Πέρασα μακριά στα 20 και νιώθω ανακούφιση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Πέρασα μακριά στα 20 και νιώθω ανακούφιση

    Ξεκινάει ένα νέο κεφάλαιο, πέρασα σε μια σχολή σε τμήμα που μου αρέσει. Φοβάμαι μη φάω μπουλινγκ και στη σχολή γιατί ήμουν σε κολλέγιο και έγιναν κάτι μικρά περιστατικά με δύο κοπέλες, με είδαν φοβισμένη, αγχωμένη, και είπαν να ξεσπάσουν, με υποτιμουσαν και γελούσαν μαζί μου. Αλλά γενικώς εκεί επικρατούσε μπουλινγκ και πολλοί είχαν ένα υπεράνω υφος, πιέζω τον εαυτό μου να προσπαθήσει να βάλει όρια και να δείξω πως έχω τσαμπουκά από νωρίς για να μη με πατήσουν.
    Last edited by niaenn; 05-09-2020 at 16:38.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Αμα εισαι μονοςωσου σου την πεφτουν. Αν εχεις συμμαχους οχι. Νομος της ζωης

  3. #3
    Αν θες την άποψη μου μην προσπαθησεις να μην αλλάξεις για να αρέσεις στους άλλους γιατί με αυτόν τον τρόπο χανεις την ταυτότητα σου την προσωπικότητα σου...να είσαι ο εαυτός σου...στις σχολές δεν υπάρχει μπόουλινγκ όπως είναι στο σχολείο...στις σχολές ο όγκος των παιδιών είναι τεράστιος κάνεις δεν ασχολείται με κανέναν ώστε να τον κοροϊδέψει...είναι και πιο ώριμη η ηλικία δεν είναι όπως στο σχολείο...θα δεις ειναι καλά τα πράγματα...θα βρεις και φίλους με κάποιον θα ταιριάξεις

  4. #4
    Ήμουν σε κολλέγιο και παιζόταν πολύ μπουλινγκ αλλά ήμασταν 10-20 παιδιά σε κάθε τμημα

  5. #5
    Χαίρομαι που το ακούω αυτό, δεν θα αλλάξω πάντως αλλά θα χτυσω άμυνες και θα σταματήσω να είμαι ντροπαλή

  6. #6
    Να είσαι ο εαυτός σου..να είσαι πρόσχαρη και ευγενικη..και όποτε σου δίνεται η ευκαιρία να κάνεις φίλους

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Καλή αρχή!!! Μου κάνει εντύπωση αυτό που είπες για το μπουλιγκ. Εγώ από ΤΕΙ κ αεί γνωρίζω κι εκεί έχει τόσα άτομα που από αυτό που μπορεί κάποιος να διακυνδυνεψει είναι η μοναξιά αν δεν είσαι λίγο κοινωνικός. Καμία σχέση με κολέγια ιεκ κ λυκειο

  8. #8
    αν σφυχτεςι να βαλεςι ορια θα φενεσαι συνεχος καψυχποπτη κ θα το κανεςι χειρωτερα.. αν εχωεις αυτο... καλυτερα να τα ξεχασεςι για λιο ολλα κ να προσπαθησεις να εισαι εσυ γενικος καλυτερα κ πιο αναλαφρη κ μην αγηνςι τον κομσο.. οσο μπορεις με κοσμο... κ απο κει κ περα αν δεις κατι περιεργο ναι καλα θα κανεις να το καταλαβεινεις αλλα κ παλι αντιμετοπισετο με τροπο.. οχι μαλακιες... δλδ πες γτ το λες αυτο? η εσενα τι σε νοιαζει τι θα κανω? ξανα λεω αν το παρατραβαει ο αλλος

  9. #9
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Καλή αρχή!!! Μου κάνει εντύπωση αυτό που είπες για το μπουλιγκ. Εγώ από ΤΕΙ κ αεί γνωρίζω κι εκεί έχει τόσα άτομα που από αυτό που μπορεί κάποιος να διακυνδυνεψει είναι η μοναξιά αν δεν είσαι λίγο κοινωνικός. Καμία σχέση με κολέγια ιεκ κ λυκειο
    Να σαι καλά θενξ! Δεν με πειράζει να μη βρω παρέες απλά δεν θέλω να με στοχοποιησει κάποιος. Πέρασα σε νησί οπότε δεν θα έχει όσα άτομα όσο ένα πανεπιστήμιο στη πρωτεύουσα αλλά και πάλι θα είμαστε αρκετά άτομα πιστεύω. Στο κολεγιο κάθε εβδομάδα ακούγαμε και βλέπαμε και από ένα περιστατικό. Έχω ιστορικό με μπουλινγκ στο γυμνάσιο και πήγα να βάλω τέλος στη ζωή μου τότε για αυτό θέλω να το αποφύγω τελείως. Σε γονείς δυστυχώς δεν μπορώ να στηριχθω οπότε πρέπει να βρω ένα τρόπο να τα βγάλω πέρα μόνη μου αν γίνει κάτι.

  10. #10
    Quote Originally Posted by imperial View Post
    αν σφυχτεςι να βαλεςι ορια θα φενεσαι συνεχος καψυχποπτη κ θα το κανεςι χειρωτερα.. αν εχωεις αυτο... καλυτερα να τα ξεχασεςι για λιο ολλα κ να προσπαθησεις να εισαι εσυ γενικος καλυτερα κ πιο αναλαφρη κ μην αγηνςι τον κομσο.. οσο μπορεις με κοσμο... κ απο κει κ περα αν δεις κατι περιεργο ναι καλα θα κανεις να το καταλαβεινεις αλλα κ παλι αντιμετοπισετο με τροπο.. οχι μαλακιες... δλδ πες γτ το λες αυτο? η εσενα τι σε νοιαζει τι θα κανω? ξανα λεω αν το παρατραβαει ο αλλος
    Θα προσπαθήσω να είμαι πιο ανοιχτή γιατί μερικές φορές μου έρχεται να πω κάτι αστείο και δεν το λέω πχ. Αλλά όταν μιλάω οι άλλοι μου δείχνουν ότι είμαι ευχάριστη και αστεία οπότε δεν θέλω να το καταπιεζω πια. Με το να δείχνεις ντροπαλός ορμάνε περισσότερο μερικοί.. Επίσης θέλω να θέσω ξεκάθαρα όρια από νωρίς. Στο κολλέγιο από τη πρώτη μέρα με στοχοποιησε μια κοπέλα και της φερθηκα ευγενικά, μετά πήρε θάρρος και μου έκανε διαφορά. Με μείωνε, με έγραφε, έβγαζε φώτο με αστεία φίλτρα και τα έστελνε στη τάξη κλπ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by niaenn View Post
    Να σαι καλά θενξ! Δεν με πειράζει να μη βρω παρέες απλά δεν θέλω να με στοχοποιησει κάποιος. Πέρασα σε νησί οπότε δεν θα έχει όσα άτομα όσο ένα πανεπιστήμιο στη πρωτεύουσα αλλά και πάλι θα είμαστε αρκετά άτομα πιστεύω. Στο κολεγιο κάθε εβδομάδα ακούγαμε και βλέπαμε και από ένα περιστατικό. Έχω ιστορικό με μπουλινγκ στο γυμνάσιο και πήγα να βάλω τέλος στη ζωή μου τότε για αυτό θέλω να το αποφύγω τελείως. Σε γονείς δυστυχώς δεν μπορώ να στηριχθω οπότε πρέπει να βρω ένα τρόπο να τα βγάλω πέρα μόνη μου αν γίνει κάτι.
    Ξεκινα πολεμικη τεχνη οχι για να πλακωνεις το κοσμο αλλα για να αποκτησεις αυτοπεποίθηση εσυ σαν γυναικα. Ουαν θα φτασεις στο σημείο να κανεις πράγματα που ο μέσος άνθρωπος δεν μπορεί τότε ο αέρας που θα έχεις δεν θα σε αφήνει να το επιτρέπεις να συμβαινει στη ζωή σου.

  12. #12
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ξεκινα πολεμικη τεχνη οχι για να πλακωνεις το κοσμο αλλα για να αποκτησεις αυτοπεποίθηση εσυ σαν γυναικα. Ουαν θα φτασεις στο σημείο να κανεις πράγματα που ο μέσος άνθρωπος δεν μπορεί τότε ο αέρας που θα έχεις δεν θα σε αφήνει να το επιτρέπεις να συμβαινει στη ζωή σου.
    Καλή συμβουλή, ξέρω κοπέλα που παει μποξ και την φοβούνται όλοι όσοι το ξέρουν και έχει και πολλή σιγουριά για το εαυτό της. Εγώ πάω γυμναστήριο και κάνω βάρη, έχω αρκετή δύναμη για κοπέλα και ήδη αυτό βοηθάει λίγο.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Νομίζω στη σχολή πρέπει να υπάρχει κ γραφείο ψυχολογικης υποστηριξης φοιτητών. Σε περίπτωση που νιώσεις ότι πιεζεσαι να απευθυνθείς. Στη σχολή σου θα υπάρχουν πολλά άτομα που είναι από άλλες περιοχές κ έχουν κι αυτά τα ίδια άγχη κ ανυσυχιες να είσαι φιλική κ να μιλάς μην αφήσεις την προηγούμενη εμπειρία να σε φρενάρει.

Similar Threads

  1. Χρειάζεστε ανακούφιση γνωρίζοντας ότι δεν είμαι ο μόνος
    By farukhcasy2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 01-04-2020, 19:12
  2. Απο κυκλοθυμία πέρασα σε διπολικη Ι...
    By Byronc22 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 09-04-2013, 17:10
  3. Αυτοκτονια και ανακουφιση
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 62
    Last Post: 17-01-2013, 03:38
  4. ολα οσα εχω γραψει ειναι συναισθηματικες αντιδρασεις του σοκ που περασα.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 07-09-2009, 21:46
  5. Ανακούφιση
    By stratos in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 4
    Last Post: 09-07-2008, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •