δεν μπορω να παω για δουλεια - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast
Results 91 to 105 of 107
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Το μεσα και το εξω ειναι αλληλενδετα. Αν δινεις λαθος συμβουλες στον Ηλια που θα του φερουν τα αντιθετα αποτελεσματα, τοτε πρεπει να το καταλαβει και να το διορθωσει και αν χρειαστει να σταματησει να μπαινει σε φορουμ και να ζηταει συμβουλες απο τριτους.
    Ποιές είναι οι λάθος συμβουλές μου και ποιές οι σωστές που έδωσες εσύ; Τουλάχιστον εγώ προσπαθώ να δώσω κάποια πρακτικά παραδείγματα από πράγματα που μου έχουν συμβεί στην πραγματική ζωή και όχι να αναπτύσσω αρνητικοθεωρίες για να κάθομαι να μιζεριάζω. Αν εσύ θες να επιβραβεύσεις τον Ηλία στο ότι δεν κάνει τίποτα να αποτρέψει να οδεύσει εκεί που φοβάται στο τέλος, οκ.

    Το φόρουμ φυσικά και δεν είναι το ίδιο με την πραγματική ζωή. Στην πραγματική ζωή προς το παρόν μιλάει με 2-3 ανθρώπους που τον έχουν τοποθετήσει σε κουτάκια και δεν είναι ειδικοί, όπως η μάνα του με την οποία έχει περιέλθει σε μία ρουτίνα και στασιμότητα και ένα δυο άτομα σε μία καφετέρια που πάει με τα οποία μας έχει ο ίδιος πει ότι λένε λίγα πράγματα και φοβάται μήπως και τον έχουν στιγματίσει. Καθώς και με την ψυχίατρο ή οποία δεν κάνει καν ψυχοθεραπεία αν έχω καταλάβει. Εδώ μπορεί να ακούσει και 3 πράγματα παραπάνω και να πάρει διαφορετικές γνώμες ή ιδέες για κάτι. Αν δει ότι δεν τον βοηθάνε, σαφέστατα και να μην τα λαμβάνει υπόψη του και να μην ξαναμπεί αν χαλιέται. Αλλά για πες μας τι συμβουλεύεις; Να κάθεται και να ξύνεται και μεθαύριο να καταλήξει χωρίς άνθρωπο δίπλα του σε ένα ξενώνα όπως φοβάται ή να αρχίσει να κάνει αλλαγές στη ζωή του σιγά σιγά που μπορεί να τον ζορίσουν βραχυπρόθεσμα αλλά μακροπρόθεσμα θα βγουν σε καλό; Εσύ ότι και να πούμε πετάς μια γενικόλογη άσχετη αρνητικούρα και θεωρείς ότι βοηθάς;

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    αφηστε το παιδια λυγει εδω το θεμα.......

    Πότε πήγες, για πόσο κάθησες και ποια ήταν τα εμπόδια; Δεν μπορεί όταν φτάνουμε στην καρδιά του προβλήματος να λες ότι λήγει εδώ το θέμα ρε Ηλία. Δεν σε βοηθάς έτσι.

    Σε έχω ρωτήσει ποια είναι η παλιά και η νέα διάγνωσή σου και πάλι δεν απάντησες ποτέ, εκτός κι αν δεν το είδα, οπότε ζητώ συγγνώμη. Εγώ βλέπω μία μεταστροφή κλίματος από απάντηση σε απάντηση που δίνεις και δεν ξέρω αν είναι θέμα ψυχιατρικό ή απλά χαρακτήρα. Άλλη φάση είναι κάποιος με ψύχωση, άλλη κάποιος οριακός, άλλη ένας καταθλιπτικός ή ξέρω κι εγώ τι. Και ακόμα και άνθρωποι με την ίδια ασθένεια μπορεί να ζουν εντελώς διαφορετική πραγματικότητα και προβλήματα ανάλογα με τον χαρακτήρα τους και τις συνθήκες.

  3. #93
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Οι περισσοτεροι που μπαινουν εδω δεν βασιζονται στους αλλους χρηστες.
    εννοεις οτι παιρνουν γνωμες και βγαζουν τα συμπερασματα τους μονοι τους... σωστα?
    και αποφασιζουν αυτοι για τον ευατο τους.....

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εννοεις οτι παιρνουν γνωμες και βγαζουν τα συμπερασματα τους μονοι τους... σωστα?
    και αποφασιζουν αυτοι για τον ευατο τους.....
    Δεν εχουν εξαρτηση. Δεν αντικαθιστα το φορουμ το κοινωνικο περιβαλλον. Παιρνουν συναισθηματικη στηριξη απο ανθρωπους εξω.

  5. #95
    hlias1988
    Guest
    εαν δεν υπαρχει συναισθηματικη στηριξη απο εξωτερικους παραγοντες τι γινετε? θα σου απαντησω εγω! το ριχνει στο θεο!

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Δεν εχουν εξαρτηση. Δεν αντικαθιστα το φορουμ το κοινωνικο περιβαλλον. Παιρνουν συναισθηματικη στηριξη απο ανθρωπους εξω.
    Τη συναισθηματική στήριξη την αντλούν από την καθημερινότητα τους κάποιοι εδώ μέσα. Όταν ο άλλος δουλεύει και είναι ανεξάρτητος και έχει να συντηρήσει και άλλο ένα ή δύο ή τρια στόματα δεν έχει χρόνο και χώρο για συναισθηματικά πεσίματα. Όταν τέλος του μήνα έχεις να πληρώσεις λογαριασμούς, όταν έχεις να ψωνίσεις στο σουπερ μαρκετ αυτά απαιτούν εργασία αν δεν σου τα καλύπτει κάποιος, η εργασία δεν δίνει χώρο σε ψυχιατρικές παθήσεις, δηλαδή στην ουσία την πνίγεις και δουλευεις αν θέλεις να είσαι ανεξάρτητος. Αυτό από μόνο του είναι ένα από τα καλύτερα φάρμακα αντιμετώπισης των ψυχιατρικών παθήσεων για αυτό και οι περισσότεροι ψυχίατροι όπου βλέπουν ότι είναι εφικτό κυνηγούν τον ασθενή να εργαστεί.

  7. #97
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Τη συναισθηματική στήριξη την αντλούν από την καθημερινότητα τους κάποιοι εδώ μέσα. Όταν ο άλλος δουλεύει και είναι ανεξάρτητος και έχει να συντηρήσει και άλλο ένα ή δύο ή τρια στόματα δεν έχει χρόνο και χώρο για συναισθηματικά πεσίματα. Όταν τέλος του μήνα έχεις να πληρώσεις λογαριασμούς, όταν έχεις να ψωνίσεις στο σουπερ μαρκετ αυτά απαιτούν εργασία αν δεν σου τα καλύπτει κάποιος, η εργασία δεν δίνει χώρο σε ψυχιατρικές παθήσεις, δηλαδή στην ουσία την πνίγεις και δουλευεις αν θέλεις να είσαι ανεξάρτητος. Αυτό από μόνο του είναι ένα από τα καλύτερα φάρμακα αντιμετώπισης των ψυχιατρικών παθήσεων για αυτό και οι περισσότεροι ψυχίατροι όπου βλέπουν ότι είναι εφικτό κυνηγούν τον ασθενή να εργαστεί.
    πολυ δικιο συμφωνω.... ειναι το καλυτερο φαρμακο η εργασια.... ασχετος τι κανω εγω.....
    ξερεις ποτε θα βαλω μυαλο? οταν μπω σε πραγματικο αδιεξοδο... ποιο ειναι αυτο? οικονομικο , κοινωνικο , οικογενειακο.

  8. #98
    hlias1988
    Guest
    θα κανω μια προσπαθεια και θα παω αυριο για δουλεια.... βαρεθηκα να ριχνω ευθυνες αριστερα και δεξια... οσο και χαλια να μου εχει φερθει η ζωη πρεπει να προχωρησω....
    γιατι δεν βλεπω μελλον για την δικια μου ψυχολογια......

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Εγώ τον καταλαβαίνω λιγάκι τον Ηλια και με βαρεία κατάθλιψη δεν μπορείς να δουλέψεις πόσο μάλλον με αντιψυχωσικα . Δεν νομίζω ότι φταίει ή τεμπελιά, περνάς γολγοθα και χρειάζονται περισσότερο κοινωνικές δομές. Και οι γονείς είναι ανίκανοι να καταλάβουν τι συμβαίνει στο παιδί τους, χρειάζεται ενημέρωση και όπου μιλησεις θα σε πούνε τεμπέλη κτλ.σε μία ευνοούμενη πολιτεία όλα αυτά θα λύνονταν .

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    θα κανω μια προσπαθεια και θα παω αυριο για δουλεια.... βαρεθηκα να ριχνω ευθυνες αριστερα και δεξια... οσο και χαλια να μου εχει φερθει η ζωη πρεπει να προχωρησω....
    γιατι δεν βλεπω μελλον για την δικια μου ψυχολογια......
    Ηλια κάνε εσύ την προσπάθεια σου χωρίς πίεση και ενοχες μέχρι εκεί που μπορείς.

  11. #101
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Εγώ τον καταλαβαίνω λιγάκι τον Ηλια και με βαρεία κατάθλιψη δεν μπορείς να δουλέψεις πόσο μάλλον με αντιψυχωσικα . Δεν νομίζω ότι φταίει ή τεμπελιά, περνάς γολγοθα και χρειάζονται περισσότερο κοινωνικές δομές. Και οι γονείς είναι ανίκανοι να καταλάβουν τι συμβαίνει στο παιδί τους, χρειάζεται ενημέρωση και όπου μιλησεις θα σε πούνε τεμπέλη κτλ.σε μία ευνοούμενη πολιτεία όλα αυτά θα λύνονταν .
    15mg ζυπρεξα. εδω και 8 χρονια... αστο φιλε μου δεν γινετε... μακαρι να βρω τις δυναμεις μου... οσον αφορα της κοινωνικες δομες ειναι σημαντικο... αλλα δεν υπαρχουν σε χειροτερους απο εμενα θα υπαρχουν σε εμενα... δεν ξερω...
    εξω στην κοινωνια προσποιουμε οτι ειμαι καλα... αλλα αν θες την αληθεια δεν λειτουργει τιποτα... ολα λαθος...ολα πανε λαθος...πιστευω να αλλαξει αυτο καποια στιγμη.. οτι ηταν να δωσω το εδωσα .. αυτο μπορω τι να κανουμε.. ο καθενας με τις δυναμεις του..

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    15mg ζυπρεξα. εδω και 8 χρονια... αστο φιλε μου δεν γινετε... μακαρι να βρω τις δυναμεις μου... οσον αφορα της κοινωνικες δομες ειναι σημαντικο... αλλα δεν υπαρχουν σε χειροτερους απο εμενα θα υπαρχουν σε εμενα... δεν ξερω...
    εξω στην κοινωνια προσποιουμε οτι ειμαι καλα... αλλα αν θες την αληθεια δεν λειτουργει τιποτα... ολα λαθος...ολα πανε λαθος...πιστευω να αλλαξει αυτο καποια στιγμη.. οτι ηταν να δωσω το εδωσα .. αυτο μπορω τι να κανουμε.. ο καθενας με τις δυναμεις του..
    Σε καταλαβαινω Ηλια , θα έπρεπε ή πολιτεία να δίνει πολύ περισσότερα σε ανθρώπους με αντικειμενικές δυσκολίες.

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    ενταξει ψυχικη παθηση διαφερει απο καποιον σε καποιον και ας ειναι ιδια παθηση.μπορει καποιος να εχει σχιζοφρενεια και να μην μπορει να δουλεψει οπως εγω δεν σημαινει οτι δεν θελει απλα δεν μπορει.πως να εργαστεις οταν απο τα φαρμακα η απο την ασθενεια δεν μπορεις να παρεις τα ποδια σου.αν ηταν τοσο ευκολο δεν θα διναν ουτε επιδοματα ουτε οταν φευγαν οι γονεις απο τη ζωη θα μενα οι σοβαρα ψυχικα ασθενεις σε ξενωνες.οταν το μυαλο ειναι σαλεμενο ή εχει περιεργες σκεψεις πως μπορει να αναλαβει εργασια.

    μην κρινουμε καποιον οτι ειναι τεμπελης ειναι η ιδια η αρρωστια που δεν σου επιτρεπει να εργαστεις δε ειναι τυχαιο οτι μονο 5 με 15% των ψυχωτικων δουλευει σε ολο τον κοσμο ακομα και στην αμερικη και δυτικη ευρωπη τοσο ειναι το ποσοστο απασχολησης των σχιζο.εδω με καταθλιψη δεν μπορεις να εργαστεις αν ειναι σε εντονο βαθμο ποσο μαλλον οταν εχεις χασει τα λογικα σου και η ολη λογικη σου εξαρταται απο ενα χημικο χαπι που μια μερα μπορει να πιανει καλυτερα την αλλη μερα οχι τοσο.


    ειναι γεγονος οτι οταν βγηκαν τα αντιψυχωτικα βγηκαν ποσοι ψυχιατρικα ασθενεις απο τα ασυλα και τα ψυχιατρεια ομως αυτο που δεν εχουν πετυχει ειναι να ειναι ανεξαρτητα τα ατομα με ψυχωση σχεδον ολοι ζουνε ακομα και σε μεγαλη ηλικια με τους υπεργηρους γονεις τους και οταν φυγουν απο τη ζωη οι γονεις τους η καταληγουν αστεγοι ή μπαινοβγαινουν στα νοσοκομεια ή πανε σε ξενωνες.λιγοι ειναι αυτοι που τα καταφερνουν τελειως μονοι τους χωρις βοηθεια


    δεν εχετε διαβασει σε ρεπορταζ στο ιντερνετ οτι εχει ερθει το υγειονομικο σε σπιτια ψυχικων ασθενων γιατι το ειχαν κανει τρωγλη και σκουπιδοτοπο ουτε το σπιτι μας δεν ειμαστε ικανοι να καθαριζουμε.το βλεπουμε καθημερινα στην κοινωνια ας μην ειμαστε τοσο απαιτητικοι σε τοσο σοβαρα ψυχικα πασχοντες και οποιους βλεπετε καλα σε μια δεδομενη στιγμη ειναι γιατι εχουν ακομη υποστηρικτικο περιβαλλον τους φροντιστες τους γονεις αδελφια κτλ..απο την μια στιγμη στην αλλη μπορει να χασεις και αυτο το σχετικο επιπεδο σταθεροτητας αν χασεις τους φροντιστες σου.λιγοι ειναι αστεγοι στο κεντρο της Αθηνας αλλα και σε καθε μεγαλη πολη παγκοσμιως που δε εχουν εξαρτηση απο ουσιες αλλα ειναι αστεγοι γιατι εχει αποδιοργανωθει το μυαλο των πασχοντων απο τα ψυχολογικα και καταληγουν αστεγοι να μονολογουν και να ειναι ρακενδυτοι επειδη χασαν τους φροντιστες τους ή τους παρατησαν ή και φυγαν απο το σπιτι μονοι τους.απειρα παραδειγματα υπαρχουν ακομα και στην αμερικη που δεν ειναι υποχρεωτικη η ψυχιατρικη θεραπεια μονο αν εισαι επικινδυνος για τους αλλους και το ενα τριτο των αστεγων εχει σχιζοφρενεια ή διπολικη διαταραχη.νομιζετε οτι δεν εχουν σπιτια;;;;εχουν και παραεχουν αλλα λογω ψυχολογικων και μη ληψης αγωγης καταληγουν αστεγοι
    Πολλοί άστεγοι είναι άνθρωποι με ψυχικές παθησεις που πετιουνται ως σακιά και όχι μόνο με ψυχικες παθήσεις αλλά και με σωματικές αναπηρίες πολύ σημαντικές και άνθρωποι σε καροτσάκια και παιδιά που τα έδιωξαν από το σπίτι. Μιλάω βέβαια για το εξωτερικό.

  14. #104
    hlias1988
    Guest
    δεν θελω να καταντησω αστεγος. θελω να πιστευω τουλαχιστον οτι εχω τα λογικα μου. υπηρετω την οικογενεια μου οσο μπορω με τον τροπο μου και το ιδιο κανει και αυτη στο μετρο του δυνατου... νομιζω εμεις χτηζουμε την μοιρα μας. και εγω το θεωρουσα πολυ απαξιοτικο να παιρνεις ψυχοφαρμακα και ακομα το θεωρω. αλλα για να σωσεις την ζωη σου και των μελλων της οικογενειας. οχι παντα σε κατι κακο εστω και ψυχολογικα μπαινεις σε ενα τετοιο σταδιο. την ελπιδα μου την κρατα οτι θελω να πιστευω οτι υπαρχει γυρησμος!

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    δεν θελω να καταντησω αστεγος. θελω να πιστευω τουλαχιστον οτι εχω τα λογικα μου. υπηρετω την οικογενεια μου οσο μπορω με τον τροπο μου και το ιδιο κανει και αυτη στο μετρο του δυνατου... νομιζω εμεις χτηζουμε την μοιρα μας. και εγω το θεωρουσα πολυ απαξιοτικο να παιρνεις ψυχοφαρμακα και ακομα το θεωρω. αλλα για να σωσεις την ζωη σου και των μελλων της οικογενειας. οχι παντα σε κατι κακο εστω και ψυχολογικα μπαινεις σε ενα τετοιο σταδιο. την ελπιδα μου την κρατα οτι θελω να πιστευω οτι υπαρχει γυρησμος!
    Hλια είναι αλλιώς ή ελληνική κοινωνία αλλιώς στο εξωτερικό, εμείς είμαστε πιο δεμένοι, μην το βάζεις με το νου σου.

Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast

Similar Threads

  1. δουλεια
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 08-06-2020, 19:03
  2. Νέα δουλειά
    By Γάτος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 15-04-2014, 14:20
  3. Συνταγές για τη δουλειά
    By vivianoula in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 25-01-2008, 10:36
  4. Replies: 22
    Last Post: 06-04-2006, 11:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •