Η μητερα μου δεν αντεχεται
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    2

    Η μητερα μου δεν αντεχεται

    Ειμαι 27 ετων και λογω οικονομικων εχω αναγκαστει να μενω μαζι της. Δεν μπορω να κανω συζήτηση μαζι της σε τιποτα απολυτως. Ακομα και την παραμικρη διαφωνια που θα εχω την εκλαμβανει ως επιθεση και οτι παω να την μειωσω και να την υποτιμήσω, ενω δεν το εννοω καν ετσι, και οταν παω να της το εξηγησω και παλι συνεχιζει να λεει οτι δεν θα επρεπε να της το ειχα πει καν κλπ.

    Παλιαιοτερα οταν ειχα ψυχολογικα που ηταν πολυ δυσκολα, αυτη δεν καθοταν να μιλησουμε γιατι ελεγε οτι ηταν κουρασμενη. Οταν ημουν μικρη, τις περισσοτερες φορες κοιμοταν και δεν καθοταν να συζητησουμε.

    Παραδειγμα, σημερα ηθελα να συζητησουμε τι θα γινει με την βρυση που εχει χαλασει. Το ανεβαλα για μερες γιατι ηξερα οτι δεν θα θελει να το συζητησει. Αλλα σημερα το ανεφερα γιατι δεν μπορω να αποφασιζει αυτη ποτε θα ερθει ο υδραυλικος χωρις εγω να εχω κανονισει το προγραμμα μου, και παλι εκενευριστηκε και ελεγε οτι δεν την αφηνω να κανει μπανιο με την ησυχια της.
    Επισης αυτο που μαλωνουμε πολυ τωρα με τον κορονοιο ειναι οταν βγαινει εξω και μολις ερχεται της λεω να πλενει τα χερια της κλπ, τα οποια τα κανει, αλλα εκνευριζεται που της τα αναφερω.

    Νιωθω οτι μιλαω σε ενα μωρο. Θα γινεται φασαρια για 2 ωρες ενω θα μπορουσε να μην γινει καν φασαρια, μου λεει οτι φωναζω, ενω της μιλαω ποση ωρα ηρεμα. Στο τελος με φερνει σε εκεινο το σημειο να φωναξω και μου λεει "ειδες που φωναζεις? Βγαλε οτι εχεις απο μεσα σου για εμενα" Και λεει οτι της "τα κανω αυτα" επειδη της φυλαω πραγματα απο το παρελθον.
    Μια μερα μου ειπε οτι θα με ψεκασει με χλωρινη στην μουρη οταν μαλωναμε, και μετα ειπε οτι το ελεγε για να με ταρακουνησει και οτι δεν θα το εκανε. Δεν θα το εκανε, αλλα μονο που το ειπε εχει ξεπερασει τα ορια της λογικης για μενα. Μια αλλη φορα που της ειχα ζητησει 50 λεπτα για να παρω δυο ντοματες, μου ελεγε οτι δεν ειχε. Και χωρις να την κατηγορησω, απλα επειδη οντως το ειχα απορία της ελεγα "δεν εχεις ουτε 50 λεπτα?" και αρχισε να πεταει τις ντοματες εξω στην αυλη απο τα νευρα της. Ειχε ξανακανει παρομοιο με πορτοκαλια.

    Παλια που ειχα αναγκη να μιλαω σε καποιον, και τις περισσοτερες φορες ή θα νυσταζε ή οταν συζητουσαμε δεν ειχε να μου πει κατι και παντα ελεγε να παω σε εναν ψυχολογο. Αυτο επισης το εχει χρησιμοποιησει εναντίον μου, οτι δλδ εχω ψυχολογικα και να παω σε γιατρο γιατι δεν ξερω τι λεω οταν μαλωνουμε.
    Εχω κοψει ολες σχεδον τις συζητησεις μαζι της, αλλα ειναι καποια πραγματα τωρα που και λογω κορονοιου δεν μπορω να τα αποφυγω. Επειδη εχω εναν φοβο με αυτο το θεμα, ειμαι αρκετα σχολαστικη στο καθαρισμο κλπ. Εχω κανει πολλες υποχωρησεις και δεν την ρωταω για ολα, αμα πχ εκανε τα κλειδια. Ομως ακομα και ενα να την ρωτησω εκνευριζεται και λεει οτι την αμφισβητω

    Δεν πιστευα οτι γινεται παιδι να φτασει να νιωθει για την μανα του ετσι, λυπαμαι που το λεω αλλα δεν την υπολογιζω καν. Οταν την υπολογιζα και μου συμπεριφεροταν ετσι, πληγωνομουν και ερχομουν σε σημειο να θελω να πεθανω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    Quote Originally Posted by Strange View Post
    Δεν πιστευα οτι γινεται παιδι να φτασει να νιωθει για την μανα του ετσι, λυπαμαι που το λεω αλλα δεν την υπολογιζω καν. Οταν την υπολογιζα και μου συμπεριφεροταν ετσι, πληγωνομουν και ερχομουν σε σημειο να θελω να πεθανω.
    υπερβολικη εισαι.
    πρεπει να αποδεχτεις οτι η μαμα σου δεν ειναι καλος συνομιλητης.
    μην περιμενεις να επικοινωνισεις με την μαμα σου οχι γιατι δεν σε αγαπα και δεν την αγαπας αλλα γιατι δεν μπορει να το κανει.
    φυσικα δεν ξερω το λογο αλλα αυτο ειναι μια αληθεια τουλαχιστον ετσι οπως διαβαζω απο εσεναν.
    ελπιζω να εχεις φιλες και φιλους και γενικα να εισαι κοινωνικη. εαν οχι, να πας σε εναν η μια ψυχολογο και ειναι σιγουρο οτι θα σε βοηθησει πολυ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλησπέρα και Καλωσήρθες Strange!

    Φυσικά και την υπολογίζεις τη μητέρα σου, αλλιώς απλά θα αδιαφορούσες, δεν θα προσπαθούσες να συζητήσεις μαζί της για τίποτα και δεν θα άνοιγες καν θέμα εδώ.

    Θες όμως να συζητήσουμε κάτι συγκεκριμένο; Ποια είναι η ερώτησή σου;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    ελπιζω να εχεις φιλες και φιλους και γενικα να εισαι κοινωνικη. εαν οχι, να πας σε εναν η μια ψυχολογο και ειναι σιγουρο οτι θα σε βοηθησει πολυ.
    Δεν ειμαι πολυ κοινωνικη, ειμαι πιο κλειστος χαρακτηρας. Ειχα φιλους στο σχολειο αλλα τωρα λογω συγκυριων δεν ειμαστε στην ιδια πολη. Εκει οπου ειχα παει να σπουδασω δεν εκανα. Μου το λενε ολοι να βγαινω κλπ, αλλα πρωτον δεν εχω κανεναν να βγω, δευτερον προσπαθουσα για χρονια να πιεσω τον εαυτο μου να βγαινω για να ξεχνιεμαι και γινομουν πολυ χειροτερα και χειροτερευε το αγχος μου πολυ.
    Εχω παει σε ψυχολογο και δεν βοηθησε. Οτι εχει γινει στο παρελθον δεν αλλαζει και τα εχω μελετησει απειρες φορες. Το θεμα ειναι οτι ακομα και τωρα εχω καποια πραγματα που μου δημιουργουν καταθλιψη και αγχος, οπως η συγκατηκοιση με την μητερα μου στα οποια ο ψυχολογος δεν μπορει να κανει κατι και τα οποια δεν εχουν σχεση με το παρελθον.


    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καλησπέρα και Καλωσήρθες Strange!

    Φυσικά και την υπολογίζεις τη μητέρα σου, αλλιώς απλά θα αδιαφορούσες, δεν θα προσπαθούσες να συζητήσεις μαζί της για τίποτα και δεν θα άνοιγες καν θέμα εδώ.

    Θες όμως να συζητήσουμε κάτι συγκεκριμένο; Ποια είναι η ερώτησή σου;
    Ηθελα απλα να το πω καπου. Το ξερω οτι δεν αδιαφορω εντελως, ομως θα το ηθελα. Σε εναν βαθμο το εχω πετυχει, γιατι αυτο ειναι και η μονη λυση. Παλια μου μαυριζε την ψυχολογια(για να το πω πιο κοσμια) και με εφερνε σε κατασταση να θελω να κανω κατι κακο στον εαυτο μου. Και μετα μπορει να περνουσαν μερες χωρις να μου μιλησει. Καθε φορα που μαλωνουμε παντα εγω παω και της μιλαω πρωτη, ακομα και εαν εχει αδικο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    να θυμασε οτι εισαι πολυ μικρη και νεα, μπορεις να κανεις πολλες αλλαγες εαν προσπαθησεις συατηματικα.
    οτι μενεις με την μητερα σου δεν ειναι οποσδηποτε κακο, στην ελλαδα ειναι πολυ συχνο νεοι και νεες να μενουν με τους γονεις τους ειδικα σημερα με ολα αυτα τα οικονομικα προβληματα.
    ειναι πολυ σημαντικο να εργαζεσαι. δουλεια ειναι δυσκολο να βρεις αλλα να το κυνηγησεις ακομα και αν ο μισθος σου ειναι πολυ μικρος εν σχεσει με τον κοπο σου.
    ακομα να προσπαθησεις να κανεις γνωριμιες με ανθρωπους σε μερη που μαζευονται πολλοι οπως ενα γυμναστηριο, η ενα φιλοζωικο συλλογο,
    μια οποιαδηποτε κοινωνικη δραση κτλ κτλ αφου εχεις διαδικτυο ειναι πολυ ευκολο να βρεις διαφορες ασχολιες μαζι με αλλους ανθρωπους της ηλικια σου που θα γεμιζουν τα κενα της μερας σου. ετσι σιγα σιγα θα κανεις εναν κυκλο γνωριμιων αλλων τυπικων και αλλων πιο στενων που θα οδηγησουν και σε πιο αξιολογες και σοβαρες σχεσεις με τους αλλους ανθρωπους.

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    με το χερι στην καρδια.... θα μας πει και η ιδια... αμφιβαλω απο αυτα που απαντησατε την βοηθησαν.....

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Έχεις τα δικιά σου αλλά προσπάθησε να μπεις στη θέση της, μήπως έχει πολλές έννοιες στο κεφάλι της και αρπαζεται εύκολα, μπορεί να περνάει κ κλιμακτήριο ξέρω γω. Μπορεί να χει κι αυτή τα δικά της ψυχολογικά κ αντιδρά ετσι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Γεία σου και καλώς ήρθες!

    Η μάμα μας είναι σημαντική για εμάς ακόμα και δεν είναι η καλύτερη μαμα του κόσμου αυτό παρτο ως δεδομένο. Ότι και να κάνουν δεν υπαρχει περίπτωση να μην της υπολογίζουμε, περνάμε παρα πολλά χρόνια μαζί της για να μας είναι αδιάφορη.

    Το ότι σε πληγώνει η συμπεριφορά της είναι ήδη ένα δείγμα οτί δεν σου είναι και τόσο αδιάφορη.

    Θυμάσαι κάποιες στιγμές που καταφέρατε να κάνετε μια όμορφη συζήτηση; Ποιο θεμα ήταν και πότε.
    Επίσης εχεις δικό σου χώρο; Η συγκατοίκηση αυτή ήταν από κοινού αποφαση;

    Ελπίζω να μην σε κουρασα με τις ερωτήσεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Strange εδω μεσα διαγνωσεις δεν επιτρεπεται να κανουμε, αλλα στα δικα μου ματια υπαρχουν πολυ λιγες αμφιβολιες οτι αυτο που περιγραφεις ειναι η σχεση με εναν τοξικο γονεα... Δυστυχως δεν υπαρχουν πολλες ελπιδες να αλλαξει συμπεριφορα η μητερα σου κι οχι μονο λογω της ηλικιας της αλλα γιατι γενικοτερα, ατομα που οταν δεν τους βγαινει αυτο που θελουν χανουν το ελεγχο και κατηγορουν οποιον βρουν μπροστα τους, ακομα και την πραγματικοτητα την ιδια, βρισκονται σε εναν διαφορετικο δρομο απο εμας τους υπολοιπους. Εγω θα σου προτεινα να ξανασκεφτεις μελλοντικα το θεμα του ψυχολογου οχι για να επανορθωσεις τη σχεση σου με τη μητερα σου, για την οποια αλλωστε η ευθυνη βαραινει την ιδια, αλλα για να βοηθησεις τον εαυτο σου να ξεπερασει ολο αυτο που εχεις ζησει. Αν αισθανθεις ποτε οτι το χρειαζεσαι. Κατα τα αλλα συμφωνω οτι προεχει να αποκτησεις αυτονομια χωρου και να χτισεις την απαραιτητη αποσταση οπως αρμοζει σε καθε τοξικη σχεση. Καθολου απλο βεβαια στις μερες μας, το ξερω. Ελπιζω πραγματικα να εχεις την ευκαιρια να το κανεις συντομα :)

    Κατι ακομα, σε οσους επικαλουνται το συνεχιζομενο ενδιαφερον της θεματοθετριας με το να ανοιγει ακριβως θεμα: καποιοι ανθρωποι συνεχιζουν να ασχολουνται με ενα θεμα, γιατι θελουν να το ξεπερασουν και ειναι πολυ μεγαλων διαστασεων για να το κανουν χωρις καποιο στηριγμα. Εστω και αν προκειται για μια απλη ευκαιρια για εξωτερικευση και να το βγαλουν απο μεσα τους. Το οτι το θεμα αυτο εχει το προσωπο μιας τοξικης μητερας κανει την αναγκη αυτη πιο επιτακτικη, οχι "αντιφατικη".
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΟ!!!
    By MARO_86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 45
    Last Post: 21-04-2015, 11:25
  2. Δεν αντέχεται αυτό. Χάνω τον κόσμο
    By mano in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 24-07-2014, 18:16
  3. Ο χωρισμός δεν αντέχεται
    By ΜαριαΚ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 55
    Last Post: 20-06-2014, 16:11
  4. Δεν αντέχεται
    By Mystic in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 14
    Last Post: 17-08-2010, 02:59
  5. ΠΩΣ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ ΑΥΤΟ?
    By Karmen_30 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 09-07-2010, 03:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •