Ζαναξ ή αντιψυχωσικο; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 61
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    μπρεηκ ειχες και ελλειψη υπνου περα απο ορεξης; Ρωταω γιατι στην μελαγχολικη καταθλιψη η ανορεξια ειναι συμπτωμα και οχι αιτιο. Σε αυτη την περιπτωση πιο πιθανο ειναι με τη ληψη των φαρμακων να υποχωρησε η ανορεξια επειδη καταπολεμουσαν την καταθλιψη ακριβως και οχι το αντιστροφο.
    Ναι βέβαια είχα αϋπνία και τις περισσότερες φορές κοιμομουνα στις 12 πχ και ξυπνουσα στις τρεις χωρίς να με πάρει ξανά ο ύπνος και έτσι παραιτήθηκαν και από δουλειά γιατί ήμουν μη παραγωγική.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Μα αυτό γίνεται οπως το είπες ....τι σημαίνει χανω κιλά ?εκτος απο βάρος ,μυική μάζα(εμφανείς δηλαδή αποτελέσματα ) χάνονται και οι βιταμίνες μας ,τα ιχνοστοιχεία μας και γενικά χάνεται η κινητήριος δύναμη του οργανισμού μας .

    Αυτο έχει σαν συνέπεια να πονάμε παντού σε ολο μας το σώμα ,να υπολειτουργει ο εγκέφαλος γιατι δεν μπορεί εχει την δυναμη να δωσει τις σωστές εντολές ...Δεν μπορει οτι λαμβάνει να το επεξεργαστεί και το συμαντικοτερο η κατάθλιψη συσχετίζεται άμεσα πλέον με τη ελλειψη κάποιον βιταμινων στον οργανισμό μας ..
    Γιατι με το που πας στο γιατρό σου δίνει κατευθείαν να κανεις ελενχων βιταμινών ?
    (δυο απλων να σου πω Β12 και D)
    Δεν ειναι τυχαία ολα αυτα.Και μόνο χαμηλή Β12 να εχεις, πάει να πει οτι απο τον οργανισμο σου λείπουν αυτοματα 12 βιταμινες απο το συγκεκριμενο σύμπλεγμα που ειναι άμεσα συνδεδεμενος με τα νευρα και πολλα αλλα ....


    Οταν αυτη η ελειψη ειναι σοβαρη δεν σε καλυπτουν ουτε τα χαπια ουτε τιποτα....περασα ενα τριμηνο οδυνηρο μεχρι να καταφερω την συγκεκριμενη βιταμινη να την φτασουν 200 (απο 50 που ειχα ...)
    Μπαινοβγαινα στο νοσοκομειο για να μου βαζουν ενδοφλεβιο ορο με ολα αυτα μεσα....Τι να σου πω οτι εγω περσυ που με ξαναεπιασε πονουσα υποφερτα και επειδη η βιταμινη ηταν σχεδον ανυπαρκτη μου προκαλουσε κρισης πανικου η παραμικρη αισθηση του συγκεκριμενου πονου με αποτελεσμα εγω να το αντιλαμβανομαι οτι ο πονος ειναι δεκαπλασιος ? ...

    Τελοσπαντων μην πλατιαζουμε ,ολοι εδω μεσα πανω κατω περασαμε και περναμε δυσκολα ,δεν ξεφευγεις απο ολο αυτο αρκει να μαθαινεις να το αντιμετωπιζεις..
    Κανενας δεν κανει τον εξυπνο οτι τα καταφερε.
    Το παν είναι να βρεις το σωστό τιμ και να δουλέψεις ..Ανάλογα τι πρόβλημα εχει ο καθένας ..
    Δεν δουλεύεις μονο με ένα γιατρό ,σε προχωρημένες μορφές χρειάζεται και ο ψυχολογος και ο νευρολόγος και ο αιματολόγος και κάποιες άλλες ειδικότητες αναλογα την πηγή του προβληματος σου ...

    Εγω κάθε φορα που χρειάζεται να γίνουν εξετασεις ενημερώνεται και η νευρολόγος πλέον και ο φυσικοθεραπευτης μου που και εκεινος ειναι σε άμεση συνεργσια πλέον με τον γυμναστή που με εχει αναλάβει ..ολα είναι αλυσιδα .
    Ξερεις ποσο κουραστικο ειναι ολο αυτο?Τι να κάνω όμως ,αφού αυτό πρεπει να κάνω για να είμαι καλά, θα το κάνω και ας γκρινιαζω και εγω καποιες φόρες ...Δεν το παίζω έξυπνη και υπεράνω ..εχω και εγω τις μαύρες μου...όλοι μας έχουμε

    Ξεκινάς απο κάπου ομως όσο χάλια και να είσαι .Μην παραίτησε οσο δύσκολο και να είναι.
    Θα το λέω και θα το ξαναλέω οσο εκνευριστικό και να ειναι!
    Όπως τα λες είχα σοβαρή αναιμία, έλλειψη βιταμινών , 300 λευκα,και τα μαλλιά μου έπεφταν συνεχώς . Όλα αυτά μου στοιχησαν μία δουλειά που αγαπούσα, δεν βαριέσαι προχωράμε. Ύπουλο πράγμα ή κατάθλιψη.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Ναι βέβαια είχα αϋπνία και τις περισσότερες φορές κοιμομουνα στις 12 πχ και ξυπνουσα στις τρεις χωρίς να με πάρει ξανά ο ύπνος και έτσι παραιτήθηκαν και από δουλειά γιατί ήμουν μη παραγωγική.
    Η μελαγχολικη καταθλιψη ειναι πολυ επικινδυνη μπρεηκ... Αφου ειδες και εσυ πως στο συμπτωμα της ανορεξιας που προκαλει, τα φαρμακα σε βοηθησανε, ειναι μια ενδειξη οτι δεν εχεις κατι το ακατανικητο. Πρεπει να βρεις οπωσδηποτε εναν σοβαρο ψυχιατρο κατ' αρχην για τα βαρια συμπτωματα, και σε δευτερο χρονο καποιον επισης σοβαρο επαγγελματια ψυχοθεραπευτη. Οσο για το οικονομικο (που φυσικα ειναι κορυφαιος παραγοντας παρα τα οσα γραφουν καποιοι και εχεις δικιο), αν μενεις στην αθηνα υπαρχουν τα δωρεαν δημοτικα ιατρεια αν εισαι δικαιουχος Του αρθρου 33 του Νομου 4368/2016. Μπορεις απο το σαϊτ το ΗΔΙΚΑ να δεις αν αυτη ειναι η ασφαλιστικη ικανοτητα σου.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Όπως τα λες είχα σοβαρή αναιμία, έλλειψη βιταμινών , 300 λευκα,και τα μαλλιά μου έπεφταν συνεχώς . Όλα αυτά μου στοιχησαν μία δουλειά που αγαπούσα, δεν βαριέσαι προχωράμε. Ύπουλο πράγμα ή κατάθλιψη.
    Ύπουλο όντως για αυτό θέλει πολύ δουλειά ..

    Είσαι σε θέση να διαβάσεις ?Γιατί ξέρω όταν είσαι μέσα σε όλο αυτό ούτε μυαλό συγκεντρωμένο δεν μπορείς να έχεις ...
    Έχει πάρα πολύ ωραία βιβλία που σε βοηθάνε.
    Αν πάλι δεν μπορείς ,εχει πολύ καλές ομάδες στο facebook που μιλάνε ειδικοί ψυχολόγοι για πολλά θέματα .
    Όπως και βιντεάκια στο YouTube που μιλάνε πολύ αξιόλογοι ψυχοθεραπευτές !Κάνουν live και μπορείς να θέσεις και εσύ τις δικές σου ερωτήσεις !

    Μπες παρακολούθησε τα βοηθάνε απίστευτα ,σε κάνουν να καταλαβαίνεις πολλά και σίγουρα είναι ανεξοδο όλο αυτό.

    Προσπάθησε αρχικά έστω έτσι .
    Αν χρειάζεσαι περαιτέρω πληροφορίες στείλε μου μύνημα!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ύπουλο όντως για αυτό θέλει πολύ δουλειά ..

    Είσαι σε θέση να διαβάσεις ?Γιατί ξέρω όταν είσαι μέσα σε όλο αυτό ούτε μυαλό συγκεντρωμένο δεν μπορείς να έχεις ...
    Έχει πάρα πολύ ωραία βιβλία που σε βοηθάνε.
    Αν πάλι δεν μπορείς ,εχει πολύ καλές ομάδες στο facebook που μιλάνε ειδικοί ψυχολόγοι για πολλά θέματα .
    Όπως και βιντεάκια στο YouTube που μιλάνε πολύ αξιόλογοι ψυχοθεραπευτές !Κάνουν live και μπορείς να θέσεις και εσύ τις δικές σου ερωτήσεις !

    Μπες παρακολούθησε τα βοηθάνε απίστευτα ,σε κάνουν να καταλαβαίνεις πολλά και σίγουρα είναι ανεξοδο όλο αυτό.

    Προσπάθησε αρχικά έστω έτσι .
    Αν χρειάζεσαι περαιτέρω πληροφορίες στείλε μου μύνημα!
    Marilou μου χίλια ευχαριστώ θα κοιτάξω γιατί όχι , όπως βλέπω έχεις περάσει πολύ πόνο και συ.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Marilou μου χίλια ευχαριστώ θα κοιτάξω γιατί όχι , όπως βλέπω έχεις περάσει πολύ πόνο και συ.
    Όλοι εδώ μέσα ,άλλος λίγο άλλος πολύ έχει περάσει τα ίδια περίπου πανω κάτω...
    Σήμερα μπορώ να στα λέω εγώ αυτά αύριο που ξέρεις μπορεί να χρειαστώ εγώ την βοήθεια σας ,να είμαι αυτή που μου έτυχε κάτι άλλο και χρειάζομαι πάλι μια στήριξη ....θα ήθελα πολύ να είστε όλοι εδώ για μια ενθαρινσει για κάτι καλύτερο!
    Ο πόνος που μοιράζεσαι δεν έχει την ίδια ισχύ με αυτόν που τον περνάς μόνο σου !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #52
    Η ερώτηση σου είναι άκυρη. Δε παίρνει κάνεις αντιψυχωτικά για να κόψει το ζαναξ. Εφοσον εσύ μας ρωτας αν θα εκρινες σκόπιμο να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη πρώτου αρχίσεις αντιψυχωσικη αγωγή σε συμβουλεύω να το κάνεις αυτό γιατί τα αντιψυχωτικά είναι το τελευταίο φάρμακο που θα δώσει ένας γιατρός για τη κατάθλιψη άνευ ψυχωσικων συμπτωμάτων. Εγώ προσωπικά οικειοθελώς δε θα τα έπαιρνα ποτέ διότι εμποδιζουν εξαιρετικά τη λειτουργία των κυττάρων του εγκεφαλου.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Οντως , αλλα αν δεν συμμορφωθω με τις υποδειξεις της διαχειρησης , μπορει να με αποκλεισει δεν ξερω για ποσο καιρο....

    δεν θα με κανει μπαν η διαχειρηση , αλλα πρεπει να πω οτι ειναι τρομερα εθιστικα χαπια , λογω του μικρου χρονου ημιζωης ( πιανουν πολυ γρηγορα ) , μην παιρνετε πολλα , με τιποτα ......εχω τεραστια εμπειρια ( εχω παρει 48,000mg τα τελευταια 20 χρονια ) .......ουτε υπαρχει υποκαταστατο .......ουτε αντιψυχωτικα ..............τα μειωσα ιδιαις δυναμεις , δυσκολα ομως .......
    Last edited by Macgyver; 28-04-2021 at 20:32.

  9. #54
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 07-12-2021 at 18:11.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Θα πάρω αμπιφαι, είναι βαρύ σαν χάπι, με πέντε μιλιγκραμ θα ξεκινήσω . Παίρνω πια πέντε ζαναξ 0,25 και το άγχος δεν περνά.

  11. #56
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 10-01-2023 at 16:48.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Σωστό ! Μιλάς λογικά , η αρχή είναι.
    Last edited by Aeon; 10-01-2023 at 16:48.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Αν επιτρέπεται, έχεις δοκιμάσει αντικαταθλιπτικό για το άγχος;

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αν επιτρέπεται, έχεις δοκιμάσει αντικαταθλιπτικό για το άγχος;
    Παίρνω ναι εφεξορ των 100 μιλιγκραμ τίποτα δεν το καταλαβαίνω διόλου , ούτε τα ζαναξ.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δεν το έχω δοκιμάσει. Εγώ είχα δει μεγάλη βελτίωση στο άγχος με το cipralex. Ο γιατρός σου πρότεινε το αντιψυχωτικο για το άγχος; Έγινε κάτι και το πυροδότησε ή είσαι αγχωδης από πάντα;

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. Καλύτερο αντιψυχωσικό
    By Lonelyprincess in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 31-12-2019, 22:55
  2. Ζαναξ και κορτιζονη
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-12-2019, 22:05
  3. Replies: 11
    Last Post: 01-08-2019, 09:39
  4. Αντικαταθλπιτικό μαζί με αντιψυχωσικό ή το καθένα μόνο του??
    By Χαπάκιας Εφ'όρου in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 22-06-2019, 15:20
  5. ζαναξ
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2015, 12:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •