Τα χαρακτηριστικά ενός ώριμου άντρα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 146
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Και τι σημαίνει είμαι 59....
    Σημαινει ειμαι 59 χρονων , αν αυτη ειναι η ερωτηση , αν ειναι διαφορετικη , σημαινει οτι αισθανεσαι οτι δεν σουχει μεινει και πολυς καλος χρονος , εισαι στη νιοτη των γηρατειων .....

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν υπάρχει όριο ηλικίας για τις απαντήσεις Macgyver :)
    Σευχαριστω Κυκνε για την φιλοξενια στο θρεντ σου .....

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σημαινει ειμαι 59 χρονων , αν αυτη ειναι η ερωτηση , αν ειναι διαφορετικη , σημαινει οτι αισθανεσαι οτι δεν σουχει μεινει και πολυς καλος χρονος , εισαι στη νιοτη των γηρατειων .....
    Και τι είναι το 59 Macgyer(μου επιτρέπεις τον ενικό δεν είμαι και τόσο μικρή και εγώ φυσικά ...)
    Ένας αριθμός και τίποτε άλλο ...Ένας αριθμός που το μόνο που δηλώνει ότι ένας άνθρωπος σε αυτή την ηλικία έχει μαζέψει τόση εμπειρία και σοφία στη ζωή του που μπορεί να διανύει και την καλυτερη φάση του.

    Μην μου πεις ότι στα 59 δεν έχουμε τις αντοχές που είχαμε όταν ήμασταν πιο μικροί, γιατί και μόνο που είσαι τόσα χρόνια εδώ γνωρίζεις πολύ καλά πόσα νέα παιδιά έχουν περάσει και έχουν δηλώσει ότι ζουν και αισθάνονται σαν 70χρονοι....

    Είμαστε όσο αισθανόμαστε ....και εγώ πέρασα φάση που στα τριάντα μου ενοιωθα στην κυριολεξία γριά αλλά τώρα νοιωθω ποιο καλά από και όταν ήμουν 25 ...Όλα είναι θέμα θέλησης και προσπαθειών !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Marilou , καλα τα λες , αλλα οταν εχεις κτθλψη τα 15 τευλευταια χρονια ( παρ ολα αυτα δεν εγινα ποτε αρνητικος ) , αλλα ερχεται μια επιληπτικη κριση που εξ αιτιας της εμεινα στο νοσοκομειο 1 μηνα τον 7/20 , τις 15 μερες στην εντατικη , και δεν μου επιτρεπεται να οδηγησω μεχρι νεωτερας, εχω πολλη αμνησια , ( ενω ειχα απιστευτα καλη μνημη πριν το συμβαν ) , εκει γινεσαι αρνητικος , θες δε θες .............μονο ελπιζω να επανελθει η μνημη μου , η καμποση απο αυτην , θα φανει στους επομενους 8-10 μηνες , δεν μπορει κανεις να μου εγγυηθει τιποτα μεχρι τοτε .....

    και στα 60 , ασχετα ποσο φαινεσαι, αισθανεσαι διαφορετικα , τοχω συζητησει και με αλλους συνομηλικος η μεγαλυτερους φιλους μου , ειναι κομβικο το 60 ......

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Marilou , καλα τα λες , αλλα οταν εχεις κτθλψη τα 15 τευλευταια χρονια ( παρ ολα αυτα δεν εγινα ποτε αρνητικος ) , αλλα ερχεται μια επιληπτικη κριση που εξ αιτιας της εμεινα στο νοσοκομειο 1 μηνα τον 7/20 , τις 15 μερες στην εντατικη , και δεν μου επιτρεπεται να οδηγησω μεχρι νεωτερας, εχω πολλη αμνησια , ( ενω ειχα απιστευτα καλη μνημη πριν το συμβαν ) , εκει γινεσαι αρνητικος , θες δε θες .............μονο ελπιζω να επανελθει η μνημη μου , η καμποση απο αυτην , θα φανει στους επομενους 8-10 μηνες , δεν μπορει κανεις να μου εγγυηθει τιποτα μεχρι τοτε .....

    και στα 60 , ασχετα ποσο φαινεσαι, αισθανεσαι διαφορετικα , τοχω συζητησει και με αλλους συνομηλικος η μεγαλυτερους φιλους μου , ειναι κομβικο το 60 ......
    Καταρχήν εύχομαι περαστικά σου και όσο το δυνατόν πιο γρήγορα να επανέλθει η μνήμη σου !
    Πάρε δύναμη από όλο αυτό που πέρασες και προσπάθησε να το παλεύεις κάθε μέρα ολο και πιο πολύ.
    Να σκέφτεσαι ότι κατάφερες και ξεπέρασες τον αρχικό κίνδυνο και τώρα είσαι σε μια καινούργια μεταβατική φάση και είναι απόλυτα δικαιολογημένος ο αρνητισμος που βγαζεις(πέρασα παρόμοιο στάδιο μιας και έπρεπε και εγώ να περάσω ένα τρίμηνο στο κρεβάτι χωρίς να μπορω να οδηγώ και να δουλεύω).
    Μια φάση είναι όμως και μετά τον αρνητισμο έρχεται ο συμβιβασμός μετά η αποδοχή και στο τέλος η εξέλιξη ...
    Μόνο αν αποδεκτουμε την τωρινή μας κατάσταση και δουλεψουμε πάνω σε αυτή έρχεται η εξέλιξη προς το καλύτερο ....διαφορετικά μένουμε στάσιμοι...

    Όσο δύσκολο και να είναι (που είναι) πάλεψε το και πιστεύω όλα θα πάνε καλά!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ναι, εντάξει, αν υπάρχει παράνοια μπορώ να το καταλάβω αυτό που λες... Αλλά μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα φαντασιακής δυσκολίας;
    Ας πούμε ότι δεν θα κάτσει να επωμιστεί τα προβλήματα του άλλου, ψυχολογικά, υπαρξιακά κτλ. Να βοηθήσει σαν άνθρωπος ναι, αλλά να τα βάλει στη ζωή του όχι. Όσο και να φαίνεται "ρομαντική" η ωριμότητα στην πραγματικότητα βιώνεται ως σκληρή.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Ας πούμε ότι δεν θα κάτσει να επωμιστεί τα προβλήματα του άλλου, ψυχολογικά, υπαρξιακά κτλ. Να βοηθήσει σαν άνθρωπος ναι, αλλά να τα βάλει στη ζωή του όχι. Όσο και να φαίνεται "ρομαντική" η ωριμότητα στην πραγματικότητα βιώνεται ως σκληρή.
    Ωραίο αυτό που γράφεις. Ίσως τελικά να μην υπάρχει μεγάλη σύνδεση μεταξύ ωριμότητας και ρομαντισμού.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Ας πούμε ότι δεν θα κάτσει να επωμιστεί τα προβλήματα του άλλου, ψυχολογικά, υπαρξιακά κτλ. Να βοηθήσει σαν άνθρωπος ναι, αλλά να τα βάλει στη ζωή του όχι. Όσο και να φαίνεται "ρομαντική" η ωριμότητα στην πραγματικότητα βιώνεται ως σκληρή.
    Γιατι είσαι τόσο απόλυτος?
    Ο ρομαντισμός δεν αναιρεί την ωριμότητα ....κάποια επιπολαιότητα ίσως ......
    Ο ώριμος άνθρωπος όμως και μέσα από αυτή την στιγμιαία επιπολαιοτητα θα βρει τον τρόπο και στο τέλος το αποτέλεσμα θα τον δικαιώσει..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Προσωπικά την ωριμότητα την αντιλαμβάνομαι ως την απουσία παιδικών αναγκών. Όταν δλδ το άτομο πέρασε με επιτυχία από τα διάφορα εξελικτικά στάδια της ζωής, ξεπέρασε με σχετική επιτυχία τις προκλήσεις του κάθε σταδίου, και που ικανοποίησε τις ανάγκες του στο κάθε στάδιο. Ώριμος επίσης είναι αυτός που θα καταφέρει να επιλύσει τα άλυτα ζητήματα του παρελθόντος και τις ακάλυπτες ανάγκες του παρελθόντος στο παρόν με τη βοήθεια της ψυχοθεραπείας.

    Διαφωνώ στο ότι η καλή σχέση με τη μητέρα στο παρόν αποτελεί προϋπόθεση για την ύπαρξη ωριμότητας. Κάποιος που είχε τοξική ή διαταραγμένη μητέρα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι καταδικασμένος στην ανωριμότητα. Το άτομο αυτό αν φτάσει στην ωριμότητα, είναι πολύ πιθανό να διακόψει την βλαπτική σχέση με τον τοξικό γονέα προκειμένου να προστατέψει τον εαυτό του. Υπάρχουν άτομα με τα οποία όσο κι αν προσπαθήσουμε δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε υγιή σχέση.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Γιατι είσαι τόσο απόλυτος?
    Ο ρομαντισμός δεν αναιρεί την ωριμότητα ....κάποια επιπολαιότητα ίσως ......
    Ο ώριμος άνθρωπος όμως και μέσα από αυτή την στιγμιαία επιπολαιοτητα θα βρει τον τρόπο και στο τέλος το αποτέλεσμα θα τον δικαιώσει..
    όταν λες "ρομαντισμός" τι εννοείς; Ρωτάω επειδή η αποσαφήνιση των εννοιών ειναι σημαντική σε αυτές τις συζητήσεις

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    όταν λες "ρομαντισμός" τι εννοείς; Ρωτάω επειδή η αποσαφήνιση των εννοιών ειναι σημαντική σε αυτές τις συζητήσεις
    θα στο πω απλά γιατι ο ρομαντισμός εχει πολυσύνθετες πλευρές και εκφράζεται με πολλούς τρόπους..

    Είναι το στοιχειό για έμενα οπου κυριαρχεί το συναίσθημα με γνώμονα την λογική τώρα πλέον...παλιότερα ίσως και να τον είχα στο μυαλό μου με όχι τόσο συνυφασμένο με την λογική....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,372
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Ας πούμε ότι δεν θα κάτσει να επωμιστεί τα προβλήματα του άλλου, ψυχολογικά, υπαρξιακά κτλ. Να βοηθήσει σαν άνθρωπος ναι, αλλά να τα βάλει στη ζωή του όχι. Όσο και να φαίνεται "ρομαντική" η ωριμότητα στην πραγματικότητα βιώνεται ως σκληρή.
    Μμμ, δεν είμαι απόλυτα σίγουρη ότι ισχύει αυτό που λες γιατί υπήρξε περίοδος στη ζωή μου που ήμουν φουλ στα ψυχολογικά προβλήματα κι όμως βρέθηκε κάποιος που στάθηκε δίπλα μου για πολύ καιρό... Από την άλλη όμως δεν κράτησε για πάντα... Οπότε νομίζω πως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση... Δηλαδή ο άλλος αντέχει ως ένα βαθμό...
    Last edited by Κύκνος; 08-09-2020 at 19:03.
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Πως προέκυψε ο ρομαντισμός; αναφέρεται στο άρθρο; δε θυμάμαι. Για μένα ο ώριμος δεν είναι απαραίτητα ρομαντικός αλλά ούτε ο ρομαντικός είναι απαραίτητα ώριμος. Συμβαίνει όμως ένα άτομο να είναι και ώριμο κ ρομαντικό. Μπορεί να παίρνει ώριμες αποφάσεις όταν χρειάζεται κ να μπορεί επίσης να βάλει λίγη μαγεία σε κάποιες στιγμές. Πχ δε θα φάμε απλώς βραδυνο μαζί αλλά θα δημιουργήσω μια ρομαντική ατμόσφαιρα στο δείπνο. Νομίζω ο ρομαντισμός έχει κάτι το καλλιτεχνικό μέσα του σα να πασπαλιζεις με χρυσόσκονη κάποιες στιγμες

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,372
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Πως προέκυψε ο ρομαντισμός; αναφέρεται στο άρθρο; δε θυμάμαι. Για μένα ο ώριμος δεν είναι απαραίτητα ρομαντικός αλλά ούτε ο ρομαντικός είναι απαραίτητα ώριμος. Συμβαίνει όμως ένα άτομο να είναι και ώριμο κ ρομαντικό. Μπορεί να παίρνει ώριμες αποφάσεις όταν χρειάζεται κ να μπορεί επίσης να βάλει λίγη μαγεία σε κάποιες στιγμές. Πχ δε θα φάμε απλώς βραδυνο μαζί αλλά θα δημιουργήσω μια ρομαντική ατμόσφαιρα στο δείπνο. Νομίζω ο ρομαντισμός έχει κάτι το καλλιτεχνικό μέσα του σα να πασπαλιζεις με χρυσόσκονη κάποιες στιγμες
    Όχι, δεν αναφέρεται ο ρομαντισμός... Το μόνο που έχει κάποια σχέση είναι εκεί που λέει ότι δεν θεωρεί το να δείχνει τα συναισθήματα του ένδειξη αδυναμίας... Κι εγώ συμφωνώ με αυτό, εσύ;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καταρχήν εύχομαι περαστικά σου και όσο το δυνατόν πιο γρήγορα να επανέλθει η μνήμη σου !
    Μια φάση είναι όμως και μετά τον αρνητισμο έρχεται ο συμβιβασμός μετά η αποδοχή και στο τέλος η εξέλιξη ...
    Μόνο αν αποδεκτουμε την τωρινή μας κατάσταση και δουλεψουμε πάνω σε αυτή έρχεται η εξέλιξη προς το καλύτερο ....διαφορετικά μένουμε στάσιμοι.!
    Σευχαριστω marilou για τις ευχες σου , κατα ταλλα ειναι σωστη η τοποθετηση σου , μπορει οντως να περνω ενα μεταβατικο σταδιο ....

Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. ποια χαρακτηριστικα θαυμαζετε στους αλλους ?
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 25
    Last Post: 12-12-2020, 18:41
  2. ιδεα πως αποκτω χαρακτηριστικα αλλων ατομων
    By sotiris ocd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 16-02-2018, 17:55
  3. ΤΙ ΣΑΣ ΘΛΙΒΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ? Η ΘΕΑ ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ Η ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΖΩΟΥ?
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 08-03-2012, 20:56
  4. Replies: 46
    Last Post: 30-10-2010, 02:05
  5. Replies: 132
    Last Post: 29-10-2010, 01:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •