Unimazole
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: Unimazole

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380

    Unimazole

    Καλησπερα σας, θα ηθελα να ρωτήσω αν καποιος εχει καποια εμπειρια απο αυτο το χαπι για το θυροειδή, απο Υποθυροειδισμο π δημιουργηθηκε απο χρονιο χασιμοτο, ξαφνικα με γυρισε σε υπερθυροειδισμο με μηδενικη σχεδόν tsh περξμεναμε 4 μηνες μήπως αλλαξει μιας κ ft4 ηταν φυσιολογικη αλλα τελικα κ αυτη ανέβηκε κ η tsh μηδενιστηκε τελειως αυτον τον μηνα μεσα στον οποίο ειχα αρκετες Ταχυπαλμιες ετσι η γιατροί ενδοκρινολογος κ. Καρδιολόγος κατεληξαν σε αυτο το χαπι μαζι με λιγο παραπανω κονκορ μεχρι να με πιασει, εχει κανεις εμπειρια απο αυτο το χαπι κ ποσες μερες θελει να πιασει;γτ εγω παλια επειρνα το t4 κ οι γονείς μ παιρνουν το thurostat αυτο δε το ειχα ξαναακουσει!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Elpida καλησπερα εχω greves και παιρνω unimazol των 10 απο το 2002. Εκανε 15 ημερες να με πιασει αφου αντεπιτεθηκε ο θυρεοειδης μου και μου εκανε πυρετο 5-7 το απογευμα. Μετα απο 15 ημερες αρχισα να νιωθω καλυτερα να περνω κιλα και να μπορω να ανεβω μια σκαλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Καλησπέρα κι από εμένα, θέλει κάποιες μέρες για να λειτουργήσει. Είναι πάντα και ανάλογα τον οργανισμό βέβαια. Πυρετό μου έκανε κι εμένα αλλά δεν ήταν από το χάπι. Ήταν από τη δυσλειτουργεια του θυροειδη. Δεν έχει καμία σχέση ο υπερθυροειδισμος με τον υποθυρεοειδισμο. Είναι πολύ πιο δύσκολη η κατάσταση. Η συμβουλή που έχω να σου δώσω, είναι να τηρείς ευλαβικά την αγωγή σου, πάντα το χάπι πρωί νηστικη και να τρως μετά από 40 λεπτά. Πολύ νερό και το κυριότερο όχι άγχος. Για οποιαδήποτε άλλη απορία σου μη διστάσεις να με ρωτήσεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Παιδιά ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις,η ενδοκρινολογος μ ειπε να τρώω καλα κ μετα να παιρνω το χαπι δυο φορές τη μέρα γτ μπορεί να πειραξει το στομάχι, ειλικρινα ο υπερθυροειδισμο ς με εχει τσακισει κιλα δν εχασα αντιθετα πηρα αλλα ολα τα αλλα αγχος Ταχυκαρδιες μονιμος εκνευρισμος κ πανικός ειναι εδω...
    Last edited by elpida33; 10-09-2020 at 07:21.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Να τρως πρώτα; Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Πραγματικά από τα 18 μου το παίρνω σε υποτροπές, και κανένας δε μου είπε να τρώω πρώτα γιατί είναι ορμόνη και πρέπει να απορροφάται με άδειο στομάχι. Σε καταλαβαίνω. Εγώ ξυπνούσα και με το που άνοιγα τα μάτια μου ετρεμα σαν ψάρι. Όλη μέρα άγχος, υπερένταση, πανικός, τρέμουλο. Μήπως να πάρεις μια ακόμη γνώμη από ενδοκρινολογο; πρέπει να βρεις πολύ καλό γιατρό. Υπάρχει και χαπάκι Β-αναστολέας για τις ταχυκαρδιες το οποίο παίρνουμε ένα τέταρτο, πολύ λίγο όσοι έχουμε υπερθυροειδισμο όταν έχουμε ταχυπαλμιες μέχρι να φύγουν. Γιατί δεν κάνει να κουραζεταθ η καρδιά. Αν θέλεις για γιατρό στείλε μου μήνυμα προσωπικό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Δε θυμαμαι καθολου πως στέλνεις μνμ προσωπικο κ ας προσπαθησα κοιτα να δεις αμα μπλεκεις με γιατρους τη ξαναρωτησα τη πηρα τηλ κ μ λεει μετα το φαγητό κ ο Καρδιολογος το ιδιο μ ειπε, β αναστολεα παιρνω ουτως η αλλως ενα χρονο τωρα αλλα το τελευταίο μηνα μ. Δημιουργήθηκε για τα καλα ο υπέρ καποιες μερες δε με πολυπιανει οπως ακριβώς το ειπες σαν το ψάρι..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Ναι η αλήθεια είναι ότι εγώ έχω την ίδια ενδοκρινολογο χρόνια τώρα, δεν πάω σε άλλους. Και είναι από τους 2 κορυφαίους της χώρας. Έχω πάρει τη γνώμη και του 2ου. Κανείς δε μου είπε μετά το φαγητό. Γιατί και το τ4 του υπό νηστικοί το παίρνουν οι άνθρωποι. Ακριβή μεν αλλά μια φορά το χρόνο πηγαίνω. Και πλέον είμαι χωρις αγωγή 3 χρόνια. Με ρύθμισε. Καταλαβαίνω ότι είσαι καινούργια σε όλο αυτό. Αλλά μπορείς να ψαχτείς, να διαβάσεις και για τη σωστή διατροφή που μπορείς ν ακολουθήσεις. Σε ξένα site πάντα γιατί στα ελληνικά ασχολούνται όλοι με τον υπό. Τι να σου πω, αν επιμένει για μετά το φαγητό οκ.. Στο στομάχι δεν πειράζει το unimazole. Είναι τοξικό, δεν είναι σαν το τ4, και δεν κάνει να το παίρνουμε για πολλά χρόνια. Πειράζει το συκώτι. Αλλά ως ορμόνη απορροφάται με άδειο στομάχι. Ελπίζω όλα να πάνε καλά!!! Και μακρυά από το άγχος!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Καταλαβαινω τι λες κ συμφωνώ κ αυτη π πήγαινω εγω ειναι πολυ καλη κ κορυφή στη πολη μ,, για λιγο ειπε θα το παρω κ εγω να ρυθμιστεί, στον υπερ δν εχω πειρα κ το ψαχνω οσο μπορω ευχαριστήσω για τις συμβουλές... Κ το χασιμοτο τοσα χρονια με ειχε κανει να λειτουργώ διαφορετικα ειδικά στη διατροφή μ!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Ε βέβαια από χασιμοτο στον υπέρ.. Δύσκολα.. Ελπίζω να σου έγραψε να κάνεις για αντισώματα να δει αν έχεις graves γιατί καμιά φορά μπορεί να μην έχεις και να είναι κάτι παροδικό. Σου εύχομαι να είναι εντελώς παροδικό, από άγχος κτλ και να ξεμπερδέψεις γρήγορα!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Εχω κανει για αντισώματα αλλα μετα με γυρισε σε Υποθυροειδισμο κ μετα σε υπέρ σε εικοσι μερες θα κανω πάλι εξετάσεις,, graves τι ακριβως ειναι;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Graves λέγεται το αυτοανοσο νόσημα που αποκτά ο οργανισμός μας λόγω του υπερθυροειδισμου. Και hashimoto είναι το αντίστοιχο του υπό. Αλλά σε κάποιες περιπτώσεις ελαφριού υπέρ, δεν συνυπάρχει graves. Τα αυτοανοσα αυτά δεν έχουν σχέση με το αν είμαστε ρυθμισμενες στις εξετάσεις αίματος. Αν εγκατασταθουν είναι μόνιμα όπως όλα τα αυτοανοσα. Το graves χτυπά τον θυροειδη αδένα, τα μάτια, την καρδιά και έχει και πολλά πολλά άλλα συμπτώματα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •