Όποιος ξέρει ας βοηθήσει...SOS!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103

    Όποιος ξέρει ας βοηθήσει...SOS!!!

    Παιδιά όποιος ξέρει μια βοήθεια σας παρακαλώ.
    Είμαι το παιδί όπου είχα κάνει πρόσφατα ποστ για τον στρατό.
    Με είχαν στείλει να πάω Θήβα (λίγο αργά μου είχε έρθει το χαρτί κατάταξης αλλά οκ αυτό είναι άλλη ιστορία όπου εμπλέκεται με το προηγούμενο post που είχα κάνει.)
    Δεν είμαι από Θήβα...μένω σε νησί εγώ και με έχουν στείλει εκεί να παρουσιαστώ και να πάρω αναβολή από εκει.
    Έχω κλείσει τα εισιτήρια..είναι να πάω αύριο...το θέμα είναι δεν ξέρω ακριβώς που να κατευθυνθω αργότερα!!!!
    Μου είπαν πως από Πειραιά θα πρέπει να πάω Αθήνα και ύστερα από Αθήνα να πάω Θήβα με τρένο!
    Το θέμα είναι πως δεν έχω ξανά κάνει κάτι τέτοιο και θα ήθελα την καθοδήγηση σας για το πώς θα πάω και που θα απευθυνθώ.
    Επίσης πόσο της % σίγουρο είναι να πάρω την αναβολή?
    Θα πρέπει να έχω κουρευτεί?
    Θα πρέπει να πάρω τίποτα στρατολογικά ρούχα αύριο μαζί μου?
    Η να πάω έτσι άνετος? (Που λέει ο λόγος άνετος διότι με έχει φάει το άγχος!!!!)
    Παρακαλώ όποιος ξέρει και θέλει ας βοηθήσει.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    22
    Καλησπέρα, νομίζω είναι προτιμότερο να πας με ΚΤΕΛ και όχι με τρένο, νομίζω το ΚΤΕΛ σε αφήνει κοντά στο στρατόπεδο ενώ το τρένο πιο μακριά ( Δεν είμαι απολύτως σίγουρος για αυτό όμως )
    Αν πάρεις ΚΤΕΛ, τότε είναι από τον σταθμό Λαρίσης η αναχώρηση. Μόλις φτάσεις Πειραιά πάρε ταξί για σταθμό Λαρίσης και εκεί δες δρομολόγια για Θήβα.
    Όσων αφορά τα υπόλοιπα, καλό είναι να πας κουρεμένος για να μην σε κουρεύουν εκεί
    Ρούχα μόνο ότι φοράς και 1-2 αλλαξιές ακόμα.
    Λουκέτα σίγουρα πάρε μαζί σου

    Όσων αφορά την αναβολή φαντάζομαι θα πας κάποια αναφορά εκεί μόλις παρουσιαστείς και θα ζητήσεις ακρόαση κλπ

    Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    γιατί δεν πέρνεις ενα τηλεφωνο στην Θηβα; Θα σου τα πουνε όλα. Και αυτοί καποτε καινουργιοι ήταν και είχαν την ίδια ανησυχία με σενα.
    Το τηλεφωνο ειναι ανωνυμο, δεν σε βλεπουν κιολας για να αγχωνεσαι. Γραψε ολες τις ερωτησεις σου σε ενα χαρτακι για να μην ξεχασεις κατι και θα πας με απολυτη ηρεμια οτι ξερεις τι πρεπει να κανεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Fokos View Post
    Καλησπέρα, νομίζω είναι προτιμότερο να πας με ΚΤΕΛ και όχι με τρένο, νομίζω το ΚΤΕΛ σε αφήνει κοντά στο στρατόπεδο ενώ το τρένο πιο μακριά ( Δεν είμαι απολύτως σίγουρος για αυτό όμως )
    Αν πάρεις ΚΤΕΛ, τότε είναι από τον σταθμό Λαρίσης η αναχώρηση. Μόλις φτάσεις Πειραιά πάρε ταξί για σταθμό Λαρίσης και εκεί δες δρομολόγια για Θήβα.
    Όσων αφορά τα υπόλοιπα, καλό είναι να πας κουρεμένος για να μην σε κουρεύουν εκεί
    Ρούχα μόνο ότι φοράς και 1-2 αλλαξιές ακόμα.
    Λουκέτα σίγουρα πάρε μαζί σου

    Όσων αφορά την αναβολή φαντάζομαι θα πας κάποια αναφορά εκεί μόλις παρουσιαστείς και θα ζητήσεις ακρόαση κλπ

    Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.
    Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση σου!
    Μου έχουν δώσει χαρτί όπου γράφει κατάσταση επιβιβασεως από το νησί που βρίσκομαι ώστε να μην πληρώσω για την μεταφορά μου εκεί όπως και με τα έξοδα καραβιού.
    Αν δεν πληρώνεις πολλά μέσω ΚΤΕΛ, αν φτάνεις πιο γρήγορα και γενικά αν σε αφήνει πιο κοντά στο στρατόπεδο...ΝΑΙ σαφώς θα το προτιμούσα.
    Δεν θα ήθελα να πέσω σε κάποιον ταρίφα για να με πάει μέχρι το στρατόπεδο και να τα σκάσω χοντρά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    γιατί δεν πέρνεις ενα τηλεφωνο στην Θηβα; Θα σου τα πουνε όλα. Και αυτοί καποτε καινουργιοι ήταν και είχαν την ίδια ανησυχία με σενα.
    Το τηλεφωνο ειναι ανωνυμο, δεν σε βλεπουν κιολας για να αγχωνεσαι. Γραψε ολες τις ερωτησεις σου σε ενα χαρτακι για να μην ξεχασεις κατι και θα πας με απολυτη ηρεμια οτι ξερεις τι πρεπει να κανεις.
    Πιο τηλέφωνο να καλέσω...την στρατολογία της Θήβας?
    Γτ κάλεσα όταν μεσημεριαζε για να τους ρωτήσω αν θα χρειαστούν τίποτα χαρτιά για την αναβολή και τι είδους χαρτιά...και μου είπανε θα πρέπει να καλέσω σε έναν από τα τηλέφωνα που είχε επάνω το χαρτί της κατάταξης μου.
    Περιττό να πω πως έπαιρνα τηλέφωνα και κανείς δεν απαντούσε...με αποτέλεσμα να πάω στην πλησιέστερη μονάδα μου για να ζητήσω βοήθεια από εκεί.
    Το τελικό συμπέρασμα?
    Το τελικό συμπέρασμα είναι πως θα πρέπει σονι και καλά να βγεις τρελός για να πάρεις την αναβολή.
    Τους ρώτησα αν γίνεται... έστω με ένα χαρτί να πάω (για να είμαι 100% σίγουρος για την αναβολή στην Θήβα) ψυχολόγου και μου είπαν...να πάρω αλλά γενικά υπερισχύει το χαρτί του ψυχιάτρου...
    Με λίγα λόγια και πάλι παίζει να μην την πάρω!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το ΚΤΕΛ της Θήβας ξεκινάει από τη Λιοσίων στα Κάτω Πατήσια. Μπορεί να σε βολεψει και το ΚΤΕΛ Βοιωτίας ή το ΚΤΕΛ Φωκίδας που κάνουν στάση έξω από τη Θήβα, νομίζω κοντά στο στρατόπεδο, αλλά πάρε να ρωτήσεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    θα στο πω πολυ απλα. κανεις δεν θελει εναν ανευθυνο μυξα σαν εσενα να κραταει οπλο αλλα ουτε και να του καθαριζει τις πατατες που θα τρωει.
    ειναι σιγουρο οτι θα παρεις αναβολη, γιατι κανεις δεν υπογραφει για εσενα οτι εισαι καταλληλος για τον στρατο.
    απλα καποια στιγμη θα ληξει η αναβολη σου και θα πρεπει να ξαναπας και να ξαναπας θα σου ζαλιζουν το συκωτι συνεχως και για πολλα χρονια και καλα θα κανουν γιατι η συμμετοχη στην κοινωνια δεν εχει μονο δικαιωματα αλλα και υποχρεωσεις.
    Απολυτως αναληθες - το μεγιστο που μπορει να δωθει σε χρονο αναβολης ειναι τα 2 χρονια, και μετα υποχρεωτικα η παιρνεις οριστικη απαλλαγη, η υπηρετεις. Καμια οχληση, κανενα κηνυγι, η δε απαλλαγη δεν φαινεται σε κανενα επισημο εγγραφο αφου με αποφαση του Συμβουλιου της Επικρατειας αποτελει ευαισθητο προσωπικο δεδομενο.

    μονο στην ζουγκλα δεν εχει κανεις κανενα δικαιωμα αλλα και καμμια υποχρεωση.
    Στις δημοκρατιες τα δικαιωματα ειναι αναφαιρεται και δεν εξαρτωνται απο τις υποχρεωσεις γιατι δεν εχουν ανταλλαγματα. Ενω ισχυει και το αντιστροφο, η τιμωρητικη σχεση μεταξυ υποχρεωσεων και δικαιωματων βρισκεται συνηθως σε, εχμ, αλλα πολιτευματα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Και αυτό δηλαδή αποκαλείται ελευθερία;
    Επίσης από την στιγμή που είμαι τα παραπάνω που ανέφερες γιατί θα πρέπει να μου ζαλίζουν κάθε φορά το "συκώτι".
    Αφού είμαι ανεύθυνος μυξας....γιατί να θέλουν έναν τέτοιο που λες και εσύ;
    Ποιο το νόημα σε όλο αυτό δεν μπορώ να καταλάβω...αν είναι έτσι όπως τα λες..
    Δεν βγάζει κανένα νόημα να συνεχίζεται όλο αυτό πραγματικά.
    Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω.
    Όσο για την συμμετοχή στην κοινωνία και όλα τα άλλα που ανέφερες θα προτιμούσα να μην τα σχολιάσω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Το ΚΤΕΛ της Θήβας ξεκινάει από τη Λιοσίων στα Κάτω Πατήσια. Μπορεί να σε βολεψει και το ΚΤΕΛ Βοιωτίας ή το ΚΤΕΛ Φωκίδας που κάνουν στάση έξω από τη Θήβα, νομίζω κοντά στο στρατόπεδο, αλλά πάρε να ρωτήσεις.
    Έχουμε τηλέφωνα;
    Θα προτιμούσα οποίο σε πάει πιο κοντά για να ξεμπερδευω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Καθολου ετσι δεν ειναι οπως τα λεει ανωνυμε... Ειναι η κλασσικη "απειλη" οσων δεν λενε να καταλαβουν οτι στις Δημοκρατιες, ο στρατος υπακουει στους νομους του κρατους και οχι το αντιστροφο.

    Δεν εχω συμβουλες να σου δωσω δυστυχως γιατι γνωριζω μονο για την "πολιτικη" οδο του να κανεις τη διαδικασια αναβολης/απαλλαγης μεσω του φρουραρχειου, οταν σου ερθει το χαρτι καταταξης και εχεις καποιον χρονο να ολοκληρωσεις τη διαδικασια. Αλλα οι συνθηκες ειναι διαφορετικες στην περιπτωση σου.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όλα έχουν sites με τηλέφωνα βρε Ανώνυμε. Δεν είναι καμια επιστήμη να τα βρεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    Το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση
    Δεν το μαθαίνει κανεις το Ι5 γιατι ο εργοδότης απαγορεύεται να ζητήσει απολυτήριο μόνο πιστοποιητικό αν θελει. Αλλά μπορεί αν θελει με τη σύμφωνη γνώμη του ενδιαφερόμενου ο ενδιαφερόμενος να επισκεφθεί ψυχίατρο της εταιρίας για ψυχιατρικη γνωμάτευση και ότι ειναι ικανός για ανάληψη καθηκόντων.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Όλα έχουν sites με τηλέφωνα βρε Ανώνυμε. Δεν είναι καμια επιστήμη να τα βρεις.
    Υπάρχει κάποιο link?
    Θα προτιμούσα την διαδρομή μέσω τρένου μιας και μου έχουν δώσει χαρτί για εισιτήριο τρένου.
    Αν πιστεύετε πως καλύτερα είναι μέσω ΚΤΕΛ για πιο κοντά και τέτοια...έστω ένα link από εκεί.
    Θα προτιμούσα να είναι όσο πιο κοντά με το Πειραιά διότι θα πάρω ταξί από εκεί.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Ρε φίλε η Θήβα δεν ειναι κανά χωριουδάκι μπες στο google maps να δεις τι ειναι πιο κοντά απο στρατόπεδο. Απο το Πειραιά πχ ξεκινάει τρένο που παει σταθμό Λαρισης και για Θεσσαλονίκη εχει απο Πειραιά νομίζω. Το θεμα ειναι όμως τι περνάει πιο κοντά απο το κεντρο; Στο πυροβολικό σε στείλανε;

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οποιος κοροιδευει δεν ξερει τι του ξημερωνει!!
    By λουλούδι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 99
    Last Post: 20-03-2019, 13:56
  2. Παρακαλω ας βοηθήσει οποίος μπορεί
    By Red Leged in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 3
    Last Post: 19-03-2019, 16:12
  3. όποιος ξέρει παρά πολυ καλά από messenger να απαντήσει εδω
    By giwrgos_26 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-2019, 03:29
  4. Replies: 2
    Last Post: 21-07-2011, 19:39
  5. Ψαχνω ομοιοπαθητικο γιατρο οποιος ξερει...
    By BrainTrance in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 1
    Last Post: 10-12-2008, 19:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •