Δεν με πιάνουν τα φάρμακα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157

    Δεν με πιάνουν τα φάρμακα!

    Καλησπέρα σε όλους!Υποφέρω από αγχωδη διαταραχη εδώ και περίπου δύο χρόνια. Το κυριότερο σύμπτωμα μου είναι ένα έντονο θόλωμα και αδυναμία συγκέντρωσης. Όλα αυτά τα συμπτώματα τα έχω όλη την ημέρα γιγαντωνονται όμως όταν βρίσκομαι κυρίως εκτός σπιτιού.Είχα κάποια ορμονική διαταραχη την οποία έχω διορθώσει και έναν ήπιο υποκλινικο υποθειρεοειδισμο που προς το παρόν δεν απαιτεί θεραπεία αλλά το ελέγχω τακτικά με αιματολογικες εξετασεις.Τους πρώτους μήνες προσπάθησα να το αντιμετωπίσω χωρίς φάρμακα, εδώ και περίπου ενάμιση χρόνο ωστόσο έχω δοκιμάσει διαφορά σχήματα χωρίς αποτέλεσμα.Η θεραπεία μου την παρούσα χρονική στιγμή είναι 60 mg συμπαλτα το πρωί και άλλα 60 mg συμπαλτα το βράδυ και 2,5 mg Zyprexa το βράδυ. Λαμβάνω το αντικαταθλιπτικο αυτό εδώ και περίπου τρεις μήνες και μια εβδομάδα και στην δόση των 120 εδώ και δύο εβδομάδες.Δυστυχώς τα αποτελέσματα και αυτή την φορά είναι πενιχρα,δηλαδή έχω δει μια ελάχιστη βελτίωση ως προς την διάθεση το κομμάτι του άγχους όμως όπως επίσης και το θόλωμα παραμένουν ως έιχαν.Είμαι πραγματικά με την πλάτη στον τοίχο και δεν ξέρω τι να κάνω καθώς με το ζόρι τα βγάζω πέρα στην δουλειά και είμαι έτοιμος να παραιτηθώ.Σκέφτομαι να κάνω το εξής και θα ήθελα γνώμες πάνω σε αυτό. Αρχικά λέω να επιμείνω λίγο ακόμη στην θεραπεία που ήδη κάνω ίσως με μικρές τροποποιήσεις, εάν και πάλι δεν δω αποτέλεσμα σκέφτομαι να κάνω σταδιακή διακοπη των φαρμακων και να το παλέψω λίγο μόνος μου ίσως και με την βοήθεια κάποιον φυτικών σκευασματων, τέλος αν και πάλι δεν δω διαφορά σκέφτομαι να μεταβώ στο εξωτερικό και να μπω σε θεραπεία με κάποιο δυνατό αντικαταθλιπτικο maoi τύπου Nardil η Parnate που δίνονται σε περιπτώσεις ανθεκτικης καταθλιψης η ανθεκτικης αγχωδους διαταραχής.Θα ήθελα γνώμες, τι θα κάνατε εάν εισασταν στην θεση μου!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Από όσο γνωρίζω, τα αντικαταθληπτικα τύπου monoamine oxidase inhibitors, έχουν σοβαρές παρενέργειες, πρέπει να είσαι σε αυστηρή ιατρική παρακολούθηση, και για αυτό τον λογο χορηγούνται σε έκτακτες περιπτώσεις.

    Στο εξωτερικό αναζητώντας τέτοια θεραπεία, νομίζω πως μόνο θα ξοδευτείς, ίσως να σε εκμεταλευτουν οικονομικά, και το πιθανότερο είναι να αντιμετωπίσεις χειρότερες καταστάσεις!

    Εύκολες και γρήγορες
    φαρμακευτικες λύσεις, δυστυχώς για τους περισσότερους δεν υπάρχουν.

    Οποιος είναι τυχερός, και βρει ένα φαρμακευτικό σχήμα που ταιριάζει στην περίπτωση του, μπορεί να ζήσει σχετικά καλά για πολλά χρόνια, μακροπροθεσμα όμως το consensus είναι, ότι κάποια στιγμή θα βρεθεί να αντιμετωπίζει νέες δυσκολίες...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Επειδή το έχω ψάξει πολύ το θέμα. Τα συγκεκριμένα maoi και όχι όλα (δηλαδή οι μάπες που κυκλοφορούν εδώ τύπου aurorix) έχουν τρομερά μεγάλη αποτελεσματικότητα και σε μελέτες που έχουν γίνει τα συγκρίνουν σε αποτελεσματικότητα με βενζοδιαζεπινες πχ κλοναζεπαμη. Υπάρχουν άπειρα reviews στο διαδίκτυο σε έγκυρα site όπως το drugs.Com αλλά και άλλα, οι βαθμολογίες είναι γύρω στο 8,5/10 και πάρα πολλοί χρήστες που είναι treatment resistant κι έχουν δοκιμάσει ακόμη και 20 διαφορετικά αντικαταθλιπτικα τύπου ssri snri και τρικυκλικα ορκιζονται για την αποτελεσματικότητα τους, μάλιστα χαρακτηριζουν πολλοί τα ssri σαν καραμέλες μπροστά στο Nardil.Όσον αφορά τις παρενέργειες και τους περιορισμούς στο φαγητό είναι υπερβολικά αυτά που ακούγονται, οι παρενεργειες είναι λιγότερες ακόμη κι από κάποια ssri και οι περιορισμοί στα φαγητά ειναι παρατραβηγμενοι καθώς έχω μιλήσει ο ίδιος με χρήστες (είμαι σε ένα γκρουπ στο Facebook) και μου έχουν πει άτομα ΠΟΥ ΕΊΝΑΙ ΧΡΉΣΤΕΣ ΤΟΥ ΦΑΡΜΆΚΟΥ όχι απλά έχουν ακούσει από κάπου ότι τρώνε κανονικά τα πάντα απλά σε κάποια πεπαλαιωμενα κρασιά, τυριά και αλλαντικά τρώνε περιορισμένες ποσότητες.Τέλος τα συγκεκριμένα φάρμακα έχουν πολύ σπάνια το poop out που έχουν πολλά ssri και snri που χάνουν δηλαδή την αποτελεσματικότητα τους μετά από κάποια χρόνια χρήσης, υπάρχουν κι εδώ άπειρες κριτικές στο διαδίκτυο από χρήστες που χρησιμοποιούν τα φάρμακα αυτά πάνω από 30 χρόνια.Ειδικά το Nardil θεωρείται το gold standard για social anxiety αλλά επίσης για ανθεκτική καταθλιψη, γενικευμένη αγχωδη διαταραχη και αγοραφοβία. Δυστυχώς η παλιά φόρμουλα που ήτανε το τοπ αντικαταθλιπτικο που έχει κυκλοφορήσει ποτέ άλλαξε από την Pfizer από τότε που πήρε τα δικαιώματα, ωστόσο ακόμη και τώρα η νέα λιγότερο αποτελεσματική φόρμουλα έχει αποτελεσματικότητα απλά θέλει μεγαλύτερες δόσεις (αυτά πάλι τα λέω από εμπειρίες που μεταφέρουν χρήστες του συγκεκριμένου φαρμάκου).Δυστυχώς αυτά τα πυρηνικά υπεροπλα κατά του άγχους και της καταθλιψης έχουν παραγκωνιστει και αντικατασταθεί από σαβούρες τύπου ssri. Πιθανώς οι φαρμακευτικες και οι γιατροί έχουν τους λόγους τους να θέλουν αρκετούς από εμάς μόνιμα αρρώστους έτσι ώστε να βγάζουν όλο και περισσότερα χρήματα.

Similar Threads

  1. Zyprexa (Διαβάστε να μη σας πιάνουν κορόιδo)
    By airetikos in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 9
    Last Post: 25-02-2019, 11:53
  2. ΦΑΡΜΑΚΑ...
    By deleted-member-14-04-2016 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 10-04-2016, 20:06
  3. Φαρμακα....
    By KaterinaKostas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 18-05-2011, 00:24
  4. ΑΠΟΤΟΜΕς ΑΛΛΑΓΕΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ Κ ΤΑ ΧΑΝΩ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 23-09-2010, 02:56
  5. φαρμακα
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 06-06-2010, 10:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •