Ψυχοθεραπεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    21

    Ψυχοθεραπεια

    Απ΄ότι ξέρω ψυχοθεραπεία δεν μπορεί να κάνει ο ψυχολόγος ακόμη και ο ψυχίατρος.Πρέπει να έχουν κάνει ειδικότητα στην ψυχοθεραπεία.Εσείς που κάνετε; Οποιος θέλει ας μου στείλει π.μ

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    84
    Αγαπητη Παναγιωτα,εγω εκανα για 1 χρονο περιπου ψυχοθεραπεια σε ψυχολογο.Ο ψυχιατρος ειναι μονο για να εξεταζει τα σωματικα συμπτωματα των ψυχικων νοσηματων

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    μάλλον λάθος κάνεις mina31 γιατί εγώ κάνω ψυχοθεραπεία σε ψυχίατρο

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    σε ψυχιατρ﨨??

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ναι σε ψυχίατρο κ επειδη είχα στο παρελθόν περάσει κ απο ψυχολόγο, νομίζω ότι είναι σε θέση να με βοηθήσει πολύ περισσότερο συνδυαστικά με την φαρμακευτική αγωγή.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    21
    Εμένα ψυχίατρος στο παρελθ\'ον μου είπε ότι δεν μπορούν όλοι να κάνουν ψυχοθεραπεία και το ξέρω γιατί μια γνωστή τελείωσε ψυχολογία και τώρα ειδικεύεται στην ψυχοθεραπεία.

  7. #7
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Ετσι είναι... απαιτείται χωριστή μεταπτυχιακή εκπαίδευση 4ετούς διάρκειας σε συγκεκριμένη ψυχοθεραπευτική προσέγγιση για να δικαιούται κάποιος ειδικός να εγγραφεί στην ευρωπαική εταιρεία ψυχοθεραπείας και να μπορεί να κάνει ψυχοθεραπεία.

    Στους ψυχιάτρους, το ποσοστό των νόμιμων ψυχοθεραπευτών δεν είναι πάνω από 3-4%
    Στους ψυχολόγους είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα.

    Γενικά, όταν επιλέγετε κάποιον για ψυχοθεραπεία, μη διστάζετε να ρωτήσετε για την εκπαίδευση του. Είναι υποχρεωμένος να σας απαντήσει κι αν ενοχληθεί με την ερώτηση σας, ας κοιτάξει ο ίδιος τι ανακινείται μέσα του και γιατι ενοχλείται.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •