Δοσολογία ZOLOFT
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    2

    Μπορώ να μειώσω τη δόση του zoloft κάθε δεύτερη μέρα;

    Για σας,

    Παίρνω ZOLOFT 50mg εδώ και 8 χρόνια. Όταν ξεκίνησα το Zoloft έπαιρνα παράλληλα και το βράδυ το Seroquel (όχι το XR) των 100mg.

    Πριν απο 6 χρόνια είχα μειώσει σταδιακά το Seroquel απο 100mg σε 50mg κάθε βράδυ και πριν απο 4 χρόνια το ξανά μείωσα απο 50mg σε 25mg κάθε βράδυ. Ο λόγος της σταδιακής μείωσης του Seroquel απο 100mg σε 25 mg ήταν ότι οι ψηλότερες δόσεις πάνω απο 25mg, μου προκαλούσαν βαθύ ύπνο το βράδυ και αρκετή νύστα το πρωί. Όμως ήθελα το χάπι των 25mg για να μπορέσω να κοιμηθώ.

    Τα τελευταία δύο χρόνια σταμάτησα τελείως το Seroquel 25mg λόγο του ότι γεννήθηκε η κόρη μου (σήμερα είναι 2 χρονών) και κουραζόμουνα τόσο πολύ που έπεφτα ξερός από την κούραση όταν πήγαινα για ύπνο χωρίς το χάπι των 25mg. Επίσης ένιωθα ότι δεν το χρειαζόμουνα διότι ήθελα να είμαι σε εγρήγορση τα βράδια και το πρωί λόγο του μωρού.

    Δοκίμασα να παίρνω την ημέρα το χάπι των 25 mg αλλά μου προκαλούσε αρκετή νύστα κατά την διάρκεια της ημέρας. Τα τελευταία δύο χρόνια αναγκάστηκα να κόψω τελείως το Seroquel 25kg κάθε βράδυ παρόλο που τα τελευταία 4 χρόνια το είχα ανάγκη για να κοιμηθώ.

    Σήμερα συνεχίζω να παίρνω μόνο το ZOLOFT 50mg αλλά τους τελευταίους τρεις μήνες, λόγο περισσοτέρων καθηκόντων με τη δουλειά μου και λόγο της αύξησης των ευθυνών με το μωρό έχω αρκετό άγχος μαζί με OCD. Επίσης νοιώθω κούραση λόγο έλλειψης ύπνου και όταν πάω για ύπνο νοιώθω ότι θέλω κάποιο ηρεμιστικό για να ηρεμήσω. Με βοηθά πολύ το αλκοόλ πριν τον ύπνο και πίνω μια μπύρα ή ένα ουίσκι και με ηρεμεί! Το πρωί όμως ξεκινά σιγά σιγά πάλι το αγχος με OCD και επιδεινώνετε κατά τη διάρκεια της ημέρας μέχρι το βράδυ που θέλω λίγο ποτό για να ηρεμήσω.

    Πριν από ενάμιση μήνα αύξησα το zoloft απο 50mg σε 100mg για περίοδο ενός μηνός και είδα βελτίωση στην αγχώδη διαταραχή μου αλλά παρόλο που είχα αρκετή επιθυμία για sex παρουσίασα μειωμένη στύση και αυξημένο χρόνο εκσπερμάτισης.

    Πρίν απο δύο βδομάδες επανήλθα πίσω απο 100mg στα 50mg και δεν είχα πρόβλημα στύσης και εκσπερμάτισης αλλά αυξήθηκε το άγχος και το OCD.

    Σήμερα αύξησα πάλι το Zoloft απο 50mg σε 100mg.

    Αν μείνω στα 100mg την ημέρα, τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω τη μειωμένη στύση και τον αυξημένο χρόνο εκσπερμάτισης;

    Μπορώ να μειώσω τη δόση του zoloft κάθε δεύτερη μέρα; Δηλαδή, την μία μέρα να παίρνω 100mg και την επόμενη μέρα 50mg; Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχουν ολόκληρα χάπια zoloft των 75mg.


    *Ίσως θα πρέπει να παραμείνω στo ZOLOFT 50mg ώστε να μην έχω μειωμένη στύση και αυξημένο χρόνο εκσπερμάτισης και θα μπορούσε να προστεθεί κάποιο επιπρόσθετο χάπι μαζί με το ZOLOFT που να μειώνει το αγχος και το OCD και παράλληλα να μην έχει τις παρενέργειες του SEROQUEL 25mg, δηλαδή βαθύ ύπνο το βράδυ και αρκετή νύστα το πρωί;

    Παρακαλώ συμβουλέψτε με!

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
    Last edited by AntreasA; 06-09-2020 at 13:07.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Καλησπέρα, νομίζω ότι οι πειραματισμοί που όλοι μας κάνουμε με τα φάρμακα δεν είναι σωστοί , το σωστό είναι να μιλήσεις με τον ιατρό σου, για να ρυθμίσει ή να αλλάξει κάτι στην αγωγή σου....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    2
    Έχετε απόλυτο δίκαιο! Έχω πολλά χρόνια να δω κάποιο ειδικό ψυχίατρο!

Similar Threads

  1. Δοσολογία
    By Panteloss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 12-08-2017, 21:25
  2. xanax δοσολογια
    By Μερμηγκας in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 9
    Last Post: 25-08-2015, 14:05
  3. xanax δοσολογία
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 18-08-2013, 13:36
  4. δοσολογία βαλσαμόχορτου-υπέρικου σε κάψουλες
    By katerina-zaf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 21-04-2013, 07:48
  5. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΩΝ
    By cec2086 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-2012, 16:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •