο κουράγιο..

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Όλοι φοβόμαστε τον θάνατο άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο...είναι το άγνωστο που μας τρομάζει...στην ορθοδοξια μετά τον θάνατο ο άνθρωπος ζει η ψυχή του θα ζει αιώνια..το σώμα είναι αυτό που πεθαίνει και περιμένει την ανάσταση...δεν περνάμε στην ανυπαρξία γιατί νομίζω αυτό σε τρομάζει περισσότερο...ελπίζω να σου έδωσα λίγο κουράγιο..
    Ευχαριστώ πολύ. Μακάρι βέβαια να ζήσουμε ευτυχισμένα στη ζωή μας γιατί αν υποφέρεις καθημερινά είναι αβάστακτο.

  8. #8
    Όλοι μας περνάμε έναν σταυρό...να έχουμε υπομονή...προσπάθησε να εκλογικευσεις τις σκέψεις περί μόλυνσης..διότι χάνεις πάρα πολλες όμορφες στιγμές από την ζωή

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα εγώ κάθε τι που κάνω κάνω μπάνιο μετά, βάζω πλυντήρια κάθε μέρα. Κατέβηκα να πετάξω τα σκουπίδια ανεβαίνω κ κάνω μπάνιο ενώ βλέπω άλλοι πετάνε τα σκουπίδια κ μετά συνεχίζουν με το πρόγραμμα τους.εχω πολλά θέματα που να γράφω τώρα κ μου χει κοστίσει κ πολλά λεφτά γιατί πετάω κ πολλά πράγματα ακόμα κ ακριβά αν τα θεωρήσω βρώμικα. Είχα πετάξει κ κάτι πολύ ωραίες μπότες με είχε πειράξει αυτό αλλά δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς. Με τους ψυχολόγος ψυχίατρος τι κάνατε; συμπεριφορικη;

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα εγώ κάθε τι που κάνω κάνω μπάνιο μετά, βάζω πλυντήρια κάθε μέρα. Κατέβηκα να πετάξω τα σκουπίδια ανεβαίνω κ κάνω μπάνιο ενώ βλέπω άλλοι πετάνε τα σκουπίδια κ μετά συνεχίζουν με το πρόγραμμα τους.εχω πολλά θέματα που να γράφω τώρα κ μου χει κοστίσει κ πολλά λεφτά γιατί πετάω κ πολλά πράγματα ακόμα κ ακριβά αν τα θεωρήσω βρώμικα. Είχα πετάξει κ κάτι πολύ ωραίες μπότες με είχε πειράξει αυτό αλλά δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς. Με τους ψυχολόγος ψυχίατρος τι κάνατε; συμπεριφορικη;
    Αυτό με τα παπούτσια μεγάλο πρόβλημα. Όταν νομίζω ότι έχω πατήσει κάτι, τα πετάω τα παπούτσια. Και ας είναι και καινούργια.. νομίζω ότι μολύνθηκαν.. ή τα βάζω στη χλωρίνη και εννοείται ότι χαλάνε. Τα πλυντήρια είναι όλη μου η ζωή και μάλιστα ψυχαναγκαστικά. Ελέγχω 10 φορές αν έβαλα ταμπλέτα ή θέλω έναν άνθρωπο να μου επιβεβαιώσει ότι την έβαλα μέσα. Μπάνιο κάνω κάθε φορά που βγαίνω έξω γιατί νιώθω ότι μολύνθηκα.
    Έχω κάνει με έναν πολύ γνωστό ψυχίατρο 6 χρόνια ψυχανάλυση (στηριζόμενος πάνω στο Φρόυντ κυρίως) μάταια, και μετά συμπεριφορική μαζί με πολλά φάρμακα αλλά απολύτως τίποτα!!!
    Αν ήξερα τι να κάνω, θα το έκανα όσο και να κόστιζε. Αλλά δε ξέρω πια τι να κάνω....!!!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Φαντάσου ότι έχω σκεφτεί μέχρι και το ηλεκτροσόκ. Σε τέτοια κατάσταση βρίσκομαι.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Katia81 View Post
    Φαντάσου ότι έχω σκεφτεί μέχρι και το ηλεκτροσόκ. Σε τέτοια κατάσταση βρίσκομαι.
    Νομίζω πιο πολύ απ όλα τελικά βοηθάει η γνωσιακη και ίσως η συμπεριφορικη αν όμως ο ψυχολόγος εγκατασταθεί σπίτι σου. Η σωστή συμπεριφορικη είναι να το κάνει ο γιατρός πρώτα αυτό που φοβάσαι κ μετά εσύ. Αν νομίζουν ότι η συμπεριφορικη γίνεται απ το γραφείο τους δε θα γιατρεψουν κανέναν.εντωμεταξυ το θέμα της ιδεοψυχαναγκαστικης που έχουμε είναι πολύ περίπλοκο πολλά περιλαμβάνονται στην κατηγορία βρωμιά τι να πρωτοιεραρχισεις κ τι να πρώτο κάνεις έκθεση. Δε σε βοηθάει να μην ενδίδει το γεγονός ότι έχεις ένα παιδί; το γεγονός ότι χάνεις τόσες ευχάριστες στιγμές που θα μπορούσες να έχεις με το παιδί κ τον σύντροφο; ώστε να αντιστεκεσαι

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Έχεις δοκιμάσει κ αντιψυχωτικο; μου το χρο πρωτεΐνες ο γιατρός αλλά δε θελω

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Ότι να ναι γράφει το πληκτρολόγιο μου το χει πρωτεινει ο γιατρός αλλά τα φοβάμαι τα αντιψυχωτικα

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Ότι να ναι γράφει το πληκτρολόγιο μου το χει πρωτεινει ο γιατρός αλλά τα φοβάμαι τα αντιψυχωτικα
    Δοκίμασα και τα αντιψυχωτικά αλλά κανένα απολύτως αποτέλεσμα..

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πανικός-Ανχος-Φοβίες στο εξωτερικό :)
    By Αμβουργο_Νοτις in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-11-2019, 16:05
  2. Πανικος, φοβιες κτλ
    By Deleted-member1204216 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 2
    Last Post: 12-09-2016, 02:00
  3. Αγχος/Πανικος..
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-04-2013, 00:32
  4. Πανικός άγχος ανασφάλεια και φοβίες θανάτου
    By intense in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-08-2012, 17:32
  5. Πανικός φοβίες και σπουδές
    By gus1973 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-06-2006, 01:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •