Τσιγκούνης στην τσέπη, τσιγκούνης και στα αισθήματα; - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 80
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Πολλές φορές λειτουργείς με το συναίσθημα και την πατάς, απλά σε κάποια πράγματα όταν ξέρεις ότι ζητάς συγκεκριμένα πράγματα από τους άλλους και έχεις αυστηρά όρια και τα έχεις κάνει σαφή κι ο άλλος δεν τα σέβεται, εκεί λες στοπ και καταλαβαίνεις ότι κάτι πάει λάθος. Άλλο μικρές υποχωρήσεις κι άλλο λόγω συναισθήματος ανέχομαι συνεχώς συμπεριφορές που με χαλάνε. Δεν είναι θέμα εμπειρίας, είναι θέμα ορίων.

    Να σου πω ένα παράδειγμα κλασσικό, σε καινούρια γνωριμία/ φρέσκια σχέση στο παίζει ο άλλος ώριμος και υπεύθυνος κι όταν έρθει η ώρα του σεξ επιμένει χωρίς προφυλάξεις. Ε, αν η άλλη δρα με το συναίσθημα και είναι ανεύθυνη μουλάρα και για να του κάνει το χατήρι υποχωρεί, δεν θα της πούμε και μπράβο που την πάτησε κι έχουμε γεμίσει εγκυμοσύνες από "ατυχήματα" λες και θα έβγαινε Panasonic 70 ιντσών κι όχι παιδί. Ευτυχώς δεν λειτουργούν όλες έτσι και μένουν σταθερές σε αυτό που θέλουν και θεωρούν σωστό και στο οποίο βάλανε όριο.

    Έτσι κι εδώ η φίλη άλλα μας έγραφε ότι ήθελε να κάνει το διάστημα που τον γνώρισε αυτόν κι άλλα έκανε τελικά. ΟΚ, αλλά να μην τα ρίχνουμε όλα στο συναίσθημα και να μην αναλαμβάνουμε το μερίδιο ευθύνης που μας αναλογεί σε κάθε κατάσταση.
    Το έχεις προσεγγίσει από άλλη οπτική γωνία από αυτή που εννοούσα !

    Στο συγκεκριμένο γεγονός είμαι 1000% μαζί σου και έχεις απόλυτο δίκιο!
    Σε αυτά τα θέματα δεν χωράνε συναισθηματισμοι ...

    Και πάλι μια εικοσαρα έχοντας εμπειρία και γνώση θα βάλει φρένο σε αυτό που ζητάει ο εκάστοτε σύντροφος της "προσφέροντας",του κάτι εξίσου απολαυστικό για εκείνων αλλά όχι τόσο ριψοκίνδυνο...
    Δυστηχως δεν μπορώ να εκραφστω αλλιώς για να σου πω ακριβώς αυτό που εννοώ ...πιστεύω να με κατάλαβες ....

    Απ οτι καταλαβαίνω όμως συμφωνούμε ...απλά αναφερόμαστε σε διαφορετικές συνθήκες κάτω από τα οποία συμβαίνουν κάποια πράγματα !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #62
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Για να φτάσει ένα κορίτσι ,μια γυναίκα να μπορεί να καταλαβαίνει από τον πρώτο καιρό ποιον έχει απέναντι της δεν είναι εύκολο ...
    Χρειάζονται πολλά για να φτάσεις σε αυτό το σημείο...
    Και το κυριότερο εμπειρία.
    Ξέρουν πολλοι καλά κάποιο να παίζουν το παιχνιδάκι του μυαλού και τις χειραγωγησεις και το κάνουν εν γνώσεις τους και με απόλυτη επιτυχία.

    Εκεί δεν μπορείς να κατηγορήσεις καμια γυναίκα ...
    Απλά όταν το διαπιστώνεις φεύγεις και δεν κάθεσαι να ψάχνεις τι είναι ο άλλος.
    Φεύγεις και την επόμενη φορά φροντίζεις ούτε μέσα από τις πράξεις σου ούτε μέσα από τα λόγια σου να προσελκύεις τέτοιους ανθρώπους.
    Φυσικά και ο καθένας μπορεί να τη πάτησει. Μέσα στη ζωή ειναι. Το θεμα όμως είναι ότι εχουμε παρατηρήσει πιο πολλές γυναίκες που γράφουν εδώ και βρίσκονται σε σχέσεις με άντρες που τις "παίζουν". Και βλέπουμε συχνα περιπτώσεις πολύ τρανταχτες που ο άλλος είναι για κλωτσιές και οι γυναίκες κάθονται και εμμένουν και βασανίζονται και περιμένουν να αλλάξει ο τύπος. Όπως - ενα μικρό παράδειγμα της πλειοψηφίας- η θεματοθετρια που ο τύπος της έλεγε άμεσα ότι είναι μεγάλος μισογυνης και εκείνη καθόταν και νόμιζε ότι βρήκε τον πρίγκιπα. Και μετά αναρωτιόταν γιατί δεν πάει καλά η σχέση τους,ενώ έδειχνε σημάδια ότι ο τύπος είναι αλλού.

    Δεν λέω να κάτσει να βρει μια γυναίκα από το πρώτο κιόλας ραντεβού ότι ο τύπος που έχει απέναντι της είναι μαλαλας. Αν και θεωρώ ότι υπάρχουν ενδείξεις.. και οτι αν δεν κοιμάται η γυναίκα θα τις δει.

    Το πρόβλημα είναι ότι κλείνουν τα μάτια περισσότερο από μια φορά, πάνε και πέφτουν με τα μούτρα,εθελοτυφλούν και βλεπουν τους άντρες σε ροζ συννεφάκι ενώ υπάρχουν τρανταχτες ενδείξεις για το αντίθετο. Όλα όπως είπα είναι μέσα στη ζωή.ολοι μπορεί να τη πατήσουν, και γυναίκες και άντρες. Αλλά κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσουμε να βάζουμε και λιγο τη λογική στο κεφάλι μας.

    Επιπλέον πιστευω πως τα σημερινά 18χρονα και 20χρονα κορίτσια έχουν κάποια εμπειρία και δεν είναι όλα τόσο αβγαλτα και άμαθα.

    Αυτά. Δεν κατηγορώ τη θεματοθετρια, καταλαβαίνω ότι είναι φυσιολογικό κάποιος να μπερδευτεί αλλα είναι απολύτως λογικό να προτείνουμε χωρισμό.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Τσιγκούνης δεν είναι κάποιος που στριμώχνετε οικονομικά για να μαζέψει λεφτά για κάποιο σκοπό (σπίτι, αυτοκίνητο, ότι γουστάρει). Ο τσιγκούνης δεν έχει σκοπό, απλά μαζεύει λεφτά. Αν ήταν παθολογίκα τσιγκούνης ώστε να μιλάμε και για συναισθήματα, θα έμενε στους γονείς του αφού είναι κοντά, δεν θα είχε αμάξι, δεν θα έβλεπες δωμάτιο ξενοδοχείου ούτε με κυάλια, δεν θα είχε χόμπι που απαιτεί έξοδα. Απλά ο τύπος δεν είναι "ανοιχτοχέρης" και γλετζες (αυτό που θα αποφευγεις όταν μεγαλωσεισ αρκετά και θα ψάχνεις ένα καλό παιδί να κανείς οικογένεια) και έχει μια κάποια εμπειρία χρονικά ώστε να δίνει πολύ λίγες πιθανότητες να προχωρήσετε μαζί ενώ είσαι 19 χρόνων φοιτήτρια.
    Τέλος πάντων είναι άλλου τύπου άνθρωπος από αυτό που ψάχνεις εσυ
    Ακριβως. Εγω βγηκα ενα ραντεβου και πηγαμε με το κοριτσι σε ενα εστιατοριο των 20 ευρω ανα ατομο. Εννοειται δεν θα την πηγαινα καπου πιο ακριβα. Μπορει να τα εχω στην τσεπη μου τα χρηματα αλλα δεν το θεωρω σωστο να ξοδεψω περισσοτερα για φαι. Εγω ειμαι ανεργος και ζω μια εξαιρετικα λιτη ζωη. Ενα αλτ λαιφσταιλ θα το λεγαμε πιο μιντιακα. Η διασκεδαση μου ειναι το περπατημα και το να καθομαι σε ομορφα σημεια της Αθηνας και για φαγητο παιρνω ενα σουβλακι. Η κοπελα ειχε μεγαλωσει στα πουπουλα. Ηθελε να με κερασει το δειπνο αλλα αρνηθηκα. Το θεωρησα γαιδουρια να την αφησω να πληρωσει. Αυτη παρεξηγηθηκε λιγο και της εξηγησα οτι 20 ευρω ειναι πολλα λεφτα στην Ελλαδα (ενα μεροκαματο)) 0και οτι ουτε εγω θα την κερναγα τοσα πολλα. Γενικα αν εχεις περασει φτωχεια, ανεχεια, ανασφαλεια στεγης, αρρωστιες, θανατους, γινεσαι αυστηρος με τις απολαυσεις και θες και οποιος ειναι διπλα σου να εχει τη σκληροτητα και τη δυναμη να ζησει με λιγοτερα. Ετσι ξερεις οτι μπορει να σε συντροφευσει και στα δυσκολα και να ειναι μαζι σου γιατι γουσταρει εσενα και οχι γιατι γουσταρει τη διασκεδαση. Εμενα με ενοιαζε μονο να ημουν μαζι της και ας ηταν και στην κολαση που λεει ο λογος. Στενοχωριεμαι που διαβαζω αποψεις απο γυναικες που δειχνουν ελλειψη δυναμης. Φταιει οτι τους κανουν οι γονεις τους ολα τα χατηρια; Εγω θαυμαζω τις δυνατες γυναικες. Επιπλεον αν στο πρωτο ραντεβου ξοδεψεις πολλα δημιουργεις τη λαθος εντυπωση οτι μπορεις καθε φορα που βγαινετε να ξοδευεις πολλα.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Με πολύ λαθος σκεπτικό ξεκινάς τις σχέσεις σου...
    Ο 30αρης εχει καταφέρει και ειναι οικονομικά ανεξάρτητος και μπράβο και ¨μαγκιά του¨που το εχει καταφέρει ...Καλα κάνει και το υπερηφανευεται γιατί ολα αυτά τα χιλιάρικα που αναφέρθηκες πιο πάνω οτι έχει στον λογαριασμό του, μάλλον κόπιασε πάρα πολύ για να τα αποκτήσει και φυσικά δεν έχει σκοπό να τα χαλάει για την εκάστοτε σχέση του...
    Ίσως αν γνωρίσει την γυναικα που πραγματικά θέλει για να φτιάξει την ζωή του να τα ξοδευει αλόγιστα ....Τοτε εκεί τι θα πεις οτι είναι σπαταλος?

    που θελω να καταλήξω?
    Εναν άνθρωπο δεν μπορείς να το κρίνεις αν είναι σπαταλος ή τσιγκούνης αν δεν μαθεις πραγματικά τι θέλει να κάνει στην ζωή του...καθένας μας πρατει ανάλογα με ποιον έχει απέναντι του ...

    Τώρα να σου δώσω μια συμβουλή ?(μου βγαίνει το μητρικό πάντα τι να κανω...)
    Μάθε απο μικρή να εισαι κυρία του ευατου σου...Να μην έχεις κανένα οικονομική ανάγκη και να μην απαιτείς απο τους άλλους να σε καλύπτουν τα δικά σου έξοδα.
    Σε μια σχέση δεν βρίσκεσαι με σκοπό την οικονομική συναλλαγή ...δεν κάνεις ταμείο χρημάτων στο τέλος της ημέρας ...
    Αλλού κάνεις ταμείο ...στα συναισθήματα .....εκείνα να μετρούν για εσένα ...έχει μεγάλη διαφορά έναν άνθρωπο να τον λες τσιγκούνη και όχι οτι κάνει σωστό οικονομικό διαχειρισμο των χρημάτων του...

    Οταν αποφασίζεις να πας μια εκδρομή ή να κάνεις μια έξοδο να την κάνεις μόνο όταν μπορείς να την καλύψεις οικονομικά εσυ ........ να μπορείς οσο είσαι σε μια σχέση να πληρώνεις το μερίδιο σου και κάποιες φορες και το δικό του ,γιατί να ειναι επιλήψιμο όλο αυτό?
    Αν θέλει ο άλλος να σου κάνει ενα δώρο μια εκδρομή πολύ κάλος ,όχι όμως να το απαιτούμε ...

    Και εγω μπηκα σε σχεση πολυ μικρή και ο αντρας μου ηταν απόλυτα οικονομικα ανεξάρτητος ...ποτέ μα ποτέ ομως δεν ειχα την απαίτηση να μου καλύπτει τα δικα μου έξοδά ...ημουν οικονομικά ανεξάρτητη απο την ημέρα που τελείωσα το λύκειο οχι γιατι αναγκάστηκα (ισα ισα δοξα το θεο δεν ειχα τετοια θεματα )αλλά γιατί αυτό ήθελα να κανω.....

    πολλες φορες βγαίναμε και ήθελε να πληρώνει εκείνος(ήθελε όμως ,το έκανε με πολύ ευχαρίστηση)εγώ δεν δεχόμουν με τίποτα .......ξέρεις ποτε το σταμάτησα ?
    μετά απο καιρό όταν μου έδωσε να καταλάβω πως αυτή μου η κίνηση τον πρόσβαλε σαν άντρα ....δεν έγινε κατευθείαν ,έγινε μετα απο αρκετό καιρό ...
    τι έπρεπε δηλαδή εγω να τον χαρακτηρίσω τσιγουνη?
    Ακόμα και οταν παντρεύτηκα δεν σταμάτησα ποτέ να έχω τα δικα μου χρήματα ,οχι γιατί μου έλειπε και παλι κάτι ,απλα γιατί δεν ένοιωθα καλά με τον ευατο μου..... ακομα και σημερα δεν ¨εξαρτώμαι¨οικονομικα απο άλλους ,ακόμα και οταν αυτός ο άλλος είναι ο σύζυγος μου .......
    Αργοτερα μπορει για χίλιους δυο λογους να μην είμαστε μαζι ,τι θα γίνει τοτε ?Θα βρεθω εκτεθειμένη?Η θα κάθομαι σε ενα γάμο καθαρά και μόνο γιατι δεν φρόντισα ολα αυτα τα χρόνια να ειμαι οικονομικά ανεξάρτητη...

    Οι τωρινές σου επιλογές κοριτσι μου στον επαγγεμλατικο σου τομέα να ειναι άξιες ώστε να μπορούν να σε καλύπτουν για την υπόλοιπη ζωη σου...είτε είσαι σε σχέση είτε οχι...σιγουρα υπάρχουν στιγμές που θα χρειαστείς βοήθεια ,τότε φυσικα να την ζητήσεις ...

    Ξερεις τι ωραίο ειναι να θες να πας μια εκδρομή και να αναλαβεις εσύ ολα τα έξοδα και να την κάνεις σαν δώρο στο σύντροφο σου ,χωρίς να υπολογιζεις το παραμικρο?
    Τι παει πει οτι τον υποβαθμίζεις ?Οτι είναι λιγότερο άντρας απο τον οποιοδήποτε?
    Δεν νομίζω...
    Κυρια μου τα σεβη μου.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Sowhat View Post
    ψάρευε και τρώγαμε μόνο σουβλάκι το μεσημέρι.........
    Τα ψαρια που επιανε τι τα εκανε; Τα ξαναπεταγε στη θαλασσα για να σε τιμωρησει;

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Φυσικά και ο καθένας μπορεί να τη πάτησει. Μέσα στη ζωή ειναι. Το θεμα όμως είναι ότι εχουμε παρατηρήσει πιο πολλές γυναίκες που γράφουν εδώ και βρίσκονται σε σχέσεις με άντρες που τις "παίζουν". Και βλέπουμε συχνα περιπτώσεις πολύ τρανταχτες που ο άλλος είναι για κλωτσιές και οι γυναίκες κάθονται και εμμένουν και βασανίζονται και περιμένουν να αλλάξει ο τύπος. Όπως - ενα μικρό παράδειγμα της πλειοψηφίας- η θεματοθετρια που ο τύπος της έλεγε άμεσα ότι είναι μεγάλος μισογυνης και εκείνη καθόταν και νόμιζε ότι βρήκε τον πρίγκιπα. Και μετά αναρωτιόταν γιατί δεν πάει καλά η σχέση τους,ενώ έδειχνε σημάδια ότι ο τύπος είναι αλλού.

    Δεν λέω να κάτσει να βρει μια γυναίκα από το πρώτο κιόλας ραντεβού ότι ο τύπος που έχει απέναντι της είναι μαλαλας. Αν και θεωρώ ότι υπάρχουν ενδείξεις.. και οτι αν δεν κοιμάται η γυναίκα θα τις δει.

    Το πρόβλημα είναι ότι κλείνουν τα μάτια περισσότερο από μια φορά, πάνε και πέφτουν με τα μούτρα,εθελοτυφλούν και βλεπουν τους άντρες σε ροζ συννεφάκι ενώ υπάρχουν τρανταχτες ενδείξεις για το αντίθετο. Όλα όπως είπα είναι μέσα στη ζωή.ολοι μπορεί να τη πατήσουν, και γυναίκες και άντρες. Αλλά κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσουμε να βάζουμε και λιγο τη λογική στο κεφάλι μας.

    Επιπλέον πιστευω πως τα σημερινά 18χρονα και 20χρονα κορίτσια έχουν κάποια εμπειρία και δεν είναι όλα τόσο αβγαλτα και άμαθα.

    Αυτά. Δεν κατηγορώ τη θεματοθετρια, καταλαβαίνω ότι είναι φυσιολογικό κάποιος να μπερδευτεί αλλα είναι απολύτως λογικό να προτείνουμε χωρισμό.
    Με το χέρι στην καρδιά που λένε ...Να μιλήσουμε λιγάκι επι πραγματικών γεγονότων και όχι απλά με θεωρείς....
    Νομίζεις οτι υπάρχει γυναικά αυτή την στιγμή που δεν το έχει κάνει?
    Εγώ σου λεω κατηγορηματικα ΟΧΙ .......και βάζω και τον ευατο μου μεσα ...

    Οσο κατασταλαγμενος και να είσαι θα σου συμβεί, δεν υπάρχει περίπτωση.Απο εκεί και πέρα πως θα το αντιμετωπισεις και αν θα το επιτρέψεις να ξανασυμβεί και δεύτερη φορά ειναι αυτο που λέμε ,βάζω όρια πλεον...

    Όποιος δεν εχει περάσει μέσα απο την φωτιά μπορει να λέει οτι θέλει .....Όλοι στις θεωρίες και στα λόγια ειμαστε ρήτορες ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #67
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Τα ψαρια που επιανε τι τα εκανε; Τα ξαναπεταγε στη θαλασσα για να σε τιμωρησει;
    τα πήγαινε στην μάνα του να τα φάνε μαζί

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Sowhat View Post
    τα πήγαινε στην μάνα του να τα φάνε μαζί
    ααχαχαχαχαχααα!!
    καλα, ο ανθρωπος ειναι καρτουν.
    απορω γιατι ασχολεισαι...

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Με το χέρι στην καρδιά που λένε ...Να μιλήσουμε λιγάκι επι πραγματικών γεγονότων και όχι απλά με θεωρείς....
    Νομίζεις οτι υπάρχει γυναικά αυτή την στιγμή που δεν το έχει κάνει?
    Εγώ σου λεω κατηγορηματικα ΟΧΙ .......και βάζω και τον ευατο μου μεσα ...

    Οσο κατασταλαγμενος και να είσαι θα σου συμβεί, δεν υπάρχει περίπτωση.Απο εκεί και πέρα πως θα το αντιμετωπισεις και αν θα το επιτρέψεις να ξανασυμβεί και δεύτερη φορά ειναι αυτο που λέμε ,βάζω όρια πλεον...

    Όποιος δεν εχει περάσει μέσα απο την φωτιά μπορει να λέει οτι θέλει .....Όλοι στις θεωρίες και στα λόγια ειμαστε ρήτορες ...


    Διαφωνώ πολύ ως προς την σοβαρότητα του σε τι κλείνεις τα μάτια. Όλοι κλείνουμε τα μάτια σε πράγματα μικρά που μπορεί να μας ενοχλούν ελάχιστα όταν η σχέση είναι υγιής και μας καλύπτει σε όλα τα άλλα, ωστόσο δεν κλείνει ο καθένας μας τα μάτια σε ακραία πράγματα. Συχνά χτυπάνε καρακαμπανάρες και κάποιες κλείνουν τα αφτιά. Όχι όλες, αλλιώς θα είμασταν όλες σε σχέσεις με χειριστικούς τριμάλακες, θα ανεχόμασταν την καμενίλα του καθενός, θα ψυχαναγκαζόμασταν μονίμως και θα μπλέκαμε όλες σε προβληματικές σχέσεις.

    Επέτρεψέ μου να συμφωνώ ότι κανείς δεν είναι αλάθητος, αλλά να διαφωνώ στο ότι όλοι οι άνθρωποι είναι σε φάση που παρασύρονται τόσο εύκολα ή δεν έχουν συγκροτημένη προσωπικότητα και όρια. Έχουμε φτάσει να θεωρούμε εξαίρεση κάποιον που συμπεριφέρεται με κοινή λογική και ωριμότητα ή κάποιον που δεν έχει να λέει ότι πέρασε ένα σωρό αρρωστημένες καταστάσεις στο παρελθόν για να φτάσει να σέβεται τον εαυτό του και το όριά του και το έκανε από την αρχή.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Διαφωνώ πολύ ως προς την σοβαρότητα του σε τι κλείνεις τα μάτια. Όλοι κλείνουμε τα μάτια σε πράγματα μικρά που μπορεί να μας ενοχλούν ελάχιστα όταν η σχέση είναι υγιής και μας καλύπτει σε όλα τα άλλα, ωστόσο δεν κλείνει ο καθένας μας τα μάτια σε ακραία πράγματα. Συχνά χτυπάνε καρακαμπανάρες και κάποιες κλείνουν τα αφτιά. Όχι όλες, αλλιώς θα είμασταν όλες σε σχέσεις με χειριστικούς τριμάλακες, θα ανεχόμασταν την καμενίλα του καθενός, θα ψυχαναγκαζόμασταν μονίμως και θα μπλέκαμε όλες σε προβληματικές σχέσεις.

    Επέτρεψέ μου να συμφωνώ ότι κανείς δεν είναι αλάθητος, αλλά να διαφωνώ στο ότι όλοι οι άνθρωποι είναι σε φάση που παρασύρονται τόσο εύκολα ή δεν έχουν συγκροτημένη προσωπικότητα και όρια. Έχουμε φτάσει να θεωρούμε εξαίρεση κάποιον που συμπεριφέρεται με κοινή λογική και ωριμότητα ή κάποιον που δεν έχει να λέει ότι πέρασε ένα σωρό αρρωστημένες καταστάσεις στο παρελθόν για να φτάσει να σέβεται τον εαυτό του και το όριά του και το έκανε από την αρχή.
    Καλημέρα!

    Σόνια μπορείς να μου πεις την ηλικία σου?
    Γιατί σε ρωτάω? Αν θες μου απαντάς φυσικά !

    Μακάρι όλοι να έχουν το ίδιο σκεπτικό από πολύ μικρή ηλικία ...Δυστηχως δεν το έχουμε σε βαθμό που να μας επιτρέπει να μην κάνουμε λαθοι.

    Δεν μίλησε κανένας για επανειλημμένες ανεκτικές συμπεριφορές σε τέτοιες καταστασεις....μιλάμε για μια φορά που μπορεί να σου τύχει ....

    Εγώ ,εσύ και κάποιοι άλλοι μπορεί να μιλάμε εκ του ασφαλούς πλέον λόγο ωριμότητας ,εμπειριών ,ορίων όπως θες πεστω.....

    Το γεγονός όμως ότι μια κοπέλα ή ένας άντρας(υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις) πέφτει στην παγίδα ενός τέτοιου χαρακτήρα είναι αδιαμφισβήτητα υπαρκτών.
    Νομίζω ξέρεις πολύ καλά πλέον ότι τέτοιου είδους χαρακτήρες στην αρχή μια σχέσης παρουσιάζονται με τελείως διαφορετικό πρόσωπο...σε αφεινουν να αρχίζεις να νοιωθεις πράγματα και μετά με τον τρόπο τους αρχίζουν και σε χειραγωγούν ...
    Πως είναι δυνατόν εσύ να μην πέσεις σε μια τέτοια παγίδα ? εκτός και αν έχεις τον κληρονομικό χάρισμα και βλέπεις μακρυά....
    Όταν γίνεται αντιληπτή η όλη αρρωστημενη συμπεριφορά του ,εκεί αρχίζει ο Γολγοθάς για το πώς θα καταφέρεις να ξεφύγεις από όλο αυτό με το λιγότερο δυνατών οδυνηρές συνέπειες για εσένα .

    Τώρα αν καταφέρει και φύγεις και στην συνέχεια παρ όλο ότι έχεις περάσει ξαναμπλεξεις σε τέτοια σχέση ,εκεί πλέον δεν μπορώ να πω κάτι ....

    Είναι καθαρά θέμα νοημοσύνης και χαρακτήρα...

    Μπορεί να είσαι τυχερός -τυχερη και να μην βρεθεί στο δρόμο σου ποτέ κανένας τέτοιος χαρακτήρας ...επειδή όμως εμένα βρέθηκε και ήμουν μόλις 17 χρονων και εκείνος 23 δεν είχα την ωριμότητα να τον ανακαλύψω από την αρχή ....μακάρι αυτά που γνωρίζω τώρα να τα ήξερα τότε ....ευτυχώς με βοήθησε το γεγονός ότι μιλούσα πολύ με την μητέρα μου και μου άνοιξε τα μάτια και γλυτωσα από τα χειρότερα ......
    Τώρα μπορείς να με πεις ανώριμη , επιπόλαια ακόμα και χαζή δεν έχω θέμα ...
    Τότε όμως εγώ λέω ότι ήμουν απλως άπειρη και όχι τόσο καλά ενημερωμένη ώστε να.μποεω να αναγνωρίζω τα σημάδια που ομολογώ τα είχε πολύ καλά.κρυμμενα ..

    Μπορεί να ζοριστικα λιγάκι αλλά ήταν ένα σπουδαίο μάθημα για την μετέπειτα σχέση μου !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    39 είμαι. Δεν ξέρω, από μικρή δεν ανεχόμουν και πολλά πολλά, αν είχα άσχημα σημάδια κι ο άλλος δεν σεβόταν τα όριά μου ή εμφάνιζε περίεργες συμπεριφορές την έκανα με ελαφρά. Κάθε άνθρωπος τα βλέπει αλλιώς υποθέτω.

    Πάντως όλο αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση στον τρόπο που σκεφτόμαστε και μεγαλώνουμε γενικότερα σαν προσωπικότητες και σαν άνθρωποι, όχι μόνο στα ερωτικά. Αλλά θα ξεφύγουμε από το θέμα εντελώς.

  12. #72
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Με το χέρι στην καρδιά που λένε ...Να μιλήσουμε λιγάκι επι πραγματικών γεγονότων και όχι απλά με θεωρείς....
    Νομίζεις οτι υπάρχει γυναικά αυτή την στιγμή που δεν το έχει κάνει?
    Εγώ σου λεω κατηγορηματικα ΟΧΙ .......και βάζω και τον ευατο μου μεσα ...

    Οσο κατασταλαγμενος και να είσαι θα σου συμβεί, δεν υπάρχει περίπτωση.Απο εκεί και πέρα πως θα το αντιμετωπισεις και αν θα το επιτρέψεις να ξανασυμβεί και δεύτερη φορά ειναι αυτο που λέμε ,βάζω όρια πλεον...

    Όποιος δεν εχει περάσει μέσα απο την φωτιά μπορει να λέει οτι θέλει .....Όλοι στις θεωρίες και στα λόγια ειμαστε ρήτορες ...
    Μα φυσικά και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΠΑΤΗΣΕΙ.

    Όλες το έχουν πάθει. Όμως λέω ότι κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει αυτό, και να μαθαίνουμε και από τα λάθη μας ώστε να μην τα επαναλαμβάνουμε.

    Όσο οι γυναίκες μπλέκουν με άντρες άχρηστους τόσο μεγαλύτερη δυναμη τους δίνουν, να πολλαπλασιάζονται και να έχουν το θράσος να συμπεριφέρονται έτσι και χειρότερα σε άλλες γυναίκες.

    Πρέπει να μάθουν οι γυναίκες να σέβονται τον εαυτό τους, να βάζουν τα όρια τους και να διεκδικούν αυτό που θέλουν στις σχέσεις τους από το να κρέμονται από τον κάθε μαλαλα...

    Δεν είναι παθητικά και αβουλα οντα. Να μην φέρουν καμία ευθύνη για το ποιον βάζουν στη ζωή τους.
    Λάθη γίνονται όμως πρέπει να υπάρχει κάποια στιγμή και μια λογική, να πάψουμε να εθελοτυφλουμε στους λάθος ανθρώπους.

  13. #73
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Διαφωνώ πολύ ως προς την σοβαρότητα του σε τι κλείνεις τα μάτια. Όλοι κλείνουμε τα μάτια σε πράγματα μικρά που μπορεί να μας ενοχλούν ελάχιστα όταν η σχέση είναι υγιής και μας καλύπτει σε όλα τα άλλα, ωστόσο δεν κλείνει ο καθένας μας τα μάτια σε ακραία πράγματα. Συχνά χτυπάνε καρακαμπανάρες και κάποιες κλείνουν τα αφτιά. Όχι όλες, αλλιώς θα είμασταν όλες σε σχέσεις με χειριστικούς τριμάλακες, θα ανεχόμασταν την καμενίλα του καθενός, θα ψυχαναγκαζόμασταν μονίμως και θα μπλέκαμε όλες σε προβληματικές σχέσεις.

    Επέτρεψέ μου να συμφωνώ ότι κανείς δεν είναι αλάθητος, αλλά να διαφωνώ στο ότι όλοι οι άνθρωποι είναι σε φάση που παρασύρονται τόσο εύκολα ή δεν έχουν συγκροτημένη προσωπικότητα και όρια. Έχουμε φτάσει να θεωρούμε εξαίρεση κάποιον που συμπεριφέρεται με κοινή λογική και ωριμότητα ή κάποιον που δεν έχει να λέει ότι πέρασε ένα σωρό αρρωστημένες καταστάσεις στο παρελθόν για να φτάσει να σέβεται τον εαυτό του και το όριά του και το έκανε από την αρχή.
    Συμφωνώ. Έτσι είναι.

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    39 είμαι. Δεν ξέρω, από μικρή δεν ανεχόμουν και πολλά πολλά, αν είχα άσχημα σημάδια κι ο άλλος δεν σεβόταν τα όριά μου ή εμφάνιζε περίεργες συμπεριφορές την έκανα με ελαφρά. Κάθε άνθρωπος τα βλέπει αλλιώς υποθέτω.

    Πάντως όλο αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση στον τρόπο που σκεφτόμαστε και μεγαλώνουμε γενικότερα σαν προσωπικότητες και σαν άνθρωποι, όχι μόνο στα ερωτικά. Αλλά θα ξεφύγουμε από το θέμα εντελώς.
    Ετσι !Θα έρθει και η ώρα αυτου του θέματος ...κάποια αφορμή θα δοθεί.

    Όλοι κάνουμε λάθη..άλλος πολλά ,άλλος λίγα ....Το θέμα ειναι να βάζουμε στην άκρη τον εγωισμό μας και να μπορούμε να τα παραδεχτούμε .
    Μονο κερδισμένοι θα βγούμε από ολο αυτό....

    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Μα φυσικά και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΠΑΤΗΣΕΙ.

    Όλες το έχουν πάθει. Όμως λέω ότι κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει αυτό, και να μαθαίνουμε και από τα λάθη μας ώστε να μην τα επαναλαμβάνουμε.

    Όσο οι γυναίκες μπλέκουν με άντρες άχρηστους τόσο μεγαλύτερη δυναμη τους δίνουν, να πολλαπλασιάζονται και να έχουν το θράσος να συμπεριφέρονται έτσι και χειρότερα σε άλλες γυναίκες.

    Πρέπει να μάθουν οι γυναίκες να σέβονται τον εαυτό τους, να βάζουν τα όρια τους και να διεκδικούν αυτό που θέλουν στις σχέσεις τους από το να κρέμονται από τον κάθε μαλαλα...

    Δεν είναι παθητικά και αβουλα οντα. Να μην φέρουν καμία ευθύνη για το ποιον βάζουν στη ζωή τους.
    Λάθη γίνονται όμως πρέπει να υπάρχει κάποια στιγμή και μια λογική, να πάψουμε να εθελοτυφλουμε στους λάθος ανθρώπους.
    Οκ! αυτό ισχύει και για τους δυο ...είτε ειναι άντρας ,ειτε ειναι γυναίκα .....

    γιατι πολυ ωραια τα λεμε αλλα μην ξεχναμε και την αλλη πλευρά ....δεν ειμαστε και εμείς τόσο αθωες στις σχέσεις μας καμιά φορά...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #75
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ετσι !Θα έρθει και η ώρα αυτου του θέματος ...κάποια αφορμή θα δοθεί.

    Όλοι κάνουμε λάθη..άλλος πολλά ,άλλος λίγα ....Το θέμα ειναι να βάζουμε στην άκρη τον εγωισμό μας και να μπορούμε να τα παραδεχτούμε .
    Μονο κερδισμένοι θα βγούμε από ολο αυτό....



    Οκ! αυτό ισχύει και για τους δυο ...είτε ειναι άντρας ,ειτε ειναι γυναίκα .....

    γιατι πολυ ωραια τα λεμε αλλα μην ξεχναμε και την αλλη πλευρά ....δεν ειμαστε και εμείς τόσο αθωες στις σχέσεις μας καμιά φορά...
    Μα φυσικά. Παραπανω έγραψα ότι όλοι τη πατάμε είτε άντρες ειτε γυναίκες.

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Similar Threads

  1. Αισθήματα και Νους
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 2
    Last Post: 06-05-2017, 00:24
  2. Νιωθω κενος απο αισθηματα
    By lZagdermont in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 18-03-2016, 10:27
  3. Νιωθω τρομερα μπερδεμενος με τα αισθηματα μου
    By solkots in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 13-06-2014, 21:55
  4. Σκέψεις και αισθήματα
    By reboot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-06-2013, 23:25
  5. Αισθήματα ανωτερότητας
    By fiatakias in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 21-06-2009, 13:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •