σεξουαλικη κακοποιηση/ομοφυλοφιλια κι πως να το πω στη μητερα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    17

    σεξουαλικη κακοποιηση/ομοφυλοφιλια κι πως να το πω στη μητερα μου

    καλησπερα σε ολους, εχω καταλαβει οτι με ελκυουν ατομα του ιδιου φυλου(για το αντιθετο φυλο ψαχνομαι) κι θα ηθελα πολυ να το πω εστω στη μανα μου γτ γνωριζω οτι, ενω μπορει στην αρχη να της ξενισει θα με αποδεχτει. παρολα αυτα φοβαμαι οτι θα το θεωρησει φαση κι θα ακυρωσει αυτα που νιωθω μονο κι μονο επειδη δεν εχω σχεση (για να το ''αποδειξω''). ακομη εχω την αναγκη να της αποκαλυψω οτι επεσα θυμα σεξουαλικης κακοποιησης απο συγγενικο προσωπο οταν ημουν μικρη αλλα κι παλι τρεμω/ντρεπομαι για οποιαδηποτε ερωτηση-αντιδραση.κι μεσα σε αυτα πρεπει να προσθεσω οτι το συγγενικο προσωπο ειναι ιδιου φυλου, οποτε ανησυχω μηπως πατησει εκει κι ονομασει (για αυτην)αυτη τη φαση, τραυμα. ομως ξερω πολυ καλα πως αυτο δεν ισχυει κι οτι αυτη η εμπειρια(κακοποιηση) εχει αλλα αντικτυπα πανω μου. επισης βλεπομαστε καμια φορα το καλοκαιρι με αυτο το προσωπο κι ανησυχω μηπως η μανα μου μετα απο τοσα χρονια ανοιξει λογαριασμους(ισως θα επρεπε αλλα δεν εχω ενεργεια για κατι τετοιο ουτε διαθεση να ξαναεπικοινωνησω πανω απο 2 λεπτα με αυτο το ατομο)
    συμβουλες??

    ευχαριστω!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    28
    Άποψή μου πως το θέμα της σεξουαλικής κακοποίησης είναι πολύ λεπτό για να το συζητήσουμε εδώ και πως θα πρέπει να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό στο θέμα που θα σε καθοδηγήσει.

    Όσο για το coming out, θα το ξεχώριζα από το θέμα της κακοποίησης μεταθέτοντάς το, χρονικά τουλάχιστον. Δε θα ήταν πιο ωραίο η συζήτηση για την σεξουαλική σου ταυτότητα να μη γίνει μαζί με τη συζήτηση της σεξουαλικής καποποίησης αλλά να γίνει όταν είσαι σε κάποια όμορφη φάση της ζωής σου, πιο κατασταλαγμένη, με μία σχέση, και η αφορμή έρθει με το να της γνωρίσεις τη νέα σου σχέση;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    για το πρωτο θεμα θα σχολιασω οτι δεν υπαρχει λογος να δωσεις λογαριασμο σε κανεναν για το τι σε ελκυει, τι σου αρεσει στο κρεββατι σου πια ειναι τα γουστα σου τα φετιχ σου κτλ κτλ.ολα αυτα ειναι εντελως προσωπικα.
    σχετικα με την κακοποιηση δεν εχω τιποτα να συμπληρωσω απο αυτα που γραφτηκαν πιο πανω

Similar Threads

  1. Replies: 76
    Last Post: 20-11-2020, 00:57
  2. Σεξουαλική κακοποίηση ως παιδί
    By mellontiki in forum Κακοποίηση
    Replies: 35
    Last Post: 14-07-2011, 02:06
  3. σεξουαλικη κακοποιηση
    By mr.blond in forum Κακοποίηση
    Replies: 2
    Last Post: 05-10-2010, 17:28
  4. Replies: 6
    Last Post: 02-09-2010, 15:46
  5. Σεξουαλική κακοποίηση
    By Lenaki in forum Κακοποίηση
    Replies: 12
    Last Post: 02-12-2009, 21:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •