Τσιγκούνης στην τσέπη, τσιγκούνης και στα αισθήματα; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 80
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by Sowhat View Post
    Ακριβώς αυτό! και παιδιά ποτέ δεν του ζήτησα τίποτα! μία φορά μου είπε να πάμε διήμερο και του είπα δεν έχω χρήματα οπότε άστο και μου λέει εντάξει πάμε θα τα βάλω εγώ αλλά αυτό να μην ξανα γίνει..και εγώ η βλαμμένη πήγα και τις δύο μέρες (θες για εκδίκηση?) ψάρευε και τρώγαμε μόνο σουβλάκι το μεσημέρι.........και μου έλεγε ειρωνικά η φτώχεια θέλει καλοπέραση....ενώ παράλληλα είχε ξοδέψει την προηγούμενη μέρα γύρω στο 300άρι για καινούριο καλάμι και κάτι άλλα για το ψάρεμα...
    είδες που έρχεσαι στα λόγια μου?
    Ο άνθρωπος για οτι του αρέσει τα δίνει χωρίς δεύτερη σκέψη....και πολύ καλα κάνει ,ποιοι είμαστε εμείς που θα τον κρινουμε ...

    ο τσιγκούνης να στο πω απλά ούτε στον Αγιο θυμίαμα δεν δίνει ....

    Γι αυτο πάρε τον χρόνο σου μακρυά απο σχέσεις και κανε το καλύτερο για το μέλλον σου !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Τσιγκούνης δεν είναι κάποιος που στριμώχνετε οικονομικά για να μαζέψει λεφτά για κάποιο σκοπό (σπίτι, αυτοκίνητο, ότι γουστάρει). Ο τσιγκούνης δεν έχει σκοπό, απλά μαζεύει λεφτά. Αν ήταν παθολογίκα τσιγκούνης ώστε να μιλάμε και για συναισθήματα, θα έμενε στους γονείς του αφού είναι κοντά, δεν θα είχε αμάξι, δεν θα έβλεπες δωμάτιο ξενοδοχείου ούτε με κυάλια, δεν θα είχε χόμπι που απαιτεί έξοδα. Απλά ο τύπος δεν είναι "ανοιχτοχέρης" και γλετζες (αυτό που θα αποφευγεις όταν μεγαλωσεισ αρκετά και θα ψάχνεις ένα καλό παιδί να κανείς οικογένεια) και έχει μια κάποια εμπειρία χρονικά ώστε να δίνει πολύ λίγες πιθανότητες να προχωρήσετε μαζί ενώ είσαι 19 χρόνων φοιτήτρια.
    Τέλος πάντων είναι άλλου τύπου άνθρωπος από αυτό που ψάχνεις εσυ

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Ποιο δωματιο ξενοδοχειου ρε τζορτζ;
    Ο τυπος φορτωθηκε στην ξαδερφη του να τον φιλοξενησει ΜΑΖΙ με την γκομενα, κι ο ανδρας της για να τον ξεφορτωθει του πληρωσε δωματιο ξενοδοχειου κι ουτε ενα νερο δεν αγορασε ο τσιφουτης...
    ΑΚΡΙΒΩΣ το οτι αγοραζει μονο για τον εαυτο του, αλλα στην κοπελα ουτε νερο δεν θελει να δωσει, δειχνει ποσο τσιγγουνης ειναι.
    Μην ξεχνας οτι παινευεται για τα χιλιαρικα του. Που ειδες οτι ειναι στριμωγμενος οικονομικα;

  4. #49
    Συμφωνώ και ταυτίζομαι με την Remedy. Απολύτως! Και έχω και γνωστή μου που παντρεύτηκε έναν τέτοιο τύπο.
    Ο οποίος είχε σκάφος και ακριβό αυτοκίνητο για τα γούστα του, για τον εαυτούλη του και από την άλλη έκανε φασαρία στο σπίτι όταν η γυναίκα του (η γνωστή μου) έβραζε ένα πακέτο φακές. Φώναζε ότι ήταν σπάταλη, έπρεπε να ρίχνει το μισό για 4 άτομα (έχουν και 2 παιδιά).
    Μακριά από τέτοιους τύπους!

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Συμφωνώ και ταυτίζομαι με την Remedy. Απολύτως! Και έχω και γνωστή μου που παντρεύτηκε έναν τέτοιο τύπο.
    Ο οποίος είχε σκάφος και ακριβό αυτοκίνητο για τα γούστα του, για τον εαυτούλη του και από την άλλη έκανε φασαρία στο σπίτι όταν η γυναίκα του (η γνωστή μου) έβραζε ένα πακέτο φακές. Φώναζε ότι ήταν σπάταλη, έπρεπε να ρίχνει το μισό για 4 άτομα (έχουν και 2 παιδιά).
    Μακριά από τέτοιους τύπους!
    Aυτός θέλει κρέμασμα στο Σύνταγμα για παραδειγματισμό.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Συμφωνώ και ταυτίζομαι με την Remedy. Απολύτως! Και έχω και γνωστή μου που παντρεύτηκε έναν τέτοιο τύπο.
    Ο οποίος είχε σκάφος και ακριβό αυτοκίνητο για τα γούστα του, για τον εαυτούλη του και από την άλλη έκανε φασαρία στο σπίτι όταν η γυναίκα του (η γνωστή μου) έβραζε ένα πακέτο φακές. Φώναζε ότι ήταν σπάταλη, έπρεπε να ρίχνει το μισό για 4 άτομα (έχουν και 2 παιδιά).
    Μακριά από τέτοιους τύπους!
    Καλημερα !

    Εντάξει τώρα τι συγκρίνουμε ...
    Αυτό που περιγράφεις είναι αρρώστια ....Ηρωίδα η γνωστή σου που αντέχει!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #52
    Meditation
    Guest
    Εγώ νομίζω πως και εσυ ξέρεις ότι αυτή η σχέση ξεκίνησε λάθος. Ο τύπος φαινόταν από την αρχή ότι δεν ήθελε να μπλέξει σοβαρά. Τουλάχιστον μαζί σου. Μπορεί να έψαχνε μια περιπέτεια ή μία παράλληλη σχέση με μικρούλα έτσι για να χαλαρώνει.
    Λες παρακατω ότι δεθηκατε περισσότερο στη πορεία. Εσύ μπορεί να δέθηκες αυτός όμως; επειδή σου γνώρισε τα ξαδέρφια του και επειδή περνάτε κάποιες φορές χρόνο έξω από τη κρεβατοκάμαρα του, δεν σημαίνει ότι είναι και σχέση ολοκληρωμένη,ούτε ότι εκείνος είναι εκεί για σένα 100%.
    Όπως σου είπαν παραπανω μπορεί να έχει άλλη παράλληλα με σένα. Μία γυναίκα στην ηλικία του ισως ,που προϋπήρχε ως σχέση και έχει επενδύσει εκεί.Μπορει και όχι. Δεν είναι μόνο τα χρήματα το πρόβλημα. Είναι ότι ο ανθρωπος δεν θέλει να επενδύσει τίποτα σε σένα. Ούτε τον χρόνο του,ούτε τα λεφτά του συνεπώς ούτε και τα αισθήματα του. Και αυτό φαινόταν από την αρχή. Δεν σεβάστηκε το γεγονός να σε περιμένει,κοίταζε την δική του ανάγκη που ήταν να σε ρίξει όσο πιο γρήγορα και ανώδυνα γίνεται. Ίσως όπως είπα να έχει σχέση με άλλη,ίσως να μην σε βλέπει σοβαρά επειδή έχετε μεγάλη διαφορά ηλικίας, να σε βλέπει ως παιδί. Και αυτό με τα χρήματα να είναι πρόβλημα γιατί εσύ είσαι φοιτήτρια,αυτός βγαζει λεφτά και μπορεί να έχει στο μυαλό του ότι μπορεί να τον εκμεταλλεύτεις για τα λεφτά του. Εάν είναι και μισογυνης ειδικά, μπορεί να σκέφτεται από μέσα του ότι εσύ επωφελεισε από τα λεφτά του όπως και αυτός σε θέλει για σεξ και τίποτα παραπάνω. Οπότε χαλιέται και σκέφτεται ότι δεν θα σου περάσει να βάλεις χέρι στα χρήματα που βγάζει.
    Η συμβουλή μου είναι να χωρίσεις από αυτον. Αλλιώς θα πληγωθείς. εσύ τον θέλεις αλλα εκείνος οχι τόσο. Και να είσαι πιο προσεκτική την επόμενη φορά. Όταν κάποιος από την αρχή σου ξεκαθαρίζει ότι θέλει σεξ ενώ εσύ σχέση, τότε μη μπλέκεις μαζί του με την ελπίδα ότι θα θελήσει σχέση. Γιατί θα φας τα μούτρα σου, το πιο πιθανό.

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Εγώ νομίζω πως και εσυ ξέρεις ότι αυτή η σχέση ξεκίνησε λάθος. Ο τύπος φαινόταν από την αρχή ότι δεν ήθελε να μπλέξει σοβαρά. Τουλάχιστον μαζί σου. Μπορεί να έψαχνε μια περιπέτεια ή μία παράλληλη σχέση με μικρούλα έτσι για να χαλαρώνει.
    Λες παρακατω ότι δεθηκατε περισσότερο στη πορεία. Εσύ μπορεί να δέθηκες αυτός όμως; επειδή σου γνώρισε τα ξαδέρφια του και επειδή περνάτε κάποιες φορές χρόνο έξω από τη κρεβατοκάμαρα του, δεν σημαίνει ότι είναι και σχέση ολοκληρωμένη,ούτε ότι εκείνος είναι εκεί για σένα 100%.
    Όπως σου είπαν παραπανω μπορεί να έχει άλλη παράλληλα με σένα. Μία γυναίκα στην ηλικία του ισως ,που προϋπήρχε ως σχέση και έχει επενδύσει εκεί.Μπορει και όχι. Δεν είναι μόνο τα χρήματα το πρόβλημα. Είναι ότι ο ανθρωπος δεν θέλει να επενδύσει τίποτα σε σένα. Ούτε τον χρόνο του,ούτε τα λεφτά του συνεπώς ούτε και τα αισθήματα του. Και αυτό φαινόταν από την αρχή. Δεν σεβάστηκε το γεγονός να σε περιμένει,κοίταζε την δική του ανάγκη που ήταν να σε ρίξει όσο πιο γρήγορα και ανώδυνα γίνεται. Ίσως όπως είπα να έχει σχέση με άλλη,ίσως να μην σε βλέπει σοβαρά επειδή έχετε μεγάλη διαφορά ηλικίας, να σε βλέπει ως παιδί. Και αυτό με τα χρήματα να είναι πρόβλημα γιατί εσύ είσαι φοιτήτρια,αυτός βγαζει λεφτά και μπορεί να έχει στο μυαλό του ότι μπορεί να τον εκμεταλλεύτεις για τα λεφτά του. Εάν είναι και μισογυνης ειδικά, μπορεί να σκέφτεται από μέσα του ότι εσύ επωφελεισε από τα λεφτά του όπως και αυτός σε θέλει για σεξ και τίποτα παραπάνω. Οπότε χαλιέται και σκέφτεται ότι δεν θα σου περάσει να βάλεις χέρι στα χρήματα που βγάζει.
    Η συμβουλή μου είναι να χωρίσεις από αυτον. Αλλιώς θα πληγωθείς. εσύ τον θέλεις αλλα εκείνος οχι τόσο. Και να είσαι πιο προσεκτική την επόμενη φορά. Όταν κάποιος από την αρχή σου ξεκαθαρίζει ότι θέλει σεξ ενώ εσύ σχέση, τότε μη μπλέκεις μαζί του με την ελπίδα ότι θα θελήσει σχέση. Γιατί θα φας τα μούτρα σου, το πιο πιθανό.
    Ναι μου έλεγε συνέχεια δεν υπάρχει μεγαλύτερος μισογύνης από εμένα, αλλά δεν έδινα σημασία. Εννοείται πως τον χώρισα και μάλιστα μου ζήτησε να κρατήσουμε σεξουαλική επαφή. Εννοείται επίσης πως αρνήθηκα και δεν του ξαναμίλησα.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Ποιο δωματιο ξενοδοχειου ρε τζορτζ;
    Ο τυπος φορτωθηκε στην ξαδερφη του να τον φιλοξενησει ΜΑΖΙ με την γκομενα, κι ο ανδρας της για να τον ξεφορτωθει του πληρωσε δωματιο ξενοδοχειου κι ουτε ενα νερο δεν αγορασε ο τσιφουτης...
    ΑΚΡΙΒΩΣ το οτι αγοραζει μονο για τον εαυτο του, αλλα στην κοπελα ουτε νερο δεν θελει να δωσει, δειχνει ποσο τσιγγουνης ειναι.
    Μην ξεχνας οτι παινευεται για τα χιλιαρικα του. Που ειδες οτι ειναι στριμωγμενος οικονομικα;
    Γι αυτό λέω δεν είναι ο άνθρωπος που ψάχνει. Ούτε τσιγκούνης είναι, μια χαρα λεφτά χαλάει για τη πάρτη του και όπου γουστάρει αυτος. Επειδή αναφέρει στον τίτλο για συναισθήματα που όπως λέει τα δείχνει, δεν είναι παθολογικά τσιγκούνης, αυτοί δεν χαλάνε πουθενά, ίσα που αναπνέουν, απλά θέλουν να μαζεύουν λεφτά.

  10. #55
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Sowhat View Post
    Ναι μου έλεγε συνέχεια δεν υπάρχει μεγαλύτερος μισογύνης από εμένα, αλλά δεν έδινα σημασία. Εννοείται πως τον χώρισα και μάλιστα μου ζήτησε να κρατήσουμε σεξουαλική επαφή. Εννοείται επίσης πως αρνήθηκα και δεν του ξαναμίλησα.
    Ααα μάλιστα. Στο είπε ότι είναι και μισογυνης κιόλας . Ωραία. Απορώ τι καλό είχε λοιπόν. Μισογυνης ήταν, δεν σου αφιέρωνε χρόνο, δεν σου έδειχνε συναισθήματα, δεν σεβόταν τα θέλω σου.... Καλά έκανες και χώρισες. Θα βρεις καλύτερον γιατί σου αξίζει κάτι καλύτερο.

    Στο είπα ότι το μυαλό μου πήγε εκεί. Όταν είπες ότι ξινιζε για τα λεφτά. Μισογυνης είναι ο ανθρωπος. Θέλει να χρησιμοποιεί τις γυναίκες πρώτος ώστε να μην κινδυνεύει να γίνει εκείνος "θύμα". Και νόμιζε ότι έβρισκες τρόπους να του φας τα λεφτά του. Να τον εκμεταλλεύτεις.

    Κατά πάσα πιθανότητα ούτε σχέση δεν είχε με άλλη.για αυτο μπλέκει 30αρης με μικρούλες γιατί δεν έχει τα κότσια να αναμετρηθεί με γυναίκες τις ηλικίες του, έχει μειονεξία.

    Καλα σου είπαν να χωρίσεις. Και όλοι αυτοί που είναι κατά της αποψης του χωρισμού και " να μην χωρίζουμε τα ζευγάρια".....καλα κάνουμε και τα χωρίζουμε. Όταν ο άλλος δεν είναι άξιος για σύντροφος γιατί να μείνεις μαζί του και να εθελοτυφλείς ότι είναι πρίγκιπας ενώ είναι βατράχι. Πόσο τοξικό είναι για τη ψυχολογία σου αυτό,και για τη ζωή κάθε κοπέλας να μπλέκει με λάθος άνθρωπο.

  11. #56
    Meditation
    Guest
    Το πρόβλημα δεν το έχει όποιος προτείνει στη κάθε θεματοθετρια που γράφει εδώ να χωρίσει. Το πρόβλημα είναι ότι τους λέμε να χωρίσουν επειδή πάνε και μπλέκουν με άχρηστους άντρες,άντρες που δεν τις υπολογιζουν και δεν τους αξίζουν.

    Γιατί ο καθένας έχει δικαίωμα να είναι όπως θέλει να είναι. Εάν είναι κάποιος μισογυνης, τσιγκουνης, μ@@λαλας, δικαίωμα του να είναι έτσι. Η κάθε γυναίκα έχει την ευθύνη που ενώ εκείνος είναι μαλαλας πάει και μπλεκει μαζί του. Πρέπει οι γυναίκες να αρχίσουν να σκέφτονται περισσότερο και να φιλτράρουν τους άντρες με τους οποίους σχετίζονται.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Το πρόβλημα δεν το έχει όποιος προτείνει στη κάθε θεματοθετρια που γράφει εδώ να χωρίσει. Το πρόβλημα είναι ότι τους λέμε να χωρίσουν επειδή πάνε και μπλέκουν με άχρηστους άντρες,άντρες που δεν τις υπολογιζουν και δεν τους αξίζουν.

    Γιατί ο καθένας έχει δικαίωμα να είναι όπως θέλει να είναι. Εάν είναι κάποιος μισογυνης, τσιγκουνης, μ@@λαλας, δικαίωμα του να είναι έτσι. Η κάθε γυναίκα έχει την ευθύνη που ενώ εκείνος είναι μαλαλας πάει και μπλεκει μαζί του. Πρέπει οι γυναίκες να αρχίσουν να σκέφτονται περισσότερο και να φιλτράρουν τους άντρες με τους οποίους σχετίζονται.
    Για να φτάσει ένα κορίτσι ,μια γυναίκα να μπορεί να καταλαβαίνει από τον πρώτο καιρό ποιον έχει απέναντι της δεν είναι εύκολο ...
    Χρειάζονται πολλά για να φτάσεις σε αυτό το σημείο...
    Και το κυριότερο εμπειρία.
    Ξέρουν πολλοι καλά κάποιο να παίζουν το παιχνιδάκι του μυαλού και τις χειραγωγησεις και το κάνουν εν γνώσεις τους και με απόλυτη επιτυχία.

    Εκεί δεν μπορείς να κατηγορήσεις καμια γυναίκα ...
    Απλά όταν το διαπιστώνεις φεύγεις και δεν κάθεσαι να ψάχνεις τι είναι ο άλλος.
    Φεύγεις και την επόμενη φορά φροντίζεις ούτε μέσα από τις πράξεις σου ούτε μέσα από τα λόγια σου να προσελκύεις τέτοιους ανθρώπους.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εύκολο είναι, αρκεί να κοιτάς τις πράξεις κι όχι να βασίζεσαι στα λόγια. Όσο πιο πολύ ωριμάζεις και μεγαλώνεις και αποκτάς εμπειρία βοηθάει, αλλά υπάρχουν π.χ. 40αρες που ακόμα πείθονται από άρες μάρες κουκουνάρες που τους λέει κάποιος για να κάνει το άσπρο μαύρο, επειδή λειτουργούν εντελώς με το συναίσθημα και 20αρες που έχουν πολύ συγκροτημένο χαρακτήρα, βάζουν όρια και κόβουν συμπεριφορές και έχουν αντίληψη να καταλάβουν τι παίζει με κάποιον.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Καλημέρα !

    Χρειάζεται να λειτουργείς κάποιες φορές και με το συναίσθημα και ας την πατήσεις !
    Οποίοι λένε ότι εχουν κάνει σχέση και πάντα ελενχουν τον ευατο τους λυπάμαι αλλά δεν έχουν νοιώσει ούτε στο ελάχιστο τι πάει να πει όλο αυτό.
    Η ηλικία δεν παίζει κανένα ρόλο ,μόνο οι εμπειρίες !

    Μια εικοσαρα μπορεί να έχει τόσες εμπειρίες που μια 40αρα θέλει άλλη μια ζωή για να τις αποκτηση.

    Τα πάντα είναι σχετικά !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πολλές φορές λειτουργείς με το συναίσθημα και την πατάς, απλά σε κάποια πράγματα όταν ξέρεις ότι ζητάς συγκεκριμένα πράγματα από τους άλλους και έχεις αυστηρά όρια και τα έχεις κάνει σαφή κι ο άλλος δεν τα σέβεται, εκεί λες στοπ και καταλαβαίνεις ότι κάτι πάει λάθος. Άλλο μικρές υποχωρήσεις κι άλλο λόγω συναισθήματος ανέχομαι συνεχώς συμπεριφορές που με χαλάνε. Δεν είναι θέμα εμπειρίας, είναι θέμα ορίων.

    Να σου πω ένα παράδειγμα κλασσικό, σε καινούρια γνωριμία/ φρέσκια σχέση στο παίζει ο άλλος ώριμος και υπεύθυνος κι όταν έρθει η ώρα του σεξ επιμένει χωρίς προφυλάξεις. Ε, αν η άλλη δρα με το συναίσθημα και είναι ανεύθυνη μουλάρα και για να του κάνει το χατήρι υποχωρεί, δεν θα της πούμε και μπράβο που την πάτησε κι έχουμε γεμίσει εγκυμοσύνες από "ατυχήματα" λες και θα έβγαινε Panasonic 70 ιντσών κι όχι παιδί. Ευτυχώς δεν λειτουργούν όλες έτσι και μένουν σταθερές σε αυτό που θέλουν και θεωρούν σωστό και στο οποίο βάλανε όριο.

    Έτσι κι εδώ η φίλη άλλα μας έγραφε ότι ήθελε να κάνει το διάστημα που τον γνώρισε αυτόν κι άλλα έκανε τελικά. ΟΚ, αλλά να μην τα ρίχνουμε όλα στο συναίσθημα και να μην αναλαμβάνουμε το μερίδιο ευθύνης που μας αναλογεί σε κάθε κατάσταση.

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. Αισθήματα και Νους
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 2
    Last Post: 06-05-2017, 00:24
  2. Νιωθω κενος απο αισθηματα
    By lZagdermont in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 18-03-2016, 10:27
  3. Νιωθω τρομερα μπερδεμενος με τα αισθηματα μου
    By solkots in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 13-06-2014, 21:55
  4. Σκέψεις και αισθήματα
    By reboot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-06-2013, 23:25
  5. Αισθήματα ανωτερότητας
    By fiatakias in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 21-06-2009, 13:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •