Τσιγκούνης στην τσέπη, τσιγκούνης και στα αισθήματα; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 80
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Οποιον και να παντρευτεις αμα πηγαινεις στις καφετζουδες και τις χαρτοριχτρες θα χωρισεις. Οι ανθρωποι λυνουν τα προβληματα τους με συνεννοηση. Αν θες να κανεις καποια πραγματα αλλα δεν εχεις λεφτα να τα κανεις, δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να σε χρηματοδοτησει. Ουτε καν ο συζυγος σου.
    Ούτε σε καφετζούδες πήγα ούτε σε χαρτορίχτρες! εννοείται ότι του μίλησα...κοίτα δεν είπα να έχω κάποιον να μου τα ακουμπάει..μην λες πράγματα που δεν έχω αναφέρει!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Σιγα τη διαφορα ηλικιας. Και οι γονεις μου τοση εχουν. Απλα να μη βιαστουν να παντρευτουν γιατι ειναι νεοτατοι και οι δυο. Να κρατησουν τη σχεση μερικα χρονια και αν δουν οτι εξακολουθουν να θελουν οικογενεια, ας προχωρησουν. Αλλα πρωτα να πιασει δουλεια και η κοπελα.

    Και κοριτσι μου μην ακους συμβουλατορες δεξια κι αριστερα. Συνηθως ειναι προβληματικα ατομα που προσπαθουν να σπειρουν στο μυαλο σου φαντασιωσεις. Ακου εχει αλλη γιατι πηγαινει στη μανα του χαχαχα! Βαλτου κοριο στο σακακι να τον παρακολουθησεις. Λοοοοοοολ!

    Στάθηκες στο έχει άλλη ενώ είπα και άλλα ενδεχόμενα. Αν έχεις προσέξει εδώ μέσα, δεν το λέω με ευκολία ότι παίζει τρίτο πρόσωπο. Αν φαίνεται ότι κάτι του απορροφά χρόνο και χρήμα, βεβαίως θα είναι μέσα στα ενδεχόμενα και το τρίτο πρόσωπο χωρίς να είναι το μόνο ενδεχόμενο.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Το να μοιραζεις τον λογαριασμο σε ισα μερη, προυποθετει και ιση η συγκρισιμη οικονομικη δυνατοτητα για οσους πληρωνουν. Ισοτητα αυτο ειναι. Αλλιως μιλαμε για ισοπεδωση. Επιπλεον δε γινεται να μιλαμε για ξεπερασμενα στερεοτυπα σε ο,τι αφορα την διαφορα ηλικιας αλλα να ισχυριζομαστε οτι δεν υπαρχουν πολυ σημαντικες συνεπειες που πηγαζουν απο τη διαφορα αυτη. Αλλη οικονομικη δυνατοτητα εχει ενας φοιτητης 19 ετων αλλη ενας 30χρονος επαγγελματιας επιτυχημενος κιολας.
    Δεν στεκουν λογικα αυτα που λες γιατι δεν συνυπολογιζεις ποιος ειναι αυτος που θελει το χ πραγμα που κοστιζει.

    Αν εγω ειμαι πλουσιος και θελω να παω εκδρομη στην Αραχωβα με μια φτωχη που δεν εχει χρηματα για εκδρομες, θα της κανω την προταση για Αραχωβα προσφερομενος να της καλυψω τα εξοδα, και αν δεχτει, τοτε θα παμε. Δεν ειναι υποχρεωμενη να δεχτει ομως.

    Αντιστοιχως, η φτωχη μπορει να ζηταει απο τον πλουσιο Αραχωβες, μπουζουκια κλπ. Δεν υποχρεωμενος ο πλουσιος να της κανει τετοια λουσα. Τι μπορεις να πληρωσεις κοπελα; Που θα πηγαινες αν ησουν μονη σου; Μπυριτσα στην πλατεια; Για μπυριτσα θα παμε. Υποτιθεται κανεις σχεση για τον ανθρωπο, οχι για τα λεφτα του.

    (Παρεπιμπτοντως ο πλουσιος μπορει να ειναι η γυναικα)

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Στο προηγούμενο θέμα σου το φθινόπωρο μέσες άκρες είχες γράψει ότι είχες κάνει 2μιση χρόνια σχέση στο λύκειο, μετά όταν τελείωσε όλο αυτό ξέσπασες στο να βγαίνεις με διάφορους να κάνεις σεξ και τώρα είσαι στο πρώτο έτος του πανεπιστημίου και (τότε) εδώ και 2 βδομάδες βγαίνεις με κάποιον που ήθελες να το πάτε πιο σιγά αλλά τελικά δεν το σεβάστηκε (υποθέτω ο 30αρης που συζητάμε και τελικάκάνατε σχέση). Παράλληλα έλεγες ότι έχεις μείνει και κάποιο διάστημα μόνη σου να σκεφτείς. Και ρωτάω εγώ τώρα, πόσο ήταν αυτό το διάστημα και τι συμπεράσματα έβγαλες;

    Διαβάζοντας και το μήνυμά σου τώρα, θέλω να σε ρωτήσω γιατί αισθάνεσαι μόνη που δουλεύει η μητέρα σου και πας και ψάχνεσαι για άντρες να σου καλύψουν το κενό; 19 χρονών κοπέλα δεν έχεις δραστηριότητες, ενδιαφέροντα, φίλους, φιλοδοξίες;

    Quote Originally Posted by Sowhat View Post
    Ναι εχεις δικιο επεσα σε αυτη την παγιδα γιατι οπως ειπα η η μητερα μου δουλευει ολη μερα και ειμαι συνεχως μονη! με αποτελεσμα να μπλεκω συνεχως με ακαταλληλους αντρες που προσφερα και δεν προσφεραν..ομως μετα απο αυτο με τον 30αρη καταλαβα το λαθος μου, τον χωρισα και αποφασισα να μεινω μονη μου να τα βρω πρωτα με τον εαυτο μου και μετα ολα τα αλλα

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Δεν στεκουν λογικα αυτα που λες γιατι δεν συνυπολογιζεις ποιος ειναι αυτος που θελει το χ πραγμα που κοστιζει.

    Αν εγω ειμαι πλουσιος και θελω να παω εκδρομη στην Αραχωβα με μια φτωχη που δεν εχει χρηματα για εκδρομες, θα της κανω την προταση για Αραχωβα προσφερομενος να της καλυψω τα εξοδα, και αν δεχτει, τοτε θα παμε. Δεν ειναι υποχρεωμενη να δεχτει ομως.

    Αντιστοιχως, η φτωχη μπορει να ζηταει απο τον πλουσιο Αραχωβες, μπουζουκια κλπ. Δεν υποχρεωμενος ο πλουσιος να της κανει τετοια λουσα. Τι μπορεις να πληρωσεις κοπελα; Που θα πηγαινες αν ησουν μονη σου; Μπυριτσα στην πλατεια; Για μπυριτσα θα παμε. Υποτιθεται κανεις σχεση για τον ανθρωπο, οχι για τα λεφτα του.

    (Παρεπιμπτοντως ο πλουσιος μπορει να ειναι η γυναικα)
    Η κοπελα είπε ότι είναι αρνητικός στις πολλές εξόδους ενώ πληρώνει ΚΑΙ εκείνη. Δεν είδα να λέει ότι αυτές οι έξοδοι είναι κάτι το ακριβό όπου δεν έχει η ίδια να πληρώσει και θέλει να της τα πληρώνει αυτός.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Στάθηκες στο έχει άλλη ενώ είπα και άλλα ενδεχόμενα. Αν έχεις προσέξει εδώ μέσα, δεν το λέω με ευκολία ότι παίζει τρίτο πρόσωπο. Αν φαίνεται ότι κάτι του απορροφά χρόνο και χρήμα, βεβαίως θα είναι μέσα στα ενδεχόμενα και το τρίτο πρόσωπο χωρίς να είναι το μόνο ενδεχόμενο.
    Ειμαστε χαρτοριχτρες εδω μεσα ή καφετζουδες;

    Ενας συμβουλος σχεσεων δε θα προσπαθουσε ποτε να βγαλει συμπερασμα περι ενδεχομενων. Οταν δεν εχει αρκετες πληροφοριες το ατομο για να βγαλει συμπερασμα, δεν εχει ουτε αυτος στον οποιο μεταφερει το παραπονο του.

    Για να μην κανει την καφετζου λοιπον και το μεντιουμ, εξηγει καποιες γενικες αρχες, οπως το οτι τα ζευγαρια πρεπει να συζητανε μεταξυ τους τα προβληματα τους, αντι να φανταζονται σεναρια, και βοηθαει να τις εφαρμοσει. Πως ειναι υγιες και ωφελιμο να συζητησω με την παρτενερ μου; Να τσακωθω; Να κανω γκοστινγκ; Οχι. Εκει ο ειδικος αναλυει τα πρακτικα βηματα ενος εποικοδομητικου διαλογου.

    Εγω συμβουλευω οποιον εχει προβληματα σχεσεων να διαβασει αρθρα ψυχολογιας και να μην ζηταει βοηθεια στο φορουμ. Δεν εχει κανεις μας τις γνωσεις να τον βοηθησει.

    Το να προσπαθεις να βγαλεις συμπερασμα για το ποια ειναι η πραγματικοτητα και για το τι εχει ο αλλος στο μυαλο του βασιζομενος στις ελλειπεις και μεροληπτικες πληροφοριες που προσφερει ενα ατομο που εκφραζει το παραπονο του, δεν ειναι σο-βα-ρο.

    Θελει η αλλη να συμφωνησει μαζι μας τι τρεχει με τον γκομενο, και να συναποφασισει μαζι μας πως πρεπει να αντιδρασει. Δεν οδηγουν σε αισιο αποτελεσμα αυτα. Μεταξυ τους πρεπει να συζητησουν τα παραπονα τους.

    Οσο για εσενα Σονια, μεγεθυνεις επιλεκτικα καποια σημεια του κειμενου για να υποστηριξεις τη θεση σου. Δεν ξερω γιατι το κανεις αυτο. Καλο θα ηταν να το συζητησεις με εναν ψυχολογο. Εκτυπωσε αυτα που εγραψες και δειξτα του.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Η κοπελα είπε ότι είναι αρνητικός στις πολλές εξόδους ενώ πληρώνει ΚΑΙ εκείνη. Δεν είδα να λέει ότι αυτές οι έξοδοι είναι κάτι το ακριβό όπου δεν έχει η ίδια να πληρώσει και θέλει να της τα πληρώνει αυτός.
    Εγω περιεγραψα μια γενικη αρχη. Το τι συμβαινει μεταξυ τους δεν το ξερω και δεν θα κανω τη δικη κανενος. Αν διαπραγματευτουν χωρις την πεποιθηση οτι ο αλλος ειναι υποχρεωμενος να πληρωνει (ή να δεχεται κερασματα) και οτι αυτο δεν σχετιζεται με το ποσο τον αγαπαει, νομιζω οτι μπορουν να βρουν μια λυση.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Άρα γιατί δεν λες από την αρχή να πάει σε σύμβουλο σχέσεων και να μην υπάρχει το φόρουμ και κάθεσαι και απαντάς στο τι λέει ο καθένας μας;

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Στο προηγούμενο θέμα σου το φθινόπωρο μέσες άκρες είχες γράψει ότι είχες κάνει 2μιση χρόνια σχέση στο λύκειο, μετά όταν τελείωσε όλο αυτό ξέσπασες στο να βγαίνεις με διάφορους να κάνεις σεξ και τώρα είσαι στο πρώτο έτος του πανεπιστημίου και (τότε) εδώ και 2 βδομάδες βγαίνεις με κάποιον που ήθελες να το πάτε πιο σιγά αλλά τελικά δεν το σεβάστηκε (υποθέτω ο 30αρης που συζητάμε και τελικάκάνατε σχέση). Παράλληλα έλεγες ότι έχεις μείνει και κάποιο διάστημα μόνη σου να σκεφτείς. Και ρωτάω εγώ τώρα, πόσο ήταν αυτό το διάστημα και τι συμπεράσματα έβγαλες;

    Διαβάζοντας και το μήνυμά σου τώρα, θέλω να σε ρωτήσω γιατί αισθάνεσαι μόνη που δουλεύει η μητέρα σου και πας και ψάχνεσαι για άντρες να σου καλύψουν το κενό; 19 χρονών κοπέλα δεν έχεις δραστηριότητες, ενδιαφέροντα, φίλους, φιλοδοξίες;
    Αφότου τελείωσα το σχολείο κατάλαβα ότι δεν ταιριάζω με τους φίλους μου..(έκαναν και αρκετά για να μου το επιβεβαιώσουν) ,βέβαια στην σχολή γνώρισα κάποια καινούρια άτομα που βγαίνω..αλλά δεν έχω έρθει με κάποια κοπέλα τόσο κοντά ώστε να βγαίνω αρκετές φορές μαζί της...τις τελευταίες 2 εβδομάδες βέβαια ξεκίνησα με μια κοπέλα να βγαίνω περισσότερο..θα δείξει..όσον αφορά τις δραστηριότητες, τόσο καιρό μου έτυχαν αρκετά και δεν βρήκα χρόνο αλλά τώρα από Σεπτέμβρη θα ξεκινήσω δουλειά παράλληλα με την σχολή ...φιλοδοξίες εννοείται ότι έχω και σχετίζονται με το επάγγελμα που επιθυμώ να ακολουθήσω..

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Sowhat View Post
    Αφότου τελείωσα το σχολείο κατάλαβα ότι δεν ταιριάζω με τους φίλους μου..(έκαναν και αρκετά για να μου το επιβεβαιώσουν) ,βέβαια στην σχολή γνώρισα κάποια καινούρια άτομα που βγαίνω..αλλά δεν έχω έρθει με κάποια κοπέλα τόσο κοντά ώστε να βγαίνω αρκετές φορές μαζί της...τις τελευταίες 2 εβδομάδες βέβαια ξεκίνησα με μια κοπέλα να βγαίνω περισσότερο..θα δείξει..όσον αφορά τις δραστηριότητες, τόσο καιρό μου έτυχαν αρκετά και δεν βρήκα χρόνο αλλά τώρα από Σεπτέμβρη θα ξεκινήσω δουλειά παράλληλα με την σχολή ...φιλοδοξίες εννοείται ότι έχω και σχετίζονται με το επάγγελμα που επιθυμώ να ακολουθήσω..
    Τι σπουδάζεις;

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Τι σπουδάζεις;
    παιδαγωγικό και θέλω να ασχοληθώ στο μέλλον με ειδική αγωγή ή λογοθεραπεία

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by Sowhat View Post
    Δεν νομίζω να ανέφερα ότι είμαι φεμινίστρια..εγω είπα ότι σπουδάζω και δεν έχω χρήματα επομένως όταν θέλει ένας 30αρης να τα έχει με μία 19χρονη πρέπει να είναι προετοιμασμένος να πληρώσει κάτι παραπάνω..χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν θα πληρώνω τίποτα...και απτην στιγμή που είναι οικονομικά ανεξάρτητος έτσι..μόνος του υπερηφανεύεται ότι έχει χρήματα και το αναφέρει συνεχώς
    Με πολύ λαθος σκεπτικό ξεκινάς τις σχέσεις σου...
    Ο 30αρης εχει καταφέρει και ειναι οικονομικά ανεξάρτητος και μπράβο και ¨μαγκιά του¨που το εχει καταφέρει ...Καλα κάνει και το υπερηφανευεται γιατί ολα αυτά τα χιλιάρικα που αναφέρθηκες πιο πάνω οτι έχει στον λογαριασμό του, μάλλον κόπιασε πάρα πολύ για να τα αποκτήσει και φυσικά δεν έχει σκοπό να τα χαλάει για την εκάστοτε σχέση του...
    Ίσως αν γνωρίσει την γυναικα που πραγματικά θέλει για να φτιάξει την ζωή του να τα ξοδευει αλόγιστα ....Τοτε εκεί τι θα πεις οτι είναι σπαταλος?

    που θελω να καταλήξω?
    Εναν άνθρωπο δεν μπορείς να το κρίνεις αν είναι σπαταλος ή τσιγκούνης αν δεν μαθεις πραγματικά τι θέλει να κάνει στην ζωή του...καθένας μας πρατει ανάλογα με ποιον έχει απέναντι του ...

    Τώρα να σου δώσω μια συμβουλή ?(μου βγαίνει το μητρικό πάντα τι να κανω...)
    Μάθε απο μικρή να εισαι κυρία του ευατου σου...Να μην έχεις κανένα οικονομική ανάγκη και να μην απαιτείς απο τους άλλους να σε καλύπτουν τα δικά σου έξοδα.
    Σε μια σχέση δεν βρίσκεσαι με σκοπό την οικονομική συναλλαγή ...δεν κάνεις ταμείο χρημάτων στο τέλος της ημέρας ...
    Αλλού κάνεις ταμείο ...στα συναισθήματα .....εκείνα να μετρούν για εσένα ...έχει μεγάλη διαφορά έναν άνθρωπο να τον λες τσιγκούνη και όχι οτι κάνει σωστό οικονομικό διαχειρισμο των χρημάτων του...

    Οταν αποφασίζεις να πας μια εκδρομή ή να κάνεις μια έξοδο να την κάνεις μόνο όταν μπορείς να την καλύψεις οικονομικά εσυ ........ να μπορείς οσο είσαι σε μια σχέση να πληρώνεις το μερίδιο σου και κάποιες φορες και το δικό του ,γιατί να ειναι επιλήψιμο όλο αυτό?
    Αν θέλει ο άλλος να σου κάνει ενα δώρο μια εκδρομή πολύ κάλος ,όχι όμως να το απαιτούμε ...

    Και εγω μπηκα σε σχεση πολυ μικρή και ο αντρας μου ηταν απόλυτα οικονομικα ανεξάρτητος ...ποτέ μα ποτέ ομως δεν ειχα την απαίτηση να μου καλύπτει τα δικα μου έξοδά ...ημουν οικονομικά ανεξάρτητη απο την ημέρα που τελείωσα το λύκειο οχι γιατι αναγκάστηκα (ισα ισα δοξα το θεο δεν ειχα τετοια θεματα )αλλά γιατί αυτό ήθελα να κανω.....

    πολλες φορες βγαίναμε και ήθελε να πληρώνει εκείνος(ήθελε όμως ,το έκανε με πολύ ευχαρίστηση)εγώ δεν δεχόμουν με τίποτα .......ξέρεις ποτε το σταμάτησα ?
    μετά απο καιρό όταν μου έδωσε να καταλάβω πως αυτή μου η κίνηση τον πρόσβαλε σαν άντρα ....δεν έγινε κατευθείαν ,έγινε μετα απο αρκετό καιρό ...
    τι έπρεπε δηλαδή εγω να τον χαρακτηρίσω τσιγουνη?
    Ακόμα και οταν παντρεύτηκα δεν σταμάτησα ποτέ να έχω τα δικα μου χρήματα ,οχι γιατί μου έλειπε και παλι κάτι ,απλα γιατί δεν ένοιωθα καλά με τον ευατο μου..... ακομα και σημερα δεν ¨εξαρτώμαι¨οικονομικα απο άλλους ,ακόμα και οταν αυτός ο άλλος είναι ο σύζυγος μου .......
    Αργοτερα μπορει για χίλιους δυο λογους να μην είμαστε μαζι ,τι θα γίνει τοτε ?Θα βρεθω εκτεθειμένη?Η θα κάθομαι σε ενα γάμο καθαρά και μόνο γιατι δεν φρόντισα ολα αυτα τα χρόνια να ειμαι οικονομικά ανεξάρτητη...

    Οι τωρινές σου επιλογές κοριτσι μου στον επαγγεμλατικο σου τομέα να ειναι άξιες ώστε να μπορούν να σε καλύπτουν για την υπόλοιπη ζωη σου...είτε είσαι σε σχέση είτε οχι...σιγουρα υπάρχουν στιγμές που θα χρειαστείς βοήθεια ,τότε φυσικα να την ζητήσεις ...

    Ξερεις τι ωραίο ειναι να θες να πας μια εκδρομή και να αναλαβεις εσύ ολα τα έξοδα και να την κάνεις σαν δώρο στο σύντροφο σου ,χωρίς να υπολογιζεις το παραμικρο?
    Τι παει πει οτι τον υποβαθμίζεις ?Οτι είναι λιγότερο άντρας απο τον οποιοδήποτε?
    Δεν νομίζω...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Με πολύ λαθος σκεπτικό ξεκινάς τις σχέσεις σου...
    Ο 30αρης εχει καταφέρει και ειναι οικονομικά ανεξάρτητος και μπράβο και ¨μαγκιά του¨που το εχει καταφέρει ...Καλα κάνει και το υπερηφανευεται γιατί ολα αυτά τα χιλιάρικα που αναφέρθηκες πιο πάνω οτι έχει στον λογαριασμό του, μάλλον κόπιασε πάρα πολύ για να τα αποκτήσει και φυσικά δεν έχει σκοπό να τα χαλάει για την εκάστοτε σχέση του...
    Ίσως αν γνωρίσει την γυναικα που πραγματικά θέλει για να φτιάξει την ζωή του να τα ξοδευει αλόγιστα ....Τοτε εκεί τι θα πεις οτι είναι σπαταλος?

    που θελω να καταλήξω?
    Εναν άνθρωπο δεν μπορείς να το κρίνεις αν είναι σπαταλος ή τσιγκούνης αν δεν μαθεις πραγματικά τι θέλει να κάνει στην ζωή του...καθένας μας πρατει ανάλογα με ποιον έχει απέναντι του ...

    Τώρα να σου δώσω μια συμβουλή ?(μου βγαίνει το μητρικό πάντα τι να κανω...)
    Μάθε απο μικρή να εισαι κυρία του ευατου σου...Να μην έχεις κανένα οικονομική ανάγκη...

    Και εγω μπηκα σε σχεση πολυ μικρή και ο αντρας μου ηταν απόλυτα οικονομικα ανεξάρτητος ...ποτέ μα ποτέ ομως δεν ειχα την απαίτηση να μου καλύπτει τα δικα μου έξοδά ...ημουν οικονομικά ανεξάρτητη απο την ημέρα που τελείωσα το λύκειο οχι γιατι αναγκάστηκα (ισα ισα δοξα το θεο δεν ειχα τετοια θεματα )αλλά γιατί αυτό ήθελα να κανω.....
    ...
    το σημειο που ενω ηταν διακοπες και ο ανδρας της ξαδερφης του, τους πληρωνε το ξενοδοχειο που εμεναν, ενω παινευεται για τα χιλιαρικα του, και τσιγγουνευτηκε να αγορασει ακομα κι ενα μπουκαλι νερο για να περασουν το βραδυ, το προσεξες;

    εσυ ησουν οικονομικα ανεξαρτητη απο το λυκειο, αλλα η κοπελα επελεξε να σπουδασει για να ασχοληθει αργοτερα με αυτο που αγαπαει. δεν κρινουμε την αξιοπρεπεια ενος ανθρωπου απο το αν εχει να πληρωνει τα εξοδα του απο τα 18!!
    σε αυτο που συμφωνω , ειναι οτι η ιδια δεν πρεπει ποτε να ζηταει πραγματα που δεν μπορει να πληρωσει με το χαρτζηλικι της. αν ο αλλος θελει να της προσφερει κατι, οχι συνεχεια, αλλα καπου- καπου, ειναι αλλο θεμα.
    αλλα τι να της προσφερει αυτος ο ματζιρης που τσιγγουνευεται να παρει ενα νερο;;;

    οσο για το οτι ο τσιφουτης θα γινει γαλαντομος οταν επιλεξει την γυναικα του, αν δεν το προσεξες, της εχει κανει προταση για να γνωρισει τους δικους του και κανει συζητησεις για γαμους και οικογενειες.
    επομενως υποτιθεται οτι της φερεται σαν να ειναι η γυναικα της ζωης του..

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το σημειο που ενω ηταν διακοπες και ο ανδρας της ξαδερφης του, τους πληρωνε το ξενοδοχειο που εμεναν, ενω παινευεται για τα χιλιαρικα του, και τσιγγουνευτηκε να αγορασει ακομα κι ενα μπουκαλι νερο για να περασουν το βραδυ, το προσεξες;

    εσυ ησουν οικονομικα ανεξαρτητη απο το λυκειο, αλλα η κοπελα επελεξε να σπουδασει για να ασχοληθει αργοτερα με αυτο που αγαπαει. δεν κρινουμε την αξιοπρεπεια ενος ανθρωπου απο το αν εχει να πληρωνει τα εξοδα του απο τα 18!!
    σε αυτο που συμφωνω , ειναι οτι η ιδια δεν πρεπει ποτε να ζηταει πραγματα που δεν μπορει να πληρωσει με το χαρτζηλικι της. αν ο αλλος θελει να της προσφερει κατι, οχι συνεχεια, αλλα καπου- καπου, ειναι αλλο θεμα.
    αλλα τι να της προσφερει αυτος ο ματζιρης που τσιγγουνευεται να παρει ενα νερο;;;

    οσο για το οτι ο τσιφουτης θα γινει γαλαντομος οταν επιλεξει την γυναικα του, αν δεν το προσεξες, της εχει κανει προταση για να γνωρισει τους δικους του και κανει συζητησεις για γαμους και οικογενειες.
    επομενως υποτιθεται οτι της φερεται σαν να ειναι η γυναικα της ζωης του..
    Ακριβώς αυτό! και παιδιά ποτέ δεν του ζήτησα τίποτα! μία φορά μου είπε να πάμε διήμερο και του είπα δεν έχω χρήματα οπότε άστο και μου λέει εντάξει πάμε θα τα βάλω εγώ αλλά αυτό να μην ξανα γίνει..και εγώ η βλαμμένη πήγα και τις δύο μέρες (θες για εκδίκηση?) ψάρευε και τρώγαμε μόνο σουβλάκι το μεσημέρι.........και μου έλεγε ειρωνικά η φτώχεια θέλει καλοπέραση....ενώ παράλληλα είχε ξοδέψει την προηγούμενη μέρα γύρω στο 300άρι για καινούριο καλάμι και κάτι άλλα για το ψάρεμα...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το σημειο που ενω ηταν διακοπες και ο ανδρας της ξαδερφης του, τους πληρωνε το ξενοδοχειο που εμεναν, ενω παινευεται για τα χιλιαρικα του, και τσιγγουνευτηκε να αγορασει ακομα κι ενα μπουκαλι νερο για να περασουν το βραδυ, το προσεξες;

    εσυ ησουν οικονομικα ανεξαρτητη απο το λυκειο, αλλα η κοπελα επελεξε να σπουδασει για να ασχοληθει αργοτερα με αυτο που αγαπαει. δεν κρινουμε την αξιοπρεπεια ενος ανθρωπου απο το αν εχει να πληρωνει τα εξοδα του απο τα 18!!
    σε αυτο που συμφωνω , ειναι οτι η ιδια δεν πρεπει ποτε να ζηταει πραγματα που δεν μπορει να πληρωσει με το χαρτζηλικι της. αν ο αλλος θελει να της προσφερει κατι, οχι συνεχεια, αλλα καπου- καπου, ειναι αλλο θεμα.
    αλλα τι να της προσφερει αυτος ο ματζιρης που τσιγγουνευεται να παρει ενα νερο;;;

    οσο για το οτι ο τσιφουτης θα γινει γαλαντομος οταν επιλεξει την γυναικα του, αν δεν το προσεξες, της εχει κανει προταση για να γνωρισει τους δικους του και κανει συζητησεις για γαμους και οικογενειες.
    επομενως υποτιθεται οτι της φερεται σαν να ειναι η γυναικα της ζωης του..

    Να τα πάρουμε ενα ένα λοιπον ...

    Το γεγονός οτι πλήρωσε το ξενοδοχείο ο ξάδελφος δεν μου λεει κάτι.....μπορει να προϋπήρχε ιστορια πίσω απο όλο αυτο ..το μπουκάλι με το νερό με κλωτσάει λιγακι αλλά εντάξει ,δεν θα τον κρεμάσουμε απο αυτο...

    Έπειτα μια άχρηστη πληροφορία γιατι βγάζεις λάθος συμπεράσματα .... σπούδασα καλή μου και εγώ και μάλιστα τι σύμπτωση ?Παιδαγωγικά συγκεκριμένα Βρεφοκόμος ...
    Παράλληλα όμως δούλευα, κρατώντας δυο παιδάκια εκείνη την περίοδο και κάποια τα οποία τα διάβαζα κάποιες ώρες ....είχα βέβαια και την στήριξη των δικών μου όταν την χρειαζόμουν ...
    οπότε το ένα δεν αναιρεί το άλλο,σωστά ?θεληση να υπάρχει ...

    Η κοπελα αν διαβασες σε προηγούμενά μηνύματα της καλώς ή κακος ειχε βγει από μια μακροχρόνια σχέση η οποία ακομα και σημμερα την κουβαλάει....έπεσε στην παγίδα να πηγαίνει με άλλους θέλοντας να την ξεχάσει (ευτυχως είναι μικρη και κατάλαβε οτι ολο αυτό ηταν λάθος)....ξεκινώντας την συγκεκριμένη σχεση τρόμαξε να το πείσει οτι έχει αλλάξει γιατι και αυτός της ζητούσε κατι παρόμοιο(τυχαιο ? δε νομιω ,κατι ηξερε,λεω εγω τωρα..) ....μετα μας λεει οτι συχνα εμπαινε σε διαδικασία να τον συγκρίνει με τον προηγούμενο...
    εσυ νομιεις οτι ενας 30αρης δεν πήρε χαμπαρι τι παιζει?Δεν τους εχω για τοσο ¨χαπατα¨να το πω χύμα ...όσο για το αν η πρόταση έγινε επειδη όντως το εννοούσε δεν ξερω ,,,,
    εδω μπορει να έχεις και δικιο...

    και τελοσπαντων δεν τον δικαιολογώ τον συγκεκριμένο κυριο...
    άπλα θέλω το κορίτσι μας να καταλάβει τι γίνεται .
    θελω τωρα που χτιζει το μέλλον της να καταλάβει οτι αν δεν σεβαστεί η ίδια τον ευατο της μέσα απο τις πράξεις τις και αν δεν φροντίσει να μπορεί απο μονή της να κερδίζει τα χρήματα που πιστεύει οτι χρειάζεται ,χωρίς να κρέμεται απο κανέναν δεν θα το κάνει κανένας άλλος...

    Πολλά παιδια σπουδάζουν και δουλεύουν παράλληλα και μάλιστα σε πολυ δύσκολες δουλείες(εγω ετυχε να διασκεδαζω μεσα απο αυτη την δουλεια) ...όχι γιατί δεν έχουν τι άλλο να κάνουν αλλα γιατι θέλουν τηνν ανεξαρτησία τους...

    και τελευταιο... δεν μιλησα για αξιοπρεπεια πουθενά ....αυτο είναι δικό σου συμπέρασμα και μάλιστα πολύ άτοπο...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αισθήματα και Νους
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 2
    Last Post: 06-05-2017, 01:24
  2. Νιωθω κενος απο αισθηματα
    By lZagdermont in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 18-03-2016, 11:27
  3. Νιωθω τρομερα μπερδεμενος με τα αισθηματα μου
    By solkots in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 13-06-2014, 22:55
  4. Σκέψεις και αισθήματα
    By reboot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 02-06-2013, 00:25
  5. Αισθήματα ανωτερότητας
    By fiatakias in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 21-06-2009, 14:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •