Ζαναξ ή αντιψυχωσικο; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 61
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Και αν δεν εψαξα μαριλου μου, εδώ είπαμε να κόψω το εφεξορ και να μπω στο λαντοζ και δεν μου έδωσε καν κινητό τελειως αδιάφορος έφτασα επείγοντα από την απόσυρση από το εφεξορ και επαιρνα τον παθολόγο που έχω αυτόν δεν τον έβρισκα. Σε άλλον που είπα ότι δεν μπορώ να κόψω το εφεξορ σε μία μέρα και να μπω σε άλλο αντικαταθλιπτικο αμεσα σχεδόν με έβρισε.
    Κάνε μια προσπάθεια και στις γειτονικές πόλεις σου να βρεις κάποιον άλλον .Μην το αφήσεις ..Αφού δούλεψε το εφεξορ και ήδη έβλεπες αλλαγή στην διάθεσή σου πέραν από τις παρενέργειες πάει να πει ότι ξέρουν πάνω κάτω τι χρειάζεσαι για να βρεις το κουράγιο να ξεκινήσεις τουλάχιστον μία σωστή θεραπεία .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #32
    Έχω καταλάβει ότι ένας ψυχίατρος με μεγάλη εμπειρία και κλινική δοκιμη ίσως να δώσει ένα σκεύασμα που δεν εμπίπτει αποκλειστικά στη πάθηση. Το σημείο κλειδί είναι πως οφείλει να είναι σε επαφή μαζί σου για οτιδήποτε νιώσεις.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Έχω καταλάβει ότι ένας ψυχίατρος με μεγάλη εμπειρία και κλινική δοκιμη ίσως να δώσει ένα σκεύασμα που δεν εμπίπτει αποκλειστικά στη πάθηση. Το σημείο κλειδί είναι πως οφείλει να είναι σε επαφή μαζί σου για οτιδήποτε νιώσεις.
    Μακάρι να υπάρχει τέτοιος άνθρωπος γιατί το μάτι μου έχει φοβηθεί, είναι αλήθεια πως αν υπήρχε ένα μικρό ενδιαφέρον απο μέρους ενός γιατρού πολλά θα είχαν λυθεί. Δυστυχώς δεν δίνουν τηλ.μιλας με γραμματείς και κει γίνεσαι ακόμα πιο χάλια ψυχολογικά

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Κάνε μια προσπάθεια και στις γειτονικές πόλεις σου να βρεις κάποιον άλλον .Μην το αφήσεις ..Αφού δούλεψε το εφεξορ και ήδη έβλεπες αλλαγή στην διάθεσή σου πέραν από τις παρενέργειες πάει να πει ότι ξέρουν πάνω κάτω τι χρειάζεσαι για να βρεις το κουράγιο να ξεκινήσεις τουλάχιστον μία σωστή θεραπεία .
    Ναι με το 150 εφεξορ πήγαινα και σε parti time δουλειά και ήμουν πολύ καλύτερα από τώρα δεν το συζητάμε.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Γενικότερα παιδιά μεγάλη αποστασιοποίηση των ψυχιάτρων έχω αντιληφθεί και νομίζω πως είναι οι μόνοι επαγγελματίες υγείας που παίρνουν τέτοια απόσταση από τον ασθενή τους. Ειναι μέθοδος αυτη;Ο Μακ έχει πολύ δίκιο σε αυτά που λέει.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Γενικότερα παιδιά μεγάλη αποστασιοποίηση των ψυχιάτρων έχω αντιληφθεί και νομίζω πως είναι οι μόνοι επαγγελματίες υγείας που παίρνουν τέτοια απόσταση από τον ασθενή τους. Ειναι μέθοδος αυτη;Ο Μακ έχει πολύ δίκιο σε αυτά που λέει.
    Σευχαρισω , μπρεηκ , εχω ομως 20 χρονια που πηγαινω σε ψυχιατρους , αρα εχω μεγαλη εμπειρια ..........δεν γραφω κατι παραπανω , γιατι η διαχειρηση μεχει στην μπουκα !!!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σευχαρισω , μπρεηκ , εχω ομως 20 χρονια που πηγαινω σε ψυχιατρους , αρα εχω μεγαλη εμπειρια ..........δεν γραφω κατι παραπανω , γιατι η διαχειρηση μεχει στην μπουκα !!!
    Μα την αλήθεια λες και κάτι πρέπει να αλλάξει στο μέλλον είμαστε και μεις κριμα

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Μα την αλήθεια λες και κάτι πρέπει να αλλάξει στο μέλλον είμαστε και μεις κριμα

    Οντως , αλλα αν δεν συμμορφωθω με τις υποδειξεις της διαχειρησης , μπορει να με αποκλεισει δεν ξερω για ποσο καιρο....

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Οντως , αλλα αν δεν συμμορφωθω με τις υποδειξεις της διαχειρησης , μπορει να με αποκλεισει δεν ξερω για ποσο καιρο....
    Καλημέρα !
    Να δω να τρως μπαν και εσύ εδω μεσα και τι στον κόσμο ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !
    Να δω να τρως μπαν και εσύ εδω μεσα και τι στον κόσμο ...
    O παλιος ποτέ!! Και έχει και θρυλικό ονομα

  11. #41
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    34
    Παραβίαση δεοντολογίας (διαγνώσεις ή/και προτροπές για φαρμακευτική αγωγή ή/και ανάρμοστες υποδείξεις για θέματα ψυχικής υγείας κτλ)
    Last edited by Aeon; 19-09-2020 at 14:55.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by nved View Post
    Παραβίαση δεοντολογίας (διαγνώσεις ή/και προτροπές για φαρμακευτική αγωγή ή/και ανάρμοστες υποδείξεις για θέματα ψυχικής υγείας κτλ)
    Καλημερα !

    Προσεχε σε παρακαλω αυτα που λες

    Ποιος σου ειπε οτι αυτη η ποσότητα ζαναξ ειναι επιτρεπτή σε ενα ατομο που μπορει να ζυγιζει πολυ λιγα κιλα ..Ισα ισα ειναι υπερβολικη ....

    Οι δοσολογίες ειναι καθαρά προσωπικές και εφόσον μας τις έχει δοσει ο γιατρός μας .

    Με ολη την καλή διαθεση στο λεω !
    Last edited by Aeon; 19-09-2020 at 14:55.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !

    Προσεχε σε παρακαλω αυτα που λες

    Ποιος σου ειπε οτι αυτη η ποσότητα ζαναξ ειναι επιτρεπτή σε ενα ατομο που μπορει να ζυγιζει πολυ λιγα κιλα ..Ισα ισα ειναι υπερβολικη ....

    Οι δοσολογίες ειναι καθαρά προσωπικές και εφόσον μας τις έχει δοσει ο γιατρός μας .

    Με ολη την καλή διαθεση στο λεω !
    Στην αρχή της κατάθλιψης έχασα 12 κιλά, έγινα 43 κιλά και με έπαιρνε ο αέρας στην κυριολεξία και δεν γνωρίζω το γιατί αλλά όταν χάνεις κιλά ή κατάθλιψη γίνεται χειροτερη λες και τα νεύρα σου αντιδρανε. Μετά πήρα σεροξατ πριν το εφεξορ και ζαναξ και μου ήρθε ή ορεξη

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Στην αρχή της κατάθλιψης έχασα 12 κιλά, έγινα 43 κιλά και με έπαιρνε ο αέρας στην κυριολεξία και δεν γνωρίζω το γιατί αλλά όταν χάνεις κιλά ή κατάθλιψη γίνεται χειροτερη λες και τα νεύρα σου αντιδρανε. Μετά πήρα σεροξατ πριν το εφεξορ και ζαναξ και μου ήρθε ή ορεξη
    μπρεηκ ειχες και ελλειψη υπνου περα απο ορεξης; Ρωταω γιατι στην μελαγχολικη καταθλιψη η ανορεξια ειναι συμπτωμα και οχι αιτιο. Σε αυτη την περιπτωση πιο πιθανο ειναι με τη ληψη των φαρμακων να υποχωρησε η ανορεξια επειδη καταπολεμουσαν την καταθλιψη ακριβως και οχι το αντιστροφο.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Στην αρχή της κατάθλιψης έχασα 12 κιλά, έγινα 43 κιλά και με έπαιρνε ο αέρας στην κυριολεξία και δεν γνωρίζω το γιατί αλλά όταν χάνεις κιλά ή κατάθλιψη γίνεται χειροτερη λες και τα νεύρα σου αντιδρανε. Μετά πήρα σεροξατ πριν το εφεξορ και ζαναξ και μου ήρθε ή ορεξη

    Καλημερα!

    Μα αυτό γίνεται οπως το είπες ....τι σημαίνει χανω κιλά ?εκτος απο βάρος ,μυική μάζα(εμφανείς δηλαδή αποτελέσματα ) χάνονται και οι βιταμίνες μας ,τα ιχνοστοιχεία μας και γενικά χάνεται η κινητήριος δύναμη του οργανισμού μας .

    Αυτο έχει σαν συνέπεια να πονάμε παντού σε ολο μας το σώμα ,να υπολειτουργει ο εγκέφαλος γιατι δεν μπορεί εχει την δυναμη να δωσει τις σωστές εντολές ...Δεν μπορει οτι λαμβάνει να το επεξεργαστεί και το συμαντικοτερο η κατάθλιψη συσχετίζεται άμεσα πλέον με τη ελλειψη κάποιον βιταμινων στον οργανισμό μας ..
    Γιατι με το που πας στο γιατρό σου δίνει κατευθείαν να κανεις ελενχων βιταμινών ?
    (δυο απλων να σου πω Β12 και D)
    Δεν ειναι τυχαία ολα αυτα.Και μόνο χαμηλή Β12 να εχεις, πάει να πει οτι απο τον οργανισμο σου λείπουν αυτοματα 12 βιταμινες απο το συγκεκριμενο σύμπλεγμα που ειναι άμεσα συνδεδεμενος με τα νευρα και πολλα αλλα ....


    Οταν αυτη η ελειψη ειναι σοβαρη δεν σε καλυπτουν ουτε τα χαπια ουτε τιποτα....περασα ενα τριμηνο οδυνηρο μεχρι να καταφερω την συγκεκριμενη βιταμινη να την φτασουν 200 (απο 50 που ειχα ...)
    Μπαινοβγαινα στο νοσοκομειο για να μου βαζουν ενδοφλεβιο ορο με ολα αυτα μεσα....Τι να σου πω οτι εγω περσυ που με ξαναεπιασε πονουσα υποφερτα και επειδη η βιταμινη ηταν σχεδον ανυπαρκτη μου προκαλουσε κρισης πανικου η παραμικρη αισθηση του συγκεκριμενου πονου με αποτελεσμα εγω να το αντιλαμβανομαι οτι ο πονος ειναι δεκαπλασιος ? ...

    Τελοσπαντων μην πλατιαζουμε ,ολοι εδω μεσα πανω κατω περασαμε και περναμε δυσκολα ,δεν ξεφευγεις απο ολο αυτο αρκει να μαθαινεις να το αντιμετωπιζεις..
    Κανενας δεν κανει τον εξυπνο οτι τα καταφερε.
    Το παν είναι να βρεις το σωστό τιμ και να δουλέψεις ..Ανάλογα τι πρόβλημα εχει ο καθένας ..
    Δεν δουλεύεις μονο με ένα γιατρό ,σε προχωρημένες μορφές χρειάζεται και ο ψυχολογος και ο νευρολόγος και ο αιματολόγος και κάποιες άλλες ειδικότητες αναλογα την πηγή του προβληματος σου ...

    Εγω κάθε φορα που χρειάζεται να γίνουν εξετασεις ενημερώνεται και η νευρολόγος πλέον και ο φυσικοθεραπευτης μου που και εκεινος ειναι σε άμεση συνεργσια πλέον με τον γυμναστή που με εχει αναλάβει ..ολα είναι αλυσιδα .
    Ξερεις ποσο κουραστικο ειναι ολο αυτο?Τι να κάνω όμως ,αφού αυτό πρεπει να κάνω για να είμαι καλά, θα το κάνω και ας γκρινιαζω και εγω καποιες φόρες ...Δεν το παίζω έξυπνη και υπεράνω ..εχω και εγω τις μαύρες μου...όλοι μας έχουμε

    Ξεκινάς απο κάπου ομως όσο χάλια και να είσαι .Μην παραίτησε οσο δύσκολο και να είναι.
    Θα το λέω και θα το ξαναλέω οσο εκνευριστικό και να ειναι!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Καλύτερο αντιψυχωσικό
    By Lonelyprincess in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 31-12-2019, 22:55
  2. Ζαναξ και κορτιζονη
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-12-2019, 22:05
  3. Replies: 11
    Last Post: 01-08-2019, 09:39
  4. Αντικαταθλπιτικό μαζί με αντιψυχωσικό ή το καθένα μόνο του??
    By Χαπάκιας Εφ'όρου in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 22-06-2019, 15:20
  5. ζαναξ
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2015, 12:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •