Θέλω γνώμες για σεξουαλική ταυτότητα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1

    Θέλω γνώμες για σεξουαλική ταυτότητα.

    Καλησπέρα.Ειμαι άνδρας 32 ετών.Εχω ένα θέμα που με βασανίζει χρόνια.Μεχρι τα 14 χρόνια μου δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό ότι μπορεί να μου αρέσει να κάνω κάτι με το αντίθετο φυλο.Μου άρεσαν τα κορίτσια είχα φαντασιώσεις με αυτά και μικρές αλλα όχι ολοκληρωμένες εμπειρίες.Σε κάποιες διακοπές του σχολείου βρέθηκα σε συγγενικό σπίτι για διακοπές και κοιμόμουν στο ίδιο κρεβάτι με να ξαδεφο μου ίδιας ηλικιας με εμενα λόγω ελλείψεις χορού.Θυμαμι ότι πάντα για κοπέλες μιλάγαμε.Ενα βράδυ που είχα όρεξη φουλ και ορμές είχαμε μια επαφή που το ξεκίνησα (δεν μπορώ να το εξηγήσω με τίποτα)εγώ ενεργητικά έχοντας το μυαλό μου σαν πάω να κάνω κάτι σε γυναίκα.Μετα και αυτός ενεργητικά αφού πήρε θάρρος,όλα αυτά σε πολύ προκαταρκτικο στάδιο.Αυτο ήταν και η μόνη εμπειρία τέτοιου είδους που είχα μέχρι σήμερα.Εχω κάνει πολλές σχέσεις έκτοτε με γυναίκες και μακροχρόνιες και πιο σύντομες.Μου αρέσουν πολύ οι γυναίκες.Ομως με έχει στοιχειώσει αυτό το γεγονός από τότε και,συχνά φαντασιωνομαι να κάνω κάτι με άλλο άντρα οσον αφορά μόνο το σαρκικό κομμάτι.Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να φιλάω άλλον άνδρα ούτε ποτέ έχω ερωτευτεί και ούτε θα ήθελα ας πούμε να κάνω πράγματα που κάνω με την εκάστοτε κοπελα μου.(Να κοιμόμαστε μαζί να ξυπνάμε μαζί και γενικά αλλά πράγματα καθημερινά).Απλά έχω κολλήσει στο θέμα σαρκικής επαφής(στη φαντασία μου) με ίδιο φύλο από εκείνη τη μέρα ανά περιόδους και όταν δεν είμαι σε σχέση με κοπέλα για κάποιο διάστημα).

    Θέλω γνώμες για αυτό που μου συμβαίνει όσον αφορά το straight/bi/gay γιατί είναι μερικές φορές που τρελαίνομαι στην ιδέα να είμαι gay.

    Ευχαριστώ.
    Last edited by Babak7; 09-09-2020 at 17:26.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Μετα απο τα 14 δεν εχεις κανει κατι με αλλο αντρα ;δεν ηθελες να κανεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Δε νομίζω να είσαι γκέι, ίσως να έχεις μια τάση στην αμφιφυλοφιλία αλλά θεωρώ ότι αυτό που έχεις με τους άντρες είναι μορφή κολλήματος ή φετιχισμού

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Σύμφωνα με τη ψυχαναλυτική ανάλυση όλοι έχουμε φιλομόφυλες τάσεις. Απλά στους περισσότερους δεν εκδηλώνονται γιατί επιλέγουν από νωρίς σεξουαλικό προσανατολισμό. Η Μαργκερίτ Γιουρσενάρ, γνωστή αμφιφυλόφιλη, είχε πει "δεν ερωτεύομαι το φύλο, αλλά τον άνθρωπο".
    Δεν υπάρχει λόγος να τρελαίνεσαι στη ιδέα οτι εiσαι gay. Πιθανότατα δεν είσαι, ίσως ούτε bi. Ίσως πρόκειται περί απλής σεξουαλικής φαντασίωσης. Γιατί δεν δοκιμάζεις;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Babak7 View Post
    Ομως με έχει στοιχειώσει αυτό το γεγονός από τότε και,συχνά φαντασιωνομαι να κάνω κάτι με άλλο άντρα οσον αφορά μόνο το σαρκικό κομμάτι.Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να φιλάω άλλον άνδρα ούτε ποτέ έχω ερωτευτεί και ούτε θα ήθελα ας πούμε να κάνω πράγματα που κάνω με την εκάστοτε κοπελα μου.(Να κοιμόμαστε μαζί να ξυπνάμε μαζί και γενικά αλλά πράγματα καθημερινά).Απλά έχω κολλήσει στο θέμα σαρκικής επαφής(στη φαντασία μου) με ίδιο φύλο από εκείνη τη μέρα ανά περιόδους και όταν δεν είμαι σε σχέση με κοπέλα για κάποιο διάστημα).
    Αυτά που λες δείχνουν καθαρά έναν ετεροσεξουαλικό άντρα. Η επιθυμία σου για ευκαιριακή σαρκική επαφή με άτομα του ίδιου φύλου δε σε κάνει ομοφυλόφιλο.

    Ίσως να μπορείς να θεωρηθείς ως μια παραλλαγή αμφιφυλόφιλου αλλά νομίζω ότι το πρόβλημα με αυτή τη θεώρηση είναι ότι δεν μπορείς να συνδεθείς συναισθηματικά με άντρες, ούτε και να τους έχεις στη ζωή σου με τον τρόπο που μπορείς να το κάνεις με γυναίκες. Το άλλο πρόβλημα είναι ότι στην πραγματικότητα δεν έχεις κάνει κάτι με άλλον άντρα στην ενήλικη ζωή σου, οπότε αυτό που σε απασχολεί μπορεί να είναι απλά μια εξιδανίκευση της επαφής αυτού του είδους που κινδυνεύει να γίνει θρύψαλα αν επιχειρήσεις να το κάνεις πράξη.

    Οπότε μένουμε με τoν ετεροσεξουαλικό προσανατολισμό. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τώρα ότι οι ταμπέλες αυτού του είδους προκαλούν καμιά φορά μεγάλη σύγχυση. Δεν υπάρχει λοιπόν λόγος να σε βασανίζουν τέτοιες σκέψεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Ποια είναι η γνωμη σου για τους γκευ, λεσβίες και bi άτομα;

    Και τι σημαίνει για σενα σεξουαλική ταυτότητα; Με ποιον θες να κάνεις σεξ, ποιον ερωτεύεσαι ή με ποιον θες να περασεις την υπόλοιπη ζωή σου;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    26
    Αγαπητε Babak7,
    διαβαζοντας την αναρτηση σου ηταν σαν να την εγραφα εγω. δεν μπορω να το πω καλυτερα ποσο πολυ σε καταλαβαινω.
    μην προσπαθεις να βαλεις μια ταμπελα στο τι εισαι, δεν εχει καμια απολυτως σημασια. σημασια εχει τι νοιωθεις και τι θελεις.
    θα ηθελα παντως να μιλουσαμε οι δυο μας για ανταλλαγη αποψεων. ευχαριστω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Αυτά που λες δείχνουν καθαρά έναν ετεροσεξουαλικό άντρα. Η επιθυμία σου για ευκαιριακή σαρκική επαφή με άτομα του ίδιου φύλου δε σε κάνει ομοφυλόφιλο.
    Ουτε καθαρα στρεητ τον κανουν ομως. Γενικα δεν ειναι μαυρο/ασπρο το ολο ζητημα και υπαρχει φασμα.

    babak εχεις δοκιμασει καποιο τεστ Kinsey εστω ονλαϊν; Ειναι γενικα διαφωτιστικο για πολυ κοσμο. Επισης κατι αλλο που νομιζω δε θιχτηκε ειναι πως αλλο θεμα οι φαντασιωσεις κι αλλο η σαρκικη επιθυμια εξω, στον κοσμο, εστω κι αν δεν υπαρχει προθυμια να την πραγματοποιησεις. Το να υπαρχει μονο το πρωτο και οχι το δευτερο ενδεχομενως δεν ειναι καν θεμα προσανατολισμου αλλα φετιχ. Παρα πολλες γυναικες για παραδειγμα φαντασιωνονται σεξ με αλλες γυναικες ενω στην καθημερινοτητα τους δεν εχεουν δει ποτε καποια ενδειξη πως δεν ειναι στρεητ. Στους ανδρες ενδεχομενως υπαρχει μια μεγαλυτερη αναστολη στο να το παραδεχτουν ακομη και στις ερευνες.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Αναρωτιέμαι πώς θα εξελισσόταν η ζωή σου, αν εκείνο το βράδυ που ήσουν 14 ετών βρισκόσουν στο κρεβάτι με κάποιο κορίτσι και όχι αγόρι. Η πρώτη σου ερωτική εμπειρία έτυχε να είναι με αγόρι, πειραματίστηκες εκείνη τη στιγμή και σου έχει μείνει ως ανάμνηση από την εφηβική σου ηλικία, τότε που όλα ήταν αγνά και αμέριμνα. Πιστεύω πως οι ερωτικές σου φαντασιώσεις έχουν να κάνουν περισσότερο με τη νοσταλγία εκείνης της εποχής, παρά με τις όποιες ομοφυλοφιλικές τάσεις. Αν τότε ήταν δίπλα σου κάποια ξαδέλφη και όχι ξάδελφος, δε θα είχες αυτό το δίλημμα τώρα, πιστεύω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Αυτά που λες δείχνουν καθαρά έναν ετεροσεξουαλικό άντρα. Η επιθυμία σου για ευκαιριακή σαρκική επαφή με άτομα του ίδιου φύλου δε σε κάνει ομοφυλόφιλο.

    Ίσως να μπορείς να θεωρηθείς ως μια παραλλαγή αμφιφυλόφιλου αλλά νομίζω ότι το πρόβλημα με αυτή τη θεώρηση είναι ότι δεν μπορείς να συνδεθείς συναισθηματικά με άντρες, ούτε και να τους έχεις στη ζωή σου με τον τρόπο που μπορείς να το κάνεις με γυναίκες. Το άλλο πρόβλημα είναι ότι στην πραγματικότητα δεν έχεις κάνει κάτι με άλλον άντρα στην ενήλικη ζωή σου, οπότε αυτό που σε απασχολεί μπορεί να είναι απλά μια εξιδανίκευση της επαφής αυτού του είδους που κινδυνεύει να γίνει θρύψαλα αν επιχειρήσεις να το κάνεις πράξη.

    Οπότε μένουμε με τoν ετεροσεξουαλικό προσανατολισμό. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τώρα ότι οι ταμπέλες αυτού του είδους προκαλούν καμιά φορά μεγάλη σύγχυση. Δεν υπάρχει λοιπόν λόγος να σε βασανίζουν τέτοιες σκέψεις.
    Ισως να ξεκολλησουμε απο το 1940; Τοσο η σεξουαλικοτητα οσο και φυλο ειναι φασματα, οχι δίπολα και θεσφατα.

    Θα μπορουσε να ειναι hetero-romantic homo/bi-sexual, δηλαδη ενα ατομο που εχει ρομαντικες σχεσεις με γυναικες αλλα του αρεσουν οι σαρκικες σχεσεις με ανδρες.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Babak7 View Post
    Καλησπέρα.Ειμαι άνδρας 32 ετών.Εχω ένα θέμα που με βασανίζει χρόνια.Μεχρι τα 14 χρόνια μου δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό ότι μπορεί να μου αρέσει να κάνω κάτι με το αντίθετο φυλο.Μου άρεσαν τα κορίτσια είχα φαντασιώσεις με αυτά και μικρές αλλα όχι ολοκληρωμένες εμπειρίες.Σε κάποιες διακοπές του σχολείου βρέθηκα σε συγγενικό σπίτι για διακοπές και κοιμόμουν στο ίδιο κρεβάτι με να ξαδεφο μου ίδιας ηλικιας με εμενα λόγω ελλείψεις χορού.Θυμαμι ότι πάντα για κοπέλες μιλάγαμε.Ενα βράδυ που είχα όρεξη φουλ και ορμές είχαμε μια επαφή που το ξεκίνησα (δεν μπορώ να το εξηγήσω με τίποτα)εγώ ενεργητικά έχοντας το μυαλό μου σαν πάω να κάνω κάτι σε γυναίκα.Μετα και αυτός ενεργητικά αφού πήρε θάρρος,όλα αυτά σε πολύ προκαταρκτικο στάδιο.Αυτο ήταν και η μόνη εμπειρία τέτοιου είδους που είχα μέχρι σήμερα.Εχω κάνει πολλές σχέσεις έκτοτε με γυναίκες και μακροχρόνιες και πιο σύντομες.Μου αρέσουν πολύ οι γυναίκες.Ομως με έχει στοιχειώσει αυτό το γεγονός από τότε και,συχνά φαντασιωνομαι να κάνω κάτι με άλλο άντρα οσον αφορά μόνο το σαρκικό κομμάτι.Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να φιλάω άλλον άνδρα ούτε ποτέ έχω ερωτευτεί και ούτε θα ήθελα ας πούμε να κάνω πράγματα που κάνω με την εκάστοτε κοπελα μου.(Να κοιμόμαστε μαζί να ξυπνάμε μαζί και γενικά αλλά πράγματα καθημερινά).Απλά έχω κολλήσει στο θέμα σαρκικής επαφής(στη φαντασία μου) με ίδιο φύλο από εκείνη τη μέρα ανά περιόδους και όταν δεν είμαι σε σχέση με κοπέλα για κάποιο διάστημα).

    Θέλω γνώμες για αυτό που μου συμβαίνει όσον αφορά το straight/bi/gay γιατί είναι μερικές φορές που τρελαίνομαι στην ιδέα να είμαι gay.

    Ευχαριστώ.
    Ξεκινάω από το τέλος που λες πως τρελαίνεσαι στην ιδέα του να είσαι gay. Gay δεν είσαι σίγουρα από την στιγμή που σε τραβάνε οι γυναίκες ερωτικά. Θεωρώ ωστόσο πως βλέπεις ως άλλοθι το περιστατικό που σου συνέβη στα 14 σου για κάποιες κρυφές σου επιθυμίες που τις θεωρείς αποτέλεσμα κάποιου αποθεμένου. Πίστεψέ με, και εκείνο το περιστατικό να μην είχε συμβεί, κάποια στιγμή στη ζωή σου αυτές τις κρυφές επιθυμίες για πειραματισμό θα τις είχες γιατί για κάποιον λόγω θα υπήρχαν μέσα σου. Μέχρι και πριν 2 χρόνια θα ταυτιζόμουν απόλυτα μαζί σου καθώς και εγώ είχα σχέσεις ολοκληρωμένες μόνο με γυναίκες και πάντα με άγχωνε το γεγονός ότι φαντασιωνόμουν τον εαυτό μου να κάνω σεξ με άντρες. Αλλά μέχρι εκεί και μόνο στο σαρκικό κομμάτι χωρίς φιλιά και έρωτες. είχα και ένα άγχος για την επόμενη ημέρα που τελικά μπορεί να γινόταν για το πώς θα ένιωθα με τον εαυτό μου αλλά και απέναντι στο στενό μου περιβάλλον (οικογένεια, φίλοι). Πριν δύο καλοκαίρια πάντως και μετά από αρκετά χρόνια αναμονής καθώς ήθελα να εξασφαλίσω τις πιο κατάλληλες συνθήκες για αυτό, το έκανα και δεν νιώθω να το μετάνιωσα καθώς το επόμενο καλοκαίρι φρόντισα να ξανά συμβεί και πάλι στις διακοπές μου. Εξακολουθώ να νιώθω έλξη μόνο για γυναίκες εκεί έξω, αλλά την σαρκική επαφή με άντρες δεν θα την απέκλεια ως ενδεχόμενο εφόσον μου δίνει κάτι που δεν μπορώ να έχω στο σεξ με μία γυναίκα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που χρειάζεται να φοβάσαι.
    Άσε τις φαντασιώσεις σου ελέυθερες να είναι αυτές που είναι και αν αισθάνεσαι αμφιβολία για τον σεξουαλικό σου προσανατολισμό πειραματίσου για να δεις πως θα νιώσεις.
    Δεν υπάρχει άλλος δρόμος από τον αμεσότερο.
    Ποιος θα σου πει τι;
    Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο τρομακτικό να σου αρέσουν και οι άνδρες σε περίπτωση που σου αρέσουν.
    Απενεχοποιήσε λίγο στο μυαλό σου όλα αυτά,
    ξέχνα όλα τα υποτιθέμενα κοινωνικά ταμπού.
    Είσαι ένας άνδρας ώριμος και ανεξάρτητος.
    Δεν έχεις ανάγκη κανέναν.
    Μην εγκλωβίζεσαι σε λανθασμένες αντιλήψεις.
    Εάν έχεις την αμφιβολία για κάτι δοκίμασέ το.
    Εδώ μας λες ότι βασανίζεσαι χρόνια.
    Εγώ θα συ πω πως το έχεις κάνει πολύ μεγάλο θέμα στο κεφάλι σου χωρίς λόγο!

Similar Threads

  1. Σεξουαλική ταυτότητα
    By Foteini21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 02-08-2019, 01:39
  2. Σεξουαλικη ταυτότητα
    By Nick polic in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 02-07-2019, 00:22
  3. Σεξουαλικη ταυτοτητα
    By fot235 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 12-08-2018, 23:55
  4. Σεξουαλικη ταυτοτητα
    By Morf3eas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 26-07-2018, 22:54
  5. Σεξουαλική ταυτότητα
    By Paylos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 01-05-2018, 18:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •