δεν μπορω να παω για δουλεια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 107
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    οσον αφορα τους τοξικους γονεις μονο υπομονη μπορω να κανω... ειμαι ανεργος με ζουν και δεν εχω πολλα περιθωρια... δυστυχως... ουτε κοπελα εχω ουτε φιλους ζω μαζι τους........ χεστα... για λυπηση ειναι η κατασταση.... να παρω μια τσαντα και να φυγω στο πουθενα? δεν ειναι λυση...
    Καλησπέρα!
    Σε παλιότερα θέματα σου διάβασα που έλεγες για το ποσο σε στηρίζει η μητέρα σου και πόσο στεναχωριέται που σε βλέπει σε αυτή την κατάσταση. Ότι ήθελες να προσπαθήσεις μόνο και μόνο για να την δεις χαρούμενη για την εξέλιξη σου.

    Ηλία μου αυτός δεν είναι ο ορισμός για μια μητέρα που θέλεις να λέγεται τοξική ...ίσα ίσα το αντίθετο ....Συνήθως αυτοί οι γονεις δεν δίνουν δεκάρα για την εξέλιξη του παιδιού τους και το κυριοτερο δεν τους ενδιαφέρει αν νοιώθεις εσύ καλά ή όχι.

    Μηπως εχεις επαναπαυτει λιγάκι με το γεγονός ότι κάποιος σου καλύπτει τα έξοδα σου?
    Αν δεν είχες αυτή την "πολυτελεια" δεν θα ζοριζοσουν να βρεις μια δουλειά οσό δύσκολο και να σου ήταν?Λες ότι καπνίζεις ένα πακέτο την ημέρα ...αν δεν είχες λεφτά ούτε και για αυτή σου την ανάγκη τι θα έκανες? ?

    Λες για μια θεία τραπεζικό η οι οποία ναι μεν σας βοηθάει αλλά γκρινιάζει.
    Μήπως όμως γκρινιάζει και αυτή δικαιολογημένα γιατί βλέπει ένα άνθρωπο ο οποίος μπορεί να βγει για δουλειά αλλά δεν κάνει έστω την παραμικρή προσπάθεια ?

    Δεν ξέρω πες μου αν κάπου δεν ισχυουν αυτα που λεω.
    Μη κάνουμε το λάθος και τις δικές μας αδυναμίες προσπαθούμε να τις ρίξουμε σε άλλους ...
    Να δεχτώ ότι η μητέρα σου είναι τοξική (που για εμένα δεν ειναι) γιατί αυτό να μην γίνει το πιο ισχυρό σου κίνητρο για να βρεις μια δουλειά και να φύγεις από κοντά της ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #17
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλησπέρα!
    Σε παλιότερα θέματα σου διάβασα που έλεγες για το ποσο σε στηρίζει η μητέρα σου και πόσο στεναχωριέται που σε βλέπει σε αυτή την κατάσταση. Ότι ήθελες να προσπαθήσεις μόνο και μόνο για να την δεις χαρούμενη για την εξέλιξη σου.

    Ηλία μου αυτός δεν είναι ο ορισμός για μια μητέρα που θέλεις να λέγεται τοξική ...ίσα ίσα το αντίθετο ....Συνήθως αυτοί οι γονεις δεν δίνουν δεκάρα για την εξέλιξη του παιδιού τους και το κυριοτερο δεν τους ενδιαφέρει αν νοιώθεις εσύ καλά ή όχι.

    Μηπως εχεις επαναπαυτει λιγάκι με το γεγονός ότι κάποιος σου καλύπτει τα έξοδα σου?
    Αν δεν είχες αυτή την "πολυτελεια" δεν θα ζοριζοσουν να βρεις μια δουλειά οσό δύσκολο και να σου ήταν?Λες ότι καπνίζεις ένα πακέτο την ημέρα ...αν δεν είχες λεφτά ούτε και για αυτή σου την ανάγκη τι θα έκανες? ?

    Λες για μια θεία τραπεζικό η οι οποία ναι μεν σας βοηθάει αλλά γκρινιάζει.
    Μήπως όμως γκρινιάζει και αυτή δικαιολογημένα γιατί βλέπει ένα άνθρωπο ο οποίος μπορεί να βγει για δουλειά αλλά δεν κάνει έστω την παραμικρή προσπάθεια ?

    Δεν ξέρω πες μου αν κάπου δεν ισχυουν αυτα που λεω.
    Μη κάνουμε το λάθος και τις δικές μας αδυναμίες προσπαθούμε να τις ρίξουμε σε άλλους ...
    Να δεχτώ ότι η μητέρα σου είναι τοξική (που για εμένα δεν ειναι) γιατί αυτό να μην γίνει το πιο ισχυρό σου κίνητρο για να βρεις μια δουλειά και να φύγεις από κοντά της ?
    εχεις απολυτο δικιο εχω επαναπαυτει..... και βλεπω αλλους και προχωρανε και εμενα με πειραζει... τωρα οσον αφορα την μανα μπορει και να εχεις δικιο...
    γενικα ειμαι πολυ μπερδεμενος σαν ατομο... διαβαζω και πολλα στο ιντερνετ και επηρεαζομαι... δεν ξερω τι να πιστεψω ποια....

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Κάποιοι άνθρωποι έχουν ανάγκη από στήριξη και ψάχνουν να την βρουν, άλλοι στον Θεό, άλλοι στο σύμπαν, άλλοι από τους δικούς τους ανθρώπους, άλλοι στην αστρολογία κτλ.. Το θέμα είναι πως όση στήριξη και να έχει κάποιος αν δεν θέλει να κάνει βήματα, δεν θα κάνει.. Περιμένεις από ένα τρίτο να σε βοηθήσει για να πάνε όλα καλά.. Τι όμως να πάει καλά; Αν δεν προσπαθήσεις εσύ για την ζωή σου, ποιος θα το κάνει αυτό για σένα;
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    αμα ειχα λεφτα θα μου αρεσε ηταν να παω σε καποια σχολη που σου δινει προοπτικη ...
    να παρω ενα καινουργιο μηχανακι...
    σε ενα θεμα please θελω την προσοχη σου..
    διαβαζω εσωτερικη αστρολογια... τον αστρολογικο μου χαρτη... υπαρχουν απειρες ερμηνειες εκει εξω στο ιντερνετ για τον αστρολογικο μου χαρτη.. απο την μια μου δινει οτι μπορω να ξεπερασω τα προβληματα μου με αυτον τον τροπο .. αλλα απο την αλλη ποιος πηγε μπροστα ετσι?
    για αυτο σου μιλαω για ονειρο.... μου δινει ενα ασθημα ασφαλειας οτι ολα θα πανε καλα... και στο τελος δεν κανω τιποτα εγω και απλα περιμενω να φτιαξουν τα πραγματα... δεν ειναι λαθος αυτο? και ξεκιναω να χαλιγωνισω τον ευατο μου να παω για δουλεια και σκεφτομαι αστρολογικα πως θα ξεπερασω τις δυσκολιες τις καθημερηνοτητας.... με φοβιζει αυτο....
    σαν να εχει μπει στο στο dna μου αυτο και δεν μπορω να το αποβαλω...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εχεις απολυτο δικιο εχω επαναπαυτει..... και βλεπω αλλους και προχωρανε και εμενα με πειραζει... τωρα οσον αφορα την μανα μπορει και να εχεις δικιο...
    γενικα ειμαι πολυ μπερδεμενος σαν ατομο... διαβαζω και πολλα στο ιντερνετ και επηρεαζομαι... δεν ξερω τι να πιστεψω ποια....
    Το καταλαβαίνω Ηλία μου .
    Μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτό που είπες για την μητέρα σου γι αυτό σου το ανέφερα.
    Να ξέρεις πως εμείς οι γονεις ζοριζομαστε διπλα όταν βλέπουμε να μην είναι καλά τα παιδια μας.
    Υπάρχουν στιγμές που μπορεί να τους πιέζουμε λιγάκι παραπάνω και με λίγο πιο σκληρό τρόπο,αλλά πάντα το κάνουμε για το καλό τους ,μήπως επιτέλους ταρακουνηθουν και κινητοποιηθούν.
    Όποτε σύμφωνα με όλα αυτά που έχεις πει κατά καιρούς η μητέρα σου δεν ανήκει εκεί και να ξέρεις είσαι πολύ τυχερός.

    Λοιπόν άσε τα λόγια Ηλία και τις υποθέσεις .
    Με τον αν και το μήπως δεν βγάζεις πουθενά .
    Σήκω ένα πρωί και βγες έξω για δουλειά οποία είναι αυτή .Στο κάτω κάτω πεισμωσε και νευριαεε με τον ίδιο σου τον ευατο .Μπορείς να τα καταφέρεις είναι σίγουρη απλά έχεις μπει στο τρυπακι της αδράνειας ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Κάποιοι άνθρωποι έχουν ανάγκη από στήριξη και ψάχνουν να την βρουν, άλλοι στον Θεό, άλλοι στο σύμπαν, άλλοι από τους δικούς τους ανθρώπους, άλλοι στην αστρολογία κτλ.. Το θέμα είναι πως όση στήριξη και να έχει κάποιος αν δεν θέλει να κάνει βήματα, δεν θα κάνει.. Περιμένεις από ένα τρίτο να σε βοηθήσει για να πάνε όλα καλά.. Τι όμως να πάει καλά; Αν δεν προσπαθήσεις εσύ για την ζωή σου, ποιος θα το κάνει αυτό για σένα;
    ενταξη εχεις δικιο... δεν θα το κανει κανεις εγω πρεπει να το κανω το βημα... αλλα δυσκολευομαι... αυτο θελω να πω....πολλα εμποδια...

  6. #21
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Το καταλαβαίνω Ηλία μου .
    Μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτό που είπες για την μητέρα σου γι αυτό σου το ανέφερα.
    Να ξέρεις πως εμείς οι γονεις ζοριζομαστε διπλα όταν βλέπουμε να μην είναι καλά τα παιδια μας.
    Υπάρχουν στιγμές που μπορεί να τους πιέζουμε λιγάκι παραπάνω και με λίγο πιο σκληρό τρόπο,αλλά πάντα το κάνουμε για το καλό τους ,μήπως επιτέλους ταρακουνηθουν και κινητοποιηθούν.
    Όποτε σύμφωνα με όλα αυτά που έχεις πει κατά καιρούς η μητέρα σου δεν ανήκει εκεί και να ξέρεις είσαι πολύ τυχερός.

    Λοιπόν άσε τα λόγια Ηλία και τις υποθέσεις .
    Με τον αν και το μήπως δεν βγάζεις πουθενά .
    Σήκω ένα πρωί και βγες έξω για δουλειά οποία είναι αυτή .Στο κάτω κάτω πεισμωσε και νευριαεε με τον ίδιο σου τον ευατο .Μπορείς να τα καταφέρεις είναι σίγουρη απλά έχεις μπει στο τρυπακι της αδράνειας ....
    εχω και την αυτοτιμωρια των ψυχοφαρμακων... νιωθω στιγματισμενος και εδω ζω σε μια μικρη κοινωνια.. και εχω δυο επιλογες... ζω ετσι και τους γραφω.. η προσπαθω να αλλαξω την κατασταση να με βλεπουν καλυτερα... αλλα ξερεις θελεις και εμψυχωση σε κατι... αλλιως το νιωθεις σαν αγγαρια....

  7. #22
    hlias1988
    Guest
    αφηστε το παιδια... ειναι σαν την ηρωινη το θεμα... οσο καθεσαι θελεις περισσοτερο να καθεσε και βρησκεις τροπους να το αποφυγεις.... καλα πως με ανεχοντε εδω στο σπιτι.... γιατι ειμαι σιγουρος οποιοδηποτε με ειχε παιδι θα με ειχε ταραξει στο ξυλο...!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    αφηστε το παιδια... ειναι σαν την ηρωινη το θεμα... οσο καθεσαι θελεις περισσοτερο να καθεσε και βρησκεις τροπους να το αποφυγεις.... καλα πως με ανεχοντε εδω στο σπιτι.... γιατι ειμαι σιγουρος οποιοδηποτε με ειχε παιδι θα με ειχε ταραξει στο ξυλο...!
    Καμία μάνα δεν ταράζει το παιδί της στο ξύλο όταν είναι σε μια τέτοια κατάσταση .
    Όπως πιστεύω δεν κάνει και η δική σου .
    Όποιες το κάνουν άσε καλύτερα μην αναπτύξω αυτό το θέμα .....θα είμαι ιδιαίτερα σκληρή και δεν το θέλω ....
    Αλλωστε το τι ειναι ενα παιδι μεχρι σε ενα σημειο εχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης οι ίδιοι οι γονεις .....
    Όταν ομως το παιδί φτάνει σε τετοια ηλικία και μπορεί να αναγνωρίσει την κατάσταση εχει και εκείνο ευθύνη κατά πόσο θα προσπαθήσει να βγει από αυτή ή θα παραμείνει.

    Εδώ είμαστε Ηλία μου και σε ότι θες θα σε εμψυχωνουμε εμείς .Αρκεί να προσπαθήσεις να κάνεις την αρχή .
    Άσε που είμαι σίγουρη οτι όταν θα ξεκινήσεις η μητέρα σου θα είναι η πρώτη που θα σου δείξει την χαρά της!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ενταξη εχεις δικιο... δεν θα το κανει κανεις εγω πρεπει να το κανω το βημα... αλλα δυσκολευομαι... αυτο θελω να πω....πολλα εμποδια...
    Για πες τα εμπόδια..

  10. #25
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καμία μάνα δεν ταράζει το παιδί της στο ξύλο όταν είναι σε μια τέτοια κατάσταση .
    Όπως πιστεύω δεν κάνει και η δική σου .
    Όποιες το κάνουν άσε καλύτερα μην αναπτύξω αυτό το θέμα .....θα είμαι ιδιαίτερα σκληρή και δεν το θέλω ....
    Αλλωστε το τι ειναι ενα παιδι μεχρι σε ενα σημειο εχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης οι ίδιοι οι γονεις .....
    Όταν ομως το παιδί φτάνει σε τετοια ηλικία και μπορεί να αναγνωρίσει την κατάσταση εχει και εκείνο ευθύνη κατά πόσο θα προσπαθήσει να βγει από αυτή ή θα παραμείνει.

    Εδώ είμαστε Ηλία μου και σε ότι θες θα σε εμψυχωνουμε εμείς .Αρκεί να προσπαθήσεις να κάνεις την αρχή .
    Άσε που είμαι σίγουρη οτι όταν θα ξεκινήσεις η μητέρα σου θα είναι η πρώτη που θα σου δείξει την χαρά της!
    σε ευχαριστω πολυ καλη μου ! μονο τον θεο εχουμε για να επιβιωσουμε...


    Γιωργο τα εμποδια ειναι... οτι το μυαλο μου φευγει απο την δουλεια και σκεφτετε τα δικα του... ειμαι 106 κιλα και μου ειναι δυσκολο η ευλιγιασια... φοβοι αντιμετωπισεις με ανθρωπους και καταστασεις που με φοβιζουν... θες και αλλα?! ελπιζω να καταλαβες... εχω κλεισει ραντεβου σε κεντρο ψυχικης υγειας για ψυχαναλυση .. εδω θα ειμαστε να τα λεμε... εαν και με φοβιζει για θα πρεπει να εργαστω με την σκεψη μου και δεν ξερω εαν θα αντεξω αυτην την πιεση της ψυχαναλυσης...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    σε ευχαριστω πολυ καλη μου ! μονο τον θεο εχουμε για να επιβιωσουμε...


    Γιωργο τα εμποδια ειναι... οτι το μυαλο μου φευγει απο την δουλεια και σκεφτετε τα δικα του... ειμαι 106 κιλα και μου ειναι δυσκολο η ευλιγιασια... φοβοι αντιμετωπισεις με ανθρωπους και καταστασεις που με φοβιζουν... θες και αλλα?! ελπιζω να καταλαβες... εχω κλεισει ραντεβου σε κεντρο ψυχικης υγειας για ψυχαναλυση .. εδω θα ειμαστε να τα λεμε... εαν και με φοβιζει για θα πρεπει να εργαστω με την σκεψη μου και δεν ξερω εαν θα αντεξω αυτην την πιεση της ψυχαναλυσης...
    Έκλεισες ραντεβού; Επιτέλους ρε φίλε.. Θα σε βοηθήσει.. Πότε είναι το ραντεβού;
    Με το περπάτημα πως πας;; Το σταμάτησες;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    σε ευχαριστω πολυ καλη μου ! μονο τον θεο εχουμε για να επιβιωσουμε.....
    και τον ευατο μας Ηλία !
    Γι αυτό τον φροντίζουμε ,τον αγαπάμε και του προσφέρουμε τα καλύτερα αδιαφορώντας τι λένε οι αλλοι για εμάς !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #28
    xaka10
    Guest
    και γω δεν μπορω να δουλεψω.εδω καλα καλα δεν μπορω να βγαινω απο το σπιτι ολο νιωθω οτι απειλουμαι.μεγαλο βασανο αυτο.εχω πολλες φοβιες αλλα ευτυχως παιρνω ενα επιδομα για την παθηση μου.ισα-ισα τα βγαζω περα με βοηθαει και ο πατερας μου οικονομικα γιατι τα 300 ευρω δεν φτανουν για τιποτα

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όταν γράφω σε τέτοια θέματα κάποιες φορές με λένε σκληρή. Δεν είμαι σκληρή, αλλά θεωρώ ότι πολλές φορές δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω. Το αγχώνομαι και δεν συγκεντρώνομαι και οι άλλοι έχουν αρνητική εικόνα για εμένα και είμαι υπέρβαρος, άρα δεν μπορώ να δουλέψω ακούγεται σαν φτηνή δικαιολογία από κάποιο σημείο και μετά. Ποιος άνθρωπος δεν έχει τέτοιες ανησυχίες; Άμα ήταν έτσι να καθόμασταν όλοι με τα χέρια σταυρωμένα και να γκρινιολογούσαμε από το πρωί ως το βράδυ και να περιμέναμε να πεθάνουμε. Δεν πάει να πει ότι θα τον αγριέψεις κάποιον με τέτοιες ανησυχίες ή κάποιες ψυχικές ασθένειες. Αλλά θα βάλεις όρια. Δεν θα τον πιέσεις να κάνει κάτι που πραγματικά δεν μπορεί, αλλά θα τον πιέσεις για κάτι που μπορεί.

    Τι θα έχανες να δοκίμαζες να πας στον τρύγο βρε Ηλία; Ας το δοκίμαζες κι αν δεν μπορούσες ας σταμάταγες. Ήδη έχεις χάσει αρκετά κιλά από την αρχή του καλοκαιριού, το σώμα σου μόνο και μόνο από αυτό το γεγονός θα είναι πιο ξεκούραστο. Θυμάμαι σου είχα πει κι εμένα σαν παράδειγμα. Δυστυχώς κι εγώ καπνίζω πολύ και είμαι στα κιλά σου. Όταν πρέπει να πάμε να μαζέψουμε ελιές το χειμώνα, πάω. Δεν έχει δεν μπορώ. Μπορεί να επιστρέφω πτώμα από την κούραση, αλλά την δουλειά μια χαρά την βγάζω.Θα ζοριστείς μία, θα ζοριστείς δύο, μετά θα πάρεις το κολλάϊ. Είχες πει είχες δουλέψει και σε προπατζίδικο και σε ντιλίβερι. Βρες κάτι τέτοιο αν θεωρείς ότι τα κιλά σου είναι πρόβλημα για βαριές σωματικές εργασίες. Εσύ δεν κάνεις καν προσπάθεια να βρεις κάτι. Όλοι αγχωνόμαστε πολύ όταν ψάχνουμε ή όταν αρχίζουμε κάποια καινούρια δουλειά. Όσο περνάνε οι μέρες συνηθίζουμε περισσότερο. Αρκεί να γίνει η αρχή. Το τι λέει ο καθένας, δεν είναι δική σου δουλειά. Πάντα κάποιος θα βρεθεί να πει την μαλακία του. Δεν ταιριάζουμε όλοι με όλους και υπάρχουν κι οι κακοπροαίρετοι. Κανόνας σε αυτή τη ζωή. Το παίρνουμε απόφαση και προχωράμε.

  15. #30
    hlias1988
    Guest
    Σε ευχαριστω σονια... ελπιζω να βρω το κουραγιο και να παω...
    Γιωργο θα παω στο κεντρο ψυχικης Υγείας και θα σου πω τί εγινε...

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. δουλεια
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 08-06-2020, 19:03
  2. Νέα δουλειά
    By Γάτος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 15-04-2014, 14:20
  3. Συνταγές για τη δουλειά
    By vivianoula in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 25-01-2008, 10:36
  4. Replies: 22
    Last Post: 06-04-2006, 11:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •