Τσιγκούνης στην τσέπη, τσιγκούνης και στα αισθήματα; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 80
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εκ πειρας , ο τσιγκουνης στην τσεπη , ειναι παντα τσιγκουνης στα αισθηματα .......χωρις να διαβασω την πρωτη μεγαλη παραγραφο....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,348
    Καλημέρα!

    Γι αυτό ρώτησα αν μπορεί να δει τον ευατο της μέσα σε όλο αυτό...

    Η τσιγκουνιά (αν μπορουμε να το πουμε αυτο )και όλα τ΄ άλλα νομίζω φαίνονται σαν δικαιολογίες ....

    Ψαχνεις κάτι πολύ συγκεκριμένο αν δεν κάνω λάθος ...αν δεν το αποβάλλεις όλο αυτό πάντα θα βρίσκεις κατι να σε χαλάει σε κάθε σχεση σου...
    Πριν προχωρήσουμε σε μια καινούργια επιλογη καλο ειναι να έχουμε σβήσει την παλιά..Είναι πολυ άδικο για τον επόμενο να πεφτει συνέχεια σε συγκρίσεις και πολύ ψυχοφθόρο για εμάς .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    καλημερα.
    που το ξερεις οτι εχει χιλιαρικα στον λογαριασμο του;;
    οτι ειναι τσιγγουνης και οχι φτωχος, ειναι βεβαιο, διοτι διαφορετικα, δεν θα τσιγγουνευοταν και το μπουκαλι το νερο...
    το μονο θεμα σου ειναι αν ειναι τσιγγουνης και στα αισθηματα;
    κατα τα αλλα, μπορεις να ζησεις με εναν ανθρωπο που τσιγγουνευεται το καθε ευρω;
    εχει μια ωριμη ηλικια. τι ξερεις για τις προηγουμενες σοβαρες σχεσεις του; γιατι ενας 30ρης με σταθερη δουλεια ειναι ελευθερος και μολις γνωρισε μια πολυ μικρη κοπελα, θελει να την παντρευτει στα γρηγορα;;;
    εσυ, λες θελεις να σπουδασεις και να κανεις καριερα.
    πως και ποτε θα τα κανεις αυτα, αν παντρευτεις απ τα 20;
    εκτος αν σκοπευεις να αρραβωνιαστεις τωρα και να παντρευτεις σε 10- 15 χρονια, οποτε, μαλλον καποιον αλλον θα παντρευτεις, οχι αυτον...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εγω δε βλεπω καμια τσιγγουνια! Ο ανδρας σου ζηταει να πληρωνεις τα ΜΙΣΑ οπως ειναι το δικαιο! Σε ποια εποχη νομιζεις οτι ζουμε; Οι ελληνιδες θελετε φεμινισμο, αλλα εκει που σας συμφερει γυρνατε στο 1950. Βορειοευρωπαια γυναικα αν πας να πληρωσεις σε ραντεβου προσβαλλεται. Θεωρει οτι την λες *******.

    Λες οτι θες να κανεις οικογενεια. Νομιζεις ο αντρας θα στηριξει μονος του οικονομικα την οικογενεια; Θα πρεπει κι εσυ να δουλευεις! Η μανα μου δουλευε διπλοβαρδιες μεχρι τα 68 για να μας μεγαλωσει. Εχει ευθυνες η οικογενεια, συνελθετε ελληνιδες!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν είπα ότι συμφωνώ. Αλλά το προφίλ που παρουσιάζει για τον άνθρωπο δείχνει κάποιον που είτε τη δουλεύει ψιλό γαζί, είτε κάποιον που έχει ψυχολογικά αν ισχύουν όσα λέει. Δεν είναι μόνο θέμα τσιγγουνιάς π.χ. 30 χρονών μαντράχαλος πάει και τρώει στους δικούς του, έχει γνωρίσει τη μάνα της αλλά της έχει παρουσιάσει μόνο τα ξαδέρφια του, δεν θέλει να βγαίνει κτλ κτλ, αρχικά ήθελε μόνο να πηδήξει και τώρα στους 9 μήνες τάζει γάμους και παιδιά, φαίνεται να αποφεύγει τις πολλές κοινές δραστηριότητες εκτός σπιτιού, λέει ότι βλέπει μέλλον αλλά θέλει τα έξοδα χωριστά μέχρι το 50αράκι... Αλληλοσυγκρουόμενα πράγματα.
    Εγω δε διαβασα κατι τετοιο. Μεγεθυνεις επιλεκτικα σημεια του κειμενου και προσπαθεις να τους χωρισεις ολους. Στη γωνια υπαρχει ενας πριγκηπας για την καθε μια σας. Χωριστε και σας περιμενει.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Δεν ξερω αν πρεπει να το πω αλλα με χαλασε που εισαι 19 και εισαι σε σχεση μ εναν 30.ειστε σε τελειως διαφορετικη φαση ζωης.εσυ εισαι κοριτσακι τωρα χτιζεις το μελλον σου,ενας συμφοιτητης σου θα ταν οτι καλυτερο για σενα.δυστυχως δεν ξερω τι να σε συμβουλεψω γιατι ειμαι πολυ αρνητικη με τετοιες σχεσεις,εσυ μολις τελειωσες με την εφηβεια μπρωστα του εισαι μωρο
    Σιγα τη διαφορα ηλικιας. Και οι γονεις μου τοση εχουν. Απλα να μη βιαστουν να παντρευτουν γιατι ειναι νεοτατοι και οι δυο. Να κρατησουν τη σχεση μερικα χρονια και αν δουν οτι εξακολουθουν να θελουν οικογενεια, ας προχωρησουν. Αλλα πρωτα να πιασει δουλεια και η κοπελα.

    Και κοριτσι μου μην ακους συμβουλατορες δεξια κι αριστερα. Συνηθως ειναι προβληματικα ατομα που προσπαθουν να σπειρουν στο μυαλο σου φαντασιωσεις. Ακου εχει αλλη γιατι πηγαινει στη μανα του χαχαχα! Βαλτου κοριο στο σακακι να τον παρακολουθησεις. Λοοοοοοολ!

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    28
    Ναι εχεις δικιο επεσα σε αυτη την παγιδα γιατι οπως ειπα η η μητερα μου δουλευει ολη μερα και ειμαι συνεχως μονη! με αποτελεσμα να μπλεκω συνεχως με ακαταλληλους αντρες που προσφερα και δεν προσφεραν..ομως μετα απο αυτο με τον 30αρη καταλαβα το λαθος μου, τον χωρισα και αποφασισα να μεινω μονη μου να τα βρω πρωτα με τον εαυτο μου και μετα ολα τα αλλα

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εγω δε βλεπω καμια τσιγγουνια! Ο ανδρας σου ζηταει να πληρωνεις τα ΜΙΣΑ οπως ειναι το δικαιο! Σε ποια εποχη νομιζεις οτι ζουμε; Οι ελληνιδες θελετε φεμινισμο, αλλα εκει που σας συμφερει γυρνατε στο 1950. Βορειοευρωπαια γυναικα αν πας να πληρωσεις σε ραντεβου προσβαλλεται. Θεωρει οτι την λες *******.

    Λες οτι θες να κανεις οικογενεια. Νομιζεις ο αντρας θα στηριξει μονος του οικονομικα την οικογενεια; Θα πρεπει κι εσυ να δουλευεις! Η μανα μου δουλευε διπλοβαρδιες μεχρι τα 68 για να μας μεγαλωσει. Εχει ευθυνες η οικογενεια, συνελθετε ελληνιδες!

    Δεν νομίζω να ανέφερα ότι είμαι φεμινίστρια..εγω είπα ότι σπουδάζω και δεν έχω χρήματα επομένως όταν θέλει ένας 30αρης να τα έχει με μία 19χρονη πρέπει να είναι προετοιμασμένος να πληρώσει κάτι παραπάνω..χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν θα πληρώνω τίποτα...και απτην στιγμή που είναι οικονομικά ανεξάρτητος έτσι..μόνος του υπερηφανεύεται ότι έχει χρήματα και το αναφέρει συνεχώς

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Sowhat View Post
    Δεν νομίζω να ανέφερα ότι είμαι φεμινίστρια..εγω είπα ότι σπουδάζω και δεν έχω χρήματα επομένως όταν θέλει ένας 30αρης να τα έχει με μία 19χρονη πρέπει να είναι προετοιμασμένος να πληρώσει κάτι παραπάνω..χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν θα πληρώνω τίποτα...και απτην στιγμή που είναι οικονομικά ανεξάρτητος έτσι..μόνος του υπερηφανεύεται ότι έχει χρήματα και το αναφέρει συνεχώς
    Καλημέρα. Δεν πάει έτσι.. Κανένας αντρας δεν είναι υποχρεωμένος να πληρώνει και τα έξοδα της κοπέλας που βγαίνει. Είτε είναι 19 η κοπέλα είτε είναι 59. Ζητάτε ίσα δικαιώματα (σχεδόν όλες) αλλά όταν είναι να βάλετε το χέρι στην τσέπη τα πράγματα για εσάς αλλάζουν. Το γεγονός ότι το κάνει κάποιος είναι από επιλογή του και όχι γιατί "πρέπει" ο αντρας να πληρώνει. Ας αρχίσουμε πρώτα από αυτό.

    Αυτό που λέει η Σονια πιο πάνω σαν σενάριο παίζει. Από το να σκεφτόμαστε διαφορα σενάρια όμως, καλύτερα να συζητήσεις μαζί του και να ακούσεις τι έχει να σου πει.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Το να μοιραζεις τον λογαριασμο σε ισα μερη, προυποθετει και ιση η συγκρισιμη οικονομικη δυνατοτητα για οσους πληρωνουν. Ισοτητα αυτο ειναι. Αλλιως μιλαμε για ισοπεδωση. Επιπλεον δε γινεται να μιλαμε για ξεπερασμενα στερεοτυπα σε ο,τι αφορα την διαφορα ηλικιας αλλα να ισχυριζομαστε οτι δεν υπαρχουν πολυ σημαντικες πρακτικες συνεπειες που πηγαζουν απο τη διαφορα αυτη. Αλλη οικονομικη δυνατοτητα εχει ενας φοιτητης 19 ετων αλλη ενας 30χρονος επαγγελματιας επιτυχημενος κιολας.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Sowhat View Post
    Δεν νομίζω να ανέφερα ότι είμαι φεμινίστρια..εγω είπα ότι σπουδάζω και δεν έχω χρήματα επομένως όταν θέλει ένας 30αρης να τα έχει με μία 19χρονη πρέπει να είναι προετοιμασμένος να πληρώσει κάτι παραπάνω..χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν θα πληρώνω τίποτα...και απτην στιγμή που είναι οικονομικά ανεξάρτητος έτσι..μόνος του υπερηφανεύεται ότι έχει χρήματα και το αναφέρει συνεχώς
    Οποιον και να παντρευτεις αμα πηγαινεις στις καφετζουδες και τις χαρτοριχτρες θα χωρισεις. Οι ανθρωποι λυνουν τα προβληματα τους με συνεννοηση. Αν θες να κανεις καποια πραγματα αλλα δεν εχεις λεφτα να τα κανεις, δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να σε χρηματοδοτησει. Ουτε καν ο συζυγος σου.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλημέρα. Δεν πάει έτσι.. Κανένας αντρας δεν είναι υποχρεωμένος να πληρώνει και τα έξοδα της κοπέλας που βγαίνει. Είτε είναι 19 η κοπέλα είτε είναι 59. Ζητάτε ίσα δικαιώματα (σχεδόν όλες) αλλά όταν είναι να βάλετε το χέρι στην τσέπη τα πράγματα για εσάς αλλάζουν. Το γεγονός ότι το κάνει κάποιος είναι από επιλογή του και όχι γιατί "πρέπει" ο αντρας να πληρώνει. Ας αρχίσουμε πρώτα από αυτό.

    Αυτό που λέει η Σονια πιο πάνω σαν σενάριο παίζει. Από το να σκεφτόμαστε διαφορα σενάρια όμως, καλύτερα να συζητήσεις μαζί του και να ακούσεις τι έχει να σου πει.
    Αν κατάλαβα καλά απο τα γραφομενα της, τον χώρισε...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εγω δε διαβασα κατι τετοιο. Μεγεθυνεις επιλεκτικα σημεια του κειμενου και προσπαθεις να τους χωρισεις ολους. Στη γωνια υπαρχει ενας πριγκηπας για την καθε μια σας. Χωριστε και σας περιμενει.

    Της είπα εγώ να χωρίσει; Ότι θέλει ας κάνει. Αλλά να μην έχει τα μάτια κλειστά σε περίεργα σημάδια και συμπεριφορές και να ξέρει με τι ανθιρωπο έχει να κάνει πριν αποφασίσει.
    Ή μίλησα για κάνεναν πρίγκηπα; Το να έχει γνωρίσει σε 9 μήνες σχέσεις ήδη την μάνα της κοπέλας αλλά να μην έχει γνωρίσει τους δικούς του σε αυτή, να τσιγγουνεύεται να πάρει ένα αναψυκτικό ή ένα νερό και να παίρνει κολατσιό από το σπίτι για ν έχει να τρώει εκεί που πάει διακοπές ενώ δεν έχει ιδιαίτερο οικονομικό πρόβλημα, αν εσύ τα θεωρείς νορμάλ, οκ. Εγώ δεν τα θεωρώ.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εγω δε βλεπω καμια τσιγγουνια! Ο ανδρας σου ζηταει να πληρωνεις τα ΜΙΣΑ οπως ειναι το δικαιο! Σε ποια εποχη νομιζεις οτι ζουμε; Οι ελληνιδες θελετε φεμινισμο, αλλα εκει που σας συμφερει γυρνατε στο 1950. Βορειοευρωπαια γυναικα αν πας να πληρωσεις σε ραντεβου προσβαλλεται. Θεωρει οτι την λες *******.

    Λες οτι θες να κανεις οικογενεια. Νομιζεις ο αντρας θα στηριξει μονος του οικονομικα την οικογενεια; Θα πρεπει κι εσυ να δουλευεις! Η μανα μου δουλευε διπλοβαρδιες μεχρι τα 68 για να μας μεγαλωσει. Εχει ευθυνες η οικογενεια, συνελθετε ελληνιδες!

    Η κοπέλα δεν ζήτησε να της πληρώνει τα πάντα. Να μην είναι σπάγκος ζήτησε.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Αν κατάλαβα καλά απο τα γραφομενα της, τον χώρισε...
    Όντως.. Δεν το είχα δει .

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αισθήματα και Νους
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 2
    Last Post: 06-05-2017, 00:24
  2. Νιωθω κενος απο αισθηματα
    By lZagdermont in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 18-03-2016, 10:27
  3. Νιωθω τρομερα μπερδεμενος με τα αισθηματα μου
    By solkots in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 13-06-2014, 21:55
  4. Σκέψεις και αισθήματα
    By reboot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-06-2013, 23:25
  5. Αισθήματα ανωτερότητας
    By fiatakias in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 21-06-2009, 13:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •