Είναι δυνατόν;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1

    Είναι δυνατόν;;

    Είναι δυνατόν ξαφνικά να σου έρθει μια σκέψη στο μυαλό πως έκανες κάποιο κακό στο παρελθόν για το οποίο σε ελέγχει τώρα η συνείδηση σου και δεν σε έλεγξε τόσα χρόνια πριν;
    Μπορεί το μυαλό να δημιουργήσει μια ψευδής μνήμη δηλαδή να ανακαλεί κάνεις κάτι στο μυαλό του που δεν συνεβηκε ποτέ;
    Το έχει πάθει κάνεις;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Δεν ξερω.εγω εδω και πανω απο 20 χρονια εχω στο μυαλο μου κατι σαν παιδικη αναμνηση που δεν ξερω αν συνεβη οντως.σκεφτομαι μηπως το ειχα ονειρευτει οταν ημουν μικρη κ γι αυτο να μην μπορω να διακρινω αν ειναι αληθεια οτι εγινε αυτο η ψεμματα.δεν εχω πει σε κανεναν αυτη την αναμνηση.εμπλεκονται και αλλοι σ αυτην την αναμνηση θα μπορουσα να τους ρωτησω αν συνεβη στ αληθεια οταν ημουν μικρη αλλα ντρεπομαι.ας μην το μαθω κ ποτε.δε θ αλλαξει κατι.Μηπως καποιο ονειρο να μπορει να δημιουργησει ψευδη αναμνηση

  3. #3
    Quote Originally Posted by Hope for better days View Post
    Είναι δυνατόν ξαφνικά να σου έρθει μια σκέψη στο μυαλό πως έκανες κάποιο κακό στο παρελθόν για το οποίο σε ελέγχει τώρα η συνείδηση σου και δεν σε έλεγξε τόσα χρόνια πριν;
    Μπορεί το μυαλό να δημιουργήσει μια ψευδής μνήμη δηλαδή να ανακαλεί κάνεις κάτι στο μυαλό του που δεν συνεβηκε ποτέ;
    Το έχει πάθει κάνεις;
    Τι ακριβώς είναι αυτό που σε φοβίζει; Ότι μπορεί κάτι να σου ελέγξει το μυαλό και να κάνεις κάτι παρά την δική σου θέληση;

  4. #4
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Δεν ξερω.εγω εδω και πανω απο 20 χρονια εχω στο μυαλο μου κατι σαν παιδικη αναμνηση που δεν ξερω αν συνεβη οντως.σκεφτομαι μηπως το ειχα ονειρευτει οταν ημουν μικρη κ γι αυτο να μην μπορω να διακρινω αν ειναι αληθεια οτι εγινε αυτο η ψεμματα.δεν εχω πει σε κανεναν αυτη την αναμνηση.εμπλεκονται και αλλοι σ αυτην την αναμνηση θα μπορουσα να τους ρωτησω αν συνεβη στ αληθεια οταν ημουν μικρη αλλα ντρεπομαι.ας μην το μαθω κ ποτε.δε θ αλλαξει κατι.Μηπως καποιο ονειρο να μπορει να δημιουργησει ψευδη αναμνηση
    Ναι ίσως κάποιο όνειρο να δημιουργούσε μια ψευδή ανάμνηση συμφωνώ. Πολλές φορές το μυαλό δημιουργεί πολλά παιχνίδια.
    Σε ευχαριστώ που απάντησες, να είσαι καλά!

  5. #5
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Τι ακριβώς είναι αυτό που σε φοβίζει; Ότι μπορεί κάτι να σου ελέγξει το μυαλό και να κάνεις κάτι παρά την δική σου θέληση;
    Όχι δεν φοβάμαι ότι θα χάσω τον έλεγχο και ότι θα κάνω κάτι που δεν θέλω.
    Φοβάμαι πως σε πιο μικρή ηλικία ίσως λίγο κάτω από 15 χρόνων έκανα ένα λάθος, μεγάλο.
    Το θυμήθηκα ξαφνικά στα 21 μου, αλλά δεν ξέρω αν το έκανα.
    Το έχω εξομολογηθεί σαν να το είχα κάνει όμως.
    Αλλά με βαραινει η συνείδηση μου, νιώθω πως αξίζω τιμωρία, πως δεν μπορώ να χαίρομαι όπως οι υπολοίποι άνθρωποι, έχω ενοχές και τύψεις.
    Άλλες φορές νιώθω καλά, και άλλες πέφτω πολύ ψυχολογικά

  6. #6
    Εδώ και πάνω από ένα χρόνο μια μέρα ενώ ήμουν γενικά πολύ φορτωμένη με σκέψεις (είχα περάσει και από έντονη αρρωστοφοβια άλλες ενοχικες σκέψεις, το μυαλό μου ήταν γενικά γεμάτο από ανησυχες σκέψεις) ήρθε ξαφνικά στο μυαλό μου ότι σε πιο μικρή ηλικία ίσως κάτω από 15 χρόνων να εκανα ένα σοβαρό λάθος, χωρίς να εμπλέκεται άλλο άτομο (για να μπορέσω να το ρωτήσω).. από τότε ανησυχώ ότι έκανα ένα μεγάλο λάθος. Πέρασαν τόσα χρόνια και ποτέ δεν με έλεγξε η συνείδηση, δεν θυμάμαι να με βασανίζε ποτέ κάτι τέτοιο.

  7. #7
    Εχω κάποιες και άλλες παρόμοιες περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν ιδψ και ταλαιπωρούνται από αναμνήσεις που δεν είναι σίγουροι αν έχουν κάνει κάτι ή όχι.....Είναι συμπτώμα της ιδεοψυχαναγκαστικης διαταραχής είναι η ασθένεια που σε κάνει να πυστευεις κάτι τέτοιο...ακόμη και το ότι έχεις εξομολογηθεί αυτο το "λάθος" (το βάζω σε εισαγωγικά διότι είναι ψεύτικη ανάμνηση και όχι λάθος) αφού λοιπόν το έχεις εξομογηθει σου έχει συγχωρεθεί οπότε για τι να ανησυχεις? Όταν σου έρχονται αυτές οι αναμνήσεις και οι ενοχές να εκλογικευεις την σκέψη αυτή και να λες ότι είναι από την ιδεοψυχαναγκαστικης διαταραχη και ότι δεν είναι πραγματικότητα.

  8. #8
    Αυτό είχα απορία.. Ναι έχεις δίκιο Χριστίνα, αυτό μου είπε και η ψυχολόγος μου να κάνω.
    Το μυαλό είναι ένα μυστήριο πραγματικά.
    Και το πιο σημαντικό είναι η εξομολόγηση, σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου, σου εύχομαι κάθε ευλογία!

  9. #9
    Να είσαι καλά!!!!! :)

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by Hope for better days View Post
    Είναι δυνατόν ξαφνικά να σου έρθει μια σκέψη στο μυαλό πως έκανες κάποιο κακό στο παρελθόν για το οποίο σε ελέγχει τώρα η συνείδηση σου και δεν σε έλεγξε τόσα χρόνια πριν;
    Μπορεί το μυαλό να δημιουργήσει μια ψευδής μνήμη δηλαδή να ανακαλεί κάνεις κάτι στο μυαλό του που δεν συνεβηκε ποτέ;
    Το έχει πάθει κάνεις;
    Σε μένα έχει συμβεί αυτό….
    Υπάρχουν κάποια γεγονότα που συνέβησαν στο παρελθόν που κατά το συμβάν δεν τα έδωσα σημασία αλλά μετά από πολλά χρόνια μου ήρθαν ξαφνικά στο μυαλό σαν εικόνα και εξαιτίας του γεγονότος ότι δεν ξέρω την εξέλιξή τους ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΕΒΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ δυστυχώς αμφιβάλω (χαρακτηριστικό της πάθησης ίσως?) και γεμίζω ενοχές , άγχος που με καταβάλει ίσως και για μέρες….

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    το θεμα σου ειναι απο τα πιο ενδιαφερον στα τοσα χρονια εδω μεσα!! Ανατριχιαζωντας το διαβασα! Ποσο ασχημα εχω νιωσει !! ποσο μαυροασπρα ηταν ολα γυρο μου!!!
    Εν αρχη ας πουμε για πραγματα που οντως εγιναν! η αισθηση του να εχεις κανει κατις στο παρελθον που ηταν πολυ λαθος,ανηθικο,κατι που δημιουργησαι προβλημα σε καποιον συνανθρωπο ειναι ,αλλα οταν το εκανες δεν αφησες τις τυψεις , δεν αφησες την λογικη να το κρινει ! εγινε νομιζω σαν αμυνα του μυαλου σου! Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω! Προσωπικα ειμαι ανθρωπος που σεβομαι υπερβολικα την διαφορετικοτητα κι τα δικαιωματα των συνανθρωπων μου, εαν λοιπον, αρχιζα να κρινω τον εαυτο μου αμεσος μετα την "κακη πραξι" θα φρικερνα, διοτις και ηταν προσφατο αλλα και ηταν κοντρα στις αρχες μου! ετσι το υποσυνειδητο μου ,νομιζω με προστατευσαι με το να με κανει να το ξεχασω!
    Οσο για την περιπτωση του να μην το εχεις κανει! αλλα να νιωθεις τοσο αληθεινο! να το θυμασαι λες κι εγινε! αυτο το συναισθημα ειναι επισης παραξενο, αλλα και σχετικο, διοτις οταν νομιζεις οτι το εχεις κανει δεν εχεις αμφισβητησεις!.Αυτο γινετε λογο του οτι υπηρξαν στο παρελθον περιπτωσεις που εκανες κατις και δεν το θυμασαι! ετσι λοιπον το μυαλο σου προσπαθει να πλασει κατις παρομοιο ωστε να μπορεις να εχεις καποιο σημειο αναφορας!
    Προσωπικα ,λογο των ναρκωτικων και συγκεκριμενα του LSD ,κοκας και της ΜΕΘΑΜΦ. η μνυμη μου για καποια περιοδος δεν δουλευε σωστα κι πωτες δεν την πιεσα !! αφου εμαθα απο αλλα παιδια οτι αυτο ειναι που σε τρελενει! να πιεζεις το μυαλο σου να θυμηθει πραξεις υπο την επιρια αυτων των ουσιων! Οταν για παραδηγμα παιρναμε αυτες τις ουσιες κι βγαιναμε σε διαφορα παρτυ, εκεινα τα χρονια, θυμαμαι οτι προσπαθουσαμε να βαλουμε την σκεψη μας σε ενα ποταμι συγκεκριμενων σκεψεων! διοτις οι οποιες παραισθησεις εξαρτιοντουσταν απο την προδιαθεση μας ! ετσι λοιπον εαν ξεκιναγες κι πιεζες το μυαλο σου να σκεφτεται ομορφα πραγμτα, οπως σκεψεις ειρηνηκες, να συγκεντρωθεις στη μουσικη!, αν ηταν σε κλαμπ ,να κουβεντιαζεις αστεια πραγματα, να γνωρησουμε καμια κοπελα η αν ηταν το παρτυ εξω στην φυση, προσπαθουσα να παρατηρω την φυση! και τους ηχους του δασους το βραδυ! ,αποφευγα ομως οσο μπορουσα σκεψεις ασχημες, οπως εαν το μαθουν οι γωνεις μου, η εαν χρωσταγα καπου λεφτα, η το τι θα εκανα επαγγελματικα! επισης αποφευγα σκεψεις εντασεις, οπως εαν θα ερθει η παρεα απο την ταδε περιοχη οπου εχουμε εχθρα! Το καναμε αυτο διοτις αν το μυαλο πηγαινε στις λαθος σκεψεις ηταν πολυ επικυνδηνα τα πραγματα! Προσωπικα εχω εμπειρια απο ενα φιλο μας που τον προλαβαμε κρεμασμενο απο ενα δεντρο με το κασκολ της ομαδας του!!!! να κλαιει επειδη η μανα του οταν ηταν αυτος μικρος δν του ειχε φερθει καλα!και επειδη πριν χρονια χαλασε μια πολυ καλη κι ακριβη μοτοσυκλετα οπου ειχε αποκτησει με πολυ κουραση! ολες αυτες οι σκεψεις τον κιριευσαν και εκαναν ενα 18 χρονο αγορι να κρεμαστει απο δεντρο!!!! ευτηχως που ειμασταν γυρο εμεις! κι δεν ηταν υποκριτικο αυτο που εκανε!

  12. #12
    Βασικά είναι σαν ψευδής ανάμνηση. Να θυμάσαι πως πήγες σε ένα πάρτυ συμμαθητή σου στο δημοτικό ενώ δεν πήγες στα αλήθεια και ήσουν άρρωστος σπίτι π.χ...
    Αλλά το μυαλό να αμφισβητεί κάτι πιο σοβαρό!..
    Και είναι και αυτό που είπες αν όντως έκανες κάτι δεν θα το αμφισβητούσες...

    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
    Last edited by Hope for better days; 10-09-2020 at 11:51.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο με πειράματα οτι ο εγκέφαλος "πειράζει" τις αναμνήσεις μας, κάποιες φορές σε μεγάλο βαθμό. Έχει μεγαλύτερα αξία σε μία συνεδρία η ερώτηση "τι σημαίνει για σένα αυτή η ανάμνηση" , παρά η αυθεντικότητα της ίδιας της ανάμνησης...

  14. #14
    Προσωπικά εμένα μου προκαλεί ενοχές και τύψεις, είχα περάσει μια πολύ δύσκολη περίοδο της ζωή μου με έντονες τύψεις για κάτι που δεν γνωρίζω αν έκανα..
    Τώρα προσπαθώ όταν έρχονται αυτές οι σκέψεις να βλέπω πιο λογικά τα πράγματα..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι αυτο που λεει ο proteus. Αλλωστε σε ολους εχει τυχει πολλακις να συζητατε με ενα φιλο για ενα συγκεκριμενο γεγονος στο παρελθον και να θυμοσαστε διαφορετικα πραγματα και να λετε απλα "δεν θυμαται καλα". Μπορει και να μη θυμαται καλα, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι αυτο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ
    By Leonardo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 12-09-2018, 11:28
  2. Αν είναι δυνατόν!!!!
    By andreas86 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 28
    Last Post: 19-05-2018, 10:38
  3. Είναι δυνατόν μια ψυχοθεραπεία να είναι αρνητική;
    By alexandros3 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 109
    Last Post: 27-08-2011, 02:34
  4. Ειναι δυνατον?
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 06-03-2009, 13:38
  5. Είναι δυνατόν?
    By Ilen in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 31-03-2008, 14:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •