Aπελπισμενη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900

    Aπελπισμενη...

    Παιδιά έχω κατάθλιψη βαρειά με πόνους, ανορεξία( όχι πια τόσο έχω και ενναλαγες πια στην ορεξη), κλείσιμο στο σπίτι , ζάλη, άσχημες κρίσεις πανικού, αϋπνίες ,χρόνια τώρα, είναι σαν να μου καρφωνουν στην ψυχή καρφιά και ποναμε τα κόκκαλα μου.
    Από φάρμακα παίρνω εφεξορ 100 μιλιγκραμ και τέσσερα ζαναξ των 0,25 μιλ. την μέρα, μάλλον θα αρχίσω να παίρνω και πεμπτο ζαναξ πια τα τέσσερα δεν μου κάνουν κατι Όταν το εφεξορ φτάνει στα 150 τοτε έχω τρομερή δυσκοιλιότητα με άσχημα συμβάντα.
    Έχω προσπαθήσει να κόψω το εφεξορ μου το κοβανε μέσα σε τέσσερις με πέντε μέρες και έπαιρνα λαντοζ με αποτέλεσμα να τρέχω επείγοντα με φοβερά συμπτώματα απόσυρσης και να μου δίνουν ταβορ. Τώρα μου λένε ή να προσθέσουμε ρεμερον ή ζιπρεξα των 0,25 τι με συμβουλεύεται;. Έχει κανείς περάσει τα ίδια;

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    τα αντιψυχωσικα κανουν στεριτικα? γιατι παιρνω και εγω ολανζαπινη των 15 mg... κανουν στεριτικα? τι εχεις δει? καλα οσο για τα ζαναξ το ξερω οτι ειναι εθιστικα......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    τα αντιψυχωσικα κανουν στεριτικα? γιατι παιρνω και εγω ολανζαπινη των 15 mg... κανουν στεριτικα? τι εχεις δει? καλα οσο για τα ζαναξ το ξερω οτι ειναι εθιστικα......
    Αντιψυχωσικο δεν πήρα ποτέ για να ξέρω τώρα μου προτείνουν, όσο για το εφεξορ έχει στερητικό φοβερό πηγα επείγοντα δύο φορές και μου δινανε νταβορ ενώ για να επανερθω πάλι έκανα περίπου 15 με 17 μέρες. Πέρασα ταλαιπωρία

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Κανείς δεν έχει πάρει εφεξορ με ρεμερον να μου πει αποτέλεσμα;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Εγώ παίρνω ladose και 2,5 mg zyprexa το βράδυ.Απο τότε που ξεκίνησα το zyprexa έκοψα το ζαναξ και επανήλθαν στην καθημερινότητά μου.Δεν ξέρω αν είναι το ζυπρεξα ή έπιασε η θεραπεία που για δύο μήνες εκανα,αλλά πάνω στην 5η μέρα ζυπρεξα συνήλθα.Τα δικά σου συμπτώματα είχα κι εγώ πάνω κάτω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Εγώ παίρνω ladose και 2,5 mg zyprexa το βράδυ.Απο τότε που ξεκίνησα το zyprexa έκοψα το ζαναξ και επανήλθαν στην καθημερινότητά μου.Δεν ξέρω αν είναι το ζυπρεξα ή έπιασε η θεραπεία που για δύο μήνες εκανα,αλλά πάνω στην 5η μέρα ζυπρεξα συνήλθα.Τα δικά σου συμπτώματα είχα κι εγώ πάνω κάτω.
    Μου δίνεις ελπίδες, κιλά πήρες ;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Μου δίνεις ελπίδες, κιλά πήρες ;
    Αυτά που είχα χάσει από την κατάθλιψη και το άγχος.Σε δύο μήνες έχασα 9 και τα έχω βάλει ξανα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Αυτά που είχα χάσει από την κατάθλιψη και το άγχος.Σε δύο μήνες έχασα 9 και τα έχω βάλει ξανα
    Και γω πριν το εφεξορ από την κατάθλιψη είχα χάσει 12 κιλά και ήδη ήμουν αδύνατη

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    34
    Εφοσον εχεις και ανορεξια, το zyprexa/remeron θα σε βοηθησουν.

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    εγω παιρνω ζυπρεξα 15mg. πηρα 20 κιλα.. ευτυχως εχασα καποια κιλα τωρα αλλα ειναι απο την στεναχωρια...και 1mg ζαναξ την ημερα... τι να πω...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Παιδιά έχω κατάθλιψη βαρειά με πόνους, ανορεξία( όχι πια τόσο έχω και ενναλαγες πια στην ορεξη), κλείσιμο στο σπίτι , ζάλη, άσχημες κρίσεις πανικού, αϋπνίες ,χρόνια τώρα, είναι σαν να μου καρφωνουν στην ψυχή καρφιά και ποναμε τα κόκκαλα μου.
    Από φάρμακα παίρνω εφεξορ 100 μιλιγκραμ και τέσσερα ζαναξ των 0,25 μιλ. την μέρα, μάλλον θα αρχίσω να παίρνω και πεμπτο ζαναξ πια τα τέσσερα δεν μου κάνουν κατι Όταν το εφεξορ φτάνει στα 150 τοτε έχω τρομερή δυσκοιλιότητα με άσχημα συμβάντα.
    Έχω προσπαθήσει να κόψω το εφεξορ μου το κοβανε μέσα σε τέσσερις με πέντε μέρες και έπαιρνα λαντοζ με αποτέλεσμα να τρέχω επείγοντα με φοβερά συμπτώματα απόσυρσης και να μου δίνουν ταβορ. Τώρα μου λένε ή να προσθέσουμε ρεμερον ή ζιπρεξα των 0,25 τι με συμβουλεύεται;. Έχει κανείς περάσει τα ίδια;
    Από εμπειρία θα σού πω ότι ο συνδυασμός αντικαταθλιπτικού με αντιψυχωσικό έχει καλά αποτελέσματα, το ζάναξ μωρέ είναι ξέρεις ένα παραμυθάκι που θα σε δυσκολεύει όλη την ώρα, πολύ εθιστικό , ένα βήμα πριν τα ναρκωτικά. Η ολαναζαπίνη που ανέφερες είανι ένα άλφα φάρμακο που έχει σώσει κόσμο και ειδικά στα 2,5 mg που γράφεις δε θα έχεις και παρενέργειες. Καλή δύναμη

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Από εμπειρία θα σού πω ότι ο συνδυασμός αντικαταθλιπτικού με αντιψυχωσικό έχει καλά αποτελέσματα, το ζάναξ μωρέ είναι ξέρεις ένα παραμυθάκι που θα σε δυσκολεύει όλη την ώρα, πολύ εθιστικό , ένα βήμα πριν τα ναρκωτικά. Η ολαναζαπίνη που ανέφερες είανι ένα άλφα φάρμακο που έχει σώσει κόσμο και ειδικά στα 2,5 mg που γράφεις δε θα έχεις και παρενέργειες. Καλή δύναμη
    Μαζεύω λεφτά και για μία δεύτερη γνώμη μήπως δηλ.το ρεμερον μου καθότανε μαζί με το εφεξορ , όλα θα τα δοκιμασω εδώ που φτάσαμε πια

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εγω παιρνω ζυπρεξα 15mg. πηρα 20 κιλα.. ευτυχως εχασα καποια κιλα τωρα αλλα ειναι απο την στεναχωρια...και 1mg ζαναξ την ημερα... τι να πω...
    Δηλ.σου ανοίγει την όρεξη τι γίνεται ρε παιδί μου; Γιατί όλα τα παιδιά το ίδιο λέτε αν είναι να πάρει κανείς 20 κιλά θα κάνει διαβήτη, χοληστερινη κτλ.ειναι ζήτημα. Ή αλήθεια είναι πως θυμάμαι μία κοπέλα από το χωριό μου πού ήταν 65 κιλά και μετά τα αντιψυχωσικο έφτασε 90.

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    εγω κανω τακτικα εξετασεις.. παιρνω ενα φαρμακο για την κακη χοληστερηνη...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εγω κανω τακτικα εξετασεις.. παιρνω ενα φαρμακο για την κακη χοληστερηνη...
    Hλια το χαπακι για την χοληστερίνη το πήρες απο το αντιψυχωσικο ή από τα κιλά γιατί και αυτή ή κοπέλα μετά τα κιλά που πήρε , έκανε διαβήτη τύπου 2

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Aπελπισμένη
    By el1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-09-2006, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •