Επιτροπη ΚΕΠΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    7

    Επιτροπη ΚΕΠΑ

    Καλησπερα! Ο αδερφος μου εχει διαγνωστει με χρονια παρανοϊδη ψυχωση και ειχε νοσηλευτει για ενα μηνα. Η γιατρος του εκανε εισηγητικο φακελο για το ΚΕΠΑ με αυτη τη διαγνωση. Στη συνταγη για το φαρμακο αναγραφει f20 ψυχωσικη συνδρομη. Στο εξητηριο του νοσοκομειου ομως αναφερει f29 μη οργανικη ψυχωση. Περναει ΚΕΠΑ την Τεταρτη. Γνωριζετε αν υπαρχει θεμα με το εξητηριο; Που δινει περισσοτερο βαρυτητα η επιτροπη;

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    δεν ξερω για κεπα... αλλα θα ηθελα να μου πεις πως ειναι ο αδερφος σου... μετα το νοσοκομειο πως ειναι? του αρεσε? τον βοηθησε?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    7
    Ειναι πιο ηρεμος, τα αρνητικα συμπτωματα ομως εμενουν. Το νοσοκομειο δεν αρεσει σε κανεναν

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    ε καλα σε ποιον αρεσει!! πως ειναι η καθημερινοτητα του? παχεινε απο τα φαρμακα?
    στα λεω αυτα γιατι στην αρχη και εγω για ψυχωσικη συνδρομη διαγνωστικα και πηρα φαρμακα... ο γιατρος ηθελε να με κλεισει μεσα σε ψυχιατριο αλλα μπηκα και βγηκα γιατι δεν αντεχοταν το κλιμα... παιρνω αυτα τα φαρμακα εδω και 8 χρονια.. και βαλε..
    ηθελα να κλειστω σε ψυχιατριο το καλοκαιρι αλλα δεν εκατσε η φαση γιατι εδω που μενω ηταν πληρης το νοσοκομειο...
    δεν ξερω εαν χρειαστει στο μελλον... αλλα αμα ειναι να βγω χειροτερα τι να το κανεις?!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    7
    Το αμπιλιφαι των 15 παιρνει, δεν εχει παχυνει καθολου, δεν τρωει και πολυ φυσικα. Ομως μενει μονος του και δεν ασχολειται με τιποτα! Η γιατρος του μιλησε για καποιο κεντρο ημερας αλλα αυτος το σκεφτεται.

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    και εγω μια απο τα ιδια δεν κανω τιποτα... δεν παλευετε καθολου... ολοι εδω μεσα με παροτρυναν να ξεκινησω μια δουλεια μια γυμναστικη κτλ... αρχιδ.... τιποτα... δεν ξερω που θα βγει αυτο... φιλους κτλ τιποτα... πραγματικα δεν παλευετε.....

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    και εγω μια απο τα ιδια δεν κανω τιποτα... δεν παλευετε καθολου... ολοι εδω μεσα με παροτρυναν να ξεκινησω μια δουλεια μια γυμναστικη κτλ... αρχιδ.... τιποτα... δεν ξερω που θα βγει αυτο... φιλους κτλ τιποτα... πραγματικα δεν παλευετε.....
    δεν παιρνετε ετσι η ζωη .. κατι πρεπει να κανει ο αδερφος σου και εγω επισης...
    καντου παρεα οσο μπορεις... νομιζω οτι θα τον βοηθησει... μην μενει μονος του.. επειδηνονετε η κατασταση.....

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    7
    Αυτο ειναι το δυσκολο, πως να ασχοληθει με κατι. Η αγωγη και το νοσοκομειο πιστευω δεν μπορουν να κανουν κατι γιαυτο

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    οχι ρε συ τι να κανουν τα νοσοκομεια και οι γιατροι.... το θεμα ειναι να βρει αυτος ενδιαφερον σε κατι... αλλα μην τον πιεζεις σου μιλαω εκ πειρας... γιατι και μενα με πιεζαν και ηταν χειροτερα...
    απλα καντου παρεα εαν μπορεις... και μην τον θεωρεις κατωτερο σου... δεν σημαινει οτι επειδη παιρνει φαρμακα οτι ειναι και χαζος! καταλαβαινεις τι σου λεω...

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    αν και αυτο που εχω καταλαβει εγω.. απο την δικη μου ιστορια... ειναι οτι τα φαρμακα ειναι η τελευταια λυση... οταν ενας ανθρωπος δεν μπορει για τους χ ψ λογους να συνεχισει την ζωη του ετσι οπως ειναι στρεφετε στα φαρμακα...αλλα μην τα ισοπεδονουμε ολα υπαρχουν και πολλοι δημιουργικοι ανθρωποι που παιρνουν φαρμακα και ειναι οκ .. δουλευουν κτλ...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    7
    Εχεις απολυτο δικιο για την παρεα μου, δεν την εχει πολυ λογω δικης μου οικογενειας. Οσο για το φαρμακο τον εχει βοηθησει σε ενα βαθμο. Φυσικα και δεν τον βλεπω κατωτερο, απλα τον βλεπω σαν εναν ανθρωπο που χρειαζεται καποια στηριξη και ωθηση για τη ζωη του.

  12. #12
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by ads View Post
    Εχεις απολυτο δικιο για την παρεα μου, δεν την εχει πολυ λογω δικης μου οικογενειας. Οσο για το φαρμακο τον εχει βοηθησει σε ενα βαθμο. Φυσικα και δεν τον βλεπω κατωτερο, απλα τον βλεπω σαν εναν ανθρωπο που χρειαζεται καποια στηριξη και ωθηση για τη ζωη του.
    εμενα η μανα μου προσπαθουσε να μου μεταδωσει το κινητρο να κανω κατι με την ζωη μου... το εκανε βιαια... δεν βγαινει αποτελεσμα ετσι....χαλαρα... τι να σου πω ... απο αυτα που βλεπω και εγω σου λεω....
    και οσο για την στιρηξη λες οτι εχεις οικογενεια.. προσπαθησε να τον βοηθησεις χωρις να χρειαστει να χρεωσεις και να ζημιωσεις την δικη σου οικογενεια! με μετρο ολα! και στην τελικη δεν ειναι και κανενας αστεγος... οκ θελω να πιστευω οτι παιρνατε την ημερα δεν ειστε πλουσιοι οπως και εγω αλλα την ημερα θα την βγαλετε!

  13. #13
    xaka10
    Guest
    δεν μπορω να καταλαβω ολες αυτες τις διαφοροποιησεις στις κατηγοριες της ψυχωσης.εχουν χιλιους δυο ορισμους για την ψυχωση.το μη οργανικη ψυχωση γιατι το εγραψε το νοσοκομειο.αν δεν κανω λαθος υπαρχει η οργανικη ψυχωση που οφειλεται σε ανοια και αλλα σωματικα προβληματα που προκαλουν την ψυχωση.ολες οι αλλες ειναι μη οργανικες ψυχωσεις και κατατασονται σε κατηγοριες π.χ. σχιζοφρενεια,παραληρητικη διαταραχη,διπολικη διαταραχη,σχιζοσυναισθημα� �ικη ή συναισθηματικη ψυχωση. με λιγα λογια το νοσοκομειο στην εξοδο νοσηλειας δεν την κατεταξε πουθενα.γιατι ολα τα παραπανω που ανεφερα ανηκουν στις μη οργανικες ψυχωσεις.λογικα επειδη ειναι αοριστη η διαγνωση και περιλαμβανει ολες τις παραπανω κατηγοριες θα εκλαβει τη διαγνωση της ιατρου που εκανε το φακελο αν και κοιτανε πολυ στα κεπα τις διαγνωσεις απο το νοσοκομειο αλλα μη οργανικη ψυχωση ειναι ολα τα παραπανω που ανεφερα.αν δεχτουν την σχιζοφρενεια της γιατρου πολυ δυσκολα να παρει κατω απο 67% και το επιδομα το εχει στην τσεπη του,τωρα αν δεχτουν σκετο μη οργανικη ψυχωση μπορει να βαλουν και μικροτερο ποσοστο και να μην παρει το επιδομα διοτι καποιες ψυχωσεις που δεν ειναι σχιζοφρενεια πιανουν και 50% οπως η διπολικη διαταραχη και η σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    7
    Την μη οργανικη ψυχωση την εγραψε στο εξητηριο η γιατρος για να μη ερθει "βαρια" στον αδερφο μου η χρονια παρανοϊδης ψυχωση, γιατι το εξητηριο θα το επερνε αυτος στα χερια του. Τον εισηγητικο τον ειχε δωσει σε εμενα, δεν τον ειδε ο αδερφος μου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by ads View Post
    Καλησπερα! Ο αδερφος μου εχει διαγνωστει με χρονια παρανοϊδη ψυχωση και ειχε νοσηλευτει για ενα μηνα. Η γιατρος του εκανε εισηγητικο φακελο για το ΚΕΠΑ με αυτη τη διαγνωση. Στη συνταγη για το φαρμακο αναγραφει f20 ψυχωσικη συνδρομη. Στο εξητηριο του νοσοκομειου ομως αναφερει f29 μη οργανικη ψυχωση. Περναει ΚΕΠΑ την Τεταρτη. Γνωριζετε αν υπαρχει θεμα με το εξητηριο; Που δινει περισσοτερο βαρυτητα η επιτροπη;
    Η επιτροπη είναι κατι σαν το τζοκερ. Μπορεί να πέσεις σε καποιον προεδρο που να το δώσει, μπορεί να πέσεις σε καποιον που να μην το δινει ακομα και αν εχεις 50 νοσηλείες.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ευφορευτικη επιτροπη
    By pavlosla in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 27-05-2019, 00:31
  2. Επιτροπή ΚΕΠΑ -καταθλιψη
    By stellagr in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 1
    Last Post: 16-07-2016, 14:38
  3. Διπολική διαταραχή / Υγειονομικη επιτροπη
    By el_lp in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 6
    Last Post: 01-07-2014, 21:01
  4. sleeve και εγκριση απο επιτροπη...
    By mariakriti_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 29-06-2012, 18:20
  5. Επιτροπή από γιατρούς
    By νικος32 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 32
    Last Post: 11-01-2010, 00:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •