Ρέστα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5

Thread: Ρέστα.

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Ρέστα.

    Πήγα σε έναν μόδιστρο, έδωσα 20 ευρω και πήρα 10 ρέστα και καθώς έφευγα, έριξa μια ματιά στο χαρτονόμισμα να βεβαιωθώ ότι δεν είχε χαρτοπετσέτα, καταλάθος. Δεν είχε. Αν όμως. υπήρχαν ίχνη χαρτοπετσέτας που δεν τα είδα?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    1ον γιατί να έχει χαρτοπετσέτες μέσα στα λεφτα και 2ον τι έγινε αν είχε; Ποιο όλο το θέμα με τις χαρτοπετσετες;

  3. #3
    Erudinam γιατί ο Θεός να σε τιμωρήσει επειδή θα γυρνούσες σπίτι με χαρτοπετσέτες; Είναι κάποιος ιερός κανονας ότι δεν γυρνάμε σπίτι με χαρτοπετσέτες; Όχι βέβαια...πήγαινε σε έναν ειδικό δεν ξέρεις που θα φτάσει όλο αυτο

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    Quote Originally Posted by Katia81 View Post
    1ον γιατί να έχει χαρτοπετσέτες μέσα στα λεφτα και 2ον τι έγινε αν είχε; Ποιο όλο το θέμα με τις χαρτοπετσετες;
    Μήπως κατα λάθος, ξερω εγω;

    Aνησυχώ για μια υπόσχεση στο Θεό σχετικά με το να μην υπάρξει επιστροφή στο σπίτι με σκοπο να πάρω χαρτοπετσέτες.

    Την ακύρωσα στο τέλος την υπόσχεση αλλά δεν θυμάμαι πόσες φορές την είπα στο μυαλό μου. Απλά, πήγα να την κανω λογω του ψυχαναγκασμού μου. δεν ηθελα να κανω υπόσχεσεις. και είπα, νομίζω, και τότε στον Θεό όταν την ακύρωσα ότι δεν θέλω να κάνω υποσχέσεις απλά λόγω του άγχους μου, δεν μπορω να κρατηθώ. Επειδή, δεν μπορώ να αγνοήσω τον ψυχαναγκασμό, μπαινω στο δίλημμα της υπόσχεσης. Απλά ανησυχώ, γιατί είχα πει στον Θεό οτι αυτες οι υπόσχεσεις δεν μετράνε, και οτι τις κάνω μόνο για να κοροιδέψω τον ψυχαναγκασμό μου ωστε να με αφήσει ήσυχο. κάτι τέτοιο. Αλλα μια φορα, του είχα πει οτι μια υπόσχεση θα μετράει αν κάνω τον σταυρό 3 φορές. Τότε, στην υπόσχεση με τις χαρτοπετσέτες, η απλή σκέψη της υπόσχεσης δεν ήταν αρκετή για να ηρεμήσει ο ψυχαναγκασμός μου. Έτσι, πήγα να κάνω τον σταυρό 3 φορές για να κάνω πιο τρομακτική την υπόσχεση με σκοπό να με αφήσει ήσυχο ο ψυχαναγκασμός αλλά νομίζω, σταμάτησα στον δεύτερο σταυρό και την ακύρωσα.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by Erudinam View Post
    Μήπως κατα λάθος, ξερω εγω;

    Aνησυχώ για μια υπόσχεση στο Θεό σχετικά με το να μην υπάρξει επιστροφή στο σπίτι με σκοπο να πάρω χαρτοπετσέτες.

    Την ακύρωσα στο τέλος την υπόσχεση αλλά δεν θυμάμαι πόσες φορές την είπα στο μυαλό μου. Απλά, πήγα να την κανω λογω του ψυχαναγκασμού μου. δεν ηθελα να κανω υπόσχεσεις. και είπα, νομίζω, και τότε στον Θεό όταν την ακύρωσα ότι δεν θέλω να κάνω υποσχέσεις απλά λόγω του άγχους μου, δεν μπορω να κρατηθώ. Επειδή, δεν μπορώ να αγνοήσω τον ψυχαναγκασμό, μπαινω στο δίλημμα της υπόσχεσης. Απλά ανησυχώ, γιατί είχα πει στον Θεό οτι αυτες οι υπόσχεσεις δεν μετράνε, και οτι τις κάνω μόνο για να κοροιδέψω τον ψυχαναγκασμό μου ωστε να με αφήσει ήσυχο. κάτι τέτοιο. Αλλα μια φορα, του είχα πει οτι μια υπόσχεση θα μετράει αν κάνω τον σταυρό 3 φορές. Τότε, στην υπόσχεση με τις χαρτοπετσέτες, η απλή σκέψη της υπόσχεσης δεν ήταν αρκετή για να ηρεμήσει ο ψυχαναγκασμός μου. Έτσι, πήγα να κάνω τον σταυρό 3 φορές για να κάνω πιο τρομακτική την υπόσχεση με σκοπό να με αφήσει ήσυχο ο ψυχαναγκασμός αλλά νομίζω, σταμάτησα στον δεύτερο σταυρό και την ακύρωσα.
    Πες στο Θεό που έτσι και αλλιώς δεν κάνει τετοιου είδους υποσχέσεις, δεν είναι τιμωρός, ούτε ασχολείται με ψυχαναγκαστικά, πες Του λοιπόν ότι κάνω υποσχέσεις που δε θα τις μετράς καν απλά και μόνο για τα ψυχαναγκαστικά σου. Έτσι θα κάνεις εσύ υποσχέσεις αφού δεν μπορείς να κρατηθείς οι οποίες δε θα μετράνε στο Θεό. Θα είναι μια συμφωνία μεταξύ σας.
    Αλλά ΠΡΕΠΕΙ να πας σε γιατρό να πάρεις καποιο φάρμακο να μειωθούν τα ψυχαναγκαστικά σου.

Similar Threads

  1. Φοβια με τα ρεστα
    By Wonder in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 03-05-2018, 03:16
  2. Φοβία να μην δώσω λάθος Ρέστα
    By Nox in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 31-08-2016, 11:34
  3. Πως συνεχίζει κανείς όταν έχει χάσει και τα "ρέστα" και τα δανεικά σε μια σχέση ;
    By MakeItSo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 15-04-2012, 13:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •