Έχω αλλάξει σαν άνθρωπος .... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 56
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Ειναι μυθος πως τα αντικαταθλιπτικα προκαλουν επιπεδωση συναισθηματος. Δεν ειναι οπως τα αντιψυχωσικα. Οσο για το effexor, σε χαμηλες δοσης η δραση του ειναι κυριως σεροτονεργικη.
    Η σεροτονικη δραση του effexor ξεκινάει από την δόση των 150 και πάνω...
    Είμαι σε αγωγή με 37,5 και άλλοτε 75 για καθαρά καλύψει του νευροπαθητικου πόνου μετά από τραυματισμό νεύρου.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Η σεροτονικη δραση του effexor ξεκινάει από την δόση των 150 και πάνω...
    Είμαι σε αγωγή με 37,5 και άλλοτε 75 για καθαρά καλύψει του νευροπαθητικου πόνου μετά από τραυματισμό νεύρου.
    Μόνο που στα 150 παιδιά αρχίζει και μία δυσκοιλιότητα απίστευτη θα ανεβω στα 150 με σκευάσματα για το έντερο. Τελικά λέτε γι αυτό δεν βλέπω καλό στην κατάθλιψη;

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Η σεροτονικη δραση του effexor ξεκινάει από την δόση των 150 και πάνω...
    Είμαι σε αγωγή με 37,5 και άλλοτε 75 για καθαρά καλύψει του νευροπαθητικου πόνου μετά από τραυματισμό νεύρου.
    Το αντιθετο ισχυει...

    https://psychopharmacologyinstitute....ilarities-2178

    "At its lower therapeutic dose (75 mg/day), venlafaxine blocks the reuptake only of serotonin. So it can be said that at 75 mg venlafaxine works as an SSRI. As the dose increases, so does its noradrenergic effect. It is believed that at a range of 150-225 mg a day, venlafaxine shows its dual activity as both serotonin and norepinephrine reuptake blocker. "
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Μόνο που στα 150 παιδιά αρχίζει και μία δυσκοιλιότητα απίστευτη θα ανεβω στα 150 με σκευάσματα για το έντερο. Τελικά λέτε γι αυτό δεν βλέπω καλό στην κατάθλιψη;
    Ανέβηκα στα 150 για δυο μήνες και δεν είχα κανένα απολύτως θέμα με αυτό που αναφέρεις ...Απλά πρέπει να γίνει γιατί λόγο μια φλεγμονής εοειδηνοθηκε ο πόνος που είχα ..

    Βίωσα όμως αυτό που παλεύεται όλοι εσείς δω ...τα συμπτώματα τις κατάθλιψης ..Μου έβγαλε πράγματα σαν παρενέργεια να το πω χωρίς να ξέρω καν ότι υπάρχουν ..
    Όλα αυτά ευτυχως για πολύ λίγες μέρες ...Μετά άρχισα να βλέπω την διαφορά εκτός από το θέμα του πόνου μου ,αλλά και στη διάθεση μου....Όσο διάστημα ήμουν στο 150 η όρεξη που είχα για να κάνω συνέχεια πράγματα δεν την είχα ποτέ άλλοτε. ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Μόνο που στα 150 παιδιά αρχίζει και μία δυσκοιλιότητα απίστευτη θα ανεβω στα 150 με σκευάσματα για το έντερο. Τελικά λέτε γι αυτό δεν βλέπω καλό στην κατάθλιψη;

    και εμενα σε τετοιες δοσεις δυσκοιλιοτητα τρομερη μου εφερνε ..........

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Το αντιθετο ισχυει...

    https://psychopharmacologyinstitute....ilarities-2178

    "At its lower therapeutic dose (75 mg/day), venlafaxine blocks the reuptake only of serotonin. So it can be said that at 75 mg venlafaxine works as an SSRI. As the dose increases, so does its noradrenergic effect. It is believed that at a range of 150-225 mg a day, venlafaxine shows its dual activity as both serotonin and norepinephrine reuptake blocker. "
    Ομπορο μιλάω καθαρά από προσωπική εμπειρία ...
    Άλλωστε εγώ δεν μπορώ να πάρω ένα χάπι που σε τόσο μικρή δοσολογία έχει επίδραση στη σεροτονίνη. ...
    Να φανταστείς ότι ο γιατρός μου ξεκίνησε με το Ζολοφτ που είναι καθαρά αντικαταθλιπτικό χάπι και την Τρίτη μέρα με την πιο μικρή δόση και πριν ακόμα αρχίσει να κάνει επίδραση το χάπι επαθα σεροτονικο σοκ επειδή ακριβώς δεν έχω θέμα με κατάθλιψη ...γι αυτό άλλωστε και δούλεψε μόνο το effexor ....Αλλιώς και με αυτό σε χαμηλή δοσολογία θα είχα ακριβώς τα ίδια...

    Όλα τα χάπια δεν δουλεύουν σε όλους τους οργανισμούς το ίδιο γι αυτό μην είμαστε απόλυτοι .Το λένε και οι γιατροί μάλιστα ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Βρε παιδιά στο πέλαγος είμαι , στα 150 εφεξορ επαθα φλεγμονή εντερου, τώρα είμαι στα 100 και άλλος μου είπε να προσθέσουμε ρεμερον άλλος αντιψυχωσικο 0, 25 ζιπρεξα. Τι να κάνω; Δεν είμαι και γω ο ίδιος άνθρωπος που ήμουν στο πέλαγος είμαι.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    και εμενα σε τετοιες δοσεις δυσκοιλιοτητα τρομερη μου εφερνε ..........
    Ήθελα να ξερα τι μοναστήρια χαλασαμε και είμαστε σε αυτά τα χάλια.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ομπορο μιλάω καθαρά από προσωπική εμπειρία ...
    Άλλωστε εγώ δεν μπορώ να πάρω ένα χάπι που σε τόσο μικρή δοσολογία έχει επίδραση στη σεροτονίνη. ...
    Να φανταστείς ότι ο γιατρός μου ξεκίνησε με το Ζολοφτ που είναι καθαρά αντικαταθλιπτικό χάπι και την Τρίτη μέρα με την πιο μικρή δόση και πριν ακόμα αρχίσει να κάνει επίδραση το χάπι επαθα σεροτονικο σοκ επειδή ακριβώς δεν έχω θέμα με κατάθλιψη ...γι αυτό άλλωστε και δούλεψε μόνο το effexor ....Αλλιώς και με αυτό σε χαμηλή δοσολογία θα είχα ακριβώς τα ίδια...

    Όλα τα χάπια δεν δουλεύουν σε όλους τους οργανισμούς το ίδιο γι αυτό μην είμαστε απόλυτοι .Το λένε και οι γιατροί μάλιστα ....
    Πως είναι το σεροτονικο σοκ ; Έχω ακούσει πως είναι κάτι πολύ άσχημο , σίγουρα επαθες;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Πως είναι το σεροτονικο σοκ ; Έχω ακούσει πως είναι κάτι πολύ άσχημο , σίγουρα επαθες;
    Άστο καλύτερα δεν υπάρχει κατέληξα στα επείγοντα ...
    Ούτε καν ήξερα ότι υπήρχε κάτι τέτοιο μιας και δεν είχα ιδέα εγώ από αυτές τις καταστάσεις .....
    Είπα να μην χρειαστεί ποτέ να ξαναπάρω τέτοια χάπια ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Άστο καλύτερα δεν υπάρχει κατέληξα στα επείγοντα ...
    Ούτε καν ήξερα ότι υπήρχε κάτι τέτοιο μιας και δεν είχα ιδέα εγώ από αυτές τις καταστάσεις .....
    Είπα να μην χρειαστεί ποτέ να ξαναπάρω τέτοια χάπια ...
    Μου χει πει ψυχίατρος ότι πρέπει να δοθούν δύο αντικαταθλιπτικά μαζί για να το παθεις. Με ένα ποτέ.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Μου χει πει ψυχίατρος ότι πρέπει να δοθούν δύο αντικαταθλιπτικά μαζί για να το παθεις. Με ένα ποτέ.
    Δεν νομίζω ψυχίατρος να είναι κατηγορηματικός σε παρενέργεια αντικαταθλιπτικών αφού ούτε οι ίδιοι ξέρουν πως θα αντίδραση ο εκάστοτε ασθενής ...

    Υπάρχει περίπτωση όταν αυτός που το παίρνει τα επίπεδα της σεροτονίνης του είναι πολύ καλά και έχει θέμα με τον θυροειδή του...

    Αυτο ήταν το αποτέλεσμα της δικής μου περιπέτειας...
    Μόλις ρυθμιστικές ο θυρεοειδής μου και με τη αλλαγή του χαπιού όλα δουλεύουν ρολόι πλέον!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Ήθελα να ξερα τι μοναστήρια χαλασαμε και είμαστε σε αυτά τα χάλια.

    Ετυχε t.a.br. , ετυχε , 350 εκατομ . ανθρωποι παγκοσμιως πασχουν απο κτθλψη .......... το περιεργο ειναι και καλα θυμαμαι οτι την δεκαετια των 80 s , δεν ηταν τοσο διαδεδομενη η κτθλψη, 40% λιγοτεροι επασχαν απο κτθλψη .....για το 1987 ηταν γραμμενο το αρθρο ...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Ήθελα να ξερα τι μοναστήρια χαλασαμε και είμαστε σε αυτά τα χάλια.

    Εκει που νομιζεις οτι εχεις παθει τα χειροτερα , οι μοιρα ερχεται και σου θυμιζει οτι υπαρχουν ακομη χειροτερα , οπως στην περιπτωση μου , που τον Ιουλιο επαθε επιληπτικο σοκ, και νοσηλευτηκα για ενα μηνα ........

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δεν νομίζω ψυχίατρος να είναι κατηγορηματικός σε παρενέργεια αντικαταθλιπτικών αφού ούτε οι ίδιοι ξέρουν πως θα αντίδραση ο εκάστοτε ασθενής ...

    Υπάρχει περίπτωση όταν αυτός που το παίρνει τα επίπεδα της σεροτονίνης του είναι πολύ καλά και έχει θέμα με τον θυροειδή του...ν!
    Σωστο το πρωτο, αλλα τα αντικαταθλιπτικα δεν αυξανουν την σεροτονινη, με εναν περιπλοκοτερο τροπο δρουν ( selective seroninin rehaptuake inhibitor , κατι με τον συναπτικο χασμα , που τοχω διαβασει επανειλημμενως , και παλι αδυνατ'ω να το κατανοησω ) , που ισως κι οι ιδιοι κι οι γιατροι δεν τον εχουν κατανοησει πληρως , απλα η επιστημη εχει ' ξυσει ' την επιφανεια της κτθλης , ειναι σε εμβρυακο σταδιο οσον αφορα τις ασθενεις που εχουν να κανουν με τον ανθρωπινο εγκεφαλο....
    οτι ο θυρεοειδης συνδεεται με την κτθλψη , ειναι γεγονος , αλλα οχι παντα ......
    εχω δοκιμασει οοολα ταντικαθλιπτικα , και με κανενα δεν ειδα αποτελεσμα ......

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. η εμφάνισή μου έχει αλλάξει εντελώς
    By δελφίνι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 23-11-2017, 21:27
  2. Δεν θέλω να αλλάξει τίποτα!!!
    By BloodyKate in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 09-07-2017, 04:48
  3. Θέλω να αλλάξει η ζωή μου!!!
    By Sofia@91 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 27-07-2013, 05:52
  4. ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ!!
    By Lacrymosa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 27-07-2011, 22:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •