Κρισεις Πανικου-Αγχος!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236

    Κρισεις Πανικου-Αγχος!!!!

    Τα συμπτώματα που μπορεί να βιώσει κάποιος κατά τη διάρκεια τησ κρίσης είναι γνωστα σε έμας που την έχουμε \"πατήσει\".
    Πρώτη φορά όμως μου συμβαίνει κάτι που με ανησυχεί πραγματικά.10 χρονια πολεμάω με κρίσεις πανικού και έχω μάθει πλέον να τις καταστέλλω.Πριν λίγες μέρες είχα μία κρίση που θεώρησα αντιμετωπίσιμη.Το κύριο σύμπτωμα ήταν ο πόνος στο στήθος,μαλλόν καλύτερα θα το πέριέγραφα ως έντονο τσίμπημα,το θέμα είναι ότι ο πόνος συνεχίζει να με ταλαιπωρεί και μεταναστεύει απο στήθος σε πλάτη και αντίθετα.Επίσης σήμερα βίωσα τις πρώτες μου αρρυθμίες,κάτι σαν φτερούγισμα δλδ στην καρδιά.Με ανυσηχούν και τα δυό πάρα πολύ γιατί παρότι έχω πάρει αγχολυτικά τα συμπτώματα παραμένουν και ΚΛΑΣΣΙΚΑ σκεφτομαι μήπως είναι όντως προβλημα στην καρδιά...Αυτή τη στιγμή που σας τα λέω αυτά αισθάνομαι και τα δύο. Κάποιος να καθυσηχάσει την ανυσηχια μου;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Ακόμη πονάω...ολη μου η πλάτη,λες και εσωτερικα υπαρχει μια πληγή...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Υπάρχει μια πληγή Δημήτρη...
    Που πρέπει να ψάξεις να τη βρεις...
    Πότε δημιουργήθηκε...
    Γιατί...
    Ποιες άλλες πληγές προστέθηκαν δίπλα της...
    Και πως στο τέλος θα τη γιατρέψεις...

    Αυτό δεν είναι κάτι σωματικό. Είναι το καμπανάκι για να ασχοληθείς με την πληγή σου. Σε λίγο θα έχει περάσει. Και θα περάσει τελειωτικά όταν ξετυλίξεις το κουβάρι των χρόνων...

    Κάνε ένα χαλαρωτικό μασάζ στον εαυτό σου...Πάρε μια βαθιά ανάσα...Κάνε ένα ζεστό ντουζ...Άσε το νερό να τρέξει στο σώμα σου και να το γαληνέψει.
    Βάλε την αγαπημένη σου χαλαρωτική μουσική. Πιες κάτι ζεστό... Και μετά πες μας πως αισθάνεσαι απόψε...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Σ\'ευχαριστώ Ανώνυμη φίλη μου για το κουραγιο που μου δινεις,απλά ο πόνος με ταλαιπωρει εδώ και μέρες.Μια στο στήθος , μια στην πλάτη,σαν τσιμπήματα από βελόνα οχι σαν σουβλιά.Θεωρόντας κι εγώ ότι πρόκειται για ψυχοσωματικό σύμπτωμα του άγχους μου πλακώθηκα στα αγχολυτικά,παρ όλα αυτα ο πόνος παραμένει και αυτό είναι που με αγχώνει περισσότερο.

    Παλεύω με όλες τις εσωτερικές πληγές πολλά χρόνια τώρα και με βοήθεια ειδικού κατα καιρούς,
    όμως εκεί που κλείνουν οι παλιές ανοίγουν καινουριες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Και κάτι άλλο που με απασχολεί.Το καρδιογράφημα πρέπει να γίνει την στιγμή που εμφανίζεται το πρόβλημα για να δείξει ότι κάτι δεν πάει καλά ή ανα πάσα στιγμή δείχνει ότι υπάρχει πρόβλημα;Εννοώ αν την ώρα που αισθάνεσαι καλά κάνεις καρδιογράφημα μπορεί να μας δείξει το πρόβλημα;Ξέρει κάποιος την απάντηση πάνω σ\'αυτό;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Μήπως είναι το καμπανάκι τότε Δημήτρη να παλέψεις πιο συστηματικά;
    Δεν είναι σωματικό Δημήτρη μου και στο υπογράφω.
    Αν ωστόσο αυτό δε σε πείσει, ένα καρδιογράφημα θα σε πείσει 100% αλλά αν το κάνεις, μην μπεις στο φαύλο κύκλο κι άλλων εξετάσεων, πραγματικά δε σου χρειάζεται, πιστεύω είσαι υγιέστατος. Κι αυτό φαίνεται όποτε κι αν κάνεις τη συγκεκριμένη εξέταση...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Ρωτώ αγαπητή ανώνυμη φίλη μου,επειδη πήγα και έκανα καρδιογραφημα προχθές απλά το καρδιογράφημα έγινε \"κατόπιν εορτής\" και δεν εδειξε τιποτα...
    Και ναι ντρέπομαι που μετά από 10 χρόνια που πολεμάω με όλο αυτο το πράγμα ακόμη καμια φορά \"κολώνω\"... ενώ ξέρω ότι το πιθανότερο είναι να μη μου συμβαίνει τιποτα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Δημήτρη σκέψου κάποιον που έχει πρόβλημα με την καρδιά του...Το καρδιογράφημα όποτε και να το κάνει είναι σίγουρο ότι θα δείξει το πρόβλημά του...
    Το ξέρεις κι εσύ ότι έτσι είναι, ότι η καρδιά σου είναι γερή. Μη ντρέπεσαι για αυτό που νιώθεις. Είναι γιατί όχι δεν μπορείς, απλά δεν όλοκλήρωσες τον αγώνα. Μπορείς και θα το κάνεις. Θα βρεις τα γιατί και τις λύσεις τους...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Σ\' ευχαριστώ....Εσύ είσαι σε καλό δρόμο;Οδεύεις αργά αλλά σταθερά προς τις λύσεις;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13
    Φιλε και συνονοματε τα συμπτωματα που αναφερεις ειναι κλασσικα συμπτωματα σωματοποιησης του αγχους ειδικα κατα την εκδηλωση κρισεων πανικου. Τοσο οι πονοι στο στηθος και ειδικα στο αριστερο μερος, οσο και τα \"φτερουγισματα\" (εκτακτες συστολες). Εχω παρομοια συμπτωματα on-off εδω και περιπου ενα χρονο. Ειδικα τον τελευταιο μηνα εχω μονιμους πονους στο στηθος και στην πλατη, οπως περιπου περιγραφεις τον δικο σου.

    Εκανα καρδιολογικες εξετασεις και ολα βρεθηκαν φυσιολογικα.

    Το ιδιο πιστευω συμβαινει και με σενα. Δεν ειμαι εναντια τους να κανεις μια καρδιολογικη εξεταση για να σου φυγει το αγχος αλλα κατα 99% δεν θα δειξει τιποτα το ανησυχητικο.

    Οι πονοι στο στηθος και στη περιοχη της καρδιας ειναι συνηθως μυοσκελετικης φυσεως σε τετοιες περιπτωσεις ενω η εκδηλωση τους κατα την διαρκεια κρισεων πανικου οφειλεται στην υπερβολικη εκριση νοραδρεναλινης (fight or flight, κλπ).

    Οσον αφορα το καρδιογραφημα (EKG) ειναι κατι πολυ περισσοτερο απο ενα απλο \"στιγμιοτυπο\". Μετραει το ηλεκτρικο δυναμικο της καρδιας σε διαφορα σημεια της και αλλα και αξονες και το γραφημα μπορει να δωσει παρα πολλες πληροφοριες. Π.χ. ελιπης αρδευση σε συγκεκριμενα σημεια, προβληματα στις βαλβιδες και στο μυοκαρδιο ακομα και αρτηριακες η αγγειακες στενωσεις θα παρουσιαζαν διαταραγμενα ηλεκτρικα δυναμικα τα οποια με τη σειρα τους θα αποτυπωνονταν στο γραφημα (διαταραγμενα η επιμηκυμενα Qt, καμπυλες στη θεση ευθειων η οξειων γωνιων, κλπ).

    Παντως μια επισκεψη σε ενα καρδιολογο δεν θα σου κανει κακο. Αν μη τι αλλο θα σε καθησυχασει και επισης μπορεις να συζητησεις μαζι του σχετικα με τα παραπανω ετσι ωστε να εχεις μια καλυτερη κατανοηση της σημασιας αλλα και της ιατρικης αξιας ενος ηλεκτροκαρδιογραφηματος.

    Ολα τα παραπανω τα λεω εκ πειρας.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    84
    Αγαπητε Δημητρη,οτι εχω προβλημα με την καρδια μου το βιωνω εδω και 3 χρονια.Επασχα απο εντονες κρισεις πανικου απραγματοποιηση αγαραφοβια και νοσοφοβια.Τωρα εχω καταφερει και τα χω ξεπερασει ολα εκτος του οτο μολις αισθανθω καποιο πονο στο στηθος πιστευω οτι ειναι η καρδια μου.Εχω παει σε πολους καρδιολογους και εχω κανει απειρα καρδιογραφηματα αλλα και υπερηχο καρδιας.Καθυσηχαζομαι λιγο και μετα παλι τα ιδια.Αυτο που θελω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι με τιποτα δεν ειναι η καρδια γιατι τα καρδιακα νοσηματα εχουν α΄΄α συμπτωματα.Οπως εντονη κουραση,λαχανιασμακ.α.Οι πονοι αυτοι ειναι καθαρα μυοσκελετικοι και περνανε μονοι τους.Να ξερεις οτι οσο ασχολεισαι με το καθετι που νιωθεις τοσο θα αργησεις να γινεις καλα.Και εγω με τον καιρο το ξεπερναω το προβλημα της νοσοφοβιας γιατι καθε φορα που αισθανομαι ενα πονο ή κατι αλλο λεω στον εαυτο μου:Δεν βαρεθηκες να ασχολεισαι τοσα χρονια?οτι ειναι να παθω ας το παθω.και δεν δινω σημασια και περναει

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    dimitri να κανεις ενα υπεριχο καρδιας παντα δειχνει αν υπαρχει κατι.αλα δεν υπαρχει εκει ειναι το θεμα.εγω 9 μηνες παευω με τις κρισεις πανικου και το βασικομ προβλημα ειναι οι τσιμπιες στο στηθος μοδιασμα στο αριστεο χερι και τσιμπιες πισω αριστερα περιπου στο κεντρο της πλατης.δεν ειναι ομως τπτ γιατι εκανα υπεριχο καρδιας και η καρδουλα μου ειναι υγιεστατη.το πιο πι8ανο ειναι πιασιμο τον μυων μας απο λαθος σταση του σωματος.εγω καθομαι αρκετη ωρα στον πσ λιγο παγια κ σκιφτη χεχε.
    και εχω ακουσει οτι οταν καποιος παθενει εφραγμα ο πονος στο στηθος δεν ειναι απλες σουβιες/τσιμπιες αλλα ειναι απυστευτα φοβερος και ακολουθει κουραση ξανφικη και εμετοι.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    21
    Εγώ είχα μεγάλο πρόβλημα με τις έκτακτες συστολές και μάλιστα κοιλιακές γιατί οι κολπικές ε\'ιναι τελείως αθώες.Εχω και πρ\'οπτωση της μητοειδούς βαλβίδας και της τριγλώχινος πιο απλά εχω φύσημα απο μικρή και δεν πέρασε οπως συνήθως γίνεται στα παιδιά μεχρι τα 12 χρόνια.Εκεί να δείς πανικό.Τώρα το έχω ξεπερ\'ασει γνωρίζω πολλές γυναίκες που έχουν το ίδιο πρόβλημα απλώς πρέπει να παίρνω αντιβίωση πριν οποιαδήποτε επέμβαση ακόμη και στον οδοντίατρο.Τα αντικαταθλιπτικά με βοήθησαν και σταμάτησαν οι συστολές.Μπορεί να είχα 3-4 συστολές το λεπτό νόμιζα ότι σταματάει η καρδιά μου.Εκανα ολες τις εξετάσεις και τώρα θα κάνω ένα τριπλεξ κάθε 2 χρόνια.Εχω περάσει όλα τα σωματικά συμπτώματα πόνου, μουδιάσματα ,ζαλάδες,ταχυπαλμίες αλλά κατάλαβα ότι δεν βγαίνει πουθενά.Πρέπει να γίνει σωστή θεραπεία χρειάζεται χρόνος και υπομονή.Ακόμη δεν έχω όρεξη να βγαίνω από το σπίτι ελπίζω ομως να αισθανθώ καλύτερα με την καινούργια θεραπεία που άρχισα εδω και μια εβδομάδα.Οταν υποχωρήσουν τα συμπτώματα θα δούμε τα πράγματα με μεγαλύτερη αισιοδοξία.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    εχω και γω φυσημα απο μικρη αλλα δεν μου ειπανε να ανυσιχω .οσο για τις κρισεις π ειχα εγω δεν εχω διαβασει ξανα εδω μεσα να τις εχει καποιος αλλος τοσο εντονα.πριν τα φαρμακα μου κρατουσαν μεχρι και 48 ωρες ,οχι μιση ωρα π εχουν οι περισσοτεροι.παλυ καλα π υπαρχουν κ τα φαρμακα αλιως θα μ στριβε η θα με κλεινανε σε τρελλαδικο.δεν αντεχα πλεον.15 κρισεις πανικου μεσα σε 3 μηνες ειχα.ουτε στον χειροτερο εχθρο μου δεν ευχομαι να παθει κατι τετιο,ειναι πολυ οδηνηρη εμπειρια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Εγω θέλω να σας ρωτήσω αν είχατε προβλήματα οικογενειακά \'η τραυματικά γεγονότα και πάθατε κατάθλιψη ή κρίσεις πανικού.Γιατί εγω έσκασα απο τα προβλήματα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •