Αισθάνομαι οτι με σχολιάζουν στον δρόμο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    47

    Αισθάνομαι οτι με σχολιάζουν στον δρόμο

    Καλησπέρα
    Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ πως με σχολιάζουν έξω στον δρόμο. Ήμουν σε ένα μαγαζι με έναν φίλο μου και καθώς φεύγαμε κοίταξα τυχαία σε ένα τραπέζι και είδα 2 κοπέλες να μας κοιτάνε και να λένε να αυτός είναι και καθώς πήρα το βλέμα μου της άκουσα να γελάνε..δεν κατάλαβα αν το λένε για εμένα η τον φίλο μου αλλα οι πιθανότητες είναι 50 50 οπότε μπορεί να το είπαν και για εμένα. Μετά από λίγες μέρες έγινε ένα παρόμοιο περιστατικό όπου πάλι το βλέμμα μου έπεσε σε 2 κοπέλες όπου η μία σκούντηξε την διπλανή της και με κοίταξαν..δεν ήθελα να δω τι αντίδραση μπορεί να είχαν γιατί αν καταλάβαινα οτι μπορεί να με κορόιδευαν θα άφηνα την παρέα μου και θα γυρνούσα σπιτι. Στέλνω εδώ γιατι έχει αρχίσει να με επηρεάζει όλο αυτο σε βαθμό που δεν θέλω να βγαίνω από το σπίτι. Ειχε κανένας άλλος παρόμοια εμπειρία και αν ναι πως κατάφερε να το ξεπεράσει ολο αυτό?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλησπέρα.
    Γιατί σκας; Μπορεί να λέγανε το οτιδήποτε "Να, αυτός είναι ο αδερφός της Τασούλας" "Να, αυτός είναι ο παιδαράς που σου 'λεγα" ή "Να, αυτός είναι που του έφυγε μία κλανιά στην τάξη στην τρίτη δημοτικού, ήταν συμμαθητής του ξαδέρφου της κουνιάδας του πρώην της θείας μου" .

    Τι σε προβληματίζει ακριβώς; Ζεις σε μικρό μέρος και θεωρείς ότι πλανάται κάτι στον αέρα τώρα τελευταία που δεν πιάνεις ή είχες πάντα θέμα και νόμιζες ότι λένε για εσένα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Κι εγώ νιώθω ότι με σχολιάζουν γιατί είμαι ψιλοπερίεργος και έχω εμφάνιση ας το πούμε "φλώρου", αλλά έχω μάθει να μη δίνω σημασία.
    Είναι κρίμα να μην βγαίνεις καθόλου για αυτό, άσε που μπορεί να μην σε σχολιάζουν αρνητικά!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σκεψου και το εξης η δραση προκαλει αντιδραση. Εχεις απολυτη επιγνωση του εαυτου σου? Και εαν σε σχολιασαν επειδη εκανες απλα αυτο ... τις κοιταξες? Ακομα και τις κοπελλες που κοιτας στο δρομο και κανουν οτι δεν κοιτουν εχουν σχεδον παντα επιγνωση οτι τις κοιτας, απλως δεν θελουν να δειξουν αντιδραση. Τα ιδια γινονται και με τους αντρες. Μην μου πεις οτι ενα διασταυρωθεις στο δρομο με μια κοπελλα και σε κοιταξει δεν θα κανεις καποιες σκεψεις αυτοματως ή δεν θα νοιωσεις ενα μικρο συναισθημα ... ξερω γω οτι ειναι ομορφη κοπελλα ... μηπως την ξερω... ακομα και μηπως εχω κατι στραβο επανω μου εαν εισαι σε αρνητικη διαθεση. Εαν σκεφτεσαι αρνητικα σε γενικες γραμμες με τετοια πραγματα που δεν εχουν ιδιαιτερη σημασια και σου χαλανε ολημερις τη διαθεση ισως να επρεπε να ζητησεις βοηθεια. Ειναι θεμα διαθεσης νομιζω και τη διαθεση την αντιλαμβανεσαι στους αλλους πολλες φορες, ετσι και οι αλλοι ισως αντιλαμβανονται τη δικια σου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλημερα κι απο εμενα. Φιλε μου, δεν αξιζει να σε επιρεαζει αυτο το θεμα! Ας παρουμε ως δεδομενο πρωτα, οτι σε κοιταξαν οντως! κι ειπαν κατις ασχημο για την εμφανηση σου -διοτις δεν σε ξερουν για να ελεγαν για τον χαρακτηρα σου,αρα μονο το απεξω μπορει να ασχοληθησαν - ας πουμε οτι ειναι ετσι, δεν αξιζει να δινεις παραπανω απο 1 λεπτο, διοτις μπορει να εχει σχιστει καμια μπλουζα σου, η το πατσακι σου να ειναι καπως! αν ειναι αυτο ειναι ξεφτυλα σε αυτες που το κανουν , διοτις ειναι τελειως παιδικο.
    Ας παρουμε οτι ειπαν κατις θετικο, οτι τους αρεσες δλδ, εαν δεν αντιληφθεις την διαφορα, διοτις ειναι αλλιως το χαμογελο σε αυτην την φαση, αν το καταλαβες θα πρεπει πολυ απλα κι χωρις δευτερη σκεψη να σηκωθεις και να πας απανω τους! κατευθειαν κι να κατσεις διπλα τους, να τις χαιδεψεις με ευγενεια κι κουβεντουλα πολυ ευγενικη! , δεν πρεπει να αφηνεις τετοιες ευκερειες ! πιστεψεμε καλητερα να το βαρεθεις παρα να το θυμασαι μετα απο χρονια κι να λες τι χαζομαρα που δεν πηγα στις γκομενες τοτες.!
    Τριτον,ας πουμε οτι ειναι λαθος, χωρις παρεξηγηση το προβλημα αυτο το ειχε ενας κολητος μου ,νομιζαι οτι των κουτσομπολευαν ,οι παρεξηγησεις και το ξυλο ηταν συνηθες καταληξη! κι δυστυχως το ετρωγα εγω το ξυλο αφου αυτος δεν μιλαγε !! εκανε ντου τους γροθοκοπουσαι στον εφνιδιασμο κι μετα εφευγε! εγω προσπαθωντας να τους χωρισω κι μετα να τους πω συγνωμη κι τετοια ,αυτοι πανω στην ορη τους κι λογο του μπουλουκιου -ξες οταν ειναι πανω απο 4-5 ατομα κι απεναντι ενας, οι πιο κομπλεξικοι θα αρχησουν τις κλωτσιες αφου ειναι ευκερια ζωης για αυτους να χτυπησουν ανθρωπο! - ετσι λοιπον ετρωγα το ξυλο εγω κι αυτος μια χαρα! Ωσπου πηγε σε γιατρο κι μαθαμε οτι ηταν δυπολικος με μανιες αρνιτηκες, μετα μας ειπαν οτι ειχε σχιζοφρενεια! και οτι πιστευαι οτι υπαρχουν γυρο ανθρωποι απο μια σεχτα ,απο φασηστες οπου εχουν σκοπο να εξολοθρεψουν τα εγγονια των αριστερων καπετανεων''ΔΣΕ'' της ομαδας του Βιτση - ενα βουνο - δυστυχως το πιστεψε αρκετα αφου του το ελεγε ο παπους του.
    Συνηστω την επομενη φορα με βοηθεια φιλων σου,να επιβεβαιωσης τι απο τα παρανω ειναι, εαν ειναι ιδεα σου, δεν ειναι ντροπη! ουτες ειναι κατι το πολυ σπανιο,πηγαινε σε εναν γιατρο κι πες του την αληθεια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Dionisis 777 View Post
    Καλησπέρα
    Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ πως με σχολιάζουν έξω στον δρόμο. Ήμουν σε ένα μαγαζι με έναν φίλο μου και καθώς φεύγαμε κοίταξα τυχαία σε ένα τραπέζι και είδα 2 κοπέλες να μας κοιτάνε και να λένε να αυτός είναι και καθώς πήρα το βλέμα μου της άκουσα να γελάνε..δεν κατάλαβα αν το λένε για εμένα η τον φίλο μου αλλα οι πιθανότητες είναι 50 50 οπότε μπορεί να το είπαν και για εμένα. Μετά από λίγες μέρες έγινε ένα παρόμοιο περιστατικό όπου πάλι το βλέμμα μου έπεσε σε 2 κοπέλες όπου η μία σκούντηξε την διπλανή της και με κοίταξαν..δεν ήθελα να δω τι αντίδραση μπορεί να είχαν γιατί αν καταλάβαινα οτι μπορεί να με κορόιδευαν θα άφηνα την παρέα μου και θα γυρνούσα σπιτι. Στέλνω εδώ γιατι έχει αρχίσει να με επηρεάζει όλο αυτο σε βαθμό που δεν θέλω να βγαίνω από το σπίτι. Ειχε κανένας άλλος παρόμοια εμπειρία και αν ναι πως κατάφερε να το ξεπεράσει ολο αυτό?
    Καλημερα!

    Ξέρεις μπορείς να το δεις και από άλλη οπτική γωνιά!

    Σε κοιτάζουν γιατί ξεχωρίζεις !Είσαι κάτι το διαφορετικό και μάλιστα το υποστηρίζεις.
    Τώρα αν τους αρεσεις ή όχι ,ειναι καθαρά θέμα δικό τους και όχι δικό σου.
    Δεν μπορούμε να αρέσουμε σε όλους δυστυχώς ....

    Να μην δίνεις σημασία τι λένε οι γύρω σου.....Εκατο ανθρώπους να ρωτήσεις ,εκατό διαφορετικές απαντήσεις θα πάρεις,
    Η διαφορετικοτητα μας μας κανε ξεχωριστούς ,αυτό να το θυμάσαι .

    Και το κυριότερο μην επιτρέπεις σε κανέναν να ασκεί αρνητική κρητική επάνω σου χωρίς να τον υπολογίζεις σαν άνθρωπο.
    Μονο απο ανθρώπους που ξέρουμε οτι θέλουν το κάλο μας δεχόμαστε την καλοπροεραιτη κρητική τους και προσπαθούμε να βελτιωθούμε !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Πιστεύεις οτι έχεις πάνω σου κάτι που προκαλεί τα σχόλια αγνώστων;

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Πιστεύεις οτι έχεις πάνω σου κάτι που προκαλεί τα σχόλια αγνώστων;
    Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το περπατημα μου. Το οποιο εχω διορθωσει αρκετα, περπατουσα με το στηθος εξω, πλεον οχι μεχρι και τα χερια μου κολλαω εντελως πανω μου, βεβαια ολο αυτο με ζοριζει αλλα μου εκανα παλια σχολια μην φουσκωνεσαι μην σφιγγεσαι, μονο αυτο μου ερχεται στο μυαλο και το οτι αν αντιληφθω καποιον να λεει κατι δεν ξεκολλαω το βλεμμα μ απο πανω του για να δω τι θα πει. Αλλα για το περπατημα δεν νομιζω, γιατι προσπαθω παρα πολυ για να περναω απαρατηρητος
    Last edited by Dionisis 777; 11-09-2020 at 14:36.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Dionisis 777 View Post
    Καλησπέρα
    Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ πως με σχολιάζουν έξω στον δρόμο. Ήμουν σε ένα μαγαζι με έναν φίλο μου και καθώς φεύγαμε κοίταξα τυχαία σε ένα τραπέζι και είδα 2 κοπέλες να μας κοιτάνε και να λένε να αυτός είναι και καθώς πήρα το βλέμα μου της άκουσα να γελάνε..δεν κατάλαβα αν το λένε για εμένα η τον φίλο μου αλλα οι πιθανότητες είναι 50 50 οπότε μπορεί να το είπαν και για εμένα. Μετά από λίγες μέρες έγινε ένα παρόμοιο περιστατικό όπου πάλι το βλέμμα μου έπεσε σε 2 κοπέλες όπου η μία σκούντηξε την διπλανή της και με κοίταξαν..δεν ήθελα να δω τι αντίδραση μπορεί να είχαν γιατί αν καταλάβαινα οτι μπορεί να με κορόιδευαν θα άφηνα την παρέα μου και θα γυρνούσα σπιτι. Στέλνω εδώ γιατι έχει αρχίσει να με επηρεάζει όλο αυτο σε βαθμό που δεν θέλω να βγαίνω από το σπίτι. Ειχε κανένας άλλος παρόμοια εμπειρία και αν ναι πως κατάφερε να το ξεπεράσει ολο αυτό?
    Διονύση, μου είχε πει η αδελφή μου μια ιστορία.. Ίσως να την έχεις ακούσει.
    Ήταν ο πατέρας, ο γιος και ένα γαϊδούρι και περνούσαν καθε πρωί μέσα από το χωριό τους. Μια μέρα ο γιος καθόταν πάνω στο γαϊδούρι και ο πατέρας περπατούσε δίπλα και τους είδαν και είπαν "Δεν σκέφτηκε τον πατέρα του, που είναι κουρασμένος και κάθισε αυτός πάνω στο γαϊδούρι". Την δεύτερη μέρα βγήκε ο πατέρας πάνω στο γαϊδούρι και είπαν "Δεν σκέφτηκε τον γιο του, που είναι μικρός και θα κουραστεί και βγήκε αυτός πάνω στο γαϊδούρι". Την τρίτη μέρα βγήκαν και οι δύο και είπαν" Δεν λυπούνται το ζώο". Την τέταρτη μέρα, δεν βγήκε κανένας και είπαν "Τι χαζοί που είναι, έχουν το γαϊδούρι και πάνε με τα πόδια ".

    Οι άνθρωποι πάντα θα βρουν κάτι να πουν, να σχολιάσουν.. Το θέμα είναι πόση αξία δίνεις σε ανθρώπους που αύριο δεν θα θυμάσαι καν. Αν είχες περισσότερη αυτοπεποίθηση δεν θα σε ένοιαζε η γνώμη των άλλων και σίγουρα δεν θα κοιτούσες δεξιά κι αριστερά για να δεις αν σχολιάζουν..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Dionisis 777 View Post
    Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το περπατημα μου. Το οποιο εχω διορθωσει αρκετα, περπατουσα με το στηθος εξω, πλεον οχι μεχρι και τα χερια μου κολλαω εντελως πανω μου, βεβαια ολο αυτο με ζοριζει αλλα μου εκανα παλια σχολια μην φουσκωνεσαι μην σφιγγεσαι, μονο αυτο μου ερχεται στο μυαλο και το οτι αν αντιληφθω καποιον να λεει κατι δεν ξεκολλαω το βλεμμα μ απο πανω του για να δω τι θα πει. Αλλα για το περπατημα δεν νομιζω, γιατι προσπαθω παρα πολυ για να περναω απαρατηρητος
    Σκεψου το εξης. Βλεπεις ενα στο δρομο και εχει διαφορετικο περπατημα απο το συνηθισμενο. Ποση σημασια θα δωσεις? Απλως θα εκλαβεις οτι περπαταει διαφορετικα. Το πιο πιθανο ειναι οτι το 99.9% των ανθρωπων το ιδιο θα κανει και για σενα ... σε περιπτωση που ισχυει οτι περαπατας και διαφορετικα. Απλως τα μεγαλοποιεις και ισως βοηθουσε μια επισκεψη σε εναν ειδικο ... δεν ξερω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και μαλλον δεν το περιγραφω σωστα. Εαν δεις καποιον να περπαταει στο δρομο διαφορετικα, θα δωσεις περισσοτερη σημασια απο οτι δινει ενας που δεν τα σκεφτεται αυτα, γιατι σου τριβελιζει το μυαλο το προβλημα. Σκεψου οτι οι αλλοι ουτε καν... οχι οτι ειναι ασυνηθιστο προβλημα και εγω το εχω βιωσει. Ακομα και οι κοπελλες που προσπαθουν να περπατουν σαν μοντελα και χιλια δυο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν βασιζεται και πολυ στην λογικη, ετσι ειναι οι φοβιες και ολοι εχουμε μερικες, αλλα ισως βοηθαει και μια διαφορετικη ματια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Δεν βασιζεται και πολυ στην λογικη, ετσι ειναι οι φοβιες και ολοι εχουμε μερικες, αλλα ισως βοηθαει και μια διαφορετικη ματια.
    Η αποδόμηση της φοβίας μέσα από τη λογική είναι κομμάτι της θεραπευτικής διαδικασίας.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    47
    Ναι σιγουρα μπορει να φταιει οτι απλα τις κοιταξα καπως επιμονα..απλως εμενα το μυαλο μου παει σε διαφορα πραγματα..λογο προβληματος εφιδρωσης ο δερματολογος μπυ ειχε προτεινει ενα συγκεκριμενο φανελακι το οποιο συγκρατει τον ιδρωτα απλα με κοντομανικες ψιλοφαινεται ειδικα αν καθισει να το παρστηρησει ο αλλος..και περισσοτερο στα μανικια..φουσκωνει λιγο στους ωμους..μεχρι και αυτο σκεφτομαι μηπως σχολιαζουν

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Η αυθόρμητη απάντηση που μου έρχεται είναι "Ε, και; "
    Γιατί σε νοιάζει τόσο η γνώμη αγνώστων;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 34
    Last Post: 19-08-2019, 00:09
  2. Νιώθω ότι με σχολιάζουν
    By MartinH97 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 30-05-2019, 20:10
  3. Στον δρόμο της ανάρρωσης αλλά ο φαύλος κύκλος της βουλιμίας συνεχίζεται :( :(
    By Vivianp in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 25-05-2017, 03:46
  4. Με κοροιδεύουν ΟΛΟΙ στον δρόμο χωρίς λόγο
    By mrjason in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2016, 15:41
  5. Με πεταξε στον δρομο..
    By super1900 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 25-09-2013, 10:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •